*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 56715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 04:42:52 μμ »
Έτσι.... κανονικά θα έπρεπε τα αγοράκια να βάζουν τα κοριτσάκια να τους διπλώνουν, ξεδιπλώνουν, ανοίγουν τάπερ κλπ. Να μαθαίνουν από μικρά ποιος είναι ο άντρας! ;D :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 05:54:25 μμ »
Έτσι.... κανονικά θα έπρεπε τα αγοράκια να βάζουν τα κοριτσάκια να τους διπλώνουν, ξεδιπλώνουν, ανοίγουν τάπερ κλπ. Να μαθαίνουν από μικρά ποιος είναι ο άντρας! ;D :P
Καλό!!! ;D ;D ;D Ελπίζω, βέβαια, να κάνεις πλάκα για να μην πιαστούμε στα χέρια.  :o ;)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 01:05:00 μμ »
Έτσι.... κανονικά θα έπρεπε τα αγοράκια να βάζουν τα κοριτσάκια να τους διπλώνουν, ξεδιπλώνουν, ανοίγουν τάπερ κλπ. Να μαθαίνουν από μικρά ποιος είναι ο άντρας! ;D :P

ναι ναι
και μέχρι τα 30 τους η μαμά να τους καθαρίζει το ψάρι απ'τα κόκαλα

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 05, 2010, 08:34:59 μμ »
Έτσι.... κανονικά θα έπρεπε τα αγοράκια να βάζουν τα κοριτσάκια να τους διπλώνουν, ξεδιπλώνουν, ανοίγουν τάπερ κλπ. Να μαθαίνουν από μικρά ποιος είναι ο άντρας! ;D :P

ναι ναι
και μέχρι τα 30 τους η μαμά να τους καθαρίζει το ψάρι απ'τα κόκαλα

  ;D ;D ;D ;D :-[ :-[ Αχ πόσο δίκιο έχεις!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 03:24:18 μμ »
Έτσι.... κανονικά θα έπρεπε τα αγοράκια να βάζουν τα κοριτσάκια να τους διπλώνουν, ξεδιπλώνουν, ανοίγουν τάπερ κλπ. Να μαθαίνουν από μικρά ποιος είναι ο άντρας! ;D :P

ναι ναι
και μέχρι τα 30 τους η μαμά να τους καθαρίζει το ψάρι απ'τα κόκαλα

Χαχαχα φυσικά υπάρχουν και αυτά (όπως και 30άρες που δεν ξέρουν να βράσουν ούτε αυγό). Είναι ανάλογα το περιβάλλον και την επιθυμία του ίδιου να ξεφύγει λίγο.
Πάντως στην εποχή μας, και κρίνοντας από παραδείγματα γνωστών και φίλων (ηλικίες 30+ - ), οι περισσότεροι που π.χ. μαγειρεύουν, είναι άντρες, ενώ οι νεαρές ντίβες συνήθως ασχολούνται μόνο με την πούδρα και το μολύβι (όχι αυτό για το χαρτί, το άλλο :P). Αλλάζουν οι καιροί...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 03:38:45 μμ »
αν και τελείως εκτος θέματος,πραγματικά οι άντρες μαγειρεύουν!και καλά μάλιστα... ;)

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 04:26:32 μμ »
Εμένα πάντως η μάνα μου που ήταν νηπιαγωγός θεωρούσε την αυτοεξυπηρέτηση και μεγαλώνοντας τη συνεργασία στις δουλειές του σπιτιού ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ και για τα δύο της παιδιά, αγόρι και κορίτσι. Μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι αυτό το έκανε για την αυτοεκτίμησή μας. Πόσο δυνατό είναι ένα παιδί που ξέρει ότι μπορεί να κάνει τα  πάντα. Πάντως όποια παντρευτεί τον αδερφό μου θα περάσει ζωή και κότα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 09:18:28 μμ »
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΗΠΑΓΩΓΟ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑΝ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

Να εύχεσαι το παιδί σου να μη βρει τέτοιους γονείς συμμαθητών στο δρόμο του. Γιατί στην τελική έτσι όπως το θέτεις η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στους γονείς και τις νηπιαγωγούς είναι ότι οι γονείς σκέφτονται και αγωνιούν μόνο για τα δικά τους παιδιά, ενώ οι νηπιαγωγοί για όλα. Μπορεί τα παιδιά σας να τα έχετε πριγκιπόπουλα και μη βρέξει και μη στάξει στο σπίτι επειδή έχετε μόνο 2, άντε 3 το πολύ. Εμείς έχουμε 25+ στην τάξη και ΚΑΝΕΝΑ παιδί δεν είναι σημαντικότερο από τα άλλα.

Και μια σημείωση για τα ιδιωτικά: Στις τάξεις των ιδιωτικών υπάρχουν βοηθοί. Αυτές αναλαμβάνουν το ξεσκάτισμα, τα κορδόνια κ.λπ όσο η νηπιαγωγός/ βρεφονηπιοκόμος ασχολείται με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Επίσης στα ιδιωτικά υπάρχουν τραπεζοκόμοι κι οι καθαρίστριες έρχονται καθημερινά. Στο ιδιωτικό κάνεις μία δουλειά για 8 ώρες. Στο δημόσιο κάνεις 3 για 5. Ατυχέστατα όλα τα επιχειρήματά σου λοιπόν, "συνάδελφε".
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 07:59:10 μμ »

  Στο σχολείο μας προέκυψε το εξής. Ένα απ' τα παιδιά που τόσο καιρό δεν κοιμόταν το μεσημέρι ξεκίνησε να κοιμάται κ διαπιστώσαμε ότι κατουριέται. Οι γονείς μου εξήγησαν ότι το κάνει  στον ύπνο. Σήμερα μάλιστα μου έφεραν κ μια πάνα να της φορέσω πριν ξαπλώσουμε. Πέρα απ' το ότι θα πρέπει κάθε μεσημέρι να της βγάζω τα ρούχα να της βάζω πάνα κ κάθε φορά που ξυπνάει να την ξαναβγάζω αναρωτιέμαι πόσο άσχημο θα είναι κ για την ψυχολογία του συγκεκριμένου παιδιού αν δέχεται σχόλια από τα υπόλοιπα. Τι ισχύει για τέτοιες περιπτώσεις; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Πώς να το αντιμετωπίσω;  :-\ :-\


Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:12:23 μμ »

  Στο σχολείο μας προέκυψε το εξής. Ένα απ' τα παιδιά που τόσο καιρό δεν κοιμόταν το μεσημέρι ξεκίνησε να κοιμάται κ διαπιστώσαμε ότι κατουριέται. Οι γονείς μου εξήγησαν ότι το κάνει  στον ύπνο. Σήμερα μάλιστα μου έφεραν κ μια πάνα να της φορέσω πριν ξαπλώσουμε. Πέρα απ' το ότι θα πρέπει κάθε μεσημέρι να της βγάζω τα ρούχα να της βάζω πάνα κ κάθε φορά που ξυπνάει να την ξαναβγάζω αναρωτιέμαι πόσο άσχημο θα είναι κ για την ψυχολογία του συγκεκριμένου παιδιού αν δέχεται σχόλια από τα υπόλοιπα. Τι ισχύει για τέτοιες περιπτώσεις; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Πώς να το αντιμετωπίσω;  :-\ :-\


Επειδή είμαι παθούσα, θα σου πω τα εξής: σίγουρα η ψυχολογία του παιδιού θα πέσει αν αρχίσουν να το κοροιδεύουν. Αυτό που μπορείς να κάνεις σαν εκπαιδευτικός είναι να κόψεις από την αρχή τα σχόλια πριν δημιουργηθεί πρόβλημα. Το παιδί για να κατουριέται ακόμα σ'αυτήν την ηλικία σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Επειδή ο μικρός μου το παθαίνει κάποιες φορές (είναι προνήπιο και σε 3 μήνες γίνεται 5) μου είπαν γιατροί ότι όταν γίνει πλέον 5 πρέπει να το κοιτάξουμε. Φέτος δεν έτυχε να συμβεί αλλά πέρσυ που συνέβη η βρεφονηπιοκόμος το χειρίστηκε πολύ σωστά και δεν ένιωσε καθόλου άσχημα. Και μιλάμε για ένα παιδί ευαίσθητο, που δίνει πολύ μεγάλη σημασία στη γνώμη των άλλων γι'αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:34:16 μμ »
  Συμφωνώ μαζί σου κ εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για ευαίσθητα παιδιά όσα ανήκουν στην κατηγορία αυτή (της δευτεροπαθούς ενούρησης ) κ ήδη είχαμε μια συζήτηση με τα παιδιά στην παρεούλα για αυτό το θέμα ώστε να το αντιμετωπίσουν χωρίς να νιώσει άσχημα. Δεν θέλω να νιώθει κανένα παιδί έτσι για οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα κ το προσπαθώ.
  Και το παιδάκι αυτό προνήπιο είναι. Απλά αναρωτιέμαι επειδή είμαστε νηπιαγωγείο κ όχι βρεφονηπιακός σταθμός τι προβλέπεται για τέτοιες περιπτώσεις; Αν κ δε νομίζω να μπορεί να βρεθεί κάποια λύση πέραν του να την αλλάζω καθημερινά απλά θέλω να ξέρω κ το νόμο ή τον άτυπο κανονισμό. Ή κάποια πρόταση που ίσως δε φαντάζομαι από κάποιον που του έχει ξανασυμβεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:17:04 μμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:38:24 μμ »
  Άλλη μια ερώτηση επειδή το χεις ψάξει panickos. Αν περάσει τα 5 κ συνεχίσει τι ακριβώς χρειάζεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2010, 09:22:51 μμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 03:45:16 μμ »
Στο σχολείο μας προέκυψε το εξής. Ένα απ' τα παιδιά που τόσο καιρό δεν κοιμόταν το μεσημέρι ξεκίνησε να κοιμάται κ διαπιστώσαμε ότι κατουριέται. Οι γονείς μου εξήγησαν ότι το κάνει  στον ύπνο. Σήμερα μάλιστα μου έφεραν κ μια πάνα να της φορέσω πριν ξαπλώσουμε. Πέρα απ' το ότι θα πρέπει κάθε μεσημέρι να της βγάζω τα ρούχα να της βάζω πάνα κ κάθε φορά που ξυπνάει να την ξαναβγάζω αναρωτιέμαι πόσο άσχημο θα είναι κ για την ψυχολογία του συγκεκριμένου παιδιού αν δέχεται σχόλια από τα υπόλοιπα. Τι ισχύει για τέτοιες περιπτώσεις; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Πώς να το αντιμετωπίσω;   

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:05:16 μμ »
Πολυ καλη ερωτηση Μελινα μου. Σωστα τοποθετησες τον προβληματισμο σου: στη ψυχολογια του παιδιου.

για σενα και για τον καθενα απο μας δεν ειναι δυσκολο να αλλαξουμε μια πανα. εγω ξερω. (παπλωματοθηκη δεν μπορω να βαλω,παρολο που τα κοριτσια εδω περσυ μου εδωσαν οδηγιες, δεν τα καταφερα. το ομολογω. Αλλα η πανα ειναι σκρατς-σκρατς. βαλε του και λιγη πουδρα μη συγκαψει το δερματακι.

Δεν ξερω αν αυτο που θα πω ειναι σωστο ή εφικτο αλλα, αν περιμενες λιγο να βγουν τα παιδια εξω και μετα να κανεις την αλλαγη?
βεβαια και αυτο αντε να το "σκεπασεις" για λιγο, δεν θα διαρκεσει πολυ.
Τι γινεται ομως σε περιπτωση που γινουν σχολια απο τα αλλα παιδια? Να τους μιλουσες? και τι να πεις? ειναι πολυ ιδιαιτερο το θεμα.

με μια φιλη ψυχολογο μιλουσα το πρωι, αν το ηξερα θα την ρωτουσα, αν και αυτη δουλευει σε ιδρυμα τρελων, εκτος του ο,τι η ιδια ειναι τρελη,...

ελαφρυνα κατα πολυ το θεμα ομως παρολο που ειναι σοβαροτατο!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.