*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 56865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 01:13:00 πμ »
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα ζητούσα από τους γονείς να φέρνουν πάνα-βρακάκι, ώστε με λίγη εκπαίδευση αυτοεξυπηρέτησης το παιδί να μπορεί σε μικρό χρονικό διάστημα να βγάζει το βρακάκι και να βάζει την πάνα μόνο του στην τουαλέτα.

Αυτό που θα μπορούσε συναισθηματικά να πληγώσει το παιδί και να το κάνει να αισθανθεί μειονεκτικά απέναντι στους συμμαθητές του σε μια τέτοια περίπτωση είναι η απώλεια ελέγχου του σώματός του, την οποία εσύ καλείσαι να το βοηθήσεις να αντιμετωπίσει με μια διαδικασία που παραπέμπει σε παιδιά μικρότερης ηλικίας. Αν όμως η κατάσταση αντιμετωπιστεί από το ίδιο το παιδί που μπορεί και φοράει μόνο του την πάνα ("έχω κάποιο πρόβλημα αλλά μπορώ και το λύνω μόνη μου"), τότε θα αισθάνεται περισσότερο "κύριος του εαυτού του" και του σώματός του. Δε μου έχει τύχει προσωπικά κάτι τέτοιο, αλλά πιστεύω πως όταν το παιδί αισθάνεται αυτοπεποίθηση στην αντιμετώπιση του όποιου προβλήματός του γενικότερα, τα υπόλοιπα παιδιά αντιδρούν ανάλογα, αποδέχονται την κατάσταση και δε γίνεται θέμα μέσα στην τάξη. Από τη μεριά σου όταν χρειαστεί να εξηγήσεις στα παιδιά τι συμβαίνει, εφόσον το παιδάκι μπορεί και αλλάζει μόνο του, μπορείς να δώσεις έμφαση στο ότι η συμμαθήτριά τους μπορεί μόνη της να καταφέρει ν' αντιμετωπίσει τη δυσκολία που έχει στον ύπνο και αυτό είναι κάτι αξιέπαινο. Μπορείς να ρωτήσεις ενδεχομένως τα υπόλοιπα παιδάκια τι τους δυσκολεύει στην καθημερινότητά τους και πώς το αντιμετωπίζουν κ.λπ. Νομίζω πως από εκεί και πέρα θα κατεβάσεις πολλές ωραίες ιδέες για συζήτηση στην τάξη, η οποία μπορεί να οδηγήσει ακόμα και στην ανάδυση σχετικών δραστηριοτήτων...
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:41:52 πμ »
Δε μπορέι να τα εννοείτε αυτά που λέτε! Καλά η μάνα δε μπορέι να μάθει στο παιδί της να πηγαίνει  στην τουαλέτα και θα του βάζουμε πάνα? Ε, δεν είμαστε καλά!  Θέλει δουλείά από τη μαμά στο σπίτι!  Αυτές οι μάνες πια! Τι τα κάνουν αφού δεν ενδιαφέρονται??? Έλεος!!!!!! Και ναι, φταίει η μάνα που το παιδί κατουράει το βράδυ πάνω του..για πολλούς λόγους που δε μπορώ τώρα να αναλύσω. 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 09:04:39 πμ »
δε νομιζω πως φταιει η μανα που το παιδι κατουραει πανω του. "Ειναι θεμα (ρωτησα τη ψυχολογο, Μελινα μου) σφυγκτηρων. θα σταματησει απο μονο του καποια στιγμη. τεχνικες υπαρχουν αλλα δεν αποδιδουν και πολλα.για ιατρικη θεραπεια να μιλησει με παθολογο, και οσο για το ψυχολογικο κομματι της ιστοριας θα πρεπει να μη του δημιουργουμε αγχος στο σχολειο"(ταδε εφη ψυχολογος)....

μας φωτισε!!! γιαυτο οι τρελοι που κουραρεις (της λεω) πανε απ το κακο στο χειροτερο....χαχα


δες και εδω.....

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20366
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 11:10:29 πμ »
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα ζητούσα από τους γονείς να φέρνουν πάνα-βρακάκι, ώστε με λίγη εκπαίδευση αυτοεξυπηρέτησης το παιδί να μπορεί σε μικρό χρονικό διάστημα να βγάζει το βρακάκι και να βάζει την πάνα μόνο του στην τουαλέτα.

Αυτό που θα μπορούσε συναισθηματικά να πληγώσει το παιδί και να το κάνει να αισθανθεί μειονεκτικά απέναντι στους συμμαθητές του σε μια τέτοια περίπτωση είναι η απώλεια ελέγχου του σώματός του, την οποία εσύ καλείσαι να το βοηθήσεις να αντιμετωπίσει με μια διαδικασία που παραπέμπει σε παιδιά μικρότερης ηλικίας. Αν όμως η κατάσταση αντιμετωπιστεί από το ίδιο το παιδί που μπορεί και φοράει μόνο του την πάνα ("έχω κάποιο πρόβλημα αλλά μπορώ και το λύνω μόνη μου"), τότε θα αισθάνεται περισσότερο "κύριος του εαυτού του" και του σώματός του. Δε μου έχει τύχει προσωπικά κάτι τέτοιο, αλλά πιστεύω πως όταν το παιδί αισθάνεται αυτοπεποίθηση στην αντιμετώπιση του όποιου προβλήματός του γενικότερα, τα υπόλοιπα παιδιά αντιδρούν ανάλογα, αποδέχονται την κατάσταση και δε γίνεται θέμα μέσα στην τάξη. Από τη μεριά σου όταν χρειαστεί να εξηγήσεις στα παιδιά τι συμβαίνει, εφόσον το παιδάκι μπορεί και αλλάζει μόνο του, μπορείς να δώσεις έμφαση στο ότι η συμμαθήτριά τους μπορεί μόνη της να καταφέρει ν' αντιμετωπίσει τη δυσκολία που έχει στον ύπνο και αυτό είναι κάτι αξιέπαινο. Μπορείς να ρωτήσεις ενδεχομένως τα υπόλοιπα παιδάκια τι τους δυσκολεύει στην καθημερινότητά τους και πώς το αντιμετωπίζουν κ.λπ. Νομίζω πως από εκεί και πέρα θα κατεβάσεις πολλές ωραίες ιδέες για συζήτηση στην τάξη, η οποία μπορεί να οδηγήσει ακόμα και στην ανάδυση σχετικών δραστηριοτήτων...

 Mου άρεσε η ιδιαίτερη γωνία απ την οποία είδες το θέμα.  Δεν το είχα σκεφτεί και όντως ακούγεται πολύ ωραίο.  Σ' ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 11:16:08 πμ »
δε νομιζω πως φταιει η μανα που το παιδι κατουραει πανω του. "Ειναι θεμα (ρωτησα τη ψυχολογο, Μελινα μου) σφυγκτηρων. θα σταματησει απο μονο του καποια στιγμη. τεχνικες υπαρχουν αλλα δεν αποδιδουν και πολλα.για ιατρικη θεραπεια να μιλησει με παθολογο, και οσο για το ψυχολογικο κομματι της ιστοριας θα πρεπει να μη του δημιουργουμε αγχος στο σχολειο"(ταδε εφη ψυχολογος)....

μας φωτισε!!! γιαυτο οι τρελοι που κουραρεις (της λεω) πανε απ το κακο στο χειροτερο....χαχα


δες και εδω.....

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20366

Μάρκο σ' ευχαριστώ πολύ κ εσένα. Εγώ ανησυχώ γιατί απ οτι μου είπε η μαμα το είχε καταφέρει για κάποιο διάστημα να μη βρεχεται στον ύπνο κ μετά πισωγύρισε. Εν τω μεταξύ ήρθε κ νέο μέλος στην οικογένεια το οποίο ξέρω ότι ζηλεύει πολύ. Οπότε ίσως να μην οφείλεται στον έλεγχο των σφιγκτήρων αλλά σε κάτι ψυχολογικό. Ίσως κ να κάνω λάθος δεν είμαι κ ειδικός και να οφείλεται σε κάτι οργανικό.  Εγώ θα κάνω ότι μπορώ τουλάχιστον στο σχολείο να νιώθει καλά απ' όλες τις απόψεις κ βλέπουμε.
Το χω σαρώσει to  parents ήδη! ;) Να σαι καλά! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 11:26:35 πμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 05:06:56 μμ »
Δε μπορέι να τα εννοείτε αυτά που λέτε! Καλά η μάνα δε μπορέι να μάθει στο παιδί της να πηγαίνει  στην τουαλέτα και θα του βάζουμε πάνα? Ε, δεν είμαστε καλά!  Θέλει δουλείά από τη μαμά στο σπίτι!  Αυτές οι μάνες πια! Τι τα κάνουν αφού δεν ενδιαφέρονται??? Έλεος!!!!!! Και ναι, φταίει η μάνα που το παιδί κατουράει το βράδυ πάνω του..για πολλούς λόγους που δε μπορώ τώρα να αναλύσω.  
Ε, τι να σου πω τώρα......... :-X

Μάρκο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (και στο ψυχολογικό και στο παθολογικό κομμάτι). Μ'αρέσει που τα ψάχνεις... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2010, 08:15:43 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 12:05:41 μμ »
Δε μπορέι να τα εννοείτε αυτά που λέτε! Καλά η μάνα δε μπορέι να μάθει στο παιδί της να πηγαίνει  στην τουαλέτα και θα του βάζουμε πάνα? Ε, δεν είμαστε καλά!  Θέλει δουλείά από τη μαμά στο σπίτι!  Αυτές οι μάνες πια! Τι τα κάνουν αφού δεν ενδιαφέρονται??? Έλεος!!!!!! Και ναι, φταίει η μάνα που το παιδί κατουράει το βράδυ πάνω του..για πολλούς λόγους που δε μπορώ τώρα να αναλύσω. 

εδώ συζητάμε για την περίπτωση που το παιδί ,ενώ μπορεί και αυτοεξυπηρετείται γενικά,έχει πρόβλημα στον ύπνο.αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που μάλλον έχεις καταλάβει.και νομίζω οτι λίγες είναι οι μαμάδες και οι μπαμπάδες που δεν ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους απλά χρειάζονται υποστήριξη και ενημέρωση :)

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 03:36:49 μμ »
Δε μπορέι να τα εννοείτε αυτά που λέτε! Καλά η μάνα δε μπορέι να μάθει στο παιδί της να πηγαίνει  στην τουαλέτα και θα του βάζουμε πάνα? Ε, δεν είμαστε καλά!  Θέλει δουλείά από τη μαμά στο σπίτι!  Αυτές οι μάνες πια! Τι τα κάνουν αφού δεν ενδιαφέρονται??? Έλεος!!!!!! Και ναι, φταίει η μάνα που το παιδί κατουράει το βράδυ πάνω του..για πολλούς λόγους που δε μπορώ τώρα να αναλύσω. 

εδώ συζητάμε για την περίπτωση που το παιδί ,ενώ μπορεί και αυτοεξυπηρετείται γενικά,έχει πρόβλημα στον ύπνο.αυτό είναι διαφορετικό από αυτό που μάλλον έχεις καταλάβει.και νομίζω οτι λίγες είναι οι μαμάδες και οι μπαμπάδες που δεν ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους απλά χρειάζονται υποστήριξη και ενημέρωση :)
Ανεξάρτητα  με τις  ιδιαίτερες  ανάγκες  του  κάθε  παιδιού  δεν  θεωρώ  ότι  η  αλλαγή  της  πάνας  πρέπει  να  γίνεται  από  την  νηπιαγωγό. Ακόμη  και  αν  κάποιος  δεν  έχει  πρόβλημα  στο  να  ανλαμβάνει  τέτοιες  δραστηριότητες, προκύπτουν  ζητήματα  ασφάλειας. Ποιος  έχει  την  ευθύνη  των  υπόλοιπων  παιδιών  την  ώρα που  αλλάζει  ή  εκπαιδεύεις  στην  χρήση  πάνας  βρακάκι  το  παιδί; Δεν  νομίζω  τα  παραπάνω  να  τα  κάνει  κάποιος  ενώπιον  των  άλλων  παιδιών. Εγώ  προσωπικά  δεν  θα   αναλάμβαν  τέτοια  ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 03:46:05 μμ »
 και τι να κάνεις;
να φωνάζεις τον κηδεμόνα καθε μέρα να αλλάζει το παιδί;
μπορείς να ζητήσεις από τους γονείς να το εκπαιδεύσουν στο σπίτι να βάζει και να βγάζει μόνο του την πάνα αλλά μέχρι να καταφέρει να είναι τελείως αυτόνομο σίγουρα θα χρειαστεί η βοήθειά σου...

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 05:22:41 μμ »
και τι να κάνεις;
να φωνάζεις τον κηδεμόνα καθε μέρα να αλλάζει το παιδί;
μπορείς να ζητήσεις από τους γονείς να το εκπαιδεύσουν στο σπίτι να βάζει και να βγάζει μόνο του την πάνα αλλά μέχρι να καταφέρει να είναι τελείως αυτόνομο σίγουρα θα χρειαστεί η βοήθειά σου...
Προτιμώ  να  φωνάζω  κάθε  μέρα  στο  γονιό  παρά  να με τρέχουν, όταν  γίνει  η  στραβή. Βεβαίως  ο  καθένας  κάνει  ότι  νομίζει, αλλά  τέτοιου  είδους  τακτικές  δημιουργούν  άσχημο  προηγούμενο.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 06:46:00 μμ »
το καταλαβαίνω και συμφωνώ
αλλά στην πράξη είναι δύσκολο και σε όλους μας έχει συμβεί να βοηθήσουμε κάποιο παιδί αφήνοντας τα υπόλοιπα χωρίς επιτήρηση
εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές φέτος παρόλο που έχω ζητήσει από γονείς συγκεκριμένου παιδιού να το μάθουν να πηγαίνει επιτέλους μόνο του στην τουαλέτα κι ακόμα το λέω και το ξαναλέω

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 07:46:27 μμ »

  Συνάδελφοι έχετε δίκιο κ οι δύο. Απλά θα συμφωνήσω λίγο περισσότερο με την Boldini στο ότι πρακτικά όταν συμβαίνει κάποιο περιστατικό δεν είναι εύκολο να έρθει ο γονιός. Πάντως με εμάς το πρόβλημα λύθηκε γιατί το παιδάκι με τη δυσκολία είναι ικανό μόνο του να φοράει την πάνα- βρακάκι οπότε δεν θα χρειαστεί να αφήνω την τάξη για να την βοηθάω.   :)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 07:53:50 μμ »
όχι μόνο δεν είναι εύκολο να έρθει ο γονιός αλλά μέχρι να τον πάρεις τηλ κλπ ήδη έχεις αφήσει την τάξη
εγώ πχ πρέπει να παίρνω τους γονείς από το κινητό μου(!) γιατί το σταθερό παίρνει μόνο σε τοπικά σταθερά και οι γονείς έχουν δώσει όλοι κινητά και επιπρόσθετα έχω σήμα μόνο στην αυλή και πουθενά μεσα στο κτίριο.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 08:03:15 μμ »

εγώ πχ πρέπει να παίρνω τους γονείς από το κινητό μου(!) γιατί το σταθερό παίρνει μόνο σε τοπικά σταθερά και οι γονείς έχουν δώσει όλοι κινητά


Άσχετα με το θέμα, αλλά για να απαντήσω στην Boldini, αν το σταθερό είναι συνεδεμένο με το Πανελ. Σχολικό Δίκτυο, τότε όντως δεν μπορείς να τηλ. σε κινητά και για να είμαι πιο σαφής, η χρήση αυτής της γραμμής πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και μόνο για τη σύνδεση στο δίκτυο και θα πρέπει να υπάρχει δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο σχολείο, απ'όπου θα γίνεται οποιαδήποτε άλλα επικοινωνία.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.