*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 56701 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 08:05:47 μμ »
όχι μόνο δεν είναι εύκολο να έρθει ο γονιός αλλά μέχρι να τον πάρεις τηλ κλπ ήδη έχεις αφήσει την τάξη
εγώ πχ πρέπει να παίρνω τους γονείς από το κινητό μου(!) γιατί το σταθερό παίρνει μόνο σε τοπικά σταθερά και οι γονείς έχουν δώσει όλοι κινητά και επιπρόσθετα έχω σήμα μόνο στην αυλή και πουθενά μεσα στο κτίριο.


 Έτσι είναι. Χειρότερος κόπος είναι να τηλεφωνήσεις άσε που όταν έρθει ο γονιός διακόπτεται κ η δραστηριότητα. Αλλά θα ακουγόταν κ τρελό νομίζω να λέω στο γονιό να έρχεται καθημερινά για να φορέσει την πάνα.  Το θέμα με το τηλ είναι πονεμένη ιστορία...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2010, 08:07:49 μμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 10:24:27 μμ »
καλύτερα να μιλήσεις με τη σύμβουλο για αυτό το θέμα...εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση η προισταμένη έστειλε το παιδάκι σπίτι για λίγες μέρες να το εκπαιδεύσει η μητέρα για την τουαλέτα αφού πήρε την άδεια και της συμβούλου. τα παιδιά στο νηπιαγωγείο πρέπει να έχουν κατακτήσει τό θέμα της τουαλέτας, το λέει και ο οδηγός της νηπιαγωγού

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 10:58:04 μμ »
Εννοείς παιδάκι που δεν μπορούσε να πάει γενικά στην τουαλέτα; Γιατί συζητάμε για παιδί που έχει θέμα μόνο στον ύπνο το μεσημέρι όχι γενικά. Σ' ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.  :)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 11:43:15 μμ »

εγώ πχ πρέπει να παίρνω τους γονείς από το κινητό μου(!) γιατί το σταθερό παίρνει μόνο σε τοπικά σταθερά και οι γονείς έχουν δώσει όλοι κινητά


Άσχετα με το θέμα, αλλά για να απαντήσω στην Boldini, αν το σταθερό είναι συνεδεμένο με το Πανελ. Σχολικό Δίκτυο, τότε όντως δεν μπορείς να τηλ. σε κινητά και για να είμαι πιο σαφής, η χρήση αυτής της γραμμής πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και μόνο για τη σύνδεση στο δίκτυο και θα πρέπει να υπάρχει δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο σχολείο, απ'όπου θα γίνεται οποιαδήποτε άλλα επικοινωνία.

όχι δεν υπάρχει δεύτερη τηλεφωνική γραμμή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:53:59 μμ »
Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τη σχολική σύμβουλο πάνω στο θέμα..άλλωστε γι'αυτό υπάρχουν. Για να τις συμβουλευόμαστε. Ευθύνη τέτοια του να αλλάζω πάνες δεν θα αναλάμβανα ούτε εγώ καθώς δεν περιλαμβάνεται πουθενά στα καθήκοντά μας.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 04:46:11 μμ »
Έλεος, βρε παιδιά!!! Για όνομα του Θεού! "Δεν είναι μέσα στα καθήκοντά σας"!!!  :o :o :o Αφήστε το κατουρημένο και χε@@@@ο, αν χρειαστεί! Μη σας πω, βγάλτε το κι έξω από την τάξη! Και αν κανένα κλαίει, μην το παρηγορείτε. Δεν είναι στα καθήκοντά σας!  :o :o :o Όλες κάνουμε πράγματα εκτός των καθηκόντων μας. Δεν το κάνουμε θέμα! Και δε μιλάω μόνο για πράγματα που αφορούν στα παιδιά, αλλά κάνουμε και διάφορα που μας αναγκάζουν οι Διευθυντές μας (κι ας είναι εκτός ωραρίου, καθηκόντων κλπ). Σιγά το πράγμα! Και μην βιαστεί καμιά να πει ότι είμαι παθούσα στο συγκεκριμένο θέμα και γι'αυτό ενίσταμαι, γιατί ο γιος μου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα στο σχολείο. Ευτυχώς, βέβαια, γιατί αν αντιμετώπιζα τέτοια συμπεριφορά από τις δασκάλες του (που υποτίθεται κάνετε το καλύτερο για τα παιδιά) θα τις έφτυνα! Δηλαδή, πρέπει να το δείτε γραμμένο κάπου για να το κάνετε; Άρα, κι εγώ το παιδί που έχω στην τάξη μου με αναπηρικό καροτσάκι να μην το κατεβάζω κάτω στην αυλή. Δεν είναι στα καθήκοντά μου!!! Καλά, που και να σας τύχει κανένα παιδάκι με σοβαρά προβλήματα!!! Αλίμονό του!!! ::)

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 08:12:47 πμ »
Έλεος, βρε παιδιά!!! Για όνομα του Θεού! "Δεν είναι μέσα στα καθήκοντά σας"!!!  :o :o :o Αφήστε το κατουρημένο και χε@@@@ο, αν χρειαστεί! Μη σας πω, βγάλτε το κι έξω από την τάξη! Και αν κανένα κλαίει, μην το παρηγορείτε. Δεν είναι στα καθήκοντά σας!  :o :o :o Όλες κάνουμε πράγματα εκτός των καθηκόντων μας. Δεν το κάνουμε θέμα! Και δε μιλάω μόνο για πράγματα που αφορούν στα παιδιά, αλλά κάνουμε και διάφορα που μας αναγκάζουν οι Διευθυντές μας (κι ας είναι εκτός ωραρίου, καθηκόντων κλπ). Σιγά το πράγμα! Και μην βιαστεί καμιά να πει ότι είμαι παθούσα στο συγκεκριμένο θέμα και γι'αυτό ενίσταμαι, γιατί ο γιος μου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα στο σχολείο. Ευτυχώς, βέβαια, γιατί αν αντιμετώπιζα τέτοια συμπεριφορά από τις δασκάλες του (που υποτίθεται κάνετε το καλύτερο για τα παιδιά) θα τις έφτυνα! Δηλαδή, πρέπει να το δείτε γραμμένο κάπου για να το κάνετε; Άρα, κι εγώ το παιδί που έχω στην τάξη μου με αναπηρικό καροτσάκι να μην το κατεβάζω κάτω στην αυλή. Δεν είναι στα καθήκοντά μου!!! Καλά, που και να σας τύχει κανένα παιδάκι με σοβαρά προβλήματα!!! Αλίμονό του!!! ::)
Εσύ  αμά  θέλεις  άλλαζε  πάνες, εγώ  δεν  πρόκειται  να  το κάνω. Δεν  είναι  η  δουλεία  μου  αυτή και  δεν  μπορώ  να  αφήνω  24  παιδιά  για  να  αλλάζω  ένα. 10  χρόνια  τώρα  δεν  μου  ζήτησε  κανένας  κάτι  τέτοιο. Και  υποδείξεις  δεν  δέχομαι  από  κανένα.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 03:50:51 μμ »
Έλεος, βρε παιδιά!!! Για όνομα του Θεού! "Δεν είναι μέσα στα καθήκοντά σας"!!!  :o :o :o Αφήστε το κατουρημένο και χε@@@@ο, αν χρειαστεί! Μη σας πω, βγάλτε το κι έξω από την τάξη! Και αν κανένα κλαίει, μην το παρηγορείτε. Δεν είναι στα καθήκοντά σας!  :o :o :o Όλες κάνουμε πράγματα εκτός των καθηκόντων μας. Δεν το κάνουμε θέμα! Και δε μιλάω μόνο για πράγματα που αφορούν στα παιδιά, αλλά κάνουμε και διάφορα που μας αναγκάζουν οι Διευθυντές μας (κι ας είναι εκτός ωραρίου, καθηκόντων κλπ). Σιγά το πράγμα! Και μην βιαστεί καμιά να πει ότι είμαι παθούσα στο συγκεκριμένο θέμα και γι'αυτό ενίσταμαι, γιατί ο γιος μου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα στο σχολείο. Ευτυχώς, βέβαια, γιατί αν αντιμετώπιζα τέτοια συμπεριφορά από τις δασκάλες του (που υποτίθεται κάνετε το καλύτερο για τα παιδιά) θα τις έφτυνα! Δηλαδή, πρέπει να το δείτε γραμμένο κάπου για να το κάνετε; Άρα, κι εγώ το παιδί που έχω στην τάξη μου με αναπηρικό καροτσάκι να μην το κατεβάζω κάτω στην αυλή. Δεν είναι στα καθήκοντά μου!!! Καλά, που και να σας τύχει κανένα παιδάκι με σοβαρά προβλήματα!!! Αλίμονό του!!! ::)


επειδή εισαι στο χωρο της εκπαιδευσης θα επρεπε να ξερεις και τα δικαιωματα κ τις υποχρεωσεις μας,πριν μιλησεις. το αν διαθετουν οι εκπαιδευτικοι ανθρωπια το ξέρουν οι ιδιοι περισσοτερο απο το καθενα. ο χωρος της εκπαιδευσης συνεχως εξελισσεται το νηπιαγωγείο δεν εχει την μορφή που ειχε οταν πηγαινες εσύ,ειναι χωρός αγωγής κ εκπαιδευσης και οχι χωρος για να παρκαρεις το παιδι σου οταν εσύ δουλευεις.
το αν υποτιθεται οτι κανουν καλα την δουλεια τους κατι θα ξερεςι παραπανω κρινοντας απ τον εαυτο σου.τωρα οσον αφορα το φτυσιμο πρωτον ετσι εμαθες ετσι πραττεις δευτερον καν το για να λαβεις την απαντηση σου ........
επισης δεν σε αναγκαζει ο διευθυντη σου για τιποτα διαβασε το καθηκοντολογιο σου κ θα δεις τι πρεπει να κανεις κ τι οχι.
μην βιαζεσαι να κρινεις τοσο γρηγορα συναδελφους που δεν γνωριζεις καν  την δουλεια τους γιατι θα πονεσεις κ εσυ οταν θα βρεθεις στην ιδια θεση
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 05:10:58 μμ »
Έλεος, βρε παιδιά!!! Για όνομα του Θεού! "Δεν είναι μέσα στα καθήκοντά σας"!!!  :o :o :o Αφήστε το κατουρημένο και χε@@@@ο, αν χρειαστεί! Μη σας πω, βγάλτε το κι έξω από την τάξη! Και αν κανένα κλαίει, μην το παρηγορείτε. Δεν είναι στα καθήκοντά σας!  :o :o :o Όλες κάνουμε πράγματα εκτός των καθηκόντων μας. Δεν το κάνουμε θέμα! Και δε μιλάω μόνο για πράγματα που αφορούν στα παιδιά, αλλά κάνουμε και διάφορα που μας αναγκάζουν οι Διευθυντές μας (κι ας είναι εκτός ωραρίου, καθηκόντων κλπ). Σιγά το πράγμα! Και μην βιαστεί καμιά να πει ότι είμαι παθούσα στο συγκεκριμένο θέμα και γι'αυτό ενίσταμαι, γιατί ο γιος μου δεν έχει τέτοιο πρόβλημα στο σχολείο. Ευτυχώς, βέβαια, γιατί αν αντιμετώπιζα τέτοια συμπεριφορά από τις δασκάλες του (που υποτίθεται κάνετε το καλύτερο για τα παιδιά) θα τις έφτυνα! Δηλαδή, πρέπει να το δείτε γραμμένο κάπου για να το κάνετε; Άρα, κι εγώ το παιδί που έχω στην τάξη μου με αναπηρικό καροτσάκι να μην το κατεβάζω κάτω στην αυλή. Δεν είναι στα καθήκοντά μου!!! Καλά, που και να σας τύχει κανένα παιδάκι με σοβαρά προβλήματα!!! Αλίμονό του!!! ::)

"Ατυχήματα" συμβαίνουν συχνά στο νηπιαγωγείο.
Τα παιδιά πρέπει πηγαίνοντας νηπιαγωγελιο να έχουν καθαρίσει και να γνωρίζουν πώς πηγαίνουμε τουαλ΄τε. ΑΥτό είναι δουλειά του γονέα να το κάνει στο σπίτι  και όχι δουλειά του νηπιαγωγείου.
Τώρα, αν σε ένα παιδί συμβεί "ατύχημα", με την έννοια ότι δεν προλάβει να πάει στην τουαλέτα ή κατουρηθεί την ώρα του ύπνου, τότε φωνάζεις τη μαμά να το αλλάξει. Αυτό μέσα στη λογική ότι το παιδί που είναι αυτόνομο, δεν κουβαλάει μαζί του ούτε πάνες, ούτε δεύτερα ρούχα! Σε αυτή τη λογική, πάλι, ναι η/ο νηπιαγωγός δεν είναι υποχρεωμένος να αλλάξει το παιδί. Τώρα, αν δεν μπορεί η μαμά να έρθει.... Δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει, προφανώς το παιδί θα μείνει έτσι. Γιατί αν μπούμε στη λογική να κουβαλάνε αλλαξιές, να κουβαλάνε πάνες, τότε βγαίνουμε από τη λογική της εκπάιδευσης και μπάινουμε στη λογική της φροντίδας (=διαφορετική από το στόχο του νηπιαγωγείου).
Επίσης, δεν μπορεί η νηπιαγωγός να αφιερώνει ώρα για να βάλει πάνες σε κάποιο παιδί που δεν ελέγχει τους σφικτήρες κατά τη διάρκεια του ύπνου. Αν συμβεί αυτό, λογική προβάλει και η απαίτηση κάποιων να συνοδεύονται τα παιδιά στην τουαλέτα, να πλένει η νηπιαγωγός τα πιάτα κλπ κλπ κλπ. Σε περίπτωση τέτοια (παιδί που δεν ελέγχει σφικ΄τηρες στον ύπνο) αν αποκλειστούν οι παθολογικοί παράγοντες, τότε προσπαθούμε (εδώ μπάινει και το νηπιαγωγείο αλλά και η οικογένεια) να ρυθμίσουμε την ενούρηση του παιδιού. π.χ να πάει τουαλέτα πριν κοιμηθεί, να μην πιει υγρά ρπιν τον ύπνο (ναι και με το φαγητό! μπορεί να πιει μια γουλίτσα νερό ίσα ίσα για να ξεπλύνει το στόμα του, δεν θα πάθει τίποτα αν πιει νερό 1 ώρα αργότερα) κλπ μέχρι να μπορέσει να κρατηθεί. \
Σκεφτείτε και την ψυχολογία ενός παιδιού που πρέπει να φοράει πάνες! Από τη μια του λέμε ότι είναι στο μεγάλο σχολέιο, και από την άλλη το βάζουμε να φοράει πάνες σαν μωρό, και μάλιστα, να κάνει κάτι που δεν κάνει κανένας άλλος στην τάξη!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 06:27:03 μμ »
 Άλλη μια ερώτηση επειδή το χεις ψάξει panickos. Αν περάσει τα 5 κ συνεχίσει τι ακριβώς χρειάζεται;
Μου είπαν να πάω πάλι σε παιδίατρο και μετά ουρολόγο (ίσως να χρειαστεί) γιατί μάλλον θα είναι παθολογικό. Ξέρω παιδί που είχε αυτό το πρόβλημα και οφειλόταν σε παθολογικά αίτια. Υπάρχει και ένα βρακάκι ειδικό με αισθητήρα μέσα που με τα πρώτα ούρα χτυπάει συναγερμός μέσω ενός δέκτη που υπάρχει στο δωμάτιο του παιδιού και στο δωμάτιο των γονιών. Οι παιδίατροι το συστήνουν. Κοστίζει πολύ αλλά αν κάνει δουλειά αξίζει.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο νομικό πλαίσιο ψάχνεις. Τι εννοείς "άτυπο νόμο ή κανονισμό"; Κανονισμό του νηπιαγωγείου; Πώς, δηλαδή, να αντιμετωπίζετε τα παιδιά με αυτό το πρόβλημα;  ??? Γιατί αμφιβάλλω ο κανονισμός να αναφέρεται σε κάτι τέτοιο.
εκτος απο βρακακι υπαρχει και στρωμα ειδικο...με ακριβως την ιδια λειτουργια..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 06:36:38 μμ »
maraki28, αν κατάλαβες ότι δεν ξέρω τα δικαιώματά μου-υποχρεώσεις μου, λυπάμαι. Τα ξέρω και πάρα πολύ καλά μάλιστα αλλά καλή πίστη κάνω κάποια πράγματα (όπως όλοι πιστεύω) για να διευκολύνω κάποιες καταστάσεις.
emmaki, δεν πρότεινα εγώ την λύση της πάνας. Συμφωνώ ότι δεν είναι ούτε εύκολο ούτε καλό σ'αυτήν την ηλικία να φοράνε πάνα. Αλλά όταν νηπιαγωγοί λένε ότι "δεν είναι στα καθήκοντά μας, άρα δεν το κάνω", τι να πω!!! Αν ήταν δηλαδή στα καθήκοντα, θα το κάνατε, έτσι; Για σκεφτείτε πώς ακούγεται αυτό; Θα σας έβγαζα το καπέλο και θα σας παραδεχόμουν αν λέγατε "παρόλο που είναι στα καθήκοντά μας, ΔΕΝ το κάνω γιατί είναι επικίνδυνο για τα υπόλοιπα παιδιά να τα αφήσω μόνα τους". Αλλά το μόνο που βλέπω είναι να μιλάτε για το τι είστε υποχρεωμένες να κάνετε και τι όχι. Κρίμα, ειλικρινά κρίμα...........

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:44:14 μμ »
το θεμα ειναι οτι κανουμε πολλα παραπανω  δεν φανταζεσαι ποσα κ παρολο που γκρινιαζουμε γι αυτο το θεμα το κανουμε κ αυτο , γιατι βαζουμε προπαντων την ψυχολογια του παιδιου .το θέμα ομως ειναι οτι συναδελφοι αξιολογοι βρηκαν το μπελα τους επιεδη εκαναν καλα τα δουλεια  τους.  ξε΄ρεις  οτι γονιος κατηγορησε εκπαιδευτικο για σεξουαλικη παρενοχληση του παιδιου του επειδη το αλλαξε.....
ας ηρεμησουμε λιγο κ ας ειμαστε φειδωλοι στις κουβέντες μας γιατι καθε δουλεια εχει τις δυσκολιες της κ ειναι διαφορετική απ τις υπολοιπες
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 10:58:35 πμ »

 Τώρα, αν δεν μπορεί η μαμά να έρθει.... Δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει, προφανώς το παιδί θα μείνει έτσι. Γιατί αν μπούμε στη λογική να κουβαλάνε αλλαξιές, να κουβαλάνε πάνες, τότε βγαίνουμε από τη λογική της εκπάιδευσης και μπάινουμε στη λογική της φροντίδας (=διαφορετική από το στόχο του νηπιαγωγείου).


Συμφωνώ μαζί σου, ότι ο στόχος του νηπιαγωγείου είναι η εκπαίδευση, αλλά εάν γίνει ατύχημα (είναι πιθανό να συμβεί, μιλάμε για παιδιά 4 και 5 ετών) και οι γονείς δεν προλαβαίνουν ή δεν μπορούν να έρθουν, θεωρώ αδιανόητο να αφήσεις ένα παιδί έτσι! Δηλαδή τι πετυχαίνουμε αν το παιδί μείνει λερωμένο; Σίγουρα να αισθανθεί άσχημα! Μια ερώτηση ακόμα! Αν ένα παιδί αισθανθεί ξαφνική αδιαθεσία και έχει τάση προς έμετο και δεν προλάβει να πάει στην τουαλέτα (πιθανό και αυτό να συμβεί), τι κάνουμε; Αφήνουμε έτσι το παιδί μέχρι να έρθουν οι γονείς του και το πάτωμα χάλια, μέχρι να έρθει η καθαρίστρια;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 12:21:23 μμ »

 Τώρα, αν δεν μπορεί η μαμά να έρθει.... Δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει, προφανώς το παιδί θα μείνει έτσι. Γιατί αν μπούμε στη λογική να κουβαλάνε αλλαξιές, να κουβαλάνε πάνες, τότε βγαίνουμε από τη λογική της εκπάιδευσης και μπάινουμε στη λογική της φροντίδας (=διαφορετική από το στόχο του νηπιαγωγείου).


Συμφωνώ μαζί σου, ότι ο στόχος του νηπιαγωγείου είναι η εκπαίδευση, αλλά εάν γίνει ατύχημα (είναι πιθανό να συμβεί, μιλάμε για παιδιά 4 και 5 ετών) και οι γονείς δεν προλαβαίνουν ή δεν μπορούν να έρθουν, θεωρώ αδιανόητο να αφήσεις ένα παιδί έτσι! Δηλαδή τι πετυχαίνουμε αν το παιδί μείνει λερωμένο; Σίγουρα να αισθανθεί άσχημα! Μια ερώτηση ακόμα! Αν ένα παιδί αισθανθεί ξαφνική αδιαθεσία και έχει τάση προς έμετο και δεν προλάβει να πάει στην τουαλέτα (πιθανό και αυτό να συμβεί), τι κάνουμε; Αφήνουμε έτσι το παιδί μέχρι να έρθουν οι γονείς του και το πάτωμα χάλια, μέχρι να έρθει η καθαρίστρια;
Υπάρχει μια μικρή διαφορά ΑnnaB...ο εμετός είναι κάτι παθολογικό και σαφώς χρήζει φροντίδας...η έλλειψη αυτοεξυπηρέτησης στην τουαλέτα δεν είναι κάτι παθολογικό,αλλά τις περισσότερες φορές οφείλεται στην ανευθυνότητα των γονιών...!
Είναι λεπτό ζήτημα,αλλά πιστεύω πως ακόμη κι αν το παιδί μείνει έτσι χωρίς να τ αλλάξουν όπως είπε η emmaki...-ισως του δημιουργηθούν πολύ ασχημα συναισθήματα! Αυτό ίσως ήταν σκόπιμο στην περίπτωση που ο νηπιαγωγός έχει υποδείξει πολλές φορές στον γονιό πως πρέπει να μάθει στο νήπιο να αυτοεξυπηρετείται και τελικά δεν το κάνει...
Νομίζω πως χρειάζεται συζήτηση και με τον σύμβουλο στην προκειμένη και όπως ειπώθηκε παραπάνω ακόμη και να σταλεί το παιδί λίγες μέρες στο σπίτι μέχρι να μάθει...Και δεν είναι δικαιολογία για μένα πως ο γονιός μπορεί να δουλεύει άρα δεν μπορεί να έχει το παιδί στο σπίτι....κι ο γονιός όπως έστρωσε να κοιμηθεί!! Δεν είναι φροντίδα μωρού το νηπιαγωγείο!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.