*

Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους  (Αναγνώστηκε 49280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 01:11:47 μμ »
καλημέρα σας

έχει ασχοληθεί κανείς από εσάς μ εκμάθηση ελληνικών σε ξένους ενήλικες ;

αν ναι τι βιβλία χρησιμοποίησε ;μιλάμε για μεγάλους ανθρώπους -στελέχη σ εταιρείες

όποια ιδέα ευσπρόδεκτη  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:02 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 01:27:53 μμ »
Ναι εγώ ασχολούμαι .Μπορείς να παραγγείλεις βιβλία από την ελληνο-αμερικάνικη ένωση ,μαζί και κασέτες ,ανάλογα με το επίπεδο .Πρόσεξε πολύ τη γραμματική ,εγώ εκεί αντιμετωπίζω πρόβλημα .Επίσης καλό είναι και το Μαθαίνω ελληνικά του Πανεπιστημίου Θεσ/κης του Τριανταφυλίδη .Αν θες κάτι στείλε p.m

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:33:22 μμ »
Ναι εγώ ασχολούμαι .Μπορείς να παραγγείλεις βιβλία από την ελληνο-αμερικάνικη ένωση ,μαζί και κασέτες ,ανάλογα με το επίπεδο .Πρόσεξε πολύ τη γραμματική ,εγώ εκεί αντιμετωπίζω πρόβλημα .Επίσης καλό είναι και το Μαθαίνω ελληνικά του Πανεπιστημίου Θεσ/κης του Τριανταφυλίδη .Αν θες κάτι στείλε p.m
πιδια και εγω ενδιαφ'ερομαι, στείλτε μου την λίστα και οτι αλλο εχετε . Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:46:49 μμ »
Έχω διδάξει παλιότερα τα βιβλία των Αγαθοκλή Χαραλαμπόπουλου- Νίκης Χαραλαμποπούλου "Τα ελληνικά ως δεύτερη /ξένη γλώσσα", εκδ. Παρατηρητής, που προορίζονταν για τη ΝΕΛΕ. Το αρχαρίων ήταν αρκετά καλό.
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:02 »

Αποσυνδεδεμένος spoudi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:52:41 μμ »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:52:58 μμ »
Πολλοί, και στο Διδασκαλείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, προτιμούν το "Επικοινωνήστε Ελληνικά". Το θέμα είναι ότι επειδή απευθύνεσαι σε εργαζόμενους, θα πρέπει να δώσεις περισσότερη έμφαση στο επικοινωνιακό κομμάτι και όχι σε γραμματική, γιατί ο μαθητής δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί κατά πάσα πιθανότητα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:53:55 μμ »
έχουμε ένα παιδάκι στο σχολείο από την Αλβανία. Είναι λίγους μήνες στην Ελλάδα, αλλά πραγματικά έχει όρεξη για μάθηση. Είναι 17 χρονών και είναι στην Α΄ λυκείου. Πρόκειται για ένα πανέξυπνο παιδί. Όποτε έχω κενό στο σχολείο προσπαθώ να τον βοηθήσω λιγάκι με τα ελληνικά. Αρχικά, διερευνητικά κάναμε ένα κείμενο για να δω τι καταλαβαίνει και τι όχι. Πώς μου προτείνετε να κινηθώ; Πιστεύετε ότι πρέπει να επιμένω στο συντακτικό και στη γραμματική και, παράλληλα, να βλέπουμε και κειμενάκια; Έχω μπερδευτεί. Θέλει να μάθει τόσο γρήγορα τα ελληνικά, το μυαλό του τρέχει τόσο γρήγορα και δεν ξέρω πώς να το βοηθήσω. Να επιμείνω στο να τον μάθω τη δομή της γλώσσας ή να τον βοηθήσω να εμπλουτίσει το λεξιλόγιό του; Εσείς ποιο βιβλίο με ασκήσεις θα μου προτείνατε σε αυτή την περίπτωση;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:55:09 μμ »
Πολλοί, και στο Διδασκαλείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, προτιμούν το "Επικοινωνήστε Ελληνικά". Το θέμα είναι ότι επειδή απευθύνεσαι σε εργαζόμενους, θα πρέπει να δώσεις περισσότερη έμφαση στο επικοινωνιακό κομμάτι και όχι σε γραμματική, γιατί ο μαθητής δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί κατά πάσα πιθανότητα.

Από ποιες εκδόσεις κυκλοφορεί το εν λόγω βιβλίο;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:57:56 μμ »
Εκδόσεις Δέλτος. Είναι το γνωστότερο βιβλίο για την διδασκαλία Ελληνικών σε αλλοδαπούς. Χωρίζεται σε 3 τόμους. Βέβαια, ο πρώτος τόμος με βιβλίο ασκήσεων και CD είναι υπεραρκετός για αρχή. Όλα τα κεντρικά βιβλιοπωλεία το έχουν. Έχω δουλέψει πολύ με αυτό και το προτιμώ. 

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 09:07:36 μμ »
Εκδόσεις Δέλτος. Είναι το γνωστότερο βιβλίο για την διδασκαλία Ελληνικών σε αλλοδαπούς. Χωρίζεται σε 3 τόμους. Βέβαια, ο πρώτος τόμος με βιβλίο ασκήσεων και CD είναι υπεραρκετός για αρχή. Όλα τα κεντρικά βιβλιοπωλεία το έχουν. Έχω δουλέψει πολύ με αυτό και το προτιμώ. 

Ευχαριστώ, θα πάω στο κέντρο το Σαββατοκύριακο να το ψάξω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 09:24:35 μμ »
Δες και εδώ : www.keda.uoa.gr

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:22:31 μμ »
ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω αλλά όταν πρόκειται για ενήλικες αρχικά δεν πρέπει να μαθουν φράσεις βασικές ώστε να μπορούν να κάνουν έναν καθημερινό διάλογο ,δεδομένου ότι πρόκειται για εργαζόμενους ....

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2011, 10:18:19 μμ »
έχω ακούσει για την διδακτικη σειρα -πες το ελληνικα-.αυτη ειναι καλη για ενηλικες?που την βρισκεις και ποσο κοστιζει? επισης σκοπευω να κοιταξω το -ελληνικα με χειρονομιες- της αντωνιου και το -πες το ελληνικα-  του παντ.γεωργογιαννη αλλα δεν ξερω αν ειναι για ενηλικες και αν υπαρχει στα βιβλιοπωλεια...παρακαλω αν ξερει καποιος κατι για τα παραπανω ας μας πει. το - επικοινωηστε ελληνικα- και το -τα ελληνικα ως 2η ηενη γλωσσα- εχουν καλες δλδ ασκησεις για ενηλικες ? ποσο κοστιζουν ξερετε?
επισης. ξερετε αν στο προγραμμα οδυσσεας χορηγουν στους εκπαιδευτικους και στους ασκουμενους ετοιμα βιβλια ή αγοραζουν οι εκπαιδευτικοι απο μονοι τους υλικο? αυτα τα βιβλια μπορουμε να τα βρουμε απο καπου? τελος, κασετες με διαλογους που μπορω να βρω???ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση Ελληνικών σε Ξένους
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 23, 2011, 10:42:30 πμ »
ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ
ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ /ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Ενδεικτική βιβλιογραφία


Αρβανιτάκη Φ., Παντελόγλου Λ. (1998): Άκου να δεις 1, (βιβλίο ακουστικής κατανόησης για ξενόγλωσσους), Αθήνα: Δέλτος.
Αρβανιτάκη Φ., Καραδήμος Γ., Νέλλα Γ. (1998): Άκου να δεις 2, (βιβλίο ακουστικής κατανόησης για ξενόγλωσσους), Αθήνα: Δέλτος.
Αρβανιτάκης Κ., Αρβανιτάκη Φ. (1992-1994): Επικοινωνήστε ελληνικά 1-3. Σύγχρονη μέθοδος εκμαθήσεως ελληνικών για ξενόγλωσσους, Αθήνα: Δέλτος. (διδακτικά εγχειρίδια + βιβλία ασκήσεων + κασέτες)
Ασημακοπούλου Α., Ψιλλοπούλου Α. (1990): Βελτιώνω τα Νέα Ελληνικά, Αθήνα.
Βαλσαμάκη-Τζεκάκη Φ. κ.ά. (1997): Ελληνικά και Επιστήμη, Θεσσαλονίκη: University Studio Press.
Γκιώχα Δ., Δεμίρη-Προδρομίδου Ε., Παναγοπούλου Ε., Τλούπα Σ., Χατζηπαναγιωτίδη Α. (1999): Και τώρα… Γραμματική, Θεσσαλονίκη: University Studio Press.
Δεληκωστόπουλος Α. Ι. (1993): Ελληνικά για ξένους. Greek for Foreigners, Αθήνα: Efstathiadis Group.
Δεμίρη-Προδρομίδου Ε., Νικολαΐδου-Νέστορα Δ., Τρύφωνα-Αντωνοπούλου Ν. (1983): Η Γλώσσα των Ιδιωτισμών και των Εκφράσεων, Θεσσαλονίκη: University Studio Press. (+ βιβλίο ασκήσεων, 1985)
Δημητρά Δ., Παπαχειμώνα Μ. (1991): Ελληνικά Τώρα 1+1, Ελληνικά Τώρα 2+2, Αθήνα: Νόστος. (διδακτικά εγχειρίδια + βιβλία ασκήσεων + κασέτες)
Θεοφανοπούλου - Κοντού Δ. κ.ά. (επιμ. έκδ.) (1998): Θέματα Νεοελληνικής Σύνταξης. Θεωρία - Ασκήσεις, Αθήνα: Διατμηματικό Πρόγραμμα Διδασκαλίας της Νέας Ελληνικής ως Ξένης Γλώσσας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Καβουκόπουλος Φ., Κουτσομητοπούλου Ε., Αργυρούδη Μ., Δαγκλή Β. (1997): Νέα Ελληνικά για Αρχάριους, Αθήνα - Κρήτη, Νεφέλη - Πανεπιστήμιο Κρήτης (Τμήμα Φιλολογίας).
Λύτρα Σ. (1985-1986): Νέα Ελληνικά 1-2, Άλφα: Αθήνα.
Μαυρούλια Σ., Γεωργαντζή Ε. (1988-1993): Τα Ελληνικά για Ξενόγλωσσους, Πρώτο βιβλίο, 2η έκδ. 1993, Δεύτερο βιβλίο 2η έκδ. 1988, Αθήνα. (διδακτικά εγχειρίδια +βιβλία ασκήσεων+ κασέτες)
Μαυρούλια Σ., Γεωργαντζή Ε. (1995): Τα Ελληνικά για Ξενόγλωσσους. Γλώσσα και Πολιτισμός, Τρίτο βιβλίο, Τέταρτο βιβλίο, Αθήνα. (διδακτικά εγχειρίδια +βιβλία ασκήσεων+ κασέτες)
Μόσχου Δ., Νικέζη Ε., Χατζηθεοδωρίδης Γ. (1999): Μαθήματα Ελληνικών, Μέθοδος Εντατικής Διδασκαλίας, Θεσσαλονίκη: University Studio Press.
Μπαμπινιώτης Γ. (1993): Σε συνεργασία με: Αναγνωστοπούλου Α., Αργυρούδη Ει., Κολυβά Μ., Μήτση Ν.: Ελληνική Γλώσσα. Εγχειρίδιο διδασκαλίας της Ελληνικής ως Δεύτερης (Ξένης) Γλώσσας, Αθήνα: Ίδρυμα Μελετών Λαμπράκη. (+ απόδοση του λεξιλογίου στη ρωσική + κασέτα)
Παναγοπούλου Ε., Χατζηπαναγιωτίδη Α. (1997): Ελληνικά για Προχωρημένους (Ομογενείς και Αλλογενείς) γ΄ κύκλος, Θεσσαλονίκη: Ίδρυμα Μανόλη Τριανταφυλλίδη.
Συνεργασία του διδακτικού προσωπικού του Σχολείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (1983): Αρχίζω τα Ελληνικά, Περισσότερα Ελληνικά, Πλουτίζω τα Ελληνικά μου, Θεσσαλονίκη: University Studio Press.
Συνεργασία του διδακτικού προσωπικού του Σχολείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (³1998): Τα Νέα Ελληνικά για Ξένους, Θεσσαλονίκη: University Studio Press. (+ κασέτα)
Συνεργασία του διδακτικού προσωπικού του Σχολείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (²2000): Ξέρετε Ελληνικά; (Διάλογοι, Ασκήσεις, Λύσεις των Ασκήσεων), Θεσσαλονίκη: University Studio Press.
Τλούπα Σ., Χατζηπαναγιωτίδη Α. (1992-1993): Τα Νέα Ελληνικά 1-2, Αθήνα: Παπαζήσης.
Τλούπα Σ. (1994): Πολιτιστικό Πανόραμα, Νέα Ελληνικά και Πολιτισμός, Θεσσαλονίκη: Βανιάς.
Τζεκάκη Φ., Χατζηπαναγιωτίδη Α. (1994): Τα Ελληνικά ως Δεύτερη Γλώσσα (αβγ), Θεσσαλονίκη: Ίδρυμα Μανόλη Τριανταφυλλίδη.
Χαραλαμποπούλου Ν., Χαραλαμπόπουλος Α. (1996): Τα Ελληνικά ως Δεύτερη/ Ξένη Γλώσσα, Επικοινωνιακή Προσέγγιση, 1. Επίπεδο Αρχαρίων, Θεσσαλονίκη - Αθήνα: Παρατηρητής, - Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, Γενική Γραμματεία Λαϊκής Επιμόρφωσης.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.