*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 188879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianniotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« στις: Ιούλιος 03, 2007, 03:32:52 μμ »

  Μια και τέλειωσαν οι πανελλήνιες και βγήκαν οι βαθμοί θα ήθελα να ξεκινήσω μια συζήτηση και όποιος θέλει συμμετέχει.
Τα περισσότερα ΤΕΙ της επαρχίας (και της πληροφορικής) δέχονται μαθητές με 10-11000 μόρια. Για να έχεις τόσα μόρια σημαίνει ότι στα μαθηματικά κατεύθυνσης έγραψες σίγουρα κάτω από 6-7. Όλοι αυτοί όμως στα τμήματα που θα πάνε θα περάσουν και μαθήματα ανώτερων μαθηματικών και προγραμματισμού και αλγορίθμους.
    Έχει αναρωτηθεί κανείς πως γίνεται αυτό; Δηλαδή παιδιά που στο σχολείο δεν μπορούσαν να καταλάβουν στοιχειώδη μαθηματικά στο ΤΕΙ ή και σε κάποια πανεπιστήμια να τα περνάνε πολύ πιο δύσκολα μαθήματα και να πέρνουν πτυχίο. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι οι καθηγητές των ΤΕΙ έχουν απίστευτη μεταδοτικότητα, τρομερές παιδαγωγικές γνώσεις και καταφέρουν να μάθουν στα παιδιά όλες αυτές τις δύσκολες έννοιες.
   Για αυτό και οι περισσότεροι απόφοιτοι ΤΕΙ στρέφονται μετά προς την εκπαίδευση, γιατί έχουν διδαχθεί από τους καλύτερους παιδαγωγούς οπότε την έχουν "μάθει τη δουλειά".
   Έσεις τι πιστεύετε? υπάρχει κάποιος άλλος λόγος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:07 »

Αποσυνδεδεμένος lita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2008, 09:30:43 μμ »
Καλησπέρα,
Μια ερώτηση που φανταζομαι καποιος σχετικός με τα των πανελλαδικών θα μπορει να απαντήσει..
Για κάποιον που εδώ και 5 χρόνια έχει τελειώσει το λύκειο και πανεπιστήμιο, και που επιθυμεί να ξαναδώσει πανελλαδικες, αν είχε τελειώσει σαν μαθητής θετικής κατεύθυνσης μπορει τώρα να εξεταστεί σε μαθήματα της τεχνολογικής;

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2008, 03:28:43 πμ »
Κάπου το είχαμε συζητήση πέρσι το θέμα αυτό εδω στο φόρουμ.
Νομίζω όμως πως πρεπει να ξαναπάς σε τεχνολογική κατεύθυνση για να δωσεις εκεί.
Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά όμως γιατι εχω χρόνια που τελειωσα και τα πράγματα ήταν διαφορετικά τοτε. Δεν ρωτάς και σε ένα λύκειο;
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2008, 10:48:55 πμ »
Απ'οσο ξερω, δεν εχει καμια σημασια ποια Κατευθυνση (ή Δεσμη για τους παλιοτερους) ειχες ακολουθησει στο Λυκειο, μπορεις τωρα να εξεταστεις σε αλλα μαθηματα. Απλά θα προσεξεις την ημερομηνια που πρεπει να κανεις την αιτηση γιατι συνηθως η ανακοινωση βγαινει νωριτερα απο την ημερομηνια για τους μαθητες της Γ'Λυκειου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:07 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2008, 08:28:36 μμ »
utenar  εγώ τέλειωσα ΤΕΛ πχ, είχα ειδικότητα και πήρα πτυχίο, όμως μπορούσα να πάω μια ακόμα χρονιά δέσμη (τα τελ είχαν όλες τις δέσμες εκτός φυσικά της 3ης) και τα πράγματα άλλαζαν τότε. Πήγαινες πχ 4η δεσμη και μπορούσες να δώσεις πανελλαδικές.
Τώρα δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2008, 09:32:05 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2008, 09:25:21 μμ »
Καλησπέρα!
Ναι,βέβαια, μπορείς να δώσεις Πανελλαδικές σε όποια κατεύθυνση θέλεις.Μ'ενδιέφερε το θέμα κ το έψαξα...μάλιστα έδωσα κ Πανελλήνιες φέτος...
Απλώς κάνεις μια αίτηση στο σχολείο, που θέλεις να δώσεις εξετάσεις, 1-10 Φεβρουαρίου κ δηλώνεις την κατεύθυνση κ τα μαθήματα επιλογής...
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

Αποσυνδεδεμένος sofia.sofia_082

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2008, 12:47:58 μμ »
Δηλαδή έχω δικαιώμα να δώσω εξετάσεις στη θεωριτική κατεύθυνση?

Αποσυνδεδεμένος sofia.sofia_082

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 10, 2008, 12:52:21 μμ »
Και πώς σου φανήκε suomaf μετά απο τόσα χρόνια? Ήταν εύλολη διαδικασία?

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 10, 2008, 03:01:09 μμ »
  Ναι,μπορείς να δώσεις κ θεωρητική! Όπου θέλεις δηλαδή,άσχετα από την κατεύθυνση που ήσουν...

Πως μου φάνηκε? Καλή εμπειρία! Εννοώ δεν είχα ιδιαίτερο άγχος -γιατί έχω ήδη ένα πτυχίο- κ τα θέματα μου φάνηκαν εύκολα λόγω πείρας...
Τώρα βέβαια να δούμε τα αποτελέσματα...γιατί για να πω την αλήθεια δεν διάβασα κ πολύ...καμία σχέση δηλαδή με την πρώτη φορά που έδωσα...

Πάντως έδωσαν αρκετά παιδιά από παλιότερες χρονιές...

Θεωρώ ότι οι Πανελλήνιες είναι πιο αξιοκρατικός τρόπος για να εισαχθεί κάποιος σε μια δεύτερη σχολή από τις Κατατακτήριες εξετάσεις...
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

Αποσυνδεδεμένος sofia.sofia_082

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 10, 2008, 06:12:20 μμ »
suomaf , καλή επιτυχία σου ευχόμαι!Δεν είχα σκεφτεί ποτέ πριν να δώσω ξανά πανελλήνιες. Με τρομάζουν λίγο τα λατινικά τα οποία δεν έχω διδαχθεί ποτέ μου. Θα προλάβω να προετοιμαστώ κατάλληλα? Μήπως ξέρεις ποια μαθήματα γενικής παιδείας είναι υποχρεωτικά?

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 10, 2008, 11:44:15 μμ »
Καλησπέρα!
Ναι,βέβαια, μπορείς να δώσεις Πανελλαδικές σε όποια κατεύθυνση θέλεις.Μ'ενδιέφερε το θέμα κ το έψαξα...μάλιστα έδωσα κ Πανελλήνιες φέτος...
Απλώς κάνεις μια αίτηση στο σχολείο, που θέλεις να δώσεις εξετάσεις, 1-10 Φεβρουαρίου κ δηλώνεις την κατεύθυνση κ τα μαθήματα επιλογής...
Suomaf και εγώ έδωσα φέτος ξανά πανελλήνιες μετά από 11 χρόνια! Τελείωσα φιλολογικό και επειδή τα τελευταία χρόνια έχω ξετρελαθεί με την ιστορία ήθελα να μπω σε ένα ιστορικό τμήμα. Το θεώρησα πιο εύκολο να δώσω πανελλήνιες, μιας και κάνω όλα τα μαθήματα της Γ'  Λυκείου, από το να διαβάσω για κατατακτήριες, για να μη χάσω και χρόνο από το διάβασμα του ΑΣΕΠ. Καλά αποτελέσματα, σου εύχομαι να μπεις εκεί που θέλεις!

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 10, 2008, 11:46:21 μμ »
Ένα θέλω να πω :   ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ !

Συγχαρητήρια σας αξίζουν είτε περάσετε είτε όχι !
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2008, 12:12:19 πμ »
suomaf , καλή επιτυχία σου ευχόμαι!Δεν είχα σκεφτεί ποτέ πριν να δώσω ξανά πανελλήνιες. Με τρομάζουν λίγο τα λατινικά τα οποία δεν έχω διδαχθεί ποτέ μου. Θα προλάβω να προετοιμαστώ κατάλληλα? Μήπως ξέρεις ποια μαθήματα γενικής παιδείας είναι υποχρεωτικά?
Υποχρεωτική από τα μαθήματα γενικής είναι μόνο η έκθεση. Από τα άλλα πρέπει να επιλέξεις ένα ανάμεσα από ιστορία γενικής, βιολογία γενικής, μαθηματικά γενικής και φυσική γενικής. Συνήθως τα παιδιά, ιδιαίτερα της θεωρητικής, επιλέγουν τη βιολογία, γιατί θεωρείται πιο εύκολη και ενδιαφέρουσα, ή τα μαθηματικά, γιατί πάνε πακέτο με τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Και τα λατινικά δεν είναι καθόλου δύσκολα, ιδιαίτερα για αποφοίτους πανεπιστημίου, απλά θέλουν σχολαστικό διάβασμα.

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 11, 2008, 10:28:10 πμ »
Καλησπέρα!
Ναι,βέβαια, μπορείς να δώσεις Πανελλαδικές σε όποια κατεύθυνση θέλεις.Μ'ενδιέφερε το θέμα κ το έψαξα...μάλιστα έδωσα κ Πανελλήνιες φέτος...
Απλώς κάνεις μια αίτηση στο σχολείο, που θέλεις να δώσεις εξετάσεις, 1-10 Φεβρουαρίου κ δηλώνεις την κατεύθυνση κ τα μαθήματα επιλογής...
Suomaf και εγώ έδωσα φέτος ξανά πανελλήνιες μετά από 11 χρόνια! Τελείωσα φιλολογικό και επειδή τα τελευταία χρόνια έχω ξετρελαθεί με την ιστορία ήθελα να μπω σε ένα ιστορικό τμήμα. Το θεώρησα πιο εύκολο να δώσω πανελλήνιες, μιας και κάνω όλα τα μαθήματα της Γ'  Λυκείου, από το να διαβάσω για κατατακτήριες, για να μη χάσω και χρόνο από το διάβασμα του ΑΣΕΠ. Καλά αποτελέσματα, σου εύχομαι να μπεις εκεί που θέλεις!

 Επίσης ''Καλά Αποτελέσματα'' να έχεις!!!
Πως σου φάνηκαν εσένα τα θέματα? Πάντως τα παιδιά που έδιναν πρώτη φορά ήταν ευχαριστημένα...Ακούγεται ότι θα ανεβούν λίγο οι βάσεις...αλλά ένα δεύτερο πτυχίο -οπουδήποτε- είναι χρήσιμο...
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.