*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 188744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vicoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 12, 2008, 12:08:24 μμ »
Καλησπέρα!
Ναι,βέβαια, μπορείς να δώσεις Πανελλαδικές σε όποια κατεύθυνση θέλεις.Μ'ενδιέφερε το θέμα κ το έψαξα...μάλιστα έδωσα κ Πανελλήνιες φέτος...
Απλώς κάνεις μια αίτηση στο σχολείο, που θέλεις να δώσεις εξετάσεις, 1-10 Φεβρουαρίου κ δηλώνεις την κατεύθυνση κ τα μαθήματα επιλογής...
Suomaf και εγώ έδωσα φέτος ξανά πανελλήνιες μετά από 11 χρόνια! Τελείωσα φιλολογικό και επειδή τα τελευταία χρόνια έχω ξετρελαθεί με την ιστορία ήθελα να μπω σε ένα ιστορικό τμήμα. Το θεώρησα πιο εύκολο να δώσω πανελλήνιες, μιας και κάνω όλα τα μαθήματα της Γ'  Λυκείου, από το να διαβάσω για κατατακτήριες, για να μη χάσω και χρόνο από το διάβασμα του ΑΣΕΠ. Καλά αποτελέσματα, σου εύχομαι να μπεις εκεί που θέλεις!
Καλημέρα! Συγγνώμη αν δεν εμφανίζεται σωστά το μήνυμα, αλλά δεν ξέρω πολλά από forums:) Ο φίλος μου πέρασε σε μια σχολή το '98 με δέσμες, αλλά δεν την τελείωσε και τώρα θέλει να περάσει σε μια άλλη. Απ' ό,τι  διάβασα εδώ, στα μηνύματά σας, μπορεί να κάνει αίτηση και να ξαναδώσει του χρόνου τα 6 μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά; Κι αν ναι, ποια είναι αυτά; Δηλαδή ΄ποια γενικής και ποια κατεύθυνσης; Sorry αν σας κουράζω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:15:45 »

Αποσυνδεδεμένος μακκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 03, 2009, 04:34:19 μμ »
Γεια χαρα σε ολους.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ειμαι ετων 34 αποφοιτος οικονομικου παν/μιου και με μαστερ 2 γλωσσες . δουλευω στον ιδιωτικο τομεα 50 - 60 ωρες την εβδομαδα.

ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ
σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο 16 χρονια για το παιδαγωγικο.
το ακρως φιλοδοξο πλανο ειναι να εισαχθω τον σεπτεμβρη του 2010 και να αποφοιτησω μετα απο 3,5-4 χρονια.
οι λογοι προφανεις.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ
ευπροσδεκτες οι αποψεις ολων, τι λετε αξιζει?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2009, 11:51:08 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 03, 2009, 04:53:29 μμ »
ψηφιζω δαγκωτο ΝΑΙ.  ομοια περιπτωση με τη δικη μου.  βλεπω εχεις και το κουραγιο και την ορεξη. μπραβο! τραβα μπρος. θα τα καταφερεις. παντα να πολεμαμε γιαυτα που αγαπαμε!!!  καλη τυχη!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος μακκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:00:54 μμ »
φιλε μαρκο ευχαριστω για την προτροπη, αν θες πες μου τι εννοεις με το "ιδια περιπτωση με την δικη μου"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:15:45 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:04:52 μμ »
Ετών 29.
Αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν το κάνω πάντα από φόβο μήπως αλλάξουν τα πράγματα και μείνω με το.... πτυχίο στο χέρι. Αλλά πλέον κι εγώ το σκέφτομαι.

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ξαναγραφτείς σε σχολή από την οποία έχεις διαγραφεί;;; Γιατί εγώ πέρασα παιδαγωγικό το '98 αλλά διαγράφτηκα για να ξαναδώσω πανελλήνιες. ΟΧΙ ΜΟΥΤΖΕΣ! Δεν επιτρεπεται στην κατάστασή μου!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:11:42 μμ »
Γεια χαρα σε ολους.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ειμαι ετων 34 αποφοιτος οικονομικου παν/μιου και με μαστερ 2 γλωσσες . δουλευω στον ιδιωτικο τομεα 50 - 60 ωρες την εβδομαδα.

ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ
σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο 16 χρονια για το παιδαγωγικο.
το ακρως φιλοδοξο πλανο ειναι να εισαχθω τον σεπτεμβρη του 2010 και να αποφοιτησω μετα απο 3,5-4 χρονια.
οι λογοι προφανεις.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ
ευπροσδεκτες οι αποψεις ολων, τι λετε αξιζει?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. ;)



φίλος μου που είχε σπουδάσει οικονομικά, έδωσε κατατακτήριες στο παιδαγωγικό και πέρασε με τη 2η! νομίζω είναι πιο συμφέρουσα λύση...
πάντως δεν δέχονται όλα τα τμήματα με κατατακτήριες αλλά κάποια με βαθμό πτυχίου.
με κατατακτήριες δέχονται τα τμήματα, φλώρινας, ρόδου, αλεξανδρούπολης
οι πανελλήνιες, με γερό διάβασμα..ίσως σου ανοίξουν την πόρτα
οι κατατακτήριες με γερό διάβασμα, θα σου ανοίξουν την πόρτα....
και επειδή θα βρεθούν κάποιοι να σου πουν πως δε θέλει γερό διάβασμα κατατακτήριες....σου λέω με σιγουριά, θέλει πολύ διάβασμα,γιατί στην αλεξανδρούπολη συγκεκριμένα, δώσαν καμμιά 600ριά  για 30 θέσεις
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:14:10 μμ »
Ετών 29.
Αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν το κάνω πάντα από φόβο μήπως αλλάξουν τα πράγματα και μείνω με το.... πτυχίο στο χέρι. Αλλά πλέον κι εγώ το σκέφτομαι.

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ξαναγραφτείς σε σχολή από την οποία έχεις διαγραφεί;;; Γιατί εγώ πέρασα παιδαγωγικό το '98 αλλά διαγράφτηκα για να ξαναδώσω πανελλήνιες. ΟΧΙ ΜΟΥΤΖΕΣ! Δεν επιτρεπεται στην κατάστασή μου!


δεν επιτρέπεται να ξαναγραφείς, γνώρισα φιλόλογο που είχε περάσει παλαιότερα παιδαγωγικό, δεν πήγε, ξανάδωσε πανελλήνιες, τελείωσε κλασικό απθ και πέρυσι δεκέμβρη έδινε κατατακτήριες για παιδαγωγικό πάλι!!!! ειρωνία της τύχης!!!
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος μακκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:18:08 μμ »
παντως απο την ερευνα που εχω κανει και κανω ειμαι της αποψης οτι ο συγκεκριμενος κλαδος θα συνεχισει να απορροφα σταθερα κοσμο για την επομενη πενταετια.

εχετε αποψη?

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:21:32 μμ »
παντως απο την ερευνα που εχω κανει και κανω ειμαι της αποψης οτι ο συγκεκριμενος κλαδος θα συνεχισει να απορροφα σταθερα κοσμο για την επομενη πενταετια.

εχετε αποψη?
[/quot

Πέρασα το 2006 στο Παιδαγωγικό με πανελλήνιες.Δεν άντεχα ούτε είχα χρόνο για το ατελείωτο διάβασμα των κατατακτήριων εξετάσεων. Οι καθηγητές στη σχολή μάς λένε ότι για τα επόμενα πέντε χρόνια οι δάσκαλοι δε θα έχουν πρόβλημα. Ελπίζω να έχουν δίκιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 05:24:45 μμ από EVA »

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:23:43 μμ »
παντως απο την ερευνα που εχω κανει και κανω ειμαι της αποψης οτι ο συγκεκριμενος κλαδος θα συνεχισει να απορροφα σταθερα κοσμο για την επομενη πενταετια.

εχετε αποψη?

το πολύ για 5 χρόνια, μετά θα μπαίνουν και αυτοί με ασεπ...εννοώ πως δε θα φεύγεις με βεβαίωση μόνο σπουδών αναπληρωτής...ούτε καν πτυχίο!
πέρυσι μάλιστα, φίλος μου ορκιζόταν δάσκαλος ιούλιο, ενώ είχαν λήξει οι αιτήσεις για ένταξη στον πίνακα αναπληρωτών και με υπουργική απόφαση για τους δασκάλους μόνο, μπορούσαν να κάνουν αίτηση έξω από τα χρονικά όρια...γιατί έχουν ανάγκη από κόσμο...
αν μπεις στα forum πε70  θα δεις πως συζητούν που θα φύγουν αναπληρωτές και όχι αν θα φύγουν σε 2-3 χρόνια ωρομίσθιοι!!! ενώ βλέπεις φυσικούς, χημικούς, φιλόλογους να πασχίζουν να φύγουν ωρομίσθιοι...
άσε στον ασεπ...κάνε τον κόπο να δεις θέματα στους δασκάλους και θα καταλάβεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 05:30:15 μμ από ister »
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 03, 2009, 05:54:37 μμ »
Ετών 29.
Αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν το κάνω πάντα από φόβο μήπως αλλάξουν τα πράγματα και μείνω με το.... πτυχίο στο χέρι. Αλλά πλέον κι εγώ το σκέφτομαι.

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ξαναγραφτείς σε σχολή από την οποία έχεις διαγραφεί;;; Γιατί εγώ πέρασα παιδαγωγικό το '98 αλλά διαγράφτηκα για να ξαναδώσω πανελλήνιες. ΟΧΙ ΜΟΥΤΖΕΣ! Δεν επιτρεπεται στην κατάστασή μου!

Η άλλη εναλλακτική είναι να δώσετε κατατακτήριες ή πανελλαδικές στο τμήμα Οικιακής Οικονομίας! Άμεση αναπλήρωση, γρηγορος διορισμός, ελάχιστο διάβασμα στο σχολείο ως καθηγητής. Δεν το έχουν πάρει είδηση κι έχει σχετικά χαμηλή βάση στις Πανελλαδικές. Και πιο εύκολα μπαινεις με κατακτήριες επίσης. Βέβαια οι άρρενες δεντ προτιμούν, ίσως είναι αυτός ένας λόγος που έχει χαμηλή βάση.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:24:28 μμ »
Εγώ έδωσα Πανελλήνιες στην ηλικία των 25. Θα πρέπει να σου πω ότι ήταν από τα δυσκολότερα πράγματα της ζωής μου. Από τη μία δούλευα πρωί-απόγευμα καθημερινά, και από την άλλη είχα να φροντίσω στο σπίτι τον πατέρα και τον αδερφό μου. Επιπλέον, αναγκάστηκα να ασχοληθώ με μαθήματα που, ως τριτοδεσμήτισσα, μόνο ακουστά είχα: Μαθηματικά, Φυσική, ΑΟΘ, Βιολογία κτλ. (έδωσα 10 μαθήματα).
Η αλήθεια είναι πως δεν μετάνοιωσα το χρόνο αυτό που ουσιαστικά ζούσα με 3 ώρες ύπνο κάθε βράδυ. Η Φιλολογία ήταν κάτι που το ήθελα πάρα πολύ. Έγραψα μάλιστα πολύ καλύτερα απ' ότι περίμενα, πιάνοντας  και τα παιδαγωγικά τα οποία ήταν από τότε στα ύψη. (αν σας περίσεψαν μούντζες, εδώ είμαι)  ;)

Θέλω να καταλήξω πως όλα γίνονται αν το θέλει κανείς και έχει ξεκαθαρίσει τους στόχους του. Ετοιμάσου βέβαια για αρκετό ξενύχτι και πολλές θυσίες.
Καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνεις

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:32:11 μμ »
Ετών 29.
Αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν το κάνω πάντα από φόβο μήπως αλλάξουν τα πράγματα και μείνω με το.... πτυχίο στο χέρι. Αλλά πλέον κι εγώ το σκέφτομαι.

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ξαναγραφτείς σε σχολή από την οποία έχεις διαγραφεί;;; Γιατί εγώ πέρασα παιδαγωγικό το '98 αλλά διαγράφτηκα για να ξαναδώσω πανελλήνιες. ΟΧΙ ΜΟΥΤΖΕΣ! Δεν επιτρεπεται στην κατάστασή μου!


ρωτα τη σχολη σου. καθε σχολη εχει δικους της κανονισμους σ'αυτο. παντως εγω ημουν θεολογικη αθηνας και τη διεκοψα για να παω φιλοσοφικη. οταν εκανα τη διαγραφη (αποφοιτηριο το λενε) τους ρωτησα αν καποτε θελω να τη συνεχισω, γινεται ή οχι και μου ειπαν οτι μπορω ανα πασα στιγμη να κανω παλι επανεγγραφη. το σκεπτομουν ενα διαστημα. τωρα πλεον οχι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 03, 2009, 06:39:23 μμ »
φιλε μαρκο ευχαριστω για την προτροπη, αν θες πες μου τι εννοεις με το "ιδια περιπτωση με την δικη μου"

στα 34 μου εδωσα και γω με δεσμες εξετασεις. εγω ηθελα φιλοσοφικη. δουλευα στην επιχειρηση που ηδη δουλευω, ενω ταυτοχρονα σπουδαζα στη θεολογικη αθηνας, ειχα να δωσω εξετασεις για το πτυχιο των αγγλικων (γιατι το χρειαζομουν για τη δουλεια μου,για να παρω καλη θεση) και ειχα και 1 ιδιαιτερο. ολα αυτα δεν με λυγισαν. διαβασα και μπηκα 1ος στη σχολη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.