*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 188889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marakismou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 04, 2009, 03:04:29 μμ »
Παιδιά.. άκουσα κάτι χτες και φρίκαρα!.. Οτι όσοι δεν καταφέρνουν να περάσουν στο Παιδαγωγικό με Πανελλήνιες βγαίνουν στη Βουλγαρία και σπουδάζουν δάσκαλοι!! Κάνουν επιπλέον ένα χρόνο γλώσσα και ευελπιστούν σε καμιά 4ετία να επιστρέψουν Ελλάδα! Έχετε ακούσει τίποτα σχετικό?? Αληθεύει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:12 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 04, 2009, 03:18:04 μμ »
Δεν έχω ακούσει αλλά γιατί να μην αληθεύει; Στην εποχή μου (και τώρα ακόμη) στη Βουλγαρία σπούδαζαν ιατρική και στην πάλαι ποτέ Γιουγκοσλαβία πήγαιναν για δάσκαλοι και γυμναστές.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 04, 2009, 03:19:02 μμ »
καλά δεν το ήξερες? ;D
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Marakismou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 04, 2009, 03:36:54 μμ »
μάλιστα.... απογοητεύτηκα μπορώ να πω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:12 »

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 04, 2009, 03:50:26 μμ »
ουου και τώρα θα μπουν και τα κολλέγια  ;D
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Marakismou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 04, 2009, 04:04:14 μμ »
για γέλια είναι φιλενάδα ή για κλάματα..???  θα τους δώσει το δικαίωμα την στιγμή που μόνο αριστούχοι εισέρχονται στισ παιδαγωγικές σχολές?

Αποσυνδεδεμένος foivos1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 05, 2009, 02:31:14 πμ »
Ετών 29.
Αυτό το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν το κάνω πάντα από φόβο μήπως αλλάξουν τα πράγματα και μείνω με το.... πτυχίο στο χέρι. Αλλά πλέον κι εγώ το σκέφτομαι.

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ξαναγραφτείς σε σχολή από την οποία έχεις διαγραφεί;;; Γιατί εγώ πέρασα παιδαγωγικό το '98 αλλά διαγράφτηκα για να ξαναδώσω πανελλήνιες. ΟΧΙ ΜΟΥΤΖΕΣ! Δεν επιτρεπεται στην κατάστασή μου!
τωρα θα ειχες ηδη τελειωσει τη μιση σχολη. μην ακους κανεναν κινδυλογο που σου λεει οτι τα πραγματα στο μελλον θα στενεψουν και θα κλεισουν οι θεσεις. και εγω οταν το 2003 ειχα αρχισει να σκεφτομαι για παιδαγωγικο δασκαλων ολοι (μα ολοι) μου ελεγαν οτι δεν θα προλαβω και θα κλεισουν οι θεσεις και θα μεινω με το πτυχιο στο χερι και αλλες τετοιες μπουρδες. με αλλα λογια με το που ανοιξε ο κλαδος των δασκαλων, σχεδον ταυτοχρονα αρχισαν να ουρλιαζουν και οι εκαστοτε κασσανρδες για τα επερχομενα κακα (στενεμα κλαδου κτλ), λες και δεν ηθελαν να παει κανενας δασκαλος απο κατατακτηριες. εγω δεν ακουσα κανεναν ψευτοειδημονα και ξερολα, και το 2005 εδωσα κατατακτηριες. μπηκα και περυσι τελειωσα. φετος εδωσα ασεπ και περασα ανετα, διχως να αγχωνομαι πανω απο εναν υπολογιστη ποτε θα βγαλουν τα αποτελσματα και ποτε δεν θα τα βγαλουν. πηγαινε για δασκαλος/α. διαβασε και θα περασεις! η δουλεια ειναι σιγουρη!. δωσε φετος! μη το καθυστερεις! καλη τυχη!
Υ.Γ. στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα. η διαγραφη σου απο το παιδαγωγικο το 1998, ισως να ηταν ενα απο τα σημαντικα λαθη της ζωης σου. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ! ξαναπροσπαθησε! οχι αυριο. ΤΩΡΑ!

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:09:05 πμ »
αχ,τι καλά που τα λες!!έτσι είναι!έλα φίλε και θα έχεις έτοιμες σημειώσεις και βιβλία από μένα!!!και όποιοι άλλοι θέλετε! ;)
ΕΓΓΥΗΣΗ!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:47:43 πμ »
Μπράβο ρε παιδιά για το κουράγιο που έχετε δείξει,   και πάνω από όλα μπράβο για το κουράγιο που δίνεται σε όλους εμάς που σκεφτόμαστε μετά από αρκετα χρόνια (1998 και 1999, 2 φορες πανελληνιες με τις δεσμες πριν καταργηθουν ήμουν) να μπούμε ξανα σε αυτήν την προσπάθεια.

θα έλεγα για όποια σχολή και αν προσπαθήσει κανείς μιας και η δική μου προθεση είναι από τη μία η Ιατρική (πιο πολύ θεωρητικά μιλώντας βέβαια)  και κάποια άλλη η οποία έχει όμως επίσης εργαστήρια τα οποία θα ήθελα πάρα πολύ να ήξερα σαν αναπληρωτής (αν ήμουν και τότε όπως ήμουν φέτος εννοώ) πως θα τα κατάφερνα.

Επειδή όμως μάλλον το ταξίδι είναι αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία,   ας ευχηθώ καλό ταξίδι σε όλους εκείνους που σκέφτονται να ταξιδέψουν σε όποιο προορισμό επειδή το θέλουν οι ίδιοι και όχι επειδή κάποιοι άλλοι (που πάντα βρίσκονται στο δρόμο τους) τους στέλνουν εκεί...


Ευχαριστώ..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2009, 09:51:02 πμ από mauri_agelada »
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος μακκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 05, 2009, 08:18:55 μμ »
παιδια καλησπερα,
ειλικρινα δεν περιμενα αυτη την ανταποκριση σε αυτο το θεμα!
χαιρομαι που βλεπω οτι και αλλοι σχετικα κοντα στην ηλικια μου σκεφτονται το ιδιο και δεν με αποθαρρυνε κανεις σε αυτο το σοβαρο εγχειρημα που θα κανω.
ειμαι ξεκαθαρα αποφασισμενος μετα απο αρκετα χρονια στον ιδιωτικο τομεα μα αρκετα καλα λεφτα ομολογω να δωσω πανελληνιες του χρονου που θα ειμαι 35 ετων και με οικογενεια και υποχρεωσεις οπως ολοι μας. δεν φοβαμαι για το τι θα γινει μετα απο 5 ετη σχετικα με διορισμους κλπ. αρχικα με ενδιαφερει να πετυχω στις πανελληνιες. θα δουλευω και θα εργαζομαι οπως το εκανα και στο 1ο μου πτυχιο οταν ημουνα 20αρης. η τυχη βοηθα τους τολμηρους! καλυτερα να ξερω οτι το προσπαθησα και το καταφερα παρα να σκεφτομαι στα 40 μου γιατι δεν ειχα το ψυχικο σθενος να το επιχειρησω. δεν ειναι το παν στη ζωη τα καλα λεφτα και η καριερα. σημαντικοτερο εχω καταληξει πλεον οτι ειναι να προσφερεις και να προετοιμαζεις σωστους ανθρωπους για το αυριο δινοντας τους την πρωτη μαγια!
πιστεψτε με η ηθικη απολαυση δεν ξεπληρωνετε με κανενα χρηματικο ποσο οσο ψηλο και αν ειναι αυτο.
ποτε δεν ειναι αργα για τιποτα αυτο λεμε παντα ολοι μας, εγω για εμενα θελω και θα το αποδειξω.
αν θελετε θα σας εχω ενημερους για την πορεια μου εσι για να δινω και σε αλλους κουραγιο.
ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΥΝΗΓΗΣΤΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!

Ευχαριστω. ;)


Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:48:42 μμ »
φυσικά και να μας ενημερώνεις!και εγώ το εννοώ,δεν κοροιδεύω..αν μπεις στο Παιδαγωγικό θα σε βοηθήσω σε ό,τι μπορώ!
και σε διαβεβαιώνω ότι στο Παιδαγωγικό μπορεί να αντιμετωπίζουμε τα κλασικά γραφειοκρατικά(που έχουν όλες οι σχολές της χώρας),όμως πραγματικά το ταξίδι αξίζει!!!
και εγώ κάποιες φορές απογοητεύομαι με διάφορα πράγματα στη ζωή μου,όμως η Παιδαγωγική επιστήμη είναι τόσο εξωφρενικά ανατρεπτική,τόσο πέρα από τα στενά όρια του συνηθισμένου μυαλού,που σε δελεάζει και σε συγκλονίζει!!!
πραγματικά,αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε όσοι και όσες το σκέφτεστε!!

Αποσυνδεδεμένος matso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 21, 2009, 01:22:34 πμ »
Είμαι 29 χρονών και τώρα στα γεράματα σκέφτομαι να δώσω ξανά Πανελλήνιες για δασκάλα.
Είχα δώσει ξανά το 1998 με τις δέσμες πήγα στου Λαού (4η) και πέρασα Τουριστικές Επιχειρήσεις.
Τωρα δουλεύω σε γραφείο που διοργανώνει ιατρικά συνέδρια.
Κοίταξα το θέμα των κατατακτηρίων και μου φάνηκε λίγο παλουκάκι.
Ρώτησα και καθηγητές φροντιστηρίων και μου είπαν τα ίδια.
Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό το forum, αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου....
Μπορείτε να με βοηθήσετε εάν με συμφέρει να ξαναμπώ στη διαδικασία Πανελληνίων?
Θα καταφέρω να κάνω το ονειρό μου πραγματικότητα και να γίνω δασκάλα ή θα βαλτώσω στον ΑΣΕΠ σε περίπτωση που τα καταφέρω με τις Πανελλήνιες?
Please someone help γιατί τα χω χαμένα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2009, 10:16:25 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 21, 2009, 01:59:13 πμ »
μην αποκλειεις το θεμα των κατατακτηριων γιατι για αποφοιτους τει τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα,εισαγονται περισσοτεροι σε σχεση με αποφοιτους αει.Ενδεικτικα δες εδω :http://ampelos.xan.duth.gr/eled/index.php?rm=20&nid=60&nc=0  .Στο Δημοκριτειο εισηχθησαν 12 απο αει και 15 απο τει.Οι πανελληνιες μαλλον θα ειναι δυσκολοτερες με πιο πολλα μαθηματα απο αυτα που ειχες δωσει με τις δεσμες.Η αποκατασταση μετα τη σχολη ,αν θα ειναι αμεση ή αν θα απαιτειται ασεπ ειναι αλλο θεμα.Μεχρι να μπεις και να αποφοιτησεις δεν ξερει κανεις με σιγουρια ποσο μεγαλη θα ειναι η απορροφηση των δασκαλων .Και στους πληροφορικους υπηρξε καποια χρυση εποχη και τωρα ''κολλησαν''.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 21, 2009, 02:46:50 πμ »
Εγώ έδωσα Πανελλήνιες στα 25 για Φιλολογία. Ήταν δύσκολα, δε λέω, αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο. Αν είσαι αποφασισμένη να το κάνεις, αλλά να ξέρεις ότι θα θυσιάσεις αρκετά πράγματα. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τις κατατακτήριες. Φίλη μου πέρασε με κατατακτήριες Αλεξ/λη με πολύ διάβασμα και φροντιστήριο στη Θεσ/νίκη. (Μαθηματικά) Πάντως να ξέρεις ότι και με τις κατατακτήριες εισάγεσαι στο Α εξάμηνο, τουλάχιστο έτσι ισχύει στο παιδαγωγικό Αλεξανδρούπολης.

Καλή επιτυχία και καλό διάβασμα! :)ί

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.