*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 188125 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #378 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 10:25:36 μμ »
Επιθυμω να δωσω πανελλαδικες εξετασεις μετα απο 10 χρονια που τελειωσα το σχολειο. Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω ωστε να δωσω πανελληνιες?
ΥΓ: Βρισκομαι μακρια από το λυκειο που εδωσα πανελληνιες, μπορω να δωσω στο κοντινοτερο λυκειο στο τωρινο τοπο κατοικιας μου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:06 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #379 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 04:40:25 πμ »
Συνήθως το μήνα Φεβρουάριο δηλώνουν οι απόφοιτοι στο σχολείο την πρόθεσή τους να συμμετάσχουν στις εξετάσεις.Απαιτείται το απολυτήριο λυκείου και η ταυτότητα.Θα πας σε όποιο σχολείο επιθυμείς.Εκεί θα δηλώσεις ότι θέλεις να εξεταστείς. Είναι απλό.Θα δηλώσεις την κατεύθυνση και θα καταθέσεις τα χαρτιά που σου ανέφερα. Νομίζω ότι θα σου ζητήσουν και 1 ή 2 φωτογραφίες για το δελτίο εξέτασης.Μην το παραμελείς.Τηλ.στο σχολείο που είναι στην περιοχή σου να σε ενημερώσει για τις ημερομηνίες.Καλή επιτυχία σου εύχομαι. :)

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #380 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 06:04:48 μμ »
Ok, ευχαριστω πολυ γα τη πληροφορηση

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #381 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 07:59:48 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=8411 Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων ξεκινάει αυτή την Πέμπτη. Μπορείς να παρακολουθείς και τις αναρτήσεις στο forum ή στην ιστοσελίδα του Υπουργείου. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:06 »

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #382 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 10:33:14 μμ »
Έχω ξεκινήσει διάβασμα εδώ και 20 μέρες. Προλαβαίνω στα μαθηματα γλωσσα, ιστορια γενικης, μαθηματικα κατ/σης, αεο και αρχες οικονομιας να βγάλω ενα βαθμο κοντα στο 13?

Αποσυνδεδεμένος AliceInBookland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #383 στις: Μάιος 02, 2016, 06:09:40 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά..
Εδωσα πέρσι πανελλαδικές αλλά δεν τα πήγα και πολύ καλά, ίσως τώρα να κάνω 10% δεν έχω να χάσω τίποτα αλλά σε περίπτωση που δεν περάσω και έτσι, σκέφτομαι να ξανά δώσω. Αλλά αναρωτιέμαι, αξίζει; Εχω βρει τι θέλω να ακολουθήσω όμως ακούω διάφορα τριγύρω και μου κόβει την φόρα. Βέβαια φοβάμαι την αποτύχια για 2η φορά. Δεν ξέρω αν θα έχω και όρεξη για να διαβάσω δίχως να τα παρατήσω. Να ξανά δώσω πανελλαδικές, ή να πάω να γίνω κομμώτρια που πιθανότατα θα χω μια δουλειά στο μέλλον;  ::)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #384 στις: Μάιος 02, 2016, 06:29:00 μμ »
Καλά αν γίνεις κομμώτρια και παράλληλα σπουδάζεις ποιά η δυσκολία; Εκτός και αν δουλεύεις.... και πάλι όμως γίνεται. Όρεξη θέλει. Ίσως να μην αριστεύσεις αν δουλεύεις αλλά θα περάσεις κάπου αξιόλογα.Θέλει δουλειά προσωπική και θυσίες. Δεν έχεις κάτι να χάσεις. Δώσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2016, 06:30:52 μμ από Ιωάννα2016 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #385 στις: Μάιος 02, 2016, 06:33:02 μμ »
Και ποιός σου είπε ότι ως κομμώτρια θα χεις δουλειά; όλα έχουν κορεστεί. Κάνε ο,τι νιώθεις.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #386 στις: Μάιος 02, 2016, 08:43:13 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά..
Εδωσα πέρσι πανελλαδικές αλλά δεν τα πήγα και πολύ καλά, ίσως τώρα να κάνω 10% δεν έχω να χάσω τίποτα αλλά σε περίπτωση που δεν περάσω και έτσι, σκέφτομαι να ξανά δώσω. Αλλά αναρωτιέμαι, αξίζει; Εχω βρει τι θέλω να ακολουθήσω όμως ακούω διάφορα τριγύρω και μου κόβει την φόρα. Βέβαια φοβάμαι την αποτύχια για 2η φορά. Δεν ξέρω αν θα έχω και όρεξη για να διαβάσω δίχως να τα παρατήσω. Να ξανά δώσω πανελλαδικές, ή να πάω να γίνω κομμώτρια που πιθανότατα θα χω μια δουλειά στο μέλλον;  ::)

Αν έχεις βρει αυτό που θέλεις να ακολουθήσεις και σου αρέσει, μην ακούς κανέναν.
Κυνήγα το τώρα που είσαι μικρή.
Μην φοβάσαι ότι θα αποτύχεις.
Οι μόνες αποτυχημένες μάχες είναι αυτές που δεν δίνονται ποτέ λόγω φόβου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2016, 08:45:09 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 21, 2016, 03:33:32 μμ »
Συνήθως το μήνα Φεβρουάριο δηλώνουν οι απόφοιτοι στο σχολείο την πρόθεσή τους να συμμετάσχουν στις εξετάσεις.Απαιτείται το απολυτήριο λυκείου και η ταυτότητα.Θα πας σε όποιο σχολείο επιθυμείς.Εκεί θα δηλώσεις ότι θέλεις να εξεταστείς. Είναι απλό.Θα δηλώσεις την κατεύθυνση και θα καταθέσεις τα χαρτιά που σου ανέφερα. Νομίζω ότι θα σου ζητήσουν και 1 ή 2 φωτογραφίες για το δελτίο εξέτασης.Μην το παραμελείς.Τηλ.στο σχολείο που είναι στην περιοχή σου να σε ενημερώσει για τις ημερομηνίες.Καλή επιτυχία σου εύχομαι. :)
H κατεύθυνση που θα δηλώσεις πρέπει να είναι αυτή που ακολούθησες σαν μαθήτρια ή μπορεί να είναι όποια θέλεις; Σκέπτομαι να δώσω πανελλήνιες μετά απο 10+ χρόνια αλλά δεν θέλω να δώσω μέσω άλλης κατεύθυνσης (δεν ξέρω αν λέγονται κατευθύνσεις πλέον).

Σίγουρα μπορούμε να δώσουμε πανελλήνιες μετά απο τόσα χρόνια; Υπάρχει κάποιος περιορισμός ηλικιακός;

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 27, 2016, 03:21:47 πμ »
H κατεύθυνση που θα δηλώσεις πρέπει να είναι αυτή που ακολούθησες σαν μαθήτρια ή μπορεί να είναι όποια θέλεις; Σκέπτομαι να δώσω πανελλήνιες μετά απο 10+ χρόνια αλλά δεν θέλω να δώσω μέσω άλλης κατεύθυνσης (δεν ξέρω αν λέγονται κατευθύνσεις πλέον).

Σίγουρα μπορούμε να δώσουμε πανελλήνιες μετά απο τόσα χρόνια; Υπάρχει κάποιος περιορισμός ηλικιακός;

Τηλεφώνησε στο Λύκειο που αποφοίτησες (ή και στην Δευτεροβάθμια που ανήκει το Λύκειο αυτό),λογικά θα γνωρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #389 στις: Ιούλιος 27, 2016, 10:20:47 πμ »
H κατεύθυνση που θα δηλώσεις πρέπει να είναι αυτή που ακολούθησες σαν μαθήτρια ή μπορεί να είναι όποια θέλεις; Σκέπτομαι να δώσω πανελλήνιες μετά απο 10+ χρόνια αλλά δεν θέλω να δώσω μέσω άλλης κατεύθυνσης (δεν ξέρω αν λέγονται κατευθύνσεις πλέον).

Σίγουρα μπορούμε να δώσουμε πανελλήνιες μετά απο τόσα χρόνια; Υπάρχει κάποιος περιορισμός ηλικιακός;
Λογικά θα μπορείς να δώσεις σε άλλη κατεύθυνση,  αφού δε μέτρα ο βαθμός του σχολείου παρά μονο ο βαθμός στις πανελλήνιες...έχουν αλλάξει τωρα και λέγονται ομάδες προσανατολισμού. Ευτυχώς ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός ηλικίας!!! Καλη επιτυχία!!! Και μην ξεχάσεις την προθεσμία!! Γύρω στο Φεβρουάριο θα πρέπει να το χεις δηλώσει στο σχολειο σου...

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 27, 2016, 10:43:22 πμ »
H κατεύθυνση που θα δηλώσεις πρέπει να είναι αυτή που ακολούθησες σαν μαθήτρια ή μπορεί να είναι όποια θέλεις; Σκέπτομαι να δώσω πανελλήνιες μετά απο 10+ χρόνια αλλά δεν θέλω να δώσω μέσω άλλης κατεύθυνσης (δεν ξέρω αν λέγονται κατευθύνσεις πλέον).

Σίγουρα μπορούμε να δώσουμε πανελλήνιες μετά απο τόσα χρόνια; Υπάρχει κάποιος περιορισμός ηλικιακός;
Μπορείς να δηλώσεις όποια κατεύθυνση επιθυμείς. Δεν υπάρχει ηλικιακό όριο και τα μόρια που παλαιότερα είχες δεν μετρούν επ' ουδενί. Το απολυτήριο λυκείου και η φωτοτυπία ταυτότητας επαρκεί για να δηλώσεις ο,τι θες. Αλλά για καλό- κακό να έχεις και την ταυτότητα σου για ταυτοποίηση.Απλή διαδικασία. Καλή αρχή. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2016, 10:45:07 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 28, 2016, 04:46:58 πμ »
\

Η πληροφορική κάποτε ήταν η Ιατρική της Τεχνολογικής κατεύθυνσης. Τώρα έχει υπερκορεστεί.

Είναι όλα σχετικά! όλα αλλάζουν

εζησες και εσυ τον παροξυσμο της δεκαετιας του 90 που κρατησε μεχρι τις αρχες των 00ς ε; !

τι χαμος τοτε
να βλεπεις πληροφορικη ιωαννινων πανω απο μηχανολογων μηχανικων θεσσαλονικης,απο ναυπηγων ΕΜΠ κ.λπ

ηταν η εποχη των ευκαιριων για αυτες τις σχολες,ευκολη προσβαση για καθηγητης στο δημοσιο με ΑΣΕΠ τρομερη ζητηση στον ιδιωτικο τομεα,ειχαν μολις στις αρχες των 90ς ιδρυθει καποιες σχολες πληροφορικης,στις οποιες μπαιναν πολυ λιγοι
οποτε φευγαν σαν τα λαχταριστα ψωμακια στην αγορα,η βαση τους εκτοξευτηκε
μετα ιδρυσαν ποσες αλλες,αυξησαν τους εισακτεους και επαψε η κανουλα
τωρα ολες οι σχολες μαζι και οι πληροφορικες στο μηδεν
πλεον οι δεξιοτητες παιζουν τον πρωταγωνιστικο ρολο παρεα με το χαρτι
αν και δεν λειπουν και τα χαρτια με επαγγελματικη αξια π.χ ιατρικη ή νομικη(σε περιπτωση που καποιος πετυχει δικαστης ή επιμελητης στις εξετασεις προφανως,αλλιως σκετος δικηγορος τζιφος),αυτες ομως ειναι διαχρονικης ζητησης

τεσπα τι μου θυμισες!οποιος μπηκε τοτε σε αυτες της πληροφορικης βολευτηκε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.