*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 188696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #406 στις: Αύγουστος 16, 2016, 12:22:29 μμ »
Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα με αγάπη!!!! pink butterfly ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο αναλυτική απάντησή σου!!! Δεν είχα καταλάβει ότι το κόστος αυτό είναι κατ' έτος...οπότε διαγράφηκε από το μυαλό μου.... βέβαια και όλα τα άλλα που είπες με κάνουν να καταλήξω ότι δεν αξίζει, καλύτερα να δώσω κατατακτήριες ή πανελλήνιες... είχαμε μιλήσει και στο παρελθόν για τις κατατακτήριες στο τμήμα σου...πέρυσι πήραν μόνο 2 άτομα.. βέβαια αν αυτοί που έδιναν ήταν 20, είναι λογικό.. αυτό της Κύπρου που λες μάλλον είναι με παρακολούθηση εκεί, πράγμα που για 'μένα δε γίνεται, παντρεμένη με παιδί και δουλεύω. Αλλά θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω επαγγελματικό προσανατολισμό... η εργοθεραπεία, όπως και το παιδαγωγικό είναι όνειρο ζωής.. πρέπει να καταλήξω στο ποιο και να δώσω. Εν τω μεταξύ με τις πανελλήνιες μπορεί να είναι πιο βατά αλλά όταν χρειάζεσαι ιδιαίτερα μαθήματα για αρχαία και έκθεση, καλύτερα νομίζω τα άγνωστα 3 των κατατακτηρίων, και αν περάσεις τα γλυτώνεις. Βέβαια η ύλη του απ' ότι είδα είναι αχανής..... ουφφφφφφ δύσκολα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:25:56 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #407 στις: Αύγουστος 16, 2016, 04:55:55 μμ »
Χρόνια πολλά conpan :) .Πέρυσι, έδωσαν 24 άτομα κατατακτήριες στην εργοθεραπεια και προπερσι κάπου τόσοι. Ακούγονται διάφορα όπως πχ ότι υποψήφιοι φεύγοντας χαιρετούσαν τους επιτηρητες - καθηγητές (μπορεί κάποιοι και να τους ήξεραν και από την πρώτη σχολή βέβαια ας πούμε αν έχει κάποιος πτυχίο φυσικοθεραπειας, από το ΤΕΙ Αθήνας, υπάρχουν 13 κοινά μαθήματα και κάνουν μάθημα οι ίδιοι καθηγητές, αφού έχουμε διαφορά μόνο έναν όροφο, εμείς είμαστε στον 1ο και αυτοί στο 2ο όροφο). Και μπροστά μου έχω δει επιτυχουσα κατατακτηριων να μιλάει με καθηγήτρια της σχολής (το μάθημα της δεν είναι στις κατατακτήριες)για τα ταξίδια των γονιών της φοιτήτριας (ηταν φίλοι χρόνια). Το σίγουρο είναι ότι αν κάποιος περάσει του αναγνωρίζονται μόνο οι 3 θεωρίες (τόσο οι βασικές αρχές, όσο και η ανατομία και η κινησιολογία συνοδεύονται από εργαστήριο) και θα πρέπει να το δώσει και το εργαστήριο μετά. Μου το επιβεβαίωσαν άτομα που πέρασαν με κατατακτήριες. Είναι υποκειμενικό τι θα προτιμήσει ο καθένας. Προτίμησα πανελλήνιες γιατί είχα υπόβαθρο και δεν είχα καθόλου γνώσεις σε ανατομία, κινησιολογία καθώς και λόγω των θέσεων (όταν έδωσα είχα 76 θέσεις στο 90% για επαλ και γενικά λύκεια ημερήσια). Είναι δύσκολα πάντως. Και οι κατατακτήριες και οι πανελλήνιες - ειδικά αν μιλάμε για απώλεια μορίων :( - είναι δύσκολες. Εγώ πέρασα 73η από τους 76.Και μπορεί να ήμουν και η μοναδική που την ήθελα τόσο πολύ από το έτος μου (από συζητήσεις με τα παιδιά όλοι είχαν άλλη σχολή πρώτη, δεύτερη, ακόμη και τρίτη επιλογή και μετά κατέληξαν εκεί).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2016, 04:59:23 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #408 στις: Αύγουστος 17, 2016, 01:27:32 μμ »
Κατάλαβα την κατάσταση....όπως και να το προσπαθήσεις δύσκολο είναι...τα άτομα αυτά που πέρασαν που σου είπαν για τα εργαστήρια, είχαν γνωστό;

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #409 στις: Αύγουστος 17, 2016, 10:29:07 μμ »
Κατάλαβα την κατάσταση....όπως και να το προσπαθήσεις δύσκολο είναι...τα άτομα αυτά που πέρασαν που σου είπαν για τα εργαστήρια, είχαν γνωστό;
Καλησπέρα :) η κοπέλα που έγραψα από πάνω ήταν μία από τους δύο που πέρασαν πέρυσι. Σε σχόλιο μου για το αν ήταν αξιοκρατικες οι κατατακτήριες, επέμεναν ότι δε τους βοήθησε κανείς. Κατά πόσο είναι αυτό αλήθεια, δε γνωρίζω. Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν υποψήφιοι που έδωσαν και κόπηκαν και είδαν άλλους υποψηφίους να είναι άνετοι με τους επιτηρητες - καθηγητές. Στοιχεία δεν έχω. Οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι ισχύει τελικά.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:25:56 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #410 στις: Αύγουστος 17, 2016, 10:40:55 μμ »
Καλό βράδυ :) .Εστω ότι κάποιος τελειώνει του χρόνου τον Ιούνιο το πρώτο του πτυχίο, μπορεί αν κάνει αίτηση το Φεβρουάριο και δώσει πανελλήνιες και περάσει σε νέα σχολή να γραφτεί κανονικά τον Σεπτέμβριο ; Θα υπάρξει πρόβλημα αν δεν έχει ορκιστεί ακόμη, αλλά έχει περατώσει πλήρως τη φοίτηση στην πρώτη σχολή (περασμένα μαθήματα, ολοκληρωμένη πρακτική & πτυχιακή) ;'Η χρειάζεται να έχει ορκιστεί και μετά να γραφτεί σε νέα σχολή; Γνωρίζετε μήπως; Ευχαριστώ πολύ.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #411 στις: Αύγουστος 18, 2016, 06:05:03 μμ »
Καλό βράδυ :) .Εστω ότι κάποιος τελειώνει του χρόνου τον Ιούνιο το πρώτο του πτυχίο, μπορεί αν κάνει αίτηση το Φεβρουάριο και δώσει πανελλήνιες και περάσει σε νέα σχολή να γραφτεί κανονικά τον Σεπτέμβριο ; Θα υπάρξει πρόβλημα αν δεν έχει ορκιστεί ακόμη, αλλά έχει περατώσει πλήρως τη φοίτηση στην πρώτη σχολή (περασμένα μαθήματα, ολοκληρωμένη πρακτική & πτυχιακή) ;'Η χρειάζεται να έχει ορκιστεί και μετά να γραφτεί σε νέα σχολή; Γνωρίζετε μήπως; Ευχαριστώ πολύ.

Δεν μπορείς να φοιτάς ταυτόχρονα σε δύο τμήματα έστω και για ένα λεπτό.
Ιδανικό είναι να έχεις ορκιστεί τον Ιούλιο και να εγγραφείς τον Σεπτέμβριο στη νέα σχολή.
Πρέπει να έχεις ορκιστεί και μετά να εγγραφείς ξανά,άσχετα αν δώσεις πανελλαδικές γιατί προφανώς οι εξετάσεις κατάταξης είναι αργότερα προς το τέλος του έτους.
Δεν γνωρίζω τις συνέπειες αν σε πιάσουν να φοιτά ταυτόχρονα σε δύο τμήματα,άσχετα που πολλοί λένε ότι "δεν πειράζει,πως θα το μάθουν ειδικά αν βρίσκονται μακριά οι σχολές" κλπ.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #412 στις: Αύγουστος 18, 2016, 11:45:30 μμ »
Δεν μπορείς να φοιτάς ταυτόχρονα σε δύο τμήματα έστω και για ένα λεπτό.
Ιδανικό είναι να έχεις ορκιστεί τον Ιούλιο και να εγγραφείς τον Σεπτέμβριο στη νέα σχολή.
Πρέπει να έχεις ορκιστεί και μετά να εγγραφείς ξανά,άσχετα αν δώσεις πανελλαδικές γιατί προφανώς οι εξετάσεις κατάταξης είναι αργότερα προς το τέλος του έτους.
Δεν γνωρίζω τις συνέπειες αν σε πιάσουν να φοιτά ταυτόχρονα σε δύο τμήματα,άσχετα που πολλοί λένε ότι "δεν πειράζει,πως θα το μάθουν ειδικά αν βρίσκονται μακριά οι σχολές" κλπ.
Ευχαριστώ πολύ :) .Εννοείται ότι σε ανακαλύπτουν αν είσαι σε δύο σχολές γραμμένος (μιλάω για αει-τει), έχουν ενιαία βάση και φαίνονται αυτά, είναι και ο Εύδοξος πλέον στη μέση. Εύκολα, μπορούν να κάνουν 2 σχολές, όσοι είναι σε στρατιωτική ή αστυνομική σχολή, αυτούς δεν τους πιάνουν ακόμη τουλάχιστον. Για όσους πιάσουν, τους βάζουν να διαλέξουν από ποιά σχολή θα ξεγραφουν ή τους λένε να κάνω διαγραφή από τη δεύτερη σχολή. Αυτό έχω ακούσει. Απλά με το σκεπτικό οτί ο άλλος έχει περατώσει τη φοίτηση του, απλά εκκρεμεί η ορκομωσία. Για αυτό ρωτησα, αλλά αφού δε γίνεται. Ευχαριστώ για την απάντηση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #413 στις: Αύγουστος 25, 2016, 07:10:10 μμ »
Ευχαριστώ πολύ :) .Εννοείται ότι σε ανακαλύπτουν αν είσαι σε δύο σχολές γραμμένος (μιλάω για αει-τει), έχουν ενιαία βάση και φαίνονται αυτά, είναι και ο Εύδοξος πλέον στη μέση. Εύκολα, μπορούν να κάνουν 2 σχολές, όσοι είναι σε στρατιωτική ή αστυνομική σχολή, αυτούς δεν τους πιάνουν ακόμη τουλάχιστον. Για όσους πιάσουν, τους βάζουν να διαλέξουν από ποιά σχολή θα ξεγραφουν ή τους λένε να κάνω διαγραφή από τη δεύτερη σχολή. Αυτό έχω ακούσει. Απλά με το σκεπτικό οτί ο άλλος έχει περατώσει τη φοίτηση του, απλά εκκρεμεί η ορκομωσία. Για αυτό ρωτησα, αλλά αφού δε γίνεται. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θεώρησα σωστό να τα αναφέρω.
Από εκεί και πέρα,αφού αν καταλαβαίνω καλά ρωτάς γιατί μάλλον εμπίπτεις στην κατηγορία αυτή,ρώτα τη γραμματεία σου στο τμήμα που τελειώνεις.
Λογικά θα ξέρουν να σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος mplr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 11:14:50 μμ »
Γεια σας!
Σκεφτόμουν να δώσω και εγώ πανελλήνιες μετά από 9 χρόνια. Σκεφτόμουν για εργοθεραπεια αλλα είδα ότι άλλαξαν τα πεδία και ότι πρέπει να δώσω εκθεση φυσικη χημεια βιολογια ενώ παλιά ήμουν τεχνολογικη. Από τη μία ειναι θετικο που δεν υπάρχουν μαθηματικα αλλά πιστευετε οτι θα τα καταφερω να διαβασω μονη μου χημεια και βιολογια που δεν ειχα κανει στη γ λυκειου;
Φανταζομαι χημεια και βιολογια κατευθυνσης εννοουν ε;

Μήπως όμως με βολεύει άμα αλλάξει το συστημα και γινει με βαθμο απολυτηριου να δώσω το 2018; αλλωστε δεν ειναι οτι καιγομαι και τόσο απλα μιας και το έχω με το διαβασμα λεω ας το προσπαθησω και οτι βγει...

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #415 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 07:33:54 μμ »
Γεια σας κάποιος που επιθυμεί να δώσει εξετάσεις μετα απο χρόνια για παιδαγωγικα τμήματα σε ποια μαθήματα εξεταζεται;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #416 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 07:52:13 μμ »
Τα παιδαγωγικά τμήματα ανήκουν σε ένα πεδίο που μπορούν να επιλέξουν οι υποψήφιοι όλων των κατευθύνσεων με μάθημα βαρύτητας τα μαθηματικά. Αν δώσεις από θεωρητική κατεύθυνση (Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών, Νομικών
και Κοινωνικών Σπουδών τη λένε τώρα) θα εξεταστείς στη γλώσσα, την ιστορία, τα αρχαία συν τα μαθηματικά.

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #417 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 08:38:05 πμ »
Γεια σας κάποιος που επιθυμεί να δώσει εξετάσεις μετα απο χρόνια για παιδαγωγικα τμήματα σε ποια μαθήματα εξεταζεται;
Έκθεση, αρχαία, ιστορία, μαθηματικά γενικής παιδείας
ή
Έκθεση, φυσική, χημεία, ιστορία γενικής παιδείας
ή
Έκθεση, μαθηματικά κατεύθυνσης, πληροφορική, ιστορία γενικής παιδείας.

Διαλέγεις και παίρνεις και καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #418 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 12:51:49 μμ »
Τελείωσα το 2004 (θεωρητική) και με ενδιαφέρει το 3ο πεδίο. Πρέπει να ξαναπώ στη Γ' Λυκείου ή μπορώ να ξαναδώσω; Ποια μαθήματα πρέπει να δώσω;

http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/plhrofories-panellhnies/186-panellhnies-ejetazomena-mathimata-ana-kateyuynsh.html

Βάσει του ανωτέρω άρθρου, θα πρέπει να δώσω τα 4 της θεωρητικής συν Ν.Γλώσσα και Βιολογία; Πάμε με το νέο σύστημα ή το παλιό των 5 ή 6 μαθημάτων; Βρήκα τι ισχύει για όσους έδωσαν το 2015 αλλά δε διευκρινίζουν τι ισχύει για όσους θέλουν να ξαναδώσουν μετά από χρόνια.

Επιπλέον, ψάχνομαι για εργασία στο εξωτερικό. Αν τελικά βρω, μπορώ να δώσω στην κατηγορία των ομογενών; Πού να απευθυνθώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2016, 12:54:15 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #419 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 01:51:07 μμ »
Καλημέρα και καλή επιτυχία.Δινειςμε το νέο σύστημα και δεν μπορείς να δώσεις ως ομογενής. Έπρεπε να είχες δώσει ως ομογενής παλαιότερα.Τωρα έχεις απολυτηριο.Βεβαια ρώτα στο λυκειο σου,αλλά χλωμό.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 242
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.