*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 394640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 07, 2011, 10:14:24 μμ »
Εγώ σκέφτομαι αν τα κάνω πάντως, να τα κάνω απευθείας στο πανεπιστήμιο και όχι μέσω άλλου φορέα

Δεν λέει όμως ξεκάθαρα το πανεπιστήμιο στην περιγραφή του master τι ζητάει. Ζητάει μετάφραση φυσικά, αλλά δεν λέει αν θέλει αγγλικά η βουλγαρικά

Το τμήμα πάντως είναι αναγνωρισμένο από ΔΟΑΤΑΠ.

Δεν κατραλαβαίνω αυτό που λέει ότι το application deadline after September 1st 2011. Τι εννοεί δεν καταλαβαίνω, και αν τέλος πάντων εννοεί ότι δέχεται μέχρι 1 Σεπτεμβρίου γιατί, λένε σε site μέχρι 15 Μαίου;;;

Πόσα φράγκα είναι τα 3300 βουλγαρικ'ές λίρες;

Κοίτα να παίζουν πολλές μ....ες από το πανεπιστήμιο, δεν νομίζω. Πάντως μην νομίζεις ότι και στην Αγγλία αυτά τα master είναι ιδιαίτυερα σοβαρά (εμπορικά είναι περισσότερο)
3300 βουλγαρικες λιρες ειναι γυρω στα 1700 ευρω. στο διαδικτυο το βρηκα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:59 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 07, 2011, 10:17:16 μμ »
giannios δες στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ:
http://www.doatap.gr/gr/index.php

Σου δίνω ένα παράδειγμα ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΟΦΙΑΣ-ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ-άρση ισοτιμίας της Οδοντιατρικής Σχολής για εγγραφέντες από το έτος 2004-05

Tsampika σε βουλγάρικες λίρες λέει 3.300;;;; Κ εγω νόμιζα σε ευρώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 10:19:01 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 07, 2011, 10:20:51 μμ »
πως ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη δινει παιδαγωγικη επαρκεια?ειναι σιγουρο αυτο?

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 07, 2011, 10:24:28 μμ »
Αν είναι έτσι όπως λες, τότε κάτι εταιρείες που υποστηρίζουν σπουδές στη Βπουλγαρία γιατί ζητάνε 5500 ευρώ;;;;;;

Ti να πω εγώ είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικός να στείλω χαρτιά μέσα από εταιρείες.

Ξέρει κανείος αν μπορεί να βοηθήσει το Βουλγαρικό Προξενείο στο τι δικαιολογητικά πρέπει να στείλω και μέχρι πότε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:59 »

Αποσυνδεδεμένος sofnik78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 07, 2011, 10:28:12 μμ »
Παιδιά το site λέει ότι κοστίζει 3300 ευρώ αλλά τα δίνεις σε βουλγάρικα λεβ!!Εγώ αυτό κατάλαβα απ'το site!

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 07, 2011, 10:31:17 μμ »
Nai 3,300 ευρώ είναι τελικά

Πάντως σε συζήτηση προσωπική με υπάλληλο ΔΟΑΤΑΠ, πριν από μήνες για άλλο θέμα, μου λέει ότι τα πανεπιστήμια που βλέπετε στη λίστα είναι αναγμωρισμένα, για αυτό τα βάζουμε και στη λίστα. Μου είπε επίσης ότι οι πληροφορίες που γράφουν δίπλα είναι απλά πότε έγινε για πρώτη φορά κάτι

Το είδα και εγώ αυτό που γράφει για άρση ισοτιμίας, αλλά είναι σίγουρο αυτό ότι δεν αναγνμωρίζεται;; Tότε γιατί το έχουν στη λίστα με τα αναγωρισμένα την ιατρική σχολή;

Παιδαγωγικη καταρτιση ισως να μην δίνει, το θεωρώ και εγώ δύσκολο, αν και δεν ξέρεις.

Ο νόμος λέει πάντως να είναι στις επιστήμες αγωγής, η ειδική είναι, τώρα εξαρτάται από τα κέφια του υπαλλήλου του υπουργείου να κρίνει ή όχι

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 10:36:59 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 07, 2011, 10:32:45 μμ »
Παιδιά το site λέει ότι κοστίζει 3300 ευρώ αλλά τα δίνεις σε βουλγάρικα λεβ!!Εγώ αυτό κατάλαβα απ'το site!
ναι και εγω αυτο καταλαβα. οποτε η διαφορα απο τα 5500 που θελει το πρακτορειο ειναι για προμηθεια!! ελεος τοσα λεφτα!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 07, 2011, 10:35:33 μμ »
Παιδιά το site λέει ότι κοστίζει 3300 ευρώ αλλά τα δίνεις σε βουλγάρικα λεβ!!Εγώ αυτό κατάλαβα απ'το site!
ναι και εγω αυτο καταλαβα. οποτε η διαφορα απο τα 5500 που θελει το πρακτορειο ειναι για προμηθεια!! ελεος τοσα λεφτα!
Μάλλον γιατί δεν υπάρχει τρόπος για απευθείας επικοινωνία με το Πανεπιστήμιο; Σε e mail πάντως δεν απαντάνε! Είχα στείλει (σε άλλη σχολή του Πανεπιστημίου) και απάντηση δεν πήρα!!!! Επίσης η διαδικασία(μεταφράσεις, πρεσβείες κτλ) για τα χαρτιά που απαιτούνται κρατάει καιρό και έχει πολύ τρέξιμο :-\

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 07, 2011, 10:39:03 μμ »
Παιδιά το site λέει ότι κοστίζει 3300 ευρώ αλλά τα δίνεις σε βουλγάρικα λεβ!!Εγώ αυτό κατάλαβα απ'το site!
ναι και εγω αυτο καταλαβα. οποτε η διαφορα απο τα 5500 που θελει το πρακτορειο ειναι για προμηθεια!! ελεος τοσα λεφτα!
Μάλλον γιατί δεν υπάρχει τρόπος για απευθείας επικοινωνία με το Πανεπιστήμιο; Σε e mail πάντως δεν απαντάνε! Είχα στείλει (σε άλλη σχολή του Πανεπιστημίου) και απάντηση δεν πήρα!!!! Επίσης η διαδικασία(μεταφράσεις, πρεσβείες κτλ) για τα χαρτιά που απαιτούνται κρατάει καιρό και έχει πολύ τρέξιμο :-\
τι να πω δεν τα εμπιστευομαι αυτα τα πρακτορια καθολου. Η ξαδερφη μου ειχε απευθυνθει σε ενα,για σπουδες στην αγγλια,ειχε σκασει τοσα λεφτα,και τελικα βρεθηκε με μια βαλιτσα στο χερι εξω απο τη σχολη,να της λενε πως δεν υπαρχει εστια στο ονομα της,πως δεν ειναι γραμμενη κτλ...

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 07, 2011, 10:39:44 μμ »
Ναι και εγώ σε άλλο πανεπιστημιο που έστειλα email μηδεν απάντηση και συγκεκριμένα στο new bulgarian university

Θέλει μετάφραση στα αγγλικά ¨η βουλγαρικά;;

Έχει δοκιμάσει κανείς σας να μιλήσει με το εν λόγω πανεπιστήμιο;  διότι αυτοί αν κατάλαβα καλά αναφέρουν deadline 1 Σεπτέμβριου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 10:41:27 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 07, 2011, 10:40:57 μμ »
τι να πω δεν τα εμπιστευομαι αυτα τα πρακτορια καθολου. Η ξαδερφη μου ειχε απευθυνθει σε ενα,για σπουδες στην αγγλια,ειχε σκασει τοσα λεφτα,και τελικα βρεθηκε με μια βαλιτσα στο χερι εξω απο τη σχολη,να της λενε πως δεν υπαρχει εστια στο ονομα της,πως δεν ειναι γραμμενη κτλ...
Ούτε εγω θα τα εμπιστευόμουν  :-\

giannios στα Βουλγαρικά θέλουν μετάφραση τα χαρτιά...και έχω ακούσει (δεν έχω προσωπική άποψη) οτι χρειάζεται 3-6 μήνες για να συγκεντρώσεις-να καταθέσεις χαρτιά και να πάρεις απάντηση απο το Πανεπιστήμιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 10:43:06 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 07, 2011, 10:54:16 μμ »
Τα πρακτορεία θέλουν και σφραγίδα της Χάγης στα ελληνικά έγγραφα, αυτή πως την παίρνει κάποιος;;

Ρωτάω αν θέλουν στα αγγλικά, μιας και το master είναι αγγλικά

Γιατί αργεί τόσο η μετάφραση;; To YΠΟΥΡΓΕΊΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ δεν κάνει μεταφράσεις στα βουλγαρικά;;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 07, 2011, 11:03:33 μμ »
Ρωτάω αν θέλουν στα αγγλικά, μιας και το master είναι αγγλικά
Oxι, στα βουλγάρικα θέλουν την μετάφραση!

Επίσης μια παρατήρηση: ζητά " Certificate for pedagogic proficiency (translated and legalized)"
Το είδατε;

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 07, 2011, 11:09:44 μμ »
Eγώ αυτό δεν το έχω. Εννοεί το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας μάλλον

Χα χα καλό, εδώ δεν το έχουμε για την Διαμάντω, θα το έχουμε για τους Βούλγαρους.

Εγώ είμαι σίγουρος ότι ακόμα και αν δεν το έχει κάποιος, ότι θα τον δεχτούνε. Χρήματα θέλουν, αυτό έλειπε.

Προφανώς μάλλον εννοεί ότι θα συνεκτιμηθεί, για αυτούς που το έχουν μιας και στην προκήρυξη λέει ότι δέχεται ούτως ή άλλως αποφοίτους διαφορετικών κλάδων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.