*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 17455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:31:47 πμ »
Προσέξτε επίσης το ακόλουθο:
Το προσοντολόγιο για τους Η/Υ λέει (όσο αφορά τις βεβαιώσεις σχολών):

Με τίτλους σπουδών, βασικούς ή/και μεταπτυχιακούς, Πανεπιστημιακής ή/και Τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι ο υποψήφιος έχει παρακολουθήσει τέσσερα (4) τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ’ επιλογή, Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ. Καθένα από τα τέσσερα (4) αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε.), είτε Τεχνολογικής (Τ.Ε.) Εκπαίδευσης είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά.

Προσοχή μεγάλη και επίσκεψη στο ΑΣΕΠ
oποτε υπαρχει περιπτωση ναμην μετρησουν επειδη ειναι μονο 3! εντομεταξυ υπηρχε και ενα ακομη μαθημα που ειχε σχεση με υπολογιστες αλλα δεν μου μετρηθηκε! :@ ουφ θα επικοινωνησω με ασεπ! Ευχαριστω για την απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:37 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2011, 12:29:39 μμ »
οντως χρειαζομαι 4 μαθηματα μου ειπαν απο τον ασεπ! :-\ οποτε πρεπει να δωσω εξετασεις ecdl. η βλακεια της ολης υποθεσης ειναι πως τα μαθηματα θα μου κοστισουν πολυ λιγοτερο απο αυτα που θα πρεπει να δωσω για εξεταση της καθε ενοτητας + την καρτελα.  :-\  Οσο για το ινστιτουτο εργασιας,οπου μπορεις να τα κανεις δωρεαν, εγω δεν μπορω να το παρακολουθησω μιας και δεν εργαζομαι. Οι υπολοιποι παντως ψαξτε το αν σας ενδιαφερει. ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 18, 2011, 04:09:25 μμ »
οντως χρειαζομαι 4 μαθηματα μου ειπαν απο τον ασεπ! :-\ οποτε πρεπει να δωσω εξετασεις ecdl. η βλακεια της ολης υποθεσης ειναι πως τα μαθηματα θα μου κοστισουν πολυ λιγοτερο απο αυτα που θα πρεπει να δωσω για εξεταση της καθε ενοτητας + την καρτελα.  :-\  Οσο για το ινστιτουτο εργασιας,οπου μπορεις να τα κανεις δωρεαν, εγω δεν μπορω να το παρακολουθησω μιας και δεν εργαζομαι. Οι υπολοιποι παντως ψαξτε το αν σας ενδιαφερει. ;)
Κι εγώ είχα μόνο 3 μαθήματα Η/Υ στην αναλυτική βαθμολογία από τη σχολή που τελείωσα. Μια πληροφορία, που ίσως δεν είναι πολύ γνωστή στους περισσότερους, κρύβεται στις τελευταίες λέξεις της διάταξης που παρατέθηκε παραπάνω. Αναφέρει "υπολογίζονται αθροιστικά". Όταν πήγα τον Ιούνιο του 2009 να καταθέσω την αίτησή μου για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ, στο κτήριο του Ευκλείδη, ένας υπάλληλος εκεί μου εξήγησε ότι δε χρειαζόταν να πάρω πιστοποίηση σε word, excel kai internet, εφόσον είχα ήδη 3 μαθήματα με Η/Υ στο πτυχίο μου. Θα αρκούσε να δώσω μόνο τη μια θεματική ενότητα της πιστοποίησης (όποια ήθελα εγώ) επειδή μετρούν αθροιστικά. Για ψάξτε το λίγο!

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να δώσετε το ECDL, μια χαρά είναι και το ACTA του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου που έδωσα εγώ. Εννοείται ότι σου βγαίνει και πιο φτηνά και επιτυχία θεωρείται το 70% κι όχι το 75% όπως στο ECDL.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 18, 2011, 06:09:32 μμ »
Με τα 3 μαθήματα δεν θεωρείται αυτόματα ότι έχεις πιστοποίηση;Νομίζω δεν χρειάζεται να δώσεις καθολου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:37 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 18, 2011, 06:50:56 μμ »
Με τα 3 μαθήματα δεν θεωρείται αυτόματα ότι έχεις πιστοποίηση;Νομίζω δεν χρειάζεται να δώσεις καθολου

Προσέξτε επίσης το ακόλουθο:
Το προσοντολόγιο για τους Η/Υ λέει (όσο αφορά τις βεβαιώσεις σχολών):
Με τίτλους σπουδών, βασικούς ή/και μεταπτυχιακούς, Πανεπιστημιακής ή/και Τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι ο υποψήφιος έχει παρακολουθήσει τέσσερα (4) τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ’ επιλογή, Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ. Καθένα από τα τέσσερα (4) αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε.), είτε Τεχνολογικής (Τ.Ε.) Εκπαίδευσης είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά.
Προσοχή μεγάλη και επίσκεψη στο ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 18, 2011, 06:51:59 μμ »
Μπα χρειάζεται 4 μαθήματα. Ούτως ή άλλως τώρα έχω την πιστοποιήση από ACTA, την οποία δε χρειάζομαι επειδή δε με ενδιαφέρει να μπω στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Είμαι διοριστέος ΑΣΕΠ 2008 και δεν απαιτείται πια παιδαγωγική κατάρτιση για να γίνω μόνιμος. Περιμένω το καλοκαίρι το διορισμό μου.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 18, 2011, 07:00:46 μμ »
Α οκ με 4 δηλαδή δεν δίνω τίποτα. Στο Μαθηματικό είχαμε παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 18, 2011, 07:51:30 μμ »
οντως χρειαζομαι 4 μαθηματα μου ειπαν απο τον ασεπ! :-\ οποτε πρεπει να δωσω εξετασεις ecdl. η βλακεια της ολης υποθεσης ειναι πως τα μαθηματα θα μου κοστισουν πολυ λιγοτερο απο αυτα που θα πρεπει να δωσω για εξεταση της καθε ενοτητας + την καρτελα.  :-\  Οσο για το ινστιτουτο εργασιας,οπου μπορεις να τα κανεις δωρεαν, εγω δεν μπορω να το παρακολουθησω μιας και δεν εργαζομαι. Οι υπολοιποι παντως ψαξτε το αν σας ενδιαφερει. ;)
Κι εγώ είχα μόνο 3 μαθήματα Η/Υ στην αναλυτική βαθμολογία από τη σχολή που τελείωσα. Μια πληροφορία, που ίσως δεν είναι πολύ γνωστή στους περισσότερους, κρύβεται στις τελευταίες λέξεις της διάταξης που παρατέθηκε παραπάνω. Αναφέρει "υπολογίζονται αθροιστικά". Όταν πήγα τον Ιούνιο του 2009 να καταθέσω την αίτησή μου για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ, στο κτήριο του Ευκλείδη, ένας υπάλληλος εκεί μου εξήγησε ότι δε χρειαζόταν να πάρω πιστοποίηση σε word, excel kai internet, εφόσον είχα ήδη 3 μαθήματα με Η/Υ στο πτυχίο μου. Θα αρκούσε να δώσω μόνο τη μια θεματική ενότητα της πιστοποίησης (όποια ήθελα εγώ) επειδή μετρούν αθροιστικά. Για ψάξτε το λίγο!

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να δώσετε το ECDL, μια χαρά είναι και το ACTA του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου που έδωσα εγώ. Εννοείται ότι σου βγαίνει και πιο φτηνά και επιτυχία θεωρείται το 70% κι όχι το 75% όπως στο ECDL.
Εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες? εγω ηξερα πως οταν λεει αθροιστηκα εννοει πχ. 3 μαθηματα απο το πρωτο πτυχιο και αλλο 1 απο το μεταπτυχιακο η' το δευτερο πτυχιο... στον ασεπ που ρωτησα το πρωι αν γινεται να δωσω μονο 1 ενοτητα αφου εχω ηδη της 3 μου ειπε πως οχι,πρεπει να τα δωσω ολα..(λετε να μην γνωριζε?)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 18, 2011, 07:54:14 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται με τις βεβαιώσεις των σχολών, αλλά αν είχες π.χ.:
Word από το ECDL
Excel από την ACTA
Internet από την KEYCERT
θα ήταν το ίδιο σαν να τις είχες (και τις 3 ενότητες) μόνο από το ECDL π.χ.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 18, 2011, 07:57:25 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται με τις βεβαιώσεις των σχολών, αλλά αν είχες π.χ.:
Word από το ECDL
Excel από την ACTA
Internet από την KEYCERT
θα ήταν το ίδιο σαν να τις είχες (και τις 3 ενότητες) μόνο από το ECDL π.χ.
μμμ καταλαβα..λεω να ξαναπαρω στον ασεπ τηλ απο δευτερα,μπορει να μου πουν κατι διαφορετικο! γιατι οχι εξαλλου?λογικο θα ηταν αυτο που σκεφτηκαμε..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 18, 2011, 07:58:12 μμ »
οντως χρειαζομαι 4 μαθηματα μου ειπαν απο τον ασεπ! :-\ οποτε πρεπει να δωσω εξετασεις ecdl. η βλακεια της ολης υποθεσης ειναι πως τα μαθηματα θα μου κοστισουν πολυ λιγοτερο απο αυτα που θα πρεπει να δωσω για εξεταση της καθε ενοτητας + την καρτελα.  :-\  Οσο για το ινστιτουτο εργασιας,οπου μπορεις να τα κανεις δωρεαν, εγω δεν μπορω να το παρακολουθησω μιας και δεν εργαζομαι. Οι υπολοιποι παντως ψαξτε το αν σας ενδιαφερει. ;)
Κι εγώ είχα μόνο 3 μαθήματα Η/Υ στην αναλυτική βαθμολογία από τη σχολή που τελείωσα. Μια πληροφορία, που ίσως δεν είναι πολύ γνωστή στους περισσότερους, κρύβεται στις τελευταίες λέξεις της διάταξης που παρατέθηκε παραπάνω. Αναφέρει "υπολογίζονται αθροιστικά". Όταν πήγα τον Ιούνιο του 2009 να καταθέσω την αίτησή μου για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ, στο κτήριο του Ευκλείδη, ένας υπάλληλος εκεί μου εξήγησε ότι δε χρειαζόταν να πάρω πιστοποίηση σε word, excel kai internet, εφόσον είχα ήδη 3 μαθήματα με Η/Υ στο πτυχίο μου. Θα αρκούσε να δώσω μόνο τη μια θεματική ενότητα της πιστοποίησης (όποια ήθελα εγώ) επειδή μετρούν αθροιστικά. Για ψάξτε το λίγο!

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να δώσετε το ECDL, μια χαρά είναι και το ACTA του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου που έδωσα εγώ. Εννοείται ότι σου βγαίνει και πιο φτηνά και επιτυχία θεωρείται το 70% κι όχι το 75% όπως στο ECDL.
Εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες? εγω ηξερα πως οταν λεει αθροιστηκα εννοει πχ. 3 μαθηματα απο το πρωτο πτυχιο και αλλο 1 απο το μεταπτυχιακο η' το δευτερο πτυχιο... στον ασεπ που ρωτησα το πρωι αν γινεται να δωσω μονο 1 ενοτητα αφου εχω ηδη της 3 μου ειπε πως οχι,πρεπει να τα δωσω ολα..(λετε να μην γνωριζε?)
Αυτό που λέω μου το είπε υπάλληλος στη γραμματεία της ΑΣΠΑΙΤΕ στη Θεσσαλονίκη. Λέτε να μην είχε καλή ενημέρωση; Είναι σοβαρή η γραμματεία της Σχολής, δεν μπορεί να ισχυρίζεται κάτι όταν δεν το γνωρίζει σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Πιστοποίηση υπολογιστών και ασεπ εκπαιδευτικών
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 18, 2011, 08:43:20 μμ »
Ουσιαστικά σε αναγκάζουν να δώσεις. Πόσες σχολές που δεν είναι πληροφορικής έχουν 4;
Εμάς πχ είχε το μαθηματικό αρκετά γιατί κάναμε προγραμματισμό στα πρώτα 2 έτη και μετά επέλεγες και κατεύθυνση. Κάποιος που επέλεγε εφαρμοσμένα μαθηματικά έκανε και αρκετά μαθήματα πληροφορικής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.