*

Αποστολέας Θέμα: Επάρκεια χωρίς Proficiency;  (Αναγνώστηκε 51650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 03:22:01 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:53:22 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:46 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 07:58:48 μμ »
Υπάρχει κανένας σύλλογος καθηγητών αγγλικής για αυτό το θέμα? Θα ήθελα να συμμετέχω, αν και στη χώρα που ζούμε δεν υπάρχει ελπίδα...
Το μόνο που γνωρίζω είναι πως από το ΑΠΘ, ο σύλλογος φοιτητών νομίζω ήταν, είναι στα δικαστήρια για αυτό το θέμα χρόνια. Δεν γνωρίζω αν έχει βγει κάτι ακόμα, αλλά τουλάχιστον τα παιδιά έκαναν κίνηση ώστε να υπάρχει η επάρκεια μόνο στους πτυχιούχους της Αγγλικής. Τώρα προσωπικά αν συμφωνώ για την επάρκεια που δίνεται με κάποια πτυχία (ή καλύτερα πιστοποιητικά) Proficiency, είναι μεγάλο θέμα. Έχω σοβαρές ενστάσεις, αλλά εν μέρει κατανοώ και γιατί συμβαίνει. Πάντως, δεν είμαι κι ιδιαίτερα αισιόδοξη για την παύση της χορήγησης της επάρκειας σε κατόχους Proficiency. Ίσως τα πράγματα να γίνουν και χειρότερα...

ναι αυτη την κινηση ξερω κ εγω κ μας ενημερωνανε για την πορεια του ζητηματος οσο ημουν φοιτητρια. το ειχα αφησει στην αναμονη της εκδικασης. μετα δεν ξερω τι εγινε.

ο συλλογος φοιτητων κ μεταπτυχιακων φοιτητων του απθ ειναι αυτος. http://www.enl.auth.gr/links/findex.htm
ο κοτσωνης ηταν τοτε προεδρος που ημουν φοιτητρια κ ηταν πολυ δραστηριος στο συγκεκριμενο ζητημα.
τωρα δεν  ξερω ποια ειναι η κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 09:03:30 μμ »
Αν π.χ. ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών προτιμάει να προσλαμβάνει κατόχους prof. και όχι πτυχιούχους αντίστοιχης σχολής φιλολογίας, τότε καλύτερα να μην προτιμάνε οι γονείς τέτοια φροντιστήρια για τα παιδιά τους.

Εγώ πάλι δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ένας απόφοιτος ΠΤΔΕ ή ΦΠΨ με proficiency θεωρείται παιδαγωγικά ακατάλληλος για να διδάσκει Αγγλικά. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω τι πλεονέκτημα προσφέρει η γνώση της Γενετικής Μετασχηματιστικής Γραμματικής ή του Beowulf στον καθηγητή που καλείται να διδάξει λ.χ. την παθητική φωνή. Μεταξύ μας, εξ άλλου, δεν είναι και κανένα σοβαρό προσόν το να έχει διδαχθεί κανείς Διδακτική από την (κάθε) Παπαευθυμίου-Λύτρα.

Όσο για τον κ. Κοτσώνη και το σύλλογο φοιτητών του ΑΠΘ, είναι κατ' αρχάς λυπηρό να βλέπει κανείς ανθρώπους του πανεπιστημίου (έστω και του ΑΠΘ) να αναλίσκονται σε συντεχνιακές μεθοδεύσεις και όχι σε επιστημονικό έργο. Δε θα συμφωνήσω με το χαρακτηρισμό πως ήταν δραστήριος. Εξ όσων θυμάμαι ο άνθρωπος δεν είχε ούτε ούτε μια δημοσίευση στο όνομά του, ούτε μια ανακοίνωση σε ένα συνέδριο, όπου να εξηγεί τεκμηριωμένα γιατί πρέπει να κλείσει το επάγγελμα. Αντίθετα το μόνο που εξέδιδε -σχεδόν με μανία- ήταν δελτία τύπου, που συνοψίζονταν στο προλεχθέν: "τοσοι αδιοριστοι του αγγλικου ειμαστε".

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 09:40:17 μμ »
Surviving Innovation, με αυτόν τον τρόπο απαξιώνεις όλα τα πτυχία. Επίσης, μην ξεχνάς ότι δεν είναι όλοι όσοι διδάσκουν με proficiency απόφοιτοι πανεπιστημίου, πολλοί μάλιστα πήραν το prof στο Λύκειο και φυσικά έπιασαν την καλή αργότερα, γιατί συχνά τα φροντιστήρια προτιμούν αυτούς γιατί πληρώνονται λιγότερο, άσε που και στα ιδιαίτερα τους προτιμούν (μέχρι να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο αργότερα) αφού μπορεί να ζητάνε λιγότερα λεφτά. Δεν έχω να πω κάτι άλλο γι αυτό, γιατί είναι εξοργιστικό αυτό που γράφεις. Ελπίζω κάποιος συνάδελφος να έχει την ψυχραιμία να σου δώσει μια απάντηση που να σου αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:46 »

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 09:44:28 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:53:43 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 10:20:34 μμ »
Έλεος τι διάβασαν τα ματάκια μου βραδιάτικα!!!! Αν νομίζεις ότι με το να κάνεις έξι εφτά χρονάκια φροντιστήριο της πλάκας και να παίρνεις και ένα πιστοποιητικό επιπέδου proficiency  της πλάκας ( με πολλαπλής επιλογής ας πούμε που μπορεί και απλά να σου κατσαν και που ΔΕΝ αποδεικνύουν ότι ξέρεις να χειρίζεσαι τη γλώσσα αλλά απλά να την ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ - πχ εδώ θέλει ενεστώτα, εκεί η λέξη που λείπει ειναι η επιλογή c) - και αυτό να το κάνεις ως τα 17 σου το πολύ και αφού στο μεταξύ έχεις ΑΠΟΤΥΧΕΙ να κάνεις ο,τιδήποτε άλλο, να αποφασίσεις να το παίξεις καθηγητής μιας ξένης γλώσσας και μάλιστα να μην είναι και τίποτα δύσκολο όπως λες - σιγά τα προσόντα που χρειάζονται για την παθητική φωνή, έτσι δεν το πες;! - ε τότε αγαπητέ μου

βάλε με κι εμένα να κάνω ιδιαίτερα έκθεσης στο παιδί σου που δίνει πανελλαδικές γιατί κατ΄αντιστοιχία και γω έγραψα 19,9 έκθεση στις πανελλαδικές και κυριολεκτικά "σάρωσα" όταν έδινα ( γιατί; δεν είναι επαρκής πιστοποίηση ότι έγραψα τόσο καλά στις πανελλαδικές και μάλιστα εν έτει 89 που γράφαμε και παπάδες τότε στην έκθεση...)

βάλε με επίσης να κάνω μάθημα στο δημοτικό ...σιγά το iq που χρειάζεται για να κάνεις το βου και α βα γου και a γα....

βάλε με ακόμα να διδάξω αρχαία ελληνικά γιατί τύποις πάντα το πτυχίο μου είναι 'ΤΕ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ" και τα μισά μαθήματά μου για πτυχίο ήταν πράγματι αρχαία ελληνικά και λατινικά και ιστορίες οποτε επαρκώς τα γνωρίζω - άρα γιατί όχι, γιατί να πληρώνουμε τους φιλολόγους;

ΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΤΩΡΑ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ - ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ - ΑΝΘΡΩΠΟΙ;

είναι αυτό σκεπτικό; ;ότι όλοι μπορούμε να τα κάνουμε όλα ;  ή μήπως να αρχίσουμε από τα βασικά; ότι δηλαδή για να διδάξεις κάτι ΣΩΣΤΑ πρέπει να το κατέχεις σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο βάθος και εύρος; Εκτός και αν το ζητούμενό σου δεν είναι το ΣΩΣΤΑ αλλά το ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ....

Ναι φίλε μου, δε θα διδάξω Κέλτικα Αγγλικά ούτε  contrastive analysis σε μαθητές δημοτικού ή λυκείου αλλά θα μπορέσω να τους μιλήσω για τους Κέλτες ή για το πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος για να κατανοήσει πώς "μαθαίνουμε" καλύτερα μια ξένη γλώσσα....ή μπορεί απλά να επενδύσω σ΄αυτή τη γνώση για να κάνω αποτελεσματικότερη τη διδασκαλία της...παθητικής....

Εξάλλου και οι φυσικοί δε διδάσκουν θεωρία της σχετικότητας στα σχολεία ούτε Κβαντική Φυσική αλλά δε βλάπτει να την ξέρουν...αλλιώς ας βάλω την κόρη μου που χτυπάει εικοσάρια να κάνει φυσική στο γυμνάσιο εφόσον την κατέχει την ύλη...

Όσο για το αν η κάθε Παπαευθυμίου - Λϋτρα μου έμαθε ή όχι κάτι άσε να το κρίνω εγώ εκ των έσω καλύτερα...και στην τελική, αλλοίμονο στον εκπαιδευτικό που επαναπαύθηκε στο πτυχίο του, που δεν κυνήγησε το κάτι παραπάνω, που σταματάει να μαθαίνει εφ όρου ζωής.... που αυτά που έμαθε ή δεν έμαθε στο Πανεπιστήμιο τα θεωρεί και ως απόλυτη Γνώση....

 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 10:38:41 μμ »
bitch σα να νευρίασες  ;) ευλόγως ...

4 χρόνια πανεπιστημίου για να διδαχθεί η παθητική ;;;τσ.....τσ....τσ......4 χρόνια για να διδάξεις αρχαία ελληνικά;;;τσ.....όλοι πια γνωρίζουν λύω -εις-ει ......μήπως είναι τροικανός ο λαλήσας;;;; :P


Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:18:18 μμ »
Συμφωνώ με bitch-εννοείται !!  ;) Κατά βάση απόφοιτοι λυκείου είναι αυτοί που παριστάνουν τους καθηγητές, απλά και μόνο επειδή είναι κάτοχοι του prof... Όπως είχα γράψει σε παρόμοιο θέμα, μία γνωστη μου που τα μόνα της προσόντα είναι απολυτήριο λυκείου και proficiency, μου λέει ,πόσα παίρνεις την ώρα για ιδιαίτερο; Σημειωτέον ότι το βιογραφικό μου είναι κατά πολλές σελίδες πιο πλούσιο από το δικό της και δεν έχω αρκεστεί μόνο στο πτυχίο του πανεπιστημίου. Της είπα ένα ποσό, π.χ. 20 ευρώ την ώρα. Και μου λέει ΟΚ, τόσο θα ζητάω και εγώ, αφού το ίδιο είμαστε, είμαι καθηγήτρια και εγώ !!!!!!!!!  :o :-X  Και δεν μπορώ λέει να καταλάβω, γιατί δεν μας επιτρέπουν να διδάξουμε και σε δημόσια σχολεία !!!!!!!  :-X >:(  ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:20:00 μμ »
bitch σα να νευρίασες  ;) ευλόγως ...

4 χρόνια πανεπιστημίου για να διδαχθεί η παθητική ;;;τσ.....τσ....τσ......4 χρόνια για να διδάξεις αρχαία ελληνικά;;;τσ.....όλοι πια γνωρίζουν λύω -εις-ει ......μήπως είναι τροικανός ο λαλήσας;;;; :P

μια ζωή για να γινεις γιατρός; καλά....τους πιάνουν κορόιδα εκεί στην ιατρική....αφού άμα ξέρεις να κάνεις μια ενεσούλα κάνεις άνετα και εγχείριση ανοιχτής καρδιάς καλή μου - τι να λέμε τώρα... 8) 8) 8) 8)

μπα ο λαλήσας δεν ειναι τροϊκανός...είναι απλώς....λαλήσας!!! χαχαχααχαχ
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:22:48 μμ »

  :o :-X  Και δεν μπορώ λέει να καταλάβω, γιατί δεν μας επιτρέπουν να διδάξουμε και σε δημόσια σχολεία !!!!!!!  :-X >:(  ;D

ναι ναι...κουτσοί - στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα !!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:43:49 μμ »
Για να επανέρθω στο θέμα, (πρώην πλέον) υψηλότατο στέλεχος του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου έχει αναφέρει σε μένα την ίδια ότι όντως γίνονται προσπάθειες να καταργηθεί επιτέλους η επάρκεια και να μη δίνεται η δυνατότητα στον κάτοχο πιστοποιητικού επιπέδου C2 να διδάσκει. Φυσικά είχε πει και ο ίδιος ότι τα συμφέροντα είναι τόσα, μα τόσα πολλά, που είναι πάρα πολύ δύσκολο, αν όχι απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο...

Όσο για τον Κοτσώνη, μάλλον θα αναγκαστώ να συμφωνήσω με τον surviving innovation (σε όλα τα άλλα είναι αυτονόητο ότι διαφωνώ).


Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 12:40:35 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:55:29 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 01:07:18 πμ »
επειδή ειμαι εξετάστρια του ΚΠΓ και ξέρω κάποια πράγματα εκ των έσω, για αυτόν ακριβώς το λόγο - προκειμένου δηλ. να καταργηθεί το απαράδεκτο καθεστώς της επάρκειας - το ΚΠΓ - ακόμα- δεν έχει επίπεδο Γ2 (αλλιώς θα αναιρέσει τον εαυτό του εφόσον η επιτροπή, τα θέματα και  όλη η εξέταση εν γένει τελεί υπό την αιγίδα του πανεπιστημίου) . Χωρίς να έχουν ακόμα βέβαια καταφέρει να πραγματοποιήσουν αυτή την παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία ( one of many) πάντως έχουν κατορθώσει να εδραιώνουν σιγά σιγά την αξιοπιστία του ΚΠΓ και την αγοραστική του αξία ως πιστοποιητικό στην αγορά εργασίας. Αυτο είναι καλό.

Απο την άλλη μη γελιόμαστε. Το να την καταργήσει το υπουργείο είναι απλό και εύκολο - ακόμα και αν υπάρχουν πιέσεις από παντού. Το θέμα ειναι, άμα τη καταργήσει της επάρκειας θα καταργηθει και η νοοτροπία του έλληνα γονιού να πληρώσει λιγότερα στο ιδιαίτερο και ..."να κάνει τη δουλειά του" ή όλοι αυτοί θα συνεχίζουν να το παίζουν..."καθηγηταράδες'  και μάλιστα να καυχιόνται κιόλας για τις πολλές επιτυχίες τους στα κάθε είδους london tests? Εδώ το βλέπουμε ακόμα και σε φροντιστήρια....μεγάλα...τεράστια γράμματα τύπου 100% επιτυχία των μαθητών μας στο fce edexcel.....άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε....για βάλτους να δώσουν cambridge και έλα μετά να μου πεις τα κάλαντα...

Και βεβαίως τα συμφέροντα που κρύβονται πίσω απο την επάρκεια είναι πολλά και σκοτεινά. Οι εκδοτικοί οίκοι πρώτοι απ΄όλους - γιατί πλασάρουν ένα κακό έως μέτριο βιβλίο, το ομορφαίνουν με δωράκια τύπου δωρεάν workbook και διαδραστικό πίνακα...τσιμπάνε οι άσχετοι ή / και οι επιχειρηματίες και το αν το βιβλίο αυτό καθ΄αυτό είναι σωστό, κατάλληλο, με κατάταξη ύλης ανάλογης της ηλικίας (γνωστικής και βιολογικής ) των παιδιών είναι το τελευταίο που τελικά ενδιαφέρει.... Αρκεί να παραγγείλουμε το βιβλίο και να κερδίσουμε και τις δωρεάν διακοπές στη Ζιμπάμπουε!! Και γιατί ακριβώς οι επαρκειούχοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τη γνώση και την κατάρτιση να κρίνουν ένα βιβλίο, την ουσία του και την παιδαγωγική και γνωστική του αξία παρά εντυπωσιάζονται απο το περιτύλιγμα....Να γιατί δε βολεύουν οι πτυχιούχοι λοιπόν.

Αλλά βεβαίως φταίμε κι εμείς οι πτυχιουχοι γιατί ονοματίζουμε χάριν ευκολίας ή πολλές φορές ελαφρά τη καρδία αυτά τα χαρτιά "πτυχία " ενώ είναι Πιστοποιητικά.... Μπορεί να ειναι πιο εύκολο να λες πτυχίο αλλά δεν είναι πτυχίιο....και δεν αρκεί να το ξέρεις - πρέπει να το εδραιώσεις και στη συνείδηση των άλλων....να το ακούνε συνέχεια μέχρι να το καταλάβουν - δεν είναι ΠΤΥΧΙΟ είναι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ .....
( μου θυμιζει αυτό λίγο την "εμμονή" που είχα στην τάξη να λένε και να γράφουν  Hellas / Hellenic  αντί για  Greece/ Greek  γιατί όπως τους έλεγα χαρακτηριστικά .....δεν είμαστε Γραικοί ωρέ.....χαχαααα - και η αλήθεια ειναι ότι έπιανε!!!!!)

Ας ελπισουμε επομένως να αλλάξει όχι μόνο η κατάσταση αλλά και η νοοτροπία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 03:56:23 μμ »
KΚαι, προφανώς, θα ανακαλέσει προσωπικά όλες τις επάρκειες που έχουν δοθεί μέχρι σήμερα. Μήπως είναι/ήταν και πολυθεσίτης αυτό το κονέ σου στο παιδαγωγικό? Γιατί αν μιλάμε για τον πανάσχετο μεταξύ πανασχέτων και επιτέλους φεύγει μετά τη ζημιά που έκανε, μπορούμε να κάνουμε πάρτι (εμείς οι από δω) και να συνεχίσουμε να μην ελπίζουμε για τίποτα λίγο λιγότερο ανήσυχοι.

Αν κατάλαβα καλά για ποιον μιλάς, όχι, δεν εννοώ αυτόν. Και η λέξη "κονέ" μάλλον δεν ταιριάζει ούτε κατά διάνοια στη συγκεκριμένη περίπτωση!



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.