*

Αποστολέας Θέμα: Επάρκεια χωρίς Proficiency;  (Αναγνώστηκε 51642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 09:39:46 πμ »
Αυτή η καραμέλα με την επάρκεια του Proficiency πρέπει επιτέλους να σταματήσει!! Έχω σιχαθεί να περιμένω τα αυτονόητα από αυτή τη χώρα... Πραγματικά απορώ που ορισμένοι προσπαθούν να επιχειρηματολογήσουν υπέρ της επάρκειας και να συγκρίνουν/αντιπαραβάλλουν τους κατόχους αυτής με οποιονδήποτε πτυχιούχο... Μα είναι δυνατόν να αναιρείται η ίδια η έννοια του πανεπιστημίου? Πείτε μου για ποιο λόγο κάποιος να αφιερώσει 4 χρόνια απ' τη ζωή του για να πάρει ένα πτυχίο το οποίο ουσιαστικά εξισώνεται με ένα απλό πιστοποιητικό που μπορεί να πάρει σχεδόν ο καθένας...Προφανώς επειδή αγαπά τόσο πολύ αυτό που κάνει, σε αντίθεση με τον τελευταίο "καμμένο" που επειδή απέτυχε σε οτιδήποτε άλλο ή επειδή απλά δε θέλει να προσπαθήσει για τίποτα παραπάνω, αποφασίζει να διδάξει έτσι απλά και εύκολα με ένα πιστοποιητικό!! Η απαξίωση σ'όλο της το μεγαλείο...Όσο για τους "κακούς" συναδέλφους της Αγγλικής, σε όλους τους κλάδους υπάρχουν τα μαύρα πρόβατα. Εξάλλου με τη συνεχή αξιολόγηση, τον ΑΣΕΠ που πλέον θα είναι υποχρεωτικός και το πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης που θα είναι επίσης απαραίτητο, όλοι εμείς οι πτυχιούχοι υποχρεωτικά περνάμε από ενδελεχή έλεγχο. Οι επαρκειούχοι προφανώς είναι εκ προοιμίου πλήρως καταρτισμένοι επιστημονικά και παιδαγωγικά και δεν χρειάζεται να υποστούν τέτοιου είδους διαδικασίες. Ευχαριστούμε το κράτος για την εκτίμηση που μας τρέφει και για τη δικαιοσύνη που προωθεί στο χώρο της παιδείας.... :P       

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:39 »

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 12:43:24 μμ »
Συμφωνω απολυτα Laura.......ενημερωτικα , το δικαστηριο για τη καταργηση της επαρκειας θα γινει στις 31 Μαιου
ενω ειχε προγραμματισθει για το Νοεμβρη αλλα ακυρωθηκε λογω αποχης των δικηγορων......Θα πραγματοπιηθει στη Θεσσαλονικη, αφου ο συλλογος της σχολης μου,αγγλικης απθ, εμφανιζεται ως εναγων......ας ελπισουμε οτι θα ειναι λογικη.... λιγη αξιοκρατια σε αυτη τη χωρα.......ΟΕΕΟΟΟΟΟΟ......... >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 03:44:17 μμ »
ποσο δίκιο έχετε...έχω καεί απο πολλούς δήθεν καθηγητές με προφίσινσι και επάρκεια και έχω ξοδέψει παρα πολλά  χρηματα και χρόνο για να μου διδάσκει ο καθε κατακαημενος.....

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 03:49:57 μμ »
Λυπαμαι αγαπητη Δημητρα.........ειναι λυπηρο να αυτοαποκαλουνται καποιοι καθηγητες, οι οποιοι δεν εχουν πατησει
ΠΟΤΕ το ποδι τους στο πενεπιστημιο :'( :'( :'(........αυτο ειναι μια τρελα...........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:39 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 05:15:59 μμ »
Προφανώς κανείς επαρκειούχος δε θα είχε λογο ύπαρξης, εάν φροντιστήρια κ ιδιώτες μαθητές εδώ κ χρόνια δεν τους επέλεγαν σε σχέση με τους απόφοιτους των καθηγητικών σχολών αγγλικής της Ελλάδας ή του εξωτερικού, απλά κ μόνο για το φτηνότερο κόστος των υπηρεσιών τους...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 07:29:42 μμ »
Για να θέσω παράλληλα και ένα άλλο θέμα στην όλη υπόθεση.. είναι γεγονός ότι και η ύπαρξη του πτυχίου π.χ. αγγλικής φιλολογίας (από ελληνικό παν/μιο) δεν εγγυάται απαραίτητα ύψιστο επίπεδο σωστής διδασκαλίας από έλληνα κάτοχο. Ειδικά σε επίπεδο proficiency, το καλύτερο αποτέλεσμα προκύπτει με άγγλο φιλόλογο που δεν μιλάει αγγλικά καν. Θυμάμαι όταν ήταν να δώσω για proficiency, είχα την τύχη να έχω μια αγγλίδα καθηγήτρια και 2 ελληνίδες, που όμως ήταν native speakers (μεγαλωμένες σε αγγλόφωνες χώρες).

Μια απορία: στα τμήματα ξένης φιλολογίας στην Ελλάδα, προβλέπεται κάποιου είδους πρακτική άσκηση (π.χ. 6μηνο) σε αντίστοιχη χώρα;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:06:58 μμ »
Μαλλον γενικευμενο το σχολιο σας... ??? ???.. Υπαρχουν αρκετα προγραμματα για το εξωτερικο που αφορουν καθηγητες....
οπως το DA VINCI.. και πρακτικη σε πρωτοβαθμια / δευτεροβαθμια εντος ελλαδας..... Ο ελληνας ομως ξερει που θα τη πατησεις η τι ναι δυσκολο για σενα σε συγκριση με τον αγγλο :P :P :P αποδεδειγμενα............ ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:22:59 μμ »
Αυτή η καραμέλα με την επάρκεια του Proficiency πρέπει επιτέλους να σταματήσει!! Έχω σιχαθεί να περιμένω τα αυτονόητα από αυτή τη χώρα... Πραγματικά απορώ που ορισμένοι προσπαθούν να επιχειρηματολογήσουν υπέρ της επάρκειας και να συγκρίνουν/αντιπαραβάλλουν τους κατόχους αυτής με οποιονδήποτε πτυχιούχο... Μα είναι δυνατόν να αναιρείται η ίδια η έννοια του πανεπιστημίου? Πείτε μου για ποιο λόγο κάποιος να αφιερώσει 4 χρόνια απ' τη ζωή του για να πάρει ένα πτυχίο το οποίο ουσιαστικά εξισώνεται με ένα απλό πιστοποιητικό που μπορεί να πάρει σχεδόν ο καθένας...Προφανώς επειδή αγαπά τόσο πολύ αυτό που κάνει, σε αντίθεση με τον τελευταίο "καμμένο" που επειδή απέτυχε σε οτιδήποτε άλλο ή επειδή απλά δε θέλει να προσπαθήσει για τίποτα παραπάνω, αποφασίζει να διδάξει έτσι απλά και εύκολα με ένα πιστοποιητικό!! Η απαξίωση σ'όλο της το μεγαλείο...Όσο για τους "κακούς" συναδέλφους της Αγγλικής, σε όλους τους κλάδους υπάρχουν τα μαύρα πρόβατα. Εξάλλου με τη συνεχή αξιολόγηση, τον ΑΣΕΠ που πλέον θα είναι υποχρεωτικός και το πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης που θα είναι επίσης απαραίτητο, όλοι εμείς οι πτυχιούχοι υποχρεωτικά περνάμε από ενδελεχή έλεγχο. Οι επαρκειούχοι προφανώς είναι εκ προοιμίου πλήρως καταρτισμένοι επιστημονικά και παιδαγωγικά και δεν χρειάζεται να υποστούν τέτοιου είδους διαδικασίες. Ευχαριστούμε το κράτος για την εκτίμηση που μας τρέφει και για τη δικαιοσύνη που προωθεί στο χώρο της παιδείας.... :P       

Δε φταίνε αυτοί που μας τα κάνουν, αλλά εμείς που τ' ανεχόμαστε. Ας είναι καλά κάποιοι "επαρκειοφάγοι"...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:28:20 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:32:37 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:52:35 πμ »
Αν είναι να λέμε ποιο είναι το σωστό να τα λέμε όλα όμως…
το σωστό είναι οι εξεταζόμενοι να πέφτουν νύχτα με αλεξίπτωτο σε τυχαία επιλεγμένη αγγλόφωνη χώρα και για να επιτύχουν να πρέπει να καταφέρουν σε 24 ώρες να χρησιμοποιήσουν με επιτυχία και αποδείξεις 17 ιδιωματισμούς, 28 phrasal verbs, 12 χρόνους, να πουν 20 φορές την ίδια πρόταση με 3 διαφορετικούς τρόπους, να πάρουν μόνο το μετρό αν και είναι Σαββατοκύριακο, να μαζέψουν αρκετά σπέαρ τσέιντζ για να γυρίσουν και να ταΐσουν ή να μην ταΐσουν την γάτα του Schrödinger πριν λήξει ο χρόνος. Αλλά έλα που δεν έχουμε κράτος…

Δύο σχόλια:
1) τι ακριβώς γνωρίζεις για τη γάτα του Schrodinger? (από το παραπάνω κείμενο φαίνεται ότι μάλλον τίποτα)
2) με την παραπάνω "λογική", τότε όσοι εξετάζονται π.χ. στη φυσική, πρέπει να τους στέλνουν με αλεξίπτωτο πάνω από τη θάλασσα, ώστε καθώς κατεβαίνουν να μετράνε την αντίσταση του αέρα, ενώ μετά να υπολογίζουν την άνωση του θαλασσινού νερού;  8)

Πέρα από όλα αυτά, κάποιος φιλόλογος ξένης γλώσσας, αν θέλει να θεωρείται άξιος στη γλώσσα που επέλεξε, πρέπει να ζήσει τουλάχιστον 6μηνο στη χώρα καταγωγής της γλώσσας. Το καλύτερο θα ήταν να γίνεται κατά τη διάρκεια των σπουδών, π.χ. με πρακτική άσκηση στο τέλος (βέβαια τέτοια ώρα τέτοια λόγια...), αλλιώς επαφίεται στον.. πατριωτισμό (και τις οικονομικές δυνατότητες) του καθενός  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 12:06:09 μμ »
Αν είναι να λέμε ποιο είναι το σωστό να τα λέμε όλα όμως…
το σωστό είναι οι εξεταζόμενοι να πέφτουν νύχτα με αλεξίπτωτο σε τυχαία επιλεγμένη αγγλόφωνη χώρα και για να επιτύχουν να πρέπει να καταφέρουν σε 24 ώρες να χρησιμοποιήσουν με επιτυχία και αποδείξεις 17 ιδιωματισμούς, 28 phrasal verbs, 12 χρόνους, να πουν 20 φορές την ίδια πρόταση με 3 διαφορετικούς τρόπους, να πάρουν μόνο το μετρό αν και είναι Σαββατοκύριακο, να μαζέψουν αρκετά σπέαρ τσέιντζ για να γυρίσουν και να ταΐσουν ή να μην ταΐσουν την γάτα του Schrödinger πριν λήξει ο χρόνος. Αλλά έλα που δεν έχουμε κράτος…

Δύο σχόλια:
1) τι ακριβώς γνωρίζεις για τη γάτα του Schrodinger? (από το παραπάνω κείμενο φαίνεται ότι μάλλον τίποτα)
2) με την παραπάνω "λογική", τότε όσοι εξετάζονται π.χ. στη φυσική, πρέπει να τους στέλνουν με αλεξίπτωτο πάνω από τη θάλασσα, ώστε καθώς κατεβαίνουν να μετράνε την αντίσταση του αέρα, ενώ μετά να υπολογίζουν την άνωση του θαλασσινού νερού;  8)

Πέρα από όλα αυτά, κάποιος φιλόλογος ξένης γλώσσας, αν θέλει να θεωρείται άξιος στη γλώσσα που επέλεξε, πρέπει να ζήσει τουλάχιστον 6μηνο στη χώρα καταγωγής της γλώσσας. Το καλύτερο θα ήταν να γίνεται κατά τη διάρκεια των σπουδών, π.χ. με πρακτική άσκηση στο τέλος (βέβαια τέτοια ώρα τέτοια λόγια...), αλλιώς επαφίεται στον.. πατριωτισμό (και τις οικονομικές δυνατότητες) του καθενός  ::)
΄

Είναι προσωπική σου άποψη αυτή. Εγώ σαν ξενόγλωσση καθηγήτρια που έζησα ένα 6μηνο στο εξωτερικό με Erasmus έχω να πω οτι μπορεί ο κάθε καθηγητής ξένων γλωσσών που αγαπάει, έχει μάθει καλά την γλώσσα και έχει δουλέψει αρκετά για να πάρει το πτυχίο του απο το Ελληνικό Πανεπιστήμιο μπορεί να θεωρείται άξιος στην γλώσσα που επέλεξε. Νιώθω οτι στην Αγγλια έμαθα κάποια πράγματα (κυρίως πολιτισμικά), ενίσχυσα και λίγο τις ακουστικές δεξιότητές μου και μέχρι εκεί.


Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 12:16:49 μμ »
Συμφωνω απολυτα new.......... TO erasmus ειναι μια πολυ καλη εμπειρεια και μπορεις, αν αξιοποιησεις τη ευκαιρια
σωστα να παρεις πολλα πραγματα......εγω πχ επειδη ειχα τη τυχη να συνανεστροφομαι με πολλους αγγλοφωνους
το λεξιλογιο μου αυξηθηκε παρα πολυ.......αλλα δε περιμενα  να παω μονο εκει να εμπλουτισω το λεξιλογιο μου....
Αν αγαπας αυτο που κανεις, παντα βρισκεις τροπους να γινεσαι καλυτερος.......  ;) ;) ;) Και πιστεψτε με υπαρχουν
ατομα τα οποια εχουν κανει σπουδες Βachelor στην αγγλια αλλα τα αγγλικα τους παρεμειναν ιδια........ :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 12:57:47 μμ »
Συμφωνω απολυτα new.......... TO erasmus ειναι μια πολυ καλη εμπειρεια και μπορεις, αν αξιοποιησεις τη ευκαιρια
σωστα να παρεις πολλα πραγματα......εγω πχ επειδη ειχα τη τυχη να συνανεστροφομαι με πολλους αγγλοφωνους
το λεξιλογιο μου αυξηθηκε παρα πολυ.......αλλα δε περιμενα  να παω μονο εκει να εμπλουτισω το λεξιλογιο μου....
Αν αγαπας αυτο που κανεις, παντα βρισκεις τροπους να γινεσαι καλυτερος.......  ;) ;) ;) Και πιστεψτε με υπαρχουν
ατομα τα οποια εχουν κανει σπουδες Βachelor στην αγγλια αλλα τα αγγλικα τους παρεμειναν ιδια........ :P :P :P

:) Ναι... και εγώ το παρατήρησα αυτό...

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Επαρκεια χωρις proficiency?
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 28, 2012, 01:57:39 πμ »
Επειδή μου αρέσει να τηρούνται οι αναλογίες και επειδή 27 Μαϊου σχολιάστηκε δικό μου ποστ που είχε αναρτηθεί 16 Φεβρουαρίου, θα απαντήσω και γω με τη σειρά μου 7 Σεπτεμβρίου!

Επειδή πλησιάζει η 7η Σεπτεμβρίου, ήθελα να σας θυμίσω [ulr=http://www.pde.gr/index.php?topic=22367.msg441160#msg441160]ρητή σας δέσμευση[/url] να απαντήσετε τα ερωτήματα που έθεσα, ώστε να μην εκτεθείτε ως ασυνεπής (με δεδομένο μάλιστα ότι δεν είστε).

Με την ευκαιρία, ίσως να θέλατε να μου θυμίσετε και σε ποιο ακριβώς εξάμηνο διδάσκονται τα Κέλτικα Αγγλικά, στα οποία [url=http://www.pde.gr/index.php?topic=22367.msg418521#msg418521]αναφερθήκατε
, και από ποιο σύγγραμμα. Ρωτάω επειδή δε φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο στους ισχύοντες οδηγούς σπουδών, και νομίζω θα ήταν χρήσιμο για τα νέα παιδιά που αποφοιτούν τώρα, ώστε να μην υστερούν παιδαγωγικά σε σχέση με εσάς.

Τέλος, θα μου επιτρέψετε να σας ευχαριστήσω για τις κρίσεις που κάνατε σε άλλα σημεία του νήματος για το πρόσωπό μου. Μολονότι τις θεωρώ παιδαριώδεις και ενδεικτικές εκνευρισμού, νομίζω είναι χρήσιμες και για εμένα, ως αφορμή για αυτόβελτίωση, και για τη συζήτηση, γιατί δείχνουν που εξαντλείται η κατ'επίφασιν μόρφωση που πιστοποιεί το ενδεικτικό αποφοίτησης σας (διστάζω να το αποκαλέσω πτυχίο, να με συγχωρείτε).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.