*

Αποστολέας Θέμα: αιτησεις για κπγ μαιου  (Αναγνώστηκε 6515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αιτησεις για κπγ μαιου
« στις: Ιανουάριος 18, 2011, 02:22:56 μμ »
καλησπερα συναδελφοι, ξερει κανεις ποτε γινονται οι αιτησεις για την εξεταστικη του μαιου για αγγλικα? εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι και επειδη πρωτη φορα στελνω μαθητη στο κπγ φοβαμαι μην χασω την προθεσμια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 04:44:55 μμ »
Καλησπέρα bettina!
Σήμερα βγήκε η ανακοίνωση! Οι αιτήσεις είναι από 31 Ιανουαρίου εώς 22 Φεβρουαρίου!
Εγώ άλλη απορία έχω...Τα αποτελέσματα για το ΚΠΓ Νοεμβρίου πότε θα βγουν; Έδωσαν 3 μαθητές μου και θέλω να μάθω τι έκαναν για να δούμε αν πρέπει να ξανακάνουν αιτήσεις!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 05:01:20 μμ »
εγώ πάλι θα ρωτούσα αν θα γινουν εξετάσεις ΚΠγ τον Μάϊο....στη διεύθυνση δ/θμιας που δουλεύω αυτό που λέγεται με ιδιαίτερη έμφαση είναι ότι δε βρίσκουν ξενόγλωσσους με α βαθμό να αναλάβουν την επιτροπή των εξετάσεων και το πιο πιθανό να μη βρουν ούτε επιτηρητές!! και όλο αυτό γιατί οι αμοιβές έπεσαν πάρα πολύ - 10 ευρώ για ολόκληρη τη μέρα επιτήρησης και 110 ευρώ για την επιτροπή όταν μιλάμε για δύο μέρες από το πρωϊ ως το βράδυ, απίστευτη χαρτούρα και τεράστια ποσοστά προετοιμασίας των εγγράφων πριν τις εξετάσεις...ε, ποιός θα πάει;
Λυπηρό αλλά έχετε κι αυτό υπόψιν...κρίμα πάντως γιατί το ΚΠΓ πρέπει να το στηρίξουμε μιας και ελληνικό είναι, και επίσημος τίτλος και φθηνότερο κατά πολύ των αντίστοιχων ξένων. για να δούμε....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 05:53:53 μμ »
Εγώ πάντως που ήμουν πρόεδρος επιτροπής εξετάσεων στις εξετάσεις του περασμένου Μαΐου, δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ να ξανασυμμετέχω.. Δεν είναι μόνο ότι πρέπει το Σαββατοκύριακο των εξετάσεων να βρίσκεσαι στο σχολείο από τις 6 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ, η ευθύνη για τη διεξαγωγή των εξετάσεων, η προετοιμασία απίστευτης χαρτούρας, οι συναντήσεις από πριν για την ενημέρωση των επιτηρητών και η χαρτούρα των οικονομικών στοιχείων που πρέπει να συμπληρωθούν μετά. Αυτό που κυρίως ενοχλεί εμένα είναι η κοροϊδία...
Συμβουλεύω όσους/όσες είναι να συμμετάσχουν στις εξετάσεις να έχουν στα υπόψη ότι υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα στη διεξαγωγή των εξετάσεων του Μαΐου. Μπράβο στη Διαμαντοπούλου που στηρίζει την πολυγλωσσία και μάλιστα θέλει να προωθήσει το Κρατικό Πιστοποιητικό μέσα απ΄τα σχολεία, έτσι ώστε να δίνουν όλοι οι μαθητές της Γ' Γυμνασίου το Β2 στα Αγγλικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 06:40:40 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση.σημερα ειδα την ανακοινωση μιας και δεν εχω καθημερινη προσβαση στο ιντερνετ.υπαρχει καπου να διαβασω το πως αξιολογουνται τα γραπτα?επειδη εμενα θα δωσει α1-α2 απο τι ποσοστο και πανω παιρνει α2?και μια τελευταια ερωτηση υπαρχουν βιβλια με practice tests ή  past papers?

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 07:08:53 μμ »
εγώ πάλι θα ρωτούσα αν θα γινουν εξετάσεις ΚΠγ τον Μάϊο....στη διεύθυνση δ/θμιας που δουλεύω αυτό που λέγεται με ιδιαίτερη έμφαση είναι ότι δε βρίσκουν ξενόγλωσσους με α βαθμό να αναλάβουν την επιτροπή των εξετάσεων και το πιο πιθανό να μη βρουν ούτε επιτηρητές!!

Αυτό, όμως, πώς μπορούμε να το ξέρουμε σίγουρα; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιος που ενδιαφέρεται να δώσει, υπάρχει περίπτωση να συμπληρώσει την αίτηση συμμετοχής και οι εξετάσεις τελικά να μην γίνουν;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 07:42:14 μμ »
υποθέτω ότι θα κάνουν επιστράτευση και θα σύρουν επιτροπή, εξεταστές και επιτηρητές στις εξετάσεις...αλλά βέβαια τότε μπορείς να φανταστείς τι θα γινει....οι επιτηρητές θα αφήνουν τους πάντες να αντιγράφουν τα πάντα, οι μισοί θα φέρουν χαρτί απο γιατρό ότι δε μπορούν να προσέλθουν ...και όλα τα σχετικά...
ή αυτό...ή θα σοβαρευτεί το υπουργείο και θα επαναφέρει τις αμοιβές ως είχαν. Ας κόψουν από αλλού, από πολλά έξοδα που ειναι "κερατιάτικα" (βλ.οδοιπορικά των μελών του ΠΥΣΔΕ για παράδειγμα) και ας αφήσουν τους άμοιρους τους εκπαιδευτικούς να κάνουν αξιοπρεπώς τη δουλειά τους. Το ΚΠΓ θέλει στήριξη, ως τώρα έχουμε καταφέρει και στο μυαλό των υποψηφίων να είναι αξιόπιστο και η αγορά να το έχει αγκαλιάσει και να μην τίθεται θέμα αξιοπιστίας των εξετάσεων. Αρκεί μια λάθος κίνηση να τα τινάξει όλα στον αέρα.
Ως πρώην εκπ/κός - και μάλιστα ξενόγλωσση- θεωρώ ντροπή να υποβαθμίζεται με τέτοιο τρόπο η μοναδική σοβαρή προσπάθεια που έγινε στο χώρο της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 02:41:14 πμ »
...ή θα σοβαρευτεί το υπουργείο και θα επαναφέρει τις αμοιβές ως είχαν.

...Και να πληρώσει αυτά που χρωστάει από τις προηγούμενες εξετάσεις, θα συμπλήρωνα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 06:33:46 μμ »
Καλησπέρα bettina!
Σήμερα βγήκε η ανακοίνωση! Οι αιτήσεις είναι από 31 Ιανουαρίου εώς 22 Φεβρουαρίου!
Εγώ άλλη απορία έχω...Τα αποτελέσματα για το ΚΠΓ Νοεμβρίου πότε θα βγουν; Έδωσαν 3 μαθητές μου και θέλω να μάθω τι έκαναν για να δούμε αν πρέπει να ξανακάνουν αιτήσεις!

αποτελέσματα κπγ Νοεμβρίου 2010 :

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=803&lang=el

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 07:28:17 μμ »
καλησπερα παιδια, αν καποιος παρει το ΚΠΓ μπορει μετα να διδαξει σε φροντιστηριο;;
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 08:28:20 μμ »
υπάρχει ΚΠΓ σε επίπεδο προφίσενσυ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2011, 08:30:27 μμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 08:36:58 μμ »
υπάρχει ΚΠΓ σε επίπεδο προφίσενσυ?

οχι και αφου δεν υπαρχει επιπεδο γ2 στο κπγ(αρα δεν μπορει να δωσει κ επαρκεια - αδεια διδασκαλειας) δεν μπορεις να διδαξεις σε φροντιστηριο με κπγ.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 08:47:23 μμ »
Θυμάμαι που το είχα ψάξει και είχα δει πως δεν υπάρχει.. Μια πολύ καλή μου φίλη, κάνει ιδιαίτερα σε παιδάκια, και  μου είχε δείξει τεστ επιπέδου β1/β2 κπγ τα οποία βρήκα αρκετά εύκολα . Μακάρι να γίνει πράξη λοιπόν το Γ1, αφενός γιατί είναι πιο οικονομικό, αφετέρου γιατί είναι μια Ελληνική προσπάθεια που αξίζει την στήριξη μας, όπως ακριβώς λέει και η bitch.
***

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: αιτησεις για κπγ μαιου
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 08:54:55 μμ »
Θυμάμαι που το είχα ψάξει και είχα δει πως δεν υπάρχει.. Μια πολύ καλή μου φίλη, κάνει ιδιαίτερα σε παιδάκια, και  μου είχε δείξει τεστ επιπέδου β1/β2 κπγ τα οποία βρήκα αρκετά εύκολα . Μακάρι να γίνει πράξη λοιπόν το Γ1, αφενός γιατί είναι πιο οικονομικό, αφετέρου γιατί είναι μια Ελληνική προσπάθεια που αξίζει την στήριξη μας, όπως ακριβώς λέει και η bitch.

το γ1 υπαρχει αλλα δεν ειναι το επιπεδο Proficiency που εχουμε μαθει να λεμε.
γ1 ειναι το advanced
γ2 ειναι το proficiency και υπαρχει μεγαλη ιστορια πισω απο την δημιουργια του ή οχι απο το υπουργειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.