*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 66817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:35:13 μμ »
Αυτό που είπα είναι ότι τώρα η διαφορά ενός που έχει μεταπτυχιακό με κάποιον που δεν έχει είναι 30 κάτι ευρώ καθαρά, από εδώ και πέρα θα είναι πολύ παραπάνω. Φυσικά είπα ότι όμως όλων οι μισθοί θα είναι χαμηλότεροι.

Νομιζω οτι η μεχρι τωρα διαφορα καποιου με αυξημενα προσοντα (μεταπτυχιακο - διδακτορικο) ηταν πολυ παραπάνω από 30 ευρω γιατι στην πλειοψηφια τους οι κατοχοι αυτών των τιτλων εχουν και τεραστιες προυπηρεσιες σε αει-τει εν γενει εκπαιδευτικες προυπηρεσιες μεγαλες..μεχρι τωρα λοιπον παράλληλα με τα 30*12=360ευρω το χρονο επαιρναν και τα μκ τους μεσω αυτων των προυπηρεσιων !! Τις οποιες αμφισβητεί (τει-ιεκ κλπ) με τη διακαιολογια οτι είναι τα ιδρυματα αδιαβαθμητα !!! Πώς βαζεις μονιμους να διδαξουν στα ιεκ αφου ειναι αδιαβάθμητα ;; Με δυο λογια οτι συμφερει οικονομικα το στηριζουν με επιχειρηματα !!
Τωρα αφαιρει τα χρηματα που παίρναμε εδω και τωρα και μας ταιζει με ..ελπιδες . Αστο δεν ειναι θετικο, χαλια ειναι απο οπου και να το δεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:02 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:45:14 μμ »
Αυτό που είπα είναι ότι τώρα η διαφορά ενός που έχει μεταπτυχιακό με κάποιον που δεν έχει είναι 30 κάτι ευρώ καθαρά, από εδώ και πέρα θα είναι πολύ παραπάνω. Φυσικά είπα ότι όμως όλων οι μισθοί θα είναι χαμηλότεροι.

Νομιζω οτι η μεχρι τωρα διαφορα καποιου με αυξημενα προσοντα (μεταπτυχιακο - διδακτορικο) ηταν πολυ παραπάνω από 30 ευρω γιατι στην πλειοψηφια τους οι κατοχοι αυτών των τιτλων εχουν και τεραστιες προυπηρεσιες σε αει-τει εν γενει εκπαιδευτικες προυπηρεσιες μεγαλες..μεχρι τωρα λοιπον παράλληλα με τα 30*12=360ευρω το χρονο επαιρναν και τα μκ τους μεσω αυτων των προυπηρεσιων !! Τις οποιες αμφισβητεί (τει-ιεκ κλπ) με τη διακαιολογια οτι είναι τα ιδρυματα αδιαβαθμητα !!! Πώς βαζεις μονιμους να διδαξουν στα ιεκ αφου ειναι αδιαβάθμητα ;; Με δυο λογια οτι συμφερει οικονομικα το στηριζουν με επιχειρηματα !!
Τωρα αφαιρει τα χρηματα που παίρναμε εδω και τωρα και μας ταιζει με ..ελπιδες . Αστο δεν ειναι θετικο, χαλια ειναι απο οπου και να το δεις..
Δεν νομίζω ότι ο μέσος καθηγητής με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην δευτεροβάθμια εκπαιδευση είχε καμία διδακτική προυπηρεσία σε ΤΕΙ και ΑΕΙ. Και εξάλλου νομίζω ότι ως αναπληρωτής δεν αναγνωριζόταν αυτή η προυπηρεσία για να πάρεις μεγαλύτερο Μ.Κ.
Παρόλα αυτά δεν αμφισβητώ ότι το νέο μισθολόγιο είναι απαγορευτικό για να ζήσεις.

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 12:53:40 μμ »
Δεν νομίζω ότι ο μέσος καθηγητής με μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην δευτεροβάθμια εκπαιδευση είχε καμία διδακτική προυπηρεσία σε ΤΕΙ και ΑΕΙ.
Υπαρχει μεγαλος αριθμος αναπληρωτων με τεραστιες προυπηρεσιες απο αει-τει-ιεκ.

Και εξάλλου νομίζω ότι ως αναπληρωτής δεν αναγνωριζόταν αυτή η προυπηρεσία για να πάρεις μεγαλύτερο Μ.Κ.
Αναγνωριζοταν για ολους μεχρι και περυσι σε διαβεβαιω !

Το σιγουρο ειναι οτι οσα γινονται ειναι καλα μελετημενα για να εξοικονομησουν χρηματα δεν γινονται τυχαια ! Υπαρχουν τμηματα ολοκληρα στο υπουργειο που επεξεργαζονται στατιστικα στοιχεια και πετσοκοβουν καθε τοσο οτι υπαρχει ! Φαινεται οτι ειμαστε απλως αριθμοι γι αυτους..

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 06:28:58 μμ »
καλημέρα ! Τι γίνεται με το επιδομα που παίρναμε μέχρι πέρυσι για το μεταπτυχιακό ;;;

Kαλημέρα!

Δυστυχώς, ξέχνα το (το επίδομα). Το μόνο όφελος η κατάταξη κατά δυό χρόνια ενωρίτερα στο επόμενο βαθμολογικό -μισθολογικό κλιμάκιο.
Νομίζω ότι αυτό δεν είναι αληθές. Το μεταπτυχιακό θα μετρήσει για να πάμε στο νέο καθεστώς σε χ ή ψ βαθμό. Δε θα μετράει κάθε φορά που θα πηγαίνουμε στον επόμενο βαθμό. Έτσι δεν είναι ή κατάλαβα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:02 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 06:40:14 μμ »
Εχει κανείς καταλάβει τι θα γίνει με όσους αποκτήσουν μεταπτυχιακό τίτλο από εδώ και πέρα;
Πρέπει δηλαδή να προβληματίσει το παρακάτω;
Μετά την ανωτέρω μισθολογική ένταξη, η μισθολογική εξέλιξη πραγματοποιείται σύμφωνα με τις ίδιες διατάξεις, χωρίς να προσμετράται τυχόν πλεονάζων χρόνος. 

Δεν είναι παράλογο να μην εξελιχθούν σε ανώτερο Μ.Κ. αργότερα αυτοί που θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους;
Τι στο καλό αλλάξαμε κοτζάμ όνομα στο υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:13:20 μμ »
Το λέει σαφώς νομίζω στις εγκυκλίους που δόθηκαν στη δημοσιότητα (του Ν 4024/2011 (ΦΕΚ 226 Α΄), τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά θα δίνουν κάποια χρόνια "προβάδισμα" στους κατόχους τους κατά την αρχική τους κατάταξη σε βαθμό.

Είναι πάντως τελείως απαξιωτικό το πώς αντιμετώπισαν όσους έχουν κάποια τυπικά προσόντα παραπάνω. Εχω ένα μεταπτυχιακό και βρίσκομαι μήνες πριν απο την ολοκλήρωση του διδακτορικού μου. Ειλικρινά αν δεν ήμουν τόσο κοντά, θα το παρατούσα. Οκ, αυτομόρφωση κτλ, αλλά μακροπρόθεσμα τα ίδια θα πάρω με άλλους που δεν ταλαιπωρήθηκαν όσο εγώ.
Stupidity Intolerant

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 07:02:09 μμ »
Κι εγώ αναρωτιέμαι. Δηλαδή, εφόσον πάρουμε το διδακτορικό ή μεταπτυχιακό, δεν θα πρέπει να προστεθούν τα 6 ή 2 χρόνια αντίστοιχα στην έως τώρα προϋπηρεσία μας; Με το παλιό καθεστώς, με τη λήψη κάποιου μεταπτυχιακού τίτλου μειώνονταν τα έτη μέχρι τον βαθμό Α. Τώρα καμία διαφορά δεν θα έχει;

Επίσης, μια ακόμη ερώτηση: αυτά τα δύο (μάστερ και  διδακτορικό) δεν μετρούν αθροιστικά για κάποιον που τα έχει και τα δύο (δηλ. 6+2= 8 έτη);
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:16:27 μμ »
Κι εγώ αναρωτιέμαι. Δηλαδή, εφόσον πάρουμε το διδακτορικό ή μεταπτυχιακό, δεν θα πρέπει να προστεθούν τα 6 ή 2 χρόνια αντίστοιχα στην έως τώρα προϋπηρεσία μας; Με το παλιό καθεστώς, με τη λήψη κάποιου μεταπτυχιακού τίτλου μειώνονταν τα έτη μέχρι τον βαθμό Α. Τώρα καμία διαφορά δεν θα έχει;

Επίσης, μια ακόμη ερώτηση: αυτά τα δύο (μάστερ και  διδακτορικό) δεν μετρούν αθροιστικά για κάποιον που τα έχει και τα δύο (δηλ. 6+2= 8 έτη);

Ο νέος νόμος λέει ότι για τους κατόχους μάστερ ο χρόνος για τον επόμενο βαθμό μειώνεται κατά 2 έτη, σε σχέση με τη γενική κατηγορία. Ετσι, πχ. αν ήδη υπηρετείς και αποκτήσεις μάστερ, για να πάς στον επόμενο βαθμο, καταθέτεις το μεταπτυχιακό σου και πάς στον επόμενο βαθμό δυό χρόνια ενωρίτερα από τους άλλους που έχουν την ίδια με εσένα προϋπηρεσία. Δυστυχώς, όμως, με το νέο νόμο χάνεται το μέχρι τώρα επίδομα των 45 ευρώ το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:26:42 μμ »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ: υπολογίζονται αθροιστικά (μεταπτυχιακό + διδακτορικό) δλδ 2+6=8 χρόνια ή όχι? Και ακόμα: κάτοχος δύο μεταπτυχιακών τίτλων (ο οποίος μέχρι τώρα λάμβανε μόνο το επίδομα των 45 ευρώ) θα του αναγνωριστούν 2+2 χρόνια? (αν και δε νομίζω... εξάλλου ενόψει πολιτικών εξελίξεων, μπορεί και όλη αυτή η συζήτηση να ξαναγίνει σε λίγο διάστημα και σε άλλη βάση)

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:28:17 μμ »
εαν εχεις δυο μεταπτυχιακα πας στα τεσσερα χρονια ; ; ; τι λεει σε αυτο ο νομοθέτης ξέρει καποιος;

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:37:06 μμ »
εαν εχεις δυο μεταπτυχιακα πας στα τεσσερα χρονια ; ; ; τι λεει σε αυτο ο νομοθέτης ξέρει καποιος;

Οχι.

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:57:39 μμ »
Αν κάποιος έχει μάστερ μπαίνει τώρα στο βαθμό Ε; Και εάν σε λίγους μήνες, μέχρι το καλοκαίρι του 2012, πάρει και διδακτορικό πάει στον βαθμό Δ;;;

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:25:50 μμ »
Νομίζω πως χρειάζονται απαραιτήτως κάποιες διευκρινιστικές εγκύκλιοι για αυτές τις ειδικές περιπτώσεις, αλλιώς η κάθε ΔΔΕ θα κάνει ό,τι της κατέβει...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και νέο μισθολόγιο
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:12:12 πμ »
Ποτέ δεν ήταν το δέλεαρ τα 45 ευρώ, τα οποία κόβονταν αν έπαιρνες διδακτορικό και αυξανόταν λιγάκι το ποσό. Το θέμα ήταν η αίσθηση ότι κάποιος αναγνωρίζει τα επιπλέον προσόντα σου. Τώρα σιγά μην ξανασχοληθεί κανείς, ειδικά διορισμένος, να σπουδάσει περαιτέρω.
Stupidity Intolerant

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.