*

Αποστολέας Θέμα: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;  (Αναγνώστηκε 49218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:14:54 πμ »
killbill προσπαθείς να προστατεύσεις τον εαυτό σου από την μία παρανομία (την μη επιτηρούμενη απουσία του μαθητή από την τάξη) με μία άλλη παρανομία. Εάν κάποιος μαθητής που θα του βάλεις απουσία μετά το τέλος του μαθήματος ενώ ήταν παρών, αποφασίσει να σου κάνει καταγγελία, και με τις μαρτυρίες των συμμαθητών του που θα πιστοιήσουν ότι όντως ήταν μέσα στην τάξη, θα βρεις πολύ μεγαλύτερο μπελά.
Αυτά που σου λέει η bitch είναι τα σωστά. Ο νόμος για τις ποινές δεν ορίζει τι ακριβώς πρέπει να κάνει ο μαθητής όταν βγει από την τάξη. Αυτό με την επιτήρηση στο γραφείο νομίζω είχε έρθει αργότερα ως οδηγία. Όπως και να χει, εσύ άμα τον στείλεις στον διευθυντή είσαι καλυμένος. Θα αποφασίσει ο διευθυντής πια είναι η καλύτερη απασχόληση για αυτόν.

Βέβαια, εγώ είμαι από τα τελευταία άτομα που θα σου πω να αλλάξεις το σύστημά σου, εάν δουλεύει, επειδή μπορεί να το πάρει χαμπάρι κανένας μαθητής και να κάνει καταγγελία. Άμα δουλεύει αυτό που κάνεις, συνέχισε να το κάνεις. Δεν θεωρώ ότι η πρακτική σου κάνει κακό στους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:37 »

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:15:07 πμ »
Και τι γίνεται όταν καθηγήτρια έχει βάλει στο μάτι μαθητή και τον πετάει έξω διαρκώς; Δεν του απαντάει στις ερωτήσεις του στο μάθημα, τον γράφει κανονικά. Και ένα κιχ να κάνει (του τύπου διώχνει τον μπροστινό, και να πει αυτός πω νόμιζα εμένα κοιτάει) τον βγάζει έξω με απουσία).

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:53:05 πμ »
Και τι γίνεται όταν καθηγήτρια έχει βάλει στο μάτι μαθητή και τον πετάει έξω διαρκώς; Δεν του απαντάει στις ερωτήσεις του στο μάθημα, τον γράφει κανονικά. Και ένα κιχ να κάνει (του τύπου διώχνει τον μπροστινό, και να πει αυτός πω νόμιζα εμένα κοιτάει) τον βγάζει έξω με απουσία).

Την βρίσκουν μετά το μάθημα και της κάνουν το αμάξι καλοκαιρινό ή κάτι παρόμοιο...  8)
Υπάρχουν μαθητές και μαθητές.. αλλά υπάρχουν και ορισμένοι καθηγητές που είναι για πολλές φάπες!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:58:06 πμ »
Και τι γίνεται όταν καθηγήτρια έχει βάλει στο μάτι μαθητή και τον πετάει έξω διαρκώς; Δεν του απαντάει στις ερωτήσεις του στο μάθημα, τον γράφει κανονικά. Και ένα κιχ να κάνει (του τύπου διώχνει τον μπροστινό, και να πει αυτός πω νόμιζα εμένα κοιτάει) τον βγάζει έξω με απουσία).
Κάνει έγγραφη καταγγελία στον σύλλογο διδασκόντων (οι γονείς του δηλαδή) με κοινοποίηση στο γραφείο και η υπόθεσή του εξετάζεται σε συνεδρίαση του συλλόγου. Στην συνεδρίαση έχει δικαίωμα να παρίσταται ο ίδιος, οι γονείς του, εκπρόσωποι του 15λους και εκπρόσωπος του συλλόγου γονέων. Φαντόζομαι ότι επιπλέον έχει δικαίωμα να ζητήσει την παρουσία του συμβούλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 10:06:01 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:37 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 07, 2011, 02:05:02 μμ »
1ον. Ας διορθωθεί ο τίτλος και να γραφτεί σωστά ορθογραφικά  ας το κάνει ο καθένας ξεχωριστά που έχει ποστάρει σε αυτήν την συζήτηση :P

2ον. @bitch: αυτο που παραθέτεις είναι του 1979 όπου τότε επιτρεπόνταν και ο βασανισμός-μαστίγωμα και χαστούκισμα του μαθητή, καθώς και αποβολή αν τον έπιανες να φιλιέται με κοπελα  ;D.
Έχουν αλλάξει τα πράγματα. Ο διευθυντής στο σχολείο μας είχε διαβάσει τον νόμο, όπου απαγορεύεται να βάζεις απουσια για τιμωρία επειδή κάνει φασαρία. Για να το κάνεις αυτό χρειάζεται η διαδικασία του να γράψεις αναφορά στο ποινολόγιο, να το αναφέρεις στον διευθυντή να ενημερωθεί ο γονέας κλπ κλπ. πράγματα που κανείς μας δεν κάνει.
Ο εκπαιδευτικός πρέπει να καταφύγει σε άλλα μέσα, να εξηγήσει στον μαθητή το λάθος του κλπ κλπ. Αυτό λένε οι σύγχρονες παιδαγωγικές τάσεις, άλλο αν δεν έχουν αποτελέσματα  :P

Συμφωνώ μαζί σου ότι οι ωριαίες αποβολές μετράνε μόνο αν γραφτούν στο ποινολόγιο, κατι που βαριόμαστε να κάνουμε και κανείς μας δεν κάνει αφού οι ωριαίες αποβολές είναι τόσο σύνηθες φαινόμενο όπου θα έπρεπε να γεμίζουμε ένα ποινολόγιο την ημέρα. Κάνε την πράξη:
7 ώρες την ημέρα το κάθε τμήμα * (5 τμήματα Α τάξης + 5 τμήματα Β τάξης + 5 τμήματα Γ τάξης) * 2 μαθητές να κάνουν φασαρία = 210 καταθέσεις συναδέλφων ημερησίως στο ποινολόγιο!!! και έχω υπολογίσει μόνο 2 μαθητές να σου κάνουν φασαρία.


3ον. @happiness: μα εδώ μιλάμε την χρήση της απουσίας ως μέσο τιμωρίας. Και εσύ που του βάζεις απουσία γιατί κάνει φασαρία παράνομη είσαι τότε. Αφού παρών είναι ο μαθητής, γιατί του βάζεις απουσία; επειδή μιλάει; μα στην τάξη είναι . δεν απουσιάζει! Απουσία=όταν λείπει από την τάξη.
Εξάλλου και εγώ έξω τον βγάζω 1 λεπτό πριν χτυπήσει το κουδούνι!! όχι αφού χτυπήσει το κουδούνι. έτσι είμαι καλυμμένος. ότι δεν ήταν παρών στην τάξη ολόκληρη την ώρα! βασανιστήρια! και στο ποδόσφαιρο μπορείς να πάρεις κόκκινη κάρτα στο 90!
Τέλος, έχω και την δικαιολογία ότι θα είχα τα 1000 δίκια να τον είχα βγάλει νωρίτερα έξω από το 1ο λεπτό της ώρας, και σε αυτό θα συμφωνούν και όλοι οι μαθητές στην τάξη, όμως ως καλός καθηγητής έδειξα ανοχή και προσπαθούσα  τις παιδαγωγικές μου μεθόδους να τον κρατήσω μέσα την τάξη ώστε να τον κάνω άνθρωπο, αλλά δεν άντεξα άλλο και 1 λεπτό πριν χτυπήσει το κουδούνι τον απέβαλλα!
Μην ανησυχείς. Πάντα είχα τους μαθητές με το μέρος μου σε αυτό το θέμα. Κάποτε που πήγε στο γραφείο ο μαθητής, όλη η τάξη με υποστήριξε και όλοι είπαν, ότι απορούσαν πως τον κράτησα και τόσο πολύ μέσα στην τάξη και δεν τον έδιωξα νωρίτερα! Η απάντησή μου είναι ότι κοιτάξτε να δείτε κύριε διευθυντά η εύκολη λύση για μένα είναι να του πω πάρε απουσία και βγες έξω! εγώ προσπαθώ να τον κάνω καλό παιδί! αυτός είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού δεν νομίζετε; να συνετίσουμε τα παιδιά!

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι είμαστε λάθος που έχουμε καταφύγει στην εύκολη λύση του "απουσία και έξω", με αποτέλεσμα να "ξεφορτωνόμαστε" τους μαθητές σε μόνιμη βάση. Ούτε είναι πρακτικά εφικτό κάθε μέρα, κάθε ώρα να γράφεις αναφορά στο ποινολόγιο, να το αναφέρεις στον διευθυντή, να καλείς τον γονέα και τον μαθητή, να φέρνεις το θέμα στο σύλλογο κλπ κλπ. Κάτι πρέπει να σκεφτούμε. Εμένα αποδίδει έως ένα σημείο η μέθοδος που ειπα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 03:04:06 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:00:28 μμ »
Και τι γίνεται όταν καθηγήτρια έχει βάλει στο μάτι μαθητή και τον πετάει έξω διαρκώς; Δεν του απαντάει στις ερωτήσεις του στο μάθημα, τον γράφει κανονικά. Και ένα κιχ να κάνει (του τύπου διώχνει τον μπροστινό, και να πει αυτός πω νόμιζα εμένα κοιτάει) τον βγάζει έξω με απουσία).
Κάνει έγγραφη καταγγελία στον σύλλογο διδασκόντων (οι γονείς του δηλαδή) με κοινοποίηση στο γραφείο και η υπόθεσή του εξετάζεται σε συνεδρίαση του συλλόγου. Στην συνεδρίαση έχει δικαίωμα να παρίσταται ο ίδιος, οι γονείς του, εκπρόσωποι του 15λους και εκπρόσωπος του συλλόγου γονέων. Φαντόζομαι ότι επιπλέον έχει δικαίωμα να ζητήσει την παρουσία του συμβούλου.
Είναι ο ίδιος πρόεδρος του 15μελούς

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:09:21 μμ »


2ον. @bitch: αυτο που παραθέτεις είναι του 1979 όπου τότε επιτρεπόνταν και ο βασανισμός-μαστίγωμα και χαστούκισμα του μαθητή, καθώς και αποβολή αν τον έπιανες να φιλιέται με κοπελα  ;D.
Εξάλλου το κείμενο που παρέθεσες πρέπει να γράφτηκε στην Αρχαία Ελλάδα! Έχουν αλλάξει τα πράγματα. Βαριέμαι να ψάξω τον νεότερο νόμο, όμως μας τον έχει διαβάσει ο διευθυντής στο σχολείο, όπου απαγορεύεται να βάζεις απουσια για τιμωρία επειδή κάνει φασαρία. Ο εκπαιδευτικός πρέπει να καταφύγει σε άλλα μέσα, να εξηγήσει στον μαθητή το λάθος του κλπ κλπ. Αυτό λένε οι σύγχρονες παιδαγωγικές τάσεις, άλλο αν δεν έχουν αποτελέσματα  :P


Τέλος πάντων, σε εμένα λειτουργεί η μέθοδος αυτή. Δεν τους κάνω το χατίρι να βγουνέξω κατά τη διάρκεια της ώρας. Η απουσία, μπαίνει πάντα στις καθυστερήσεις. (και άστον να νομίζει ότι η απουσία  θα μετρήσει :P
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D   μ΄αρέσει αυτο το <''αστον να νομιζει ότι η απουσία θα μετρήσει<"  έτσι κάνουμε όλοι - είναι αλήθεια!!

επι του θέματος τώρα: ο νομος του 79  ισχύει ακόμα και δεν έχει αντικατασταθεί. Έχει έρθει πρόπερσι το καλοκαίρι μια ερμηνευτική εγκύκλιος που έλεγε γενικότερα να μην ειναι οι εκπ/κοί ιδιαίτερα απλόχεροι με τις ωριαίες αποβολές και γενικά να σκέφτονται πριν βάλουν απουσία, αλλά νομικώς η εγκύκλιος δεν είναι πάνω απο το Νόμο επομένως, ό,τι και να έγραφε, αν "πρέπει" να βάλεις ω.α. θα το κάνεις και θα εισαι και καλυμμένος απο πάνω.  Σ' αυτην την εγκύκλιο αναφέρεσαι αλλά το "απαγορεύεται να τον βγάλεις έξω γιατί κάνει φασαρία" δεν ισχυει, γιατί στην τελική θα πεις " τον βγάζω έξω γιατί παρεμποδίζει τους συμμαθητές του και τη διδακτική διαδικασία και δεν συνεισφέρει παιδαγωγικά στη διεξαγωγή του μαθήματος"  - (είδες πώς μια διαφορετική διατύπωση ουσιαστικά του ίδιου πράγματος - σε νομιμοποιεί για την απουσία; Αν σε ρωτήσουν δλδ "έκανε φασαρία;" θα πεις " όχι, δεν έκανε φασαρία αλλά ήθελε να μιλησει με άλλους  χαμηλόφωνα και τους ενοχλούσε ή έκανε διάφορες κινήσεις εντυπωσιασμού και αποπροσανατόλιζε τους υπολοίπους, ή κοιτούσε έξω και γελούσε οπότε με διέκοπτε στην παράδοση του μαθήματος..." ό,τιδήποτε δλδ στην πραγματικότητα κάνουν αυτοί που λέμε ότι ....κάνουν φασαρία..... :D :D

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την happiness  - αν αυτό που κάνεις λειτουργεί οκ, συνέχισέ το. Ο καθένας βρίκει έναν τρόπο να "επιβιώνει" μέσα στην τάξη και εφόσον δεν είναι κάτι ακραιο ( βλ. μαστίγωμα) ή κάτι που να θέτει τον εκπ/κό σε δεινή θέση τότε όλοι κάπως, παρακάμπτουμε το απολύτως νόμιμο... ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:14:21 μμ »
Και τι γίνεται όταν καθηγήτρια έχει βάλει στο μάτι μαθητή και τον πετάει έξω διαρκώς; Δεν του απαντάει στις ερωτήσεις του στο μάθημα, τον γράφει κανονικά. Και ένα κιχ να κάνει (του τύπου διώχνει τον μπροστινό, και να πει αυτός πω νόμιζα εμένα κοιτάει) τον βγάζει έξω με απουσία).
Κάνει έγγραφη καταγγελία στον σύλλογο διδασκόντων (οι γονείς του δηλαδή) με κοινοποίηση στο γραφείο και η υπόθεσή του εξετάζεται σε συνεδρίαση του συλλόγου. Στην συνεδρίαση έχει δικαίωμα να παρίσταται ο ίδιος, οι γονείς του, εκπρόσωποι του 15λους και εκπρόσωπος του συλλόγου γονέων. Φαντόζομαι ότι επιπλέον έχει δικαίωμα να ζητήσει την παρουσία του συμβούλου.
Είναι ο ίδιος πρόεδρος του 15μελούς

μπορουν να παρευρεθούν και μαθητές του τμήματος για να πιστοποιήσουν την αλήθεια ή όχι των λόγων του. Ο σύμβουλος θα ειναι αυτός της παιδαγωγικης καθοδήγησης και όχι σύμβουλος ειδικότητας. Οι εκπρόσωποι γονέων και κηδεμόνων μπορούν και αυτοί να παρίστανται και απο το δεκαπενταμελές μπορουν να παριστανται άλλοι δύο εκπρόσωποι. Επισης μπορεί να παρίσταται ο πρόεδρος του τμήματος. Γενικά όλο αυτό λέγεται Σχολικό Συμβούλιο. Και μιας και φέτος ουσιαστικά έχει τελειώσει το σχολικό έτος, μπορεί να γίνει αυτό το συμβούλιο πριν την έναρξη του επομένου και να αποφασιστεί για λόγους αντικειμενικότητας ο μαθητής να μετακινηθεί σε άλλο τμήμα στο οποίο δε θα διδάσκει η συγκεκριμένη καθηγήτρια...
Δυστυχώς, όπως έχει γραφεί και αλλού, μερικοί εκπ/κοί είναι για πολλές φάπες... Χωρίς να ειναι οι μαθητές οσιομάρτυρες, δεν είναι και οι καθηγητές πάντα οσίες παρθένες.... :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 07, 2011, 03:26:54 μμ »
 killbill αυτό που λέει η bitch είναι το σωστό, δεν έχει αλλάξει ο νόμος. Αυτό που σας διάβασε ο διευθυντής σας ισχύει για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Πάντως αυτό που κάνεις με την απουσία στο τελευταίο πεντάλεπτο, ομολογώ πως το κάνω κι εγώ και είναι πολύ αποτελεσματικό.
 nmavro73, αυτό με την καθηγήτρια που έχει βάλει στο μάτι μαθητή μού ακούγεται κάπως. Μου θυμίζει τις δικαιολογίες των παιδιών όταν τιμωρούνται για κάτι, ότι τάχα αυτά είναι αγγελούδια και φταίει πάντα ο κακός καθηγητής που τα έχει βάλει στο μάτι. Αυτές οι δικαιολογίες μπορεί να επαρκούν για τους γονείς, που είναι πεπεισμένοι πως τα βλαστάρια τους είναι αλάνθαστα, όχι όμως και για μας.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:05:28 μμ »
killbill αυτό που λέει η bitch είναι το σωστό, δεν έχει αλλάξει ο νόμος. Αυτό που σας διάβασε ο διευθυντής σας ισχύει για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Πάντως αυτό που κάνεις με την απουσία στο τελευταίο πεντάλεπτο, ομολογώ πως το κάνω κι εγώ και είναι πολύ αποτελεσματικό.
 nmavro73, αυτό με την καθηγήτρια που έχει βάλει στο μάτι μαθητή μού ακούγεται κάπως. Μου θυμίζει τις δικαιολογίες των παιδιών όταν τιμωρούνται για κάτι, ότι τάχα αυτά είναι αγγελούδια και φταίει πάντα ο κακός καθηγητής που τα έχει βάλει στο μάτι. Αυτές οι δικαιολογίες μπορεί να επαρκούν για τους γονείς, που είναι πεπεισμένοι πως τα βλαστάρια τους είναι αλάνθαστα, όχι όμως και για μας.
Σε μένα δεν λέει ψέμματα το παιδί. Δεν είμαι ο γονιός του, ιδιαίτερα του κάνω. Και έχουμε πολύ καλή σχέση.

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:57:46 μμ »

Σε μένα δεν λέει ψέμματα το παιδί. Δεν είμαι ο γονιός του, ιδιαίτερα του κάνω. Και έχουμε πολύ καλή σχέση.

Τι να σου πω; Και σε μένα, όταν έκανα ιδιαίτερα, μου έλεγαν τα μύρια όσα για τους καθηγητές τους στο σχολείο αλλά δεν τα πίστευα και όλα! Άσε που όταν επέμενα στην ερώτηση τι ήταν αυτό που προκάλεσε το μένος του καθηγητή, τελικά εκμαίευα πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις για τις δραστηριότητες  και τη συμπεριφορά των μαθητών. Τώρα, αν εσύ έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στο μαθητή σου, δεν επιμένω, γιατί εσύ τον ξέρεις καλύτερα. Πάντως, γνώμη μου είναι πως καλό θα ήταν να ακούσεις και τις δυο πλευρές, δηλαδή και την καθηγήτρια, πριν εκφέρεις άποψη.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 08, 2011, 01:30:23 πμ »
Και τι γίνεται όταν καθηγήτρια έχει βάλει στο μάτι μαθητή και τον πετάει έξω διαρκώς; Δεν του απαντάει στις ερωτήσεις του στο μάθημα, τον γράφει κανονικά. Και ένα κιχ να κάνει (του τύπου διώχνει τον μπροστινό, και να πει αυτός πω νόμιζα εμένα κοιτάει) τον βγάζει έξω με απουσία).
Κάνει έγγραφη καταγγελία στον σύλλογο διδασκόντων (οι γονείς του δηλαδή) με κοινοποίηση στο γραφείο και η υπόθεσή του εξετάζεται σε συνεδρίαση του συλλόγου. Στην συνεδρίαση έχει δικαίωμα να παρίσταται ο ίδιος, οι γονείς του, εκπρόσωποι του 15λους και εκπρόσωπος του συλλόγου γονέων. Φαντόζομαι ότι επιπλέον έχει δικαίωμα να ζητήσει την παρουσία του συμβούλου.
Είναι ο ίδιος πρόεδρος του 15μελούς

μπορουν να παρευρεθούν και μαθητές του τμήματος για να πιστοποιήσουν την αλήθεια ή όχι των λόγων του. Ο σύμβουλος θα ειναι αυτός της παιδαγωγικης καθοδήγησης και όχι σύμβουλος ειδικότητας. Οι εκπρόσωποι γονέων και κηδεμόνων μπορούν και αυτοί να παρίστανται και απο το δεκαπενταμελές μπορουν να παριστανται άλλοι δύο εκπρόσωποι. Επισης μπορεί να παρίσταται ο πρόεδρος του τμήματος. Γενικά όλο αυτό λέγεται Σχολικό Συμβούλιο. Και μιας και φέτος ουσιαστικά έχει τελειώσει το σχολικό έτος, μπορεί να γίνει αυτό το συμβούλιο πριν την έναρξη του επομένου και να αποφασιστεί για λόγους αντικειμενικότητας ο μαθητής να μετακινηθεί σε άλλο τμήμα στο οποίο δε θα διδάσκει η συγκεκριμένη καθηγήτρια...
Δυστυχώς, όπως έχει γραφεί και αλλού, μερικοί εκπ/κοί είναι για πολλές φάπες... Χωρίς να ειναι οι μαθητές οσιομάρτυρες, δεν είναι και οι καθηγητές πάντα οσίες παρθένες.... :P
Όλο το λύκειο το έχει ΜΙΑ καθηγήτρια. Δεν υπάρχει άλλη. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να αλλάξεις τμήμα

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:57:24 πμ »
killbill νομίζω με κάλυψε η bitch στα σχετικά με τους νόμους θέματα. Απλά να προσθέσω ότι
1ον εγώ όταν δίνω ΩΑ δεν τους κρατάω στην τάξη γιατί φοβόμουν μη βρω τον μπελά μου (δλδ γιατί απουσία αφού ήταν μέσα στην τάξη), αλλά όπως σου είπα και παραπάνω, βρίσκω την ιδέα σου πολύ καλή (δλδ σημειώνω την ΩΑ λίγο πριν το κουδούνι) και νομίζω ότι πρέπει να ξεπεράσω τις φοβίες μου :). Από του χρόνου πιθανώς να αρχίσω να χρησιμοποιώ την μέθοδό σου. Thanks!
2ον κάνεις μεγάλο λάθος όταν λες "όλοι βαριόμαστε να σημειώνουμε στο ποινολόγιο". Εγώ σημείωνα ΚΑΘΕ φορά που έδινα ΩΑ και το είχα πει και στα παιδιά, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μην νομίζουν ότι παίζουμε τις κουμπάρες και θα τις σβήσουν στο τέλος. Θέμα συνήθειας είναι και θα σου πρότεινα να την αρχίσεις και συ. Επειδή δεν το κάνουν οι άλλοι καθηγητές, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το κάνεις και συ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 08, 2011, 02:47:20 μμ »
πολύ σωστά λέει η happiness... θέμα συνήθειας είναι όλα. Στο κάτω κάτω, μπορείτε εναλλακτικά να φτιάξετε μία έτοιμη φόρμα στην οποία το μόνο που να χρειάζεται να συμπληρώνετε είναι τα στοιχεια του μαθητή, το μάθημα και το όνομα του καθηγητή και να κρατάτε αρχείο. Σε κάθε περίπτωση  πάντως, άμα πέσει σύρμα στους μαθητές ότι η διαδικασία ακολουθείται απαρέγκλιτα θα πάψουν και οι μαθητές να θεωρούν δεδομένες καταστάσεις τύπου " βαριέμαι να το γράψω στο ποινολόγιο".

αν το σχολείο το έχει μόνο μία καθηγήτρια ( έπεσε και ο καψερός ο μαθητής στην περίπτωση), δεν παίζει η λύση της μετεγγραφής; (γιατί γιια να φύγει η καθηγήτρια με δυσμενή μετάθεση ή κάτι ανάλογο είναι απο εξαιρετικά δυσκολο έως αδύνατο δεδομένου ότι η ίδια καλύπτεται πίσω απο το " τον βγάζω έξω γιατί με εμποδίζει να κάνω μάθημα..." ).
Στις περιπτώσεις αυτές είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...Γιατί και να το τραβήξουν οι γονείς με τον Δ/ντή Δ/θμιας ώσπου να γίνει η ΕΔΕ, να αποδειχτούν πράγματα και να τελεσιδικήσει η απόφαση θα χει τελειώσει το παιδί το σχολείο.... Αλλά βασικά, δεν είναι τοσο η χρονική καθυστέρηση όσο το ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ειναι δύσκολο να αποδειχτεί αυτό που υποστηρίζει ο μαθητής. Αν έβγαινε το σύνολο των μαθητών της τάξης και υποστήριζε τα ίδια όλο και κάτι θα γινόταν αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις τα στόματα παραμένουν κλειστά....
Οπότε....υπομονή... :-\ :-\
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.