*

Αποστολέας Θέμα: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;  (Αναγνώστηκε 49182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 08, 2011, 03:28:37 μμ »
Δεν είναι μόνο η διαδικασία του να γράψεις στο ποινολόγιο. Ο διευθυντής του σχολείου θα πρέπει να έχει πλήρη ενημέρωση για κάθε περιστατικό που θα αναγραφεί στο ποινολόγιο. Δεν μπορούμε να πρήζουμε τον διευθυντή κάθε ώρα και να του παίρνουμε από 2-3 μαθητές από το αυτί. Εχει και άλλες 500 δουλειές να κάνει. Δίκιο έχει και αυτός. Δεν μπορεί να ασχολείται όληγ μέρα στο σχολείο με τον κάθε μαθητή επειδή μίλησε, επειδή χτύπησε το κινητό του στην τάξη, επειδή γέλασε κλπ κλπ.
Και επειδή ποινολόγιο=ενημέρωση του διευθυντή, για τον λόγο αυτό η μέθοδος που λέτε είναι πρακτικά ανεφάρμοστη.

Το απουσία και έξω δεν είναι λύση. Σου λύνει προσωρινά το πρόβλημα για την συγκεκριμένη ώρα. Την άλλη μέρα πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχεις! και για τα επόμενα 40 χρόνια ως εκπαιδευτικός πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχεις. Πειραματιστείτε! δοκιμάστε άλλους τρόπους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:31 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 08, 2011, 03:45:21 μμ »
είχα τις προάλλες περίπτωση μαθητή που άκουγε αναμετάδοση αγώνα (νομίζω) από το κινητό. Πάω λοιπόν μελιστάλαχτα και του λέω: τί κανεις με το κινητό την ώρα του μαθήματος? Και η απάντηση: Γιατί τί έκανα απλά ακούω, δεν έκανα κάτι άλλο? Τι άλλο μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση παρά να τον στείλεις με ωριαία στο διευθυντή, συνοδεία και το έντυπο της ποινής? :'(

και μη μου πείτε για κουβέντες και άλλα πολιτισμένα γιατί ο συγκεκριμένος είναι ένας γάιδαρος με περικεφαλαία.  >:( >:(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 08, 2011, 04:44:24 μμ »
είχα τις προάλλες περίπτωση μαθητή που άκουγε αναμετάδοση αγώνα (νομίζω) από το κινητό. Πάω λοιπόν μελιστάλαχτα και του λέω: τί κανεις με το κινητό την ώρα του μαθήματος? Και η απάντηση: Γιατί τί έκανα απλά ακούω, δεν έκανα κάτι άλλο? Τι άλλο μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση παρά να τον στείλεις με ωριαία στο διευθυντή, συνοδεία και το έντυπο της ποινής? :'(

και μη μου πείτε για κουβέντες και άλλα πολιτισμένα γιατί ο συγκεκριμένος είναι ένας γάιδαρος με περικεφαλαία.  >:( >:(

Μην κλαις  ;)
Μπορεις να τον αποβαλλεις και συνδυαστικα να του μιλησεις κι ολας. Γενικα αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως καλο ειναι να κραταμε την ψυχραιμια μας (οσο γινεται) και να μην το παιρνουμε προσωπικα. Οντως υπαρχουν παιδια που δημιουργουν προβληματα στην πλειοψηφια των καθηγητων, παρεμποδιζουν το μαθημα κι οτι και να τους πεις δεν αλλαζουν σταση. Νομιζω πως το καλυτερο ειναι συνδυασμος μεθοδων. Εμενα μου εχει τυχει παιδια που μονο φασαρια εκαναν τελικα να τα καταφερω να αρχισουν να διαβαζουν κι αλλες φορες να μην καταφερνω τιποτα μονο σχετικα να ησυχαζουν κι αυτο οχι ολες τις μερες....     :o

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 08, 2011, 05:27:28 μμ »
εμείς στην περίπτωση με το κινητό είχαμε πάντως φροντίσει - αν ποτέ συνέβαινε - να έχουμε καλυφθεί απο το σχολικό κανονισμό ο οποίος προέβλεπε για τέτοιες περιπτώσεις κατάσχεση του κινητού και παράδοση μαζί με την βαθμολογία στο τέλος του τετραμήνου. Το καλό στην περίπτωση αυτή ήταν ότι η κοινή γραμμή εφαρμόζονταν απο όλους και λειτουργούσε άψογα γιατί και ο δ/ντης στο συγκεκριμένο ήταν αμετακίνητος. Ε αφού ειδαν οτι εφαρμόστηκε στα δύο πρώτα κρούσματα μετά δεν ξαναείδαμε κινητό.
Το θέμα είναι ότι και ο σύλλογος αλλά και ο διευθυντής πρέπει να είναι συνεπείς στις ποινές που προβλέπονται γιατί αν το αφήσεις μια φορά ή την 'χαρίσεις" σε κάποιον μετά δημιουργείς προηγούμενο. Εγώ νομιζω ότι η η επιτυχία ή όχι ενός συστήματος ποινών/αμοιβών έχει αξία όταν εφαρμόζεται από όλους και απαρέγκλιτα. Αλλιώς άλλοι είναι οι κακοί και άλλοι οι μαθητοπατέρες.

Για το λόγο αυτό είναι καλό στην αρχή της χρονιάς, οποτε και γίνεται η πρώτη παιδαγωγική συνεδρίαση για τον προγραμματισμό της ύλης και της χρονιάς, να συναποφασίζεται και η αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων και να αναγράφεται στο πρακτικό.

Συμφωνώ ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό αλλά το τι τα παιδιά μπορούν να κάνουν στο σχολέιο είναι λίγο πολύ προβλέψιμα και μετά απο κάποια χρόνια βλέπει κανείς συμπεριφορές να επαναλαμβάνονται. Επομένως, όταν έχεις μια συμπεριφορά Α θα πρέπει να καθορίσεις και μια συμπεριφορά Β αντίθετη προς την Α . Επίσης, καλό και πρέπον είναι ο καθηγητής σε  αυτή την περιβόητη πρώτη ώρα που στα βιβλία ύλης αναγράφεται ως "γνωριμία με τους μαθητές" να ξεκαθαρίζει τι περιμένει από αυτούς και πώς θα αντιδρά σε περίπτωση παρέκλισης των κανόνων". Οποτε, εφόσον έχει εξηγηθει μετά οφείλει να εφαρμόζει αυτά που έχει ανακοινώσει. Διαφορετικά στα αυτιά των παιδιών και στα μάτια τους η όλη τους συμπεριφορά φαίνεται κάπως σαν πειραμαστμός - ότι δηλαδή δρα σπασμωδικά χωρίς κάποιο πλάνο. Στην περίπτωση αυτή τα παιδιά αυτο που καταλαβαίνουν είναι " φόβος ή ανικανότητα του καθηγητή να επιβάλλει την τάξη" και επομένως διασκεδάζουν να τον φτάνουν στα όριά του. Τουλάχιστον αυτή είναι η περιγραφή που έδωσαν οι μαθητές μου σε ένα πρόγραμμα που κάναμε κάποτε με θέμα " η βία των μαθητών και το φαινομενο bullying  σε άλλους μαθητές και καθηγητές". ( μήπως να κάνατε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα κάποια στιγμή ; - τα συμπεράσματα μιας τέτοιας έρευνας είναι πολύτιμα!!!).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:14:31 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 12, 2011, 12:14:38 μμ »
Γονέας ήρθε έξαλλος στο σχολείο μόλις πληροφορήθηκε ότι το παιδί του έχει ξεπεράσει το όριο των απουσιών και μένει στην ίδια τάξη. Απείλησε δε, ότι αν δεν σβηστούν οι απουσίες θα κάνει καταγγελία για καθηγητές του σχολείου που γνωρίζει ότι κάνουν ιδιαίτερα, καθώς και στον ίδιο τον διευθυντή ο οποίος κάνει επίσης ιδιαίτερα!

Έχω δει και σε άλλα σχολεία να μην πέφτει ποτε απουσία ή αποβολή ως μέσο τιμωρίας και απορούσα τι φοβάται ο διευθυντής... Να λοιπόν που το θέμα είναι πιο πολύπλοκο

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 12, 2011, 12:33:01 μμ »
Γονέας ήρθε έξαλλος στο σχολείο μόλις πληροφορήθηκε ότι το παιδί του έχει ξεπεράσει το όριο των απουσιών και μένει στην ίδια τάξη. Απείλησε δε, ότι αν δεν σβηστούν οι απουσίες θα κάνει καταγγελία για καθηγητές του σχολείου που γνωρίζει ότι κάνουν ιδιαίτερα, καθώς και στον ίδιο τον διευθυντή ο οποίος κάνει επίσης ιδιαίτερα!

Έεεετσι... αυτή είναι η Ελλάδα που ξέρουμε και αγαπήσαμε! Ο ένας να δίνει τον άλλον και να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα  ;D

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 12, 2011, 01:50:29 μμ »
Γονέας ήρθε έξαλλος στο σχολείο μόλις πληροφορήθηκε ότι το παιδί του έχει ξεπεράσει το όριο των απουσιών και μένει στην ίδια τάξη. Απείλησε δε, ότι αν δεν σβηστούν οι απουσίες θα κάνει καταγγελία για καθηγητές του σχολείου που γνωρίζει ότι κάνουν ιδιαίτερα, καθώς και στον ίδιο τον διευθυντή ο οποίος κάνει επίσης ιδιαίτερα!

Έχω δει και σε άλλα σχολεία να μην πέφτει ποτε απουσία ή αποβολή ως μέσο τιμωρίας και απορούσα τι φοβάται ο διευθυντής... Να λοιπόν που το θέμα είναι πιο πολύπλοκο
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 12, 2011, 02:38:00 μμ »
Γονέας ήρθε έξαλλος στο σχολείο μόλις πληροφορήθηκε ότι το παιδί του έχει ξεπεράσει το όριο των απουσιών και μένει στην ίδια τάξη. Απείλησε δε, ότι αν δεν σβηστούν οι απουσίες θα κάνει καταγγελία για καθηγητές του σχολείου που γνωρίζει ότι κάνουν ιδιαίτερα, καθώς και στον ίδιο τον διευθυντή ο οποίος κάνει επίσης ιδιαίτερα!

Έχω δει και σε άλλα σχολεία να μην πέφτει ποτε απουσία ή αποβολή ως μέσο τιμωρίας και απορούσα τι φοβάται ο διευθυντής... Να λοιπόν που το θέμα είναι πιο πολύπλοκο

ερώτηση: ο γονιός αυτός πώς και δεν ενημερώθηκε πριν ξεπεράσουν τις 114 οι απουσίες του παιδιου΄του; ( και δεν αναφέρομαι στα ενημερωτικά σημειώματα που αποστέλλονται κάθε μήνα...αναφέρομαι σε τηλεφωνική επικοινωνία, ή όταν ήρθε να παραλάβει βαθμούς τετραμήνου).Ουσιαστικά αυτο που ρωτάω είναι πώς και ξέφυγε η κατάσταση και τώρα πια είναι εκτός ελέγχου;

Τώρα, αν κάνει καταγγελία - γνώμη μου είναι ότι όφειλε να είχε κάνει πολύ πριν και αυτός και άλλοι γονείς, και όχι επειδή τώρα προέκυψε το ζήτημα των απουσιών.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που δεν συζητιέται στο παρόν thread.

Όσο για την "κατσίκα του γείτονα" εγώ θα έλεγα...αν και οι δυο κατσίκες ( η δικιά μου και του γείτονα) είναι άρρωστες (παρανομες) ε ναι, να ψοφησουν και οι δύο!! 8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 12, 2011, 02:46:02 μμ »
ο γονιος είχε ενημερωθεί κανονικά τηλεφωνικά και γραπτά. Υπάρχουν πολλά σενάρια:

1. ο γονιός, αν και ανημερώθηκε εγκαίρως τηλεφωνικά, και γραπτά, απλά αδιαφόρησε ή το αμέλησε ή δεν μπορούσε να έρθει έγκαιρα στο σχολείο (γιατί δούλευε, γιατί αρρώστησε, γιατί έλειπε στο εξωτερικό κλπ κλπ κλπ)και ήρθε στο σχολείο καθυστερημένα όταν οι απουσίες ήδη έιχαν αυξηθεί.

2. τον παραμύθιασε το παιδί του σχετικά με τα όρια των απουσιών.

3. η επικοινωνία με τον γονιό να ήταν αδύνατη για λίγες μέρες (κλειστά κινητά, έλειπε στο εξωτερικό, αρρώστησε κλπ κλπ) και έτσι υπήρχε μια καθυηστέρηση μερικών ημερων στις οποίες όμως οι απουσίες είχαν ξεφύγει.

4. (και χειρότερο) σου λέει δεν με νοιάζει εγώ θα έρθω στο σχολείο όποτε θέλω και θα εκβιάσω ότι αν δεν σβηστούν οι απουσίες του παιδιού μου θα κάνω καταγγελία ότι κάνετε ιδιαίτερα.

σε εμάς ίσχυε ένας συνδυασμός των παραπάνω!!

Τελικά και η απουσία ως μέσο τιμωρίας φαίνεται να μην παίζει. είναι κοινό μυστικό ότι γίνονται ιδιαίτερα μαθήματα από δημόσιους εκπαιδευτικούς, και φαίνεται ότι εκεί πατάνε κάποιοι γονείς για να εκβιάσουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2011, 02:58:30 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 12, 2011, 03:08:25 μμ »
σύμφωνοι !! Ωστόσο για να "σβηστουν" απουσίες θα πρέπει να υπογραφεί το σχετικό πρακτικό...και εκεί ευθύνη δε θα φέρουν οι "ιδιαιτεράκηδες" αλλά οσοι με την υπογραφη τους, τους καλυψουν. Είπαμε κι αλλού - αν είναι να γίνει εκκαθάριση οφείλει να γίνει εκ των έσω.

Απ την άλλη θα μου πεις - θα έρθει ο διευθυντής και θα πει " βάλτε αβέρτα "προσήλθε" στα απουσιολόγια. Γνώμη μου να μην το κανετε - αν θέλουν να το κάνουν αυτοί που έχουν τη φωλιά τους χεσμένη.  Αρκετά καλύψαμε καταστάσεις και πρόσωπα. ( άσε που εκτός των άλλων, είναι ποινικό αδίκημα η παραποίηση δημοσίου εγγράφου). Σε μας κάποτε έγινε καταγγελία απο γονιό ότι παραποιήθηκαν τα απουσιολόγια για να καλυφθούν απουσίες σε συγκεκριμένους μαθητές και ήρθε ο εισαγγελέας, τα πήρε και τα έκανε φύλλο και φτερό. Άσε, μεγάλο μπλέξιμο. (ευτυχώς εγώ ήμουν τότε με άδεια μετεκπαίδευσης χαχα).

Οποτε σε σχέση και με τα παραπάνω, η απουσία ως μέσο τιμωρίας σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις δεν παίζει μόνο με την ανοχή των καθηγητών. Αν οι καθηγητές - ή έστω κάποιοι απο αυτούς - είναι κάθετοι και αρνηθούν, τότε να δούμε τι θα κάνουν ο διευθυντής και οι υπόλοιποι!!

άσε που αν τελικά τις σβήσετε,θα έχετε ένα κακιστο προηγούμενο που θα σας δέσει τα χέρια - μακροπρόθεσμα!! Think twice before you act!! ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 12, 2011, 03:38:04 μμ »
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι, αφού όλοι κάνουν ιδιαίτερα, μα 1 μα 2 μα 500, μα στο παιδί του γείτονα, μα στον συγγενή πάντως κάνουν. Και καταγγελία όμως να γίνει από τον γονέα, αν πει ο καθηγητής ότι τα κάνω τσάμπα λόγω οικογενειακής φιλίας, καλυμμένος δεν είναι;
Εγώ ψηφίζω να μην χαριστούν οι απουσίες, γιατί όπως λες και εσύ θα βγει η φήμη "παιδιά κάντε όσες απουσίες θέλετε, στο τέλος σβήνονται" και δεν είναι καλό αυτό. Θα πρέπει να μείνουν 5-6 στην ίδια τάξη να παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2011, 03:40:10 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 12, 2011, 03:59:39 μμ »
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι, αφού όλοι κάνουν ιδιαίτερα, μα 1 μα 2 μα 500, μα στο παιδί του γείτονα, μα στον συγγενή πάντως κάνουν. Και καταγγελία όμως να γίνει από τον γονέα, αν πει ο καθηγητής ότι τα κάνω τσάμπα λόγω οικογενειακής φιλίας, καλυμμένος δεν είναι;
Εγώ ψηφίζω να μην χαριστούν οι απουσίες, γιατί όπως λες και εσύ θα βγει η φήμη "παιδιά κάντε όσες απουσίες θέλετε, στο τέλος σβήνονται" και δεν είναι καλό αυτό. Θα πρέπει να μείνουν 5-6 στην ίδια τάξη να παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι

Ακριβώς καλυμμένος δεν είναι αν πει 'το κάνω λόγω οικογενειακής φιλίας" ...Πρώτον, δημιουργείται ένα κακό προηγούμενο για το όνομά του το οποίο αναφέρεται και στον φάκελό του.

δεύτερον, γίνεται εύκολο θύμα για επόμενες καταγγελίες. Και άρα πρέπει να έχει το νου του συνέχεια - ξέρεις τι άγχος είναι αυτό;

τριτον - αν ο γονιός είναι λίγο ξύπνιος δε θα κάνει καταγγελία στη δ/θμία όπου το πράγμα μπορεί και να καλυφθεί. Θα την κάνει στην δίωξη οικονομικού εγκλήματος και την εισαγγελία οπότε εκεί ισχύουν άλλα και συχνά βγάζουν και άκρη.(πχ, ενδελεχής έλεγχος του πόθεν έσχες - δεν είναι όλοι τόσο έξυπνοι ώστε να έχουν καλύψει τα νώτα τους...) . Επίσης, αν ο γονιός κάνει ομαδική καταγγελία - δηλαδή για πέντε ή δέκα καθηγητές του σχολείου, έχει άλλο αντίκτυπο απο το να κάνει για έναν οπότε εκεί μπορεί κάποιος να πει "προσωπικές διαφορές κτλ".  Και βέβαια για να φτάσει να κάνει καταγγελία στοχευμένη θα έχει "υποψιάσει" και τον οικείο σύλλογο φροντιστηριούχων ώστε να έχει και άλλη κάλυψη πίσω του.... Πολλά μπορουν να γίνουν - αρκεί ο γονιός να ξέρει να κινηθεί.... 8) 8)

Πολύ καλά θα κάνεις να απέχεις απο όλο αυτό και να αρνηθείς να υπογράψεις νομιμοποιώντας αυτή την κατάσταση!! Εννοείται ότι θα πρέπει να μείνουν κάποτε και κάποιοι. Θα το ξαναγράψω - αν πραγματικά θέλουμε να γίνει εκκαθάριση, αυτή να ξεκινήσει απο μέσα!!!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 12, 2011, 05:24:17 μμ »
Βασικά μπορεί να γίνει μήνυση στον γονιό αυτό για εκβιασμό. Να δούμε πως θα κελαηδάει μετά..
Ας κάνει όσες καταγγελίες θέλει, μπορείς να τις αποδείξει; Αλλιώς του γίνεται και μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και πάει άκλαφτος! Ας πρόσεχε καλύτερα το παιδάκι του να μην κάνει τόσες απουσίες και να βάλει τους εκβιασμούς εκεί που ξέρει (αυτό θα του έλεγα αν ήμουν στη θέση του διευθυντή).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 12, 2011, 05:51:57 μμ »
Αν γίνει καταγγελία, πρέπει ο εκπαιδευτικός ή να παραδεχτεί ότι κάνει μαθήματα (σιγά μην το κάνει) ή να πιαστεί επ' αυτοφόρω (αστυνομία, ΣΔΟΕ, και εισαγγελέας "εισβάλουν" στο σπίτι που κάνει μάθημα και τον πιάνουν*).
Κάνω απλά μια καταγγελία δεν σημαίνει τίποτα! Χρειάζεται και απόδειξη



*Έχω υπόψη μου 3 περιστατικά στην πόλη μου, τα 2 πριν από 15 χρόνια και ένα πριν 10. Οι 2 πιάστηκαν να κάνουν μάθημα και επιεδή δεν ήταν διορισμένοι, απλά τους επεβλήθει πρόστιμο από το ΣΔΟΕ γιατί δεν είχαν και αποδείξεις, και ο τρίτος δεν μπόρεσε να αποδειχτεί ότι έκανε μάθημα (δεν είχε βιβλία μπροστά του εκείνη την ώρα), αλλά είχε τρεξίματα με πειθαρχικά μέχρι τελικά να αθωωθεί ελλείψει στοιχείων
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159429
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 279
Σύνολο: 289

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.