*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 874186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2940 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:07:41 μμ »
Δες π.χ. στο http://aktines.blogspot.gr/2013/09/blog-post_5746.html
Παντως να ξερεις το ιδιο εγινε και εδω που εργαζομαι με συναδελφο Μαθηματικο. Ειχαν παρει τα Μαθηματικα οι μονιμοι Φυσικοι, αυτη "απαιτησε" να παρει την α της αναθεση θα κανει καταγγελια στο Υπουργειο . Μετα απο αυτο της την εδωσαν

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει κάποιος νόμος να μπορούμε να στηριχθούμε; Και γω μέχρι τώρα αυτό ήξερα.. αλλά βασιζόμασταν πάντα στη συνεννόηση και στη καινή λογική του συλλόγου που φέτος απ'ότι βλέπω απουσιάζει γενικότερα..Έχουν πάρει τα μαθηματικά όλοι για να καλύψουν ωράριο και φτάνουμε στο σημείο να έχει φυσικός μαθηματικά στην ά'λυκειου στο επάλ και να με στέλνουν εμένα στο διπλανό γυμνάσιο για γεωγραφία. Γι αυτό αν υπάρχει κάπου κάποια νομοθεσία για το πως δουλεύουν οι αναθέσεις θα σας ήμουν υπόχρεη!! Να αποδείξουμε τα αυταπόδεικτα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:51 »

Αποσυνδεδεμένος v03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2941 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:44:43 μμ »
Eυχαριστώ πολύ, θα πάω αύριο στη ββάθμια να δω τι γίνεται..

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2942 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 06:41:26 μμ »
Μόλις αναρτήθηκε στα "Νέα Αρχεία" στην πρώτη σελίδα του pde.gr πίνακας με τίτλο "Εκκαθαρισμένος πίνακας ΠΕ03 μετά τις προσλήψεις 07/12/2016"
Με έναν πρώτο έλεγχο που έκανα, είδα ότι είναι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ!
Ελένξε το!

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2943 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 08:17:57 μμ »
Πόσο χαίρομαι όταν αναγνωρίζουν τα προσόντα στους αναπληρωτές, διαλέγουν τους καλύτερους για την ειδική αγωγή σε αυτή τη φάση μάλλον τέλειωσαν πε03.50  και συμπληρώσαν μειωμένου ωραρίου με 11 πε03  για την Παράλληλη Στήριξη. Με πτυχίο το 2015 και κατάφερε να δουλέψει ο άλλος με σειρά που ξερνά το 2900 στον πίνακα Γ… Τόσο κόπο έκανε ο άνθρωπος κέρδισε τη θέση με το ;D σπαθί του.  Μηπως  είναι παιδί τριτεκνης οικογενείας και να μην είναι δικά του? το ότι πήρε πτυχίο το 2015 δεν σημαίνει ότι είναι νέος σε ηλικία μπορεί να ήταν το κίνητρο να ολοκληρώσει τις σπουδές. ::)
Για μη τριτεκνους πέσαμε κάτω από 850 του Β

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:51 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2944 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:57:48 πμ »
Κάνε μια ένσταση και θα προσλάβουν άλλους 2-3. Θα είσαι και εσύ μέσα. Μας τα έλεγε φυσικός στις αιτήσεις ενισχυτικής. Είχε κάνει ένσταση επειδή είχαν δώσει θέση εργασίας σε μία μετά από εκείνη και λίγες μέρες αργότερα κάνανε συμπληρωματικές προσλήψεις ώστε να της δώσουν και αυτής δουλειά και να κουκουλωθεί το θέμα. Ωραία πράγματα λέμε.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2945 στις: Ιούνιος 06, 2017, 12:00:05 πμ »

Γιατί εγώ μετράω:     191   α' φάση
                                137   β' φάση
                                  50   γ' φάση

Σύνολο:                   378   ΠΕ 03 έως τωρα

Αν προσθεσουμε αλλους 96 πληρους ωραριου (χωρις μειωμενου δηλαδη) κλεισαμε φετος με 474 αναπληρωτες Μαθηματικους αλλα μεσα σε αυτους ειναι και συναδελφοι που προσληφθηκαν 27 Απριλιου 2017 Τελος παντων Τι να πουμε και τι να σχολιασουμε

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2946 στις: Ιούνιος 06, 2017, 10:12:06 πμ »
Αν προσθεσουμε αλλους 96 πληρους ωραριου (χωρις μειωμενου δηλαδη) κλεισαμε φετος με 474 αναπληρωτες Μαθηματικους αλλα μεσα σε αυτους ειναι και συναδελφοι που προσληφθηκαν 27 Απριλιου 2017 Τελος παντων Τι να πουμε και τι να σχολιασουμε
Κάθε πέρυσι και καλύτερα κι όχι μόνο για τους μαθηματικούς, αλλά για όλους τους κλάδους! Φαντάσου τι θα γίνει την επόμενη σχολική χρονιά, με τις ενοποιήσεις, τις β' και γ΄ αναθέσεις κλπ.! Οι μισοί και αν, θα κληθούν ως αναπληρωτές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2947 στις: Ιούνιος 06, 2017, 02:14:07 μμ »
Κάθε πέρυσι και καλύτερα κι όχι μόνο για τους μαθηματικούς, αλλά για όλους τους κλάδους! Φαντάσου τι θα γίνει την επόμενη σχολική χρονιά, με τις ενοποιήσεις, τις β' και γ΄ αναθέσεις κλπ.! Οι μισοί και αν, θα κληθούν ως αναπληρωτές!
Είπα και εγώ, δε θα χτυπήσει; Και πράγματι χτύπησες με ακόμη ένα μήνυμα τρομολαγνείας....Οι β, γ αναθέσεις ισχύουν και φέτος, αν δε το έχεις πάρει χαμπάρι. Ευτυχώς που μας ενημέρωσες πάντως για τη πορεία των πραγμάτων, αφού από μόνοι μας αν και μαθηματικοί δεν είμαστε τόσο έξυπνοι ώστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Πιθανόν να μην έχουμε επιτυχία στον ασεπ !!!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2948 στις: Ιούνιος 06, 2017, 02:40:13 μμ »
Είπα και εγώ, δε θα χτυπήσει; Και πράγματι χτύπησες με ακόμη ένα μήνυμα τρομολαγνείας....Οι β, γ αναθέσεις ισχύουν και φέτος, αν δε το έχεις πάρει χαμπάρι. Ευτυχώς που μας ενημέρωσες πάντως για τη πορεία των πραγμάτων, αφού από μόνοι μας αν και μαθηματικοί δεν είμαστε τόσο έξυπνοι ώστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Πιθανόν να μην έχουμε επιτυχία στον ασεπ !!!!
Να μας ενημερώνεις πότε θα πεις τα ... ανέκδοτά σου (π.χ. αναθέσεις μαθημάτων), για να προλάβουμε να φυλαχτούμε πρώτα!
Δεν τρομοκρατώ κανέναν, αλλά όταν του χρόνου θα δεις όλοι τους οι πληροφορικάριοι να κάνουν μαθηματικά, ακόμη και στις κατευθύνσεις κι όταν δεις τα τμήματα να "κόβονται", τότε ξαναγράψε!
Όσο για την επιτυχία στον ΑΣΕΠ, μακάρι να έχεις, γιατί αν δεν, τότε άρχισε να κλαις από τώρα, γιατί οι δικαστικές αποφάσεις έρχονται!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2949 στις: Ιούνιος 06, 2017, 09:56:13 μμ »
Πάντως ενισχυτική που έκανα φέτος τα παιδιά είχαν φρίξει.

Στο ένα σχολείο είχαν φυσικό, η οποία το πάλευε το μάθημα, στο άλλο σχολείο είχαν βιολόγο και είχαν εντελώς φρικάρει. Μιλάμε για παιδιά Α γυμνασίου στο οποίο γυμνάσιο υποτίθεται ότι τα μαθηματικά, ειδικά της Α, είναι απλά και θα μπορούσε να τα διδάξει, θεωρητικά έστω, ο οποιοσδήποτε. Εκεί δεν βασίζεται και η λογική των β,γ....,ω αναθέσεων; Ε λοιπόν είχαν φρίξει.

Όταν προς το τέλος του προγράμματος της ενισχυτικής και πάνω στην κουβέντα, όπου μου περιέγραφαν την φρίκη τους με τον βιολόγο, τους πέταξα για πλάκα ένα "Θα πρέπει να δείχνω θεός μπροστά του", τρόμαξα με το πόσο γρήγορα και αυθόρμητα συμφώνησαν όλα τα παιδιά που τον είχαν καθηγητή(σε ένα τμήμα ενισχυτικής έχεις παιδιά από πολλές τάξεις και διαφορετικά σχολεία).

Ακόμα και τα παιδιά της πρώτης Γυμνασίου σου φωνάζουν το πόσο έχει υποβαθμιστεί η παιδεία στα σχολεία λόγω των δευτεροτριτοτέταρτων αναθέσεων. Εγώ το λέω. Αν με βάζανε να διδάξω Βιολογία, τα παιδιά θα μάθαιναν περισσότερα από το... Google. Αυτοί που κάνουν μαθηματικά χωρίς να είναι η ειδικότητά τους, θα το παραδέχονταν άραγε;
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2950 στις: Ιούνιος 06, 2017, 11:09:21 μμ »
Πάντως ενισχυτική που έκανα φέτος τα παιδιά είχαν φρίξει.

Στο ένα σχολείο είχαν φυσικό, η οποία το πάλευε το μάθημα, στο άλλο σχολείο είχαν βιολόγο και είχαν εντελώς φρικάρει. Μιλάμε για παιδιά Α γυμνασίου στο οποίο γυμνάσιο υποτίθεται ότι τα μαθηματικά, ειδικά της Α, είναι απλά και θα μπορούσε να τα διδάξει, θεωρητικά έστω, ο οποιοσδήποτε. Εκεί δεν βασίζεται και η λογική των β,γ....,ω αναθέσεων; Ε λοιπόν είχαν φρίξει.

Όταν προς το τέλος του προγράμματος της ενισχυτικής και πάνω στην κουβέντα, όπου μου περιέγραφαν την φρίκη τους με τον βιολόγο, τους πέταξα για πλάκα ένα "Θα πρέπει να δείχνω θεός μπροστά του", τρόμαξα με το πόσο γρήγορα και αυθόρμητα συμφώνησαν όλα τα παιδιά που τον είχαν καθηγητή(σε ένα τμήμα ενισχυτικής έχεις παιδιά από πολλές τάξεις και διαφορετικά σχολεία).

Ακόμα και τα παιδιά της πρώτης Γυμνασίου σου φωνάζουν το πόσο έχει υποβαθμιστεί η παιδεία στα σχολεία λόγω των δευτεροτριτοτέταρτων αναθέσεων. Εγώ το λέω. Αν με βάζανε να διδάξω Βιολογία, τα παιδιά θα μάθαιναν περισσότερα από το... Google. Αυτοί που κάνουν μαθηματικά χωρίς να είναι η ειδικότητά τους, θα το παραδέχονταν άραγε;
Εδώ δεν το δέχεται το Υπουργείο μας ότι υποβαθμίζεται η ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης με τις αναθέσεις μαθημάτων σε "άσχετες" ως προς συγκεκριμένα γνωστικά αντικείμενα ειδικότητες, θα το παραδεχτούν οι όποιοι συνάδελφοι;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2951 στις: Ιούνιος 07, 2017, 11:16:45 πμ »
Πάντως ενισχυτική που έκανα φέτος τα παιδιά είχαν φρίξει.

Στο ένα σχολείο είχαν φυσικό, η οποία το πάλευε το μάθημα, στο άλλο σχολείο είχαν βιολόγο και είχαν εντελώς φρικάρει. Μιλάμε για παιδιά Α γυμνασίου στο οποίο γυμνάσιο υποτίθεται ότι τα μαθηματικά, ειδικά της Α, είναι απλά και θα μπορούσε να τα διδάξει, θεωρητικά έστω, ο οποιοσδήποτε. Εκεί δεν βασίζεται και η λογική των β,γ....,ω αναθέσεων; Ε λοιπόν είχαν φρίξει.

Όταν προς το τέλος του προγράμματος της ενισχυτικής και πάνω στην κουβέντα, όπου μου περιέγραφαν την φρίκη τους με τον βιολόγο, τους πέταξα για πλάκα ένα "Θα πρέπει να δείχνω θεός μπροστά του", τρόμαξα με το πόσο γρήγορα και αυθόρμητα συμφώνησαν όλα τα παιδιά που τον είχαν καθηγητή(σε ένα τμήμα ενισχυτικής έχεις παιδιά από πολλές τάξεις και διαφορετικά σχολεία).

Ακόμα και τα παιδιά της πρώτης Γυμνασίου σου φωνάζουν το πόσο έχει υποβαθμιστεί η παιδεία στα σχολεία λόγω των δευτεροτριτοτέταρτων αναθέσεων. Εγώ το λέω. Αν με βάζανε να διδάξω Βιολογία, τα παιδιά θα μάθαιναν περισσότερα από το... Google. Αυτοί που κάνουν μαθηματικά χωρίς να είναι η ειδικότητά τους, θα το παραδέχονταν άραγε;

Προσωπικά αμφιβάλλω ότι είχαν Βιολόγο να τους κάνει Μαθηματικά. Προφανώς εννοούσαν αυτόν που τους κάνει Βιολογία, ο οποίος μπορεί να είναι τεχνολόγος γεωπονίας ή μπορεί να είναι απο οποιοδήποτε παραϊατρικό, μπορεί να είναι οικιακής οικονομίας και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (εμένα οι μαθητές μου φέτος σε Λύκειο που δίδασκα επέμεναν ότι προπερσι που ήταν στο Γυμνάσιο τους έκανε Βιολογία η Καλλιτεχνικού (που από ότι ξέρω δεν επιτρεπόταν η γ ανάθεση και λοιπά)

Θέλω να πω το ποιος διδάσκει τι και πώς είναι άλλα αντί άλλων στο Ελλαδιστάν εδώ και πολλά χρόνια. Ας το νομιμοποιήσουν να είναι νόμιμοι τουλάχιστον. Επίσης τα σχολεία ούτως ή άλλως θέλουνε να είναι (και όσα δεν είναι προσπαθούν να τα κάνουν) παιδική χαρά. Οπότε ο Φυσικός και ο Βιολόγος τα πείραξε τα παιδιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2017, 11:19:10 πμ από p75 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2952 στις: Ιούνιος 07, 2017, 11:23:36 πμ »
Προσωπικά αμφιβάλλω ότι είχαν Βιολόγο να τους κάνει Μαθηματικά. Προφανώς εννοούσαν αυτόν που τους κάνει Βιολογία, ο οποίος μπορεί να είναι τεχνολόγος γεωπονίας ή μπορεί να είναι απο οποιοδήποτε παραϊατρικό, μπορεί να είναι οικιακής οικονομίας και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (εμένα οι μαθητές μου φέτος σε Λύκειο που δίδασκα επέμεναν ότι προπερσι που ήταν στο Γυμνάσιο τους έκανε Βιολογία η Καλλιτεχνικού (που από ότι ξέρω δεν επιτρεπόταν η γ ανάθεση και λοιπά)

Θέλω να πω το ποιος διδάσκει τι είναι άλλα αντί άλλων στο Ελλαδιστάν.
Να μην αμφιβάλεις καθόλου! Εδώ διδάσκουν (χρόνια τώρα) Ιστορία στο Γυμνάσιο και το Λύκειο οι ξενόγλωσσοι, όπως επίσης οι Θεολόγοι και οι Νομικών Επιστημών στο Γυμνάσιο, Λογοτεχνία στο Γυμνάσιο επίσης οι ξενόγλωσσοι, Φυσική οι Βιολόγοι και οι Γεωλόγοι και Γεωγραφία οι Μαθηματικοί!
Να το εμπεδώσετε: δεν ενδιαφέρεται το Υπουργείο για ποιότητα στις γνώσεις! Το νοιάζει μόνο να γλιτώνει χρήματα και μάλιστα με πολύ μπακαλίστικο τρόπο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2953 στις: Ιούνιος 07, 2017, 11:28:11 πμ »
Βιολογία οι Φυσικοί είναι πιο συνηθισμένο λόγω υπεραριθμίας. Οι μόνιμοι Βιολόγοι είναι πολύ λίγοι για να διδάσκουν άλλα μαθήματα σε μεγάλο βαθμό.

Κατά τα άλλα έχεις δίκιο και συμφωνώ είναι απαράδεκτο. Αλλά αφού τους έχει ως μόνιμους όλους αυτούς και τους πληρώνει τί να τους κάνει; να τους πληρώνει και να κάθονται;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.