*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 876785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2240 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 10:26:14 πμ »
   Συνάδελφοι καλημέρα! Έχω να σας εκθέσω παρόμοια απορία. Στις προσλήψεις φυσικών πήραν τρίτεκνο στη Α΄Δωδεκανήσου ενώ την είχα δηλώσει και είναι ποιο κάτω από εμένα στον πίνακα των αναπληρωτών. Από το υπουργείο που επικοινώνησα μου είπαν ότι επειδή το ποσοστό του 20% δεν καλύφθηκε συνέχισε μετά από τον πίνακα. Τους είπα είναι παράνομος ο τρόπος που τρέχει το σύστημα.
  Το εξηγώ αναλυτικά τι έχει γίνει και μάλιστα 2 φορές. Καλεί 100 φυσικούς . Κανονικά πρέπει να πάει 80 από πίνακα και 20 τρίτεκνους. Τρέχει τους 80 καλεί άλλους 10 τρίτεκνους και μετά αφού δεν έχει καλεί άλλους 10 από τον πίνακα. Σκέφτομαι να κάνω ένσταση την Δευτέρα, άλλα είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα που μπορεί να τινάξει την φάση στον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2241 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 10:39:37 πμ »

Είναι τρίτεκνοι τελικά..τι να πώ..αμάν πια... άκου 20%..ο κόσμος φτιάχτηκε για τους 3τεκνους εν τέλει..
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας..Κάπου εδώ τελειώνει το παραμυθάκι της εκπαίδευσης..είναι καμένη υπόθεση, δυστυχώς, η δουλεία του εκπαιδευτικού στην Ελλάδα..μας ''δουλεύουν'' κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2242 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:16:37 πμ »
   Συνάδελφοι καλημέρα! Έχω να σας εκθέσω παρόμοια απορία. Στις προσλήψεις φυσικών πήραν τρίτεκνο στη Α΄Δωδεκανήσου ενώ την είχα δηλώσει και είναι ποιο κάτω από εμένα στον πίνακα των αναπληρωτών. Από το υπουργείο που επικοινώνησα μου είπαν ότι επειδή το ποσοστό του 20% δεν καλύφθηκε συνέχισε μετά από τον πίνακα. Τους είπα είναι παράνομος ο τρόπος που τρέχει το σύστημα.
  Το εξηγώ αναλυτικά τι έχει γίνει και μάλιστα 2 φορές. Καλεί 100 φυσικούς . Κανονικά πρέπει να πάει 80 από πίνακα και 20 τρίτεκνους. Τρέχει τους 80 καλεί άλλους 10 τρίτεκνους και μετά αφού δεν έχει καλεί άλλους 10 από τον πίνακα. Σκέφτομαι να κάνω ένσταση την Δευτέρα, άλλα είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα που μπορεί να τινάξει την φάση στον αέρα.
Αν εσύ δεν πήγες σε επιλογή σου πριν από την Α Δωδεκανήσου σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου στην αίτησή σου αλλά σε επιλογή σου μετά την Α Δωδεκανήσου, είναι καραμπινάτη παραβίαση του πίνακα!
Θα πρέπει να κάνεις άμεσα ένσταση καθώς και να το κοινοποιήσεις στα συνδικαλιστικά όργανα. Με την ένσταση θα δικαιωθείς άμεσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:23:20 πμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2243 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:36:23 πμ »
   Συνάδελφοι καλημέρα! Έχω να σας εκθέσω παρόμοια απορία. Στις προσλήψεις φυσικών πήραν τρίτεκνο στη Α΄Δωδεκανήσου ενώ την είχα δηλώσει και είναι ποιο κάτω από εμένα στον πίνακα των αναπληρωτών. Από το υπουργείο που επικοινώνησα μου είπαν ότι επειδή το ποσοστό του 20% δεν καλύφθηκε συνέχισε μετά από τον πίνακα. Τους είπα είναι παράνομος ο τρόπος που τρέχει το σύστημα.
  Το εξηγώ αναλυτικά τι έχει γίνει και μάλιστα 2 φορές. Καλεί 100 φυσικούς . Κανονικά πρέπει να πάει 80 από πίνακα και 20 τρίτεκνους. Τρέχει τους 80 καλεί άλλους 10 τρίτεκνους και μετά αφού δεν έχει καλεί άλλους 10 από τον πίνακα. Σκέφτομαι να κάνω ένσταση την Δευτέρα, άλλα είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα που μπορεί να τινάξει την φάση στον αέρα.

Εχεις δικιο εχει γινει 2 φορες στους φυσικους, ειναι παρανομος ο τροπος που τρεχει το συστημα και βγαζει τις κλησεις οταν δεν εχει συμπληρωθει το 20% των τριτεκνων καταστρατηγωντας τη σειρα του πινακα. Ενσταση ομως πρεπει να κανουν οσοι κληθηκαν τελευταιοι στη φαση οπως εσυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2244 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:39:39 πμ »
Σκέφτομαι να κάνω ένσταση την Δευτέρα, άλλα είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα που μπορεί να τινάξει την φάση στον αέρα.
Δεν είναι δικό σου πρόβλημα! Είναι θέμα νόμου. Αν τους αφήσουμε να τα μαγειρεύουν και να παρανομούν είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Οι καθυστερήσεις στην ανακοίνωση των προσλήψεων οφείλονται κατά την γνώμη μου και στα μαγειρέματα που κάνουν για να βολέψουν δικούς τους κοντά στις περιοχές τους. Και πέρυσι στην περιοχή Α και Δ Δωδεκανήσου κάνανε μαγειρέματα αλλά κατώτερου επιπέδου. Συγκεκριμένα έπαιξαν με το κουτάκι ερμηνεύοντας στις φάσεις διαφορετικά που πάει κάποιος που έχει πρώτος σειρά: Στην Α ή στην Δ; Στην μία φάση πήγαινε Δ και στην επόμενη στην Α! Αυτό μου είπε συνάδελφος πέρσι...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2245 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:58:13 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Μόλις κοίταξα τον πίνακα που ανήρτησε ο χρήστης adpan και διαπίστωσα οτι έχουν προσληφθεί άνθρωποι με μόρια λιγότερα απο κάποιους άλλους. Το ενδεχόμενο να μην έχουν δηλώσει ως περιοχή προτίμησης την περιοχή που τελικά έγινε η τοποθέτηση τους το αποκλείω..(προσωπικά, είχα δηλώσει Δ - Δωδεκανήσου).
Ξέρετε πως γίνεται ένσταση;
Είναι φοβερά άδικο να παρακάμπτεται ο πίνακας!
Λογικά στην οικία δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ζητάς αριθμό πρωτοκόλλου. Σου τρώνε τα διπλά μόρια...αξίζει να πας και νομικά αν δεν δικαιωθείς με την ένσταση...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:01:39 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2246 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:59:28 πμ »
Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η απορία σας σχετικά με τους τρίτεκνους! Δε γνωρίζετε ότι άνθρωποι με 0.5 μόρια φεύγουν λόγω του 20%;;;; Εάν βάζουν το κουτάκι, γιατί να μην πηγαίνουν στη Δ' Δωδεκανήσου και να προσπερνούν εσένα με τα 20 μόρια για παράδειγμα; Εάν τους καλύπτει το 20%, τότε είναι νόμιμο αυτό που συμβαίνει. Εσύ απλώς θα κοιτάζεις τον άλλον με τα ΜΗΔΕΝ μόρια να εργάζεται φέτος, όπως κάθε χρόνο. Κάνουμε λες και ανακαλύψαμε την Αμερική. Τόσα χρόνια που συμβαίνει αυτό δε διάβασα παράπονα.
Μάλιστα, θα τρέξουν και τον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία, για να πάρουν τρίτεκνους με το 20%. Λυπάμαι που το ανακαλύψατε φέτος, αλλά αυτό γίνεται από το 2002, την εποχή της Γιαννάκου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:03:30 μμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2247 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:05:37 μμ »
faz δεν έχει να κάνει με τρίτεκνους ή μη τρίτεκνους αλλά με την παραβίαση της σειράς στον πίνακα. Αν έχει δηλώσει π.χ. Δ δωδεκανήσου και δεν έχει πάει σε άλλη προτίμηση πριν από αυτήν όπως είναι στην αίτησή του, προηγείται έναντι κάποιου άλλου που στον πίνακα είναι πιο κάτω.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2248 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:10:11 μμ »
faz στις φασεις των φιλολογων συμπληρωνοταν ο αριθμος των τριτεκνων. Ομως αν τα κενα ειναι 100 και οι τριτεκνοι που παιρνουν ειναι 14, συμφωνα με τις αιτησεις τους και τα κενα, τοτε καλουνται 20-14=6 μη τριτεκνοι. Η παρανομια βρισκεται στον τροπο που τρεχει το συστημα και καλει τους 6 μη τριτεκνους στο τελος του πινακα της φασης κατω απο τους τριτεκνους, ενω στον πινακα αναπληρωτων ειναι πανω απο τους τριτεκνους.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2249 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:12:15 μμ »
Συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω τι λέτε. Στους φιλολόγους πήρε και τρίτεκνους, που είναι τελευταίοι στον πίνακα. Σε σας τι διαφορετικό συμβαίνει;

Καλημέρα, werm! Ναι τώρα κατάλαβα τι εννοείτε. Δεν ξέρω εάν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο στους φιλολόγους. Καλώς το θέσατε το θέμα, για να το δουν και άλλες ειδικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:15:16 μμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2250 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:32:29 μμ »
Καλημερα και απο μενα. Δε νομιζω οτι συμβαινει κατι παρανομο. Απλα δε συμπληρωθεικε το 20% των θεσεων απο τριτεκνους και ξαναγυρισε στον πινακα Β και συνεχισε να καλει απο εκει που ειχε μεινει στον τελευταιο μη τριτεκνο. Δηλαδη αν καποιος μπορει να βγει και να πει πως αδικηθεικε ειναι οι τριτεκνοι που δεν ικανοποιηθεικε το ποσοστο 20% και καποιες θεσεις πηγαν σε μη τριτεκνους!!! Τουλαχιστον σε ΠΕ.03 και ΠΕ.04.01 αυτο εγινε και σε Α φαση και σε β φαση.

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2251 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:42:48 μμ »
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις απορίες σας.
Το 20% των τριτέκνων αντιστοιχεί σε 30 άτομα. 149 είναι οι συνολικές κλήσεις.
Θα παρατηρήσατε φυσικά ότι πήρε 18 τρίτεκνους και μάλιστα μερικούς από τον πίνακα Γ. Γιατί συνέβη αυτό?
 Το σύστημα ξεκινά και επιλέγει με βάση τη τρέχουσα κατάταξη και προτίμηση του καθενός ( τα κουτάκια νομίζω στο τέλος αλλά δεν ανακοινώνονται στο τέλος)
Μέχρι το 120 θα έπρεπε να υπάρχει σταθερή ροή , βέβαια μέσα σε αυτούς τους 120 υπάρχουν και τρίτεκνοι άρα αυτούς τους αφαιρούμε από το 30. Άρα για τη τρέχουσα φάση 30-10=20. Χρωστά λοιπόν άλλους 20 τρίτεκνους μέχρι να συμπληρωθούν τα 149 άτομα. Το σύστημα πλέον συνεχίζει με τους τρίτεκνους. Βρίσκει 4 από το πίνακα Β και προχωρά στο πίνακα Γ όπου βρίσκει άλλους 4. Σύνολο οι τρίτεκνοι 18 και δεν έχει άλλους. Είμαστε πλέον στα 128 άτομα και το σύστημα συμπληρώνει με «κανονικούς» από εκει που είχε σταματήσει.
Από το 135 και μετά νομίζω ότι βλέπουμε κανονικούς που «παίρνουν» τη θέση τριτέκνων εφόσον αυτοί δε δήλωσαν τις συγκεκριμένες περιοχές ή δε βάλαν κουτάκι.

Φυσικά όλα αυτά κατά προσέγγιση μιας και δε ξέρω τον αλγόριθμο του προγράμματος , για αυτό νομίζω ότι τα νούμερα δε ταιριάζουν ακριβώς.

Πάγιο αίτημα των τριτέκνων όταν οι πίνακες ήταν ανοιχτοί ήταν οι τρίτεκνοι που προσλαμβάνονται με τη σειρά τους να μην μπαίνουν στο 20% . Ευτυχώς το υπουργείο δε το δέχθηκε γιατί τότε το ποσοστό τους θα ήταν μεγαλύτερο από 20% και συνεχώς θα μεγάλωνε εφόσον οι τρίτεκνοι θα ανέβαιναν όλο και πιο ψηλά.

Εδώ να σημειωθεί και αν κάποιος ξέρει ας μας ενημερώσει. Όταν φτάνουμε στο πίνακα Γ πρώτοι νομίζω είναι οι πολύτεκνοι χωρίς προϋπηρεσία (Το ελπίζω τουλάχιστον από το να είναι πραγματικά ειδικές κατηγορίες ). Αυτοί με το άνοιγμα των πινάκων θα προταθούν στο πίνακα Β έναντι των υπολοίπων. Άρα του χρόνου και αυτοί θα είναι μπροστά σας (μας)

Τέλος παρατηρώντας το πίνακα των βιολόγων ίσως να υπάρχει και μια αδικία (ακόμη) . Αν υποθέσω ότι στα 4 ναι που βλέπω στις ειδικές κατηγορίες έστω και ένας είναι πολύτεκνος τότε το σύστημα δε τους πήρε ως τρίτεκνους αλλά με τη σειρά τους.

Κάποιος με πληροφορίες από μέσα ίσως μας διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2252 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 01:16:51 μμ »
Εγώ έγραψα για τις περιπτώσεις των δύο συναδέλφων και μίλησα για παραβίαση της σειράς στον πίνακα, θεωρώντας ότι και αυτοί οι δυο κλήθηκαν ως αναπληρωτές σε κάποιες περιοχές. Αν δεν τους κάλεσαν, τότε δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό διότι ισχύει η ποσόστωση των τριτεκνων. υπέθεσα ότι οι δύο συνάδελφοι το γνωρίζουν!

Αποσυνδεδεμένος vl08

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.