*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 876210 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2674 στις: Μάιος 05, 2016, 08:33:47 μμ »
Για πες πως λύνετε λοιπόν το πρόβλημα , χωρίς απολύσεις και χωρίς αργομισθίες...με πρακτικές προτάσεις...όχι βάλτε τους όλους να κάνουν γραμματειακή η βάλτε τους στα γραφεια
Ποιος είπε να μη γίνουν απολύσεις?
όσοι περισσεύουν και δεν έχουν τη διάθεση να πάνε σε άλλη περιοχή είτε στο ευρύτερο δημόσιο ας πάνε στο σπίτι τους. Δεν υπάρχει διαφορά με το να μην προσλαμβάνουν νέους από το να απολύσουν τους παλιούς…
Κανένας μαθηματικός δεν έχει το δικαίωμα να διδάξει πληροφορική εκτός κι αν έχεις εσύ κάποια ρύθμιση που το επιτρέπει…
Λες για πριν από 25 χρόνια… Το αδίκημα έχει παραγραφεί, κάποιοι διορίστηκαν στην εκπαίδευση μερικοί επέλεξαν να μπουν στο στρατό ,σε δήμους  και οπουδήποτε αλλού αν είναι να τους μαζέψουν όλους στα σχολεία για να διδάξουν μαθηματικά.
Με τόση ανεργία και γνωρίζοντας την επετηρίδα των μαθηματικών έστω από το 1990 και μετά, είναι αστείο να λέμε για επιστροφές. Όταν πάρεις κάτι και κάποια μέρα δεν σου χρειάζεται το πετάς δεν το επιστρέφεις εκτός κι αν πάει για ανακύκλωση και σου δώσουν την ευκαιρία να το αντικαταστήσεις με ένα σύγχρονο.
Υπάρχουν άτομα που πέρασαν από επετηρίδα , ασεπ, και προϋπηρεσία και πάνε αναπληρωτές  , γιατί να ταλαιπωρούνται ?
Ας καλυφτούν πανελλαδικά όλα τα κενά σε κάθε ειδικότητα και μετά αν περισσεύει κάποιος ας συμπληρώσει ώρες.Αν δεν υπήρχαν επιπτώσεις στους αναπληρωτές τότε θα ήταν διαφορετικά, όταν όμως σε μια περιοχή εξαφανίζονται τα κενά με β ανάθεση και ταυτόχρονα γίνονται εκατοντάδες προσλήψεις κάπου αλλού δημιουργεί πρόβλημα και στους δυο!!!
Ελπίζω και ένας πε19 να αντιλαμβάνεται την κατάσταση, όσοι δεν βάζουν το κουτάκι χάνουν συνέχεια θέσεις αν τυχαίνει να πλεονάζουν στις επιλογές τους, ενώ αλλού δημιουργούν κενές θέσεις για αναπληρωτές!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:31:25 »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2675 στις: Μάιος 05, 2016, 08:47:40 μμ »
Κώστα λυπάμαι αλλα αυτο το ´ αδίκημα που εχει παραγραφεί ´ ειναι παρά πολύ βολικό για σας...κανένα αδίκημα δεν εχει παραγραφεί από τη στιγμή που διορθώνεται εύκολα.... Τωρα να συγκρίνεις στρατό και δήμους με τα ίδια τα σχολεία τι να πω...αν σου φαίνεται λογικό τότε αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τη λογική...

οτι πάρεις μια μέρα , λες και δε σου χρειάζεται , το πετάς , ετσι δεν ειναι; Άρα αφού δεν χρειάζομαι πλέον μαθηματικούς να διδάσκουν πληροφορική τι προτείνεις μόλις τώρα; Εκτός κι αν ισχύει για όλους, πλην μαθηματικών ο κανόνας

Κατα τ αλλα δέχεσαι και απολύσεις και υποχρεωτικές μεταθέσεις βλέπω....οκ ....το ότι το λες ειναι ειλικρινες

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2676 στις: Μάιος 05, 2016, 09:53:04 μμ »
Minus καλοπροαίρετα πάντα....

Επιμένεις να μου λες τι γίνεται ...και όχι τι πρέπει να γίνει...

Λοιπόν εγω λέω ότι πρέπει να γίνει το εξής

Όλοι οι μαθηματικοί , και λοιποί κλάδοι , που κάνουν πληροφορική να κάνουν τα μαθήματα τα οποία σπούδασαν.

Ετσι θα καλυφθούν πολλά κενά μαθηματικών, θα μειωθούν οι δεύτερες αναθέσεις, και για τα παιδιά θα ειναι ότι καλύτερο να κάνουν το μάθημα τους με τους καθηγητές του κλάδου .

Παράλληλα , φυσικά να μειωθούν οι δεύτερες αναθέσεις μόνο για ειδικές περιπτώσεις. Αν σε ένα απομακρυσμένο σχολείο των Κυκλάδων περισσέψουν 4 ώρες μαθηματικών τι να γίνει; Να πάρει ωρομίσθιο;

Συμφωνείς με το όλο πακέτο η διαφωνείς; Ας ξεκινήσουμε από εκεί...


Όσο για το αν μπαίνουν δυο καθηγητές σε 10αρια τμήματα, πες μου ονομαστικά ένα σχολείο που γίνεται κατι τέτοιο τα τελευταία χρονια...μιλάω για πληροφορική...για μηχανικούς δεν ξέρω , υπάρχουν και θέματα επικινδυνοτητας
Πολύ σωστά! Αυτά πρέπει να γίνουν. Και ταυτόγχρονα μετακινήσεις των πληροφορικών στα κενά που προκύπτουν

Για πες πως λύνετε λοιπόν το πρόβλημα , χωρίς απολύσεις και χωρίς αργομισθίες...με πρακτικές προτάσεις...όχι βάλτε τους όλους να κάνουν γραμματειακή η βάλτε τους στα γραφεια
Εγώ είδα ότι πήραν αναπληρωτές, επειδή μιλάμε τώρα για πληροφορική. Σε γραφεία τους έβαλαν?
Θέλεις να με βάλεις να ψάξω και σε ποιές περιοχές και αν είχαν οργανικό πλεόνασμα? ΘΑ χρειαστώ μερικές εβδομάδες αλλά θα τα βρώ. Δεν είναι εύκολο να φανεί γιατί τότε θα κατέρρεαν ορισμένα επιχειρήματα που χρησιμοποιείς.
Επίσης μια ακόμη ταυτόγχρονη λύση είναι όντως η μετάταξη στο πραγματικό πτυχίο των σεμιναριούχων. Αφού δήθεν εκείνες οι ειδικότητες έχουν κενά δεν θα έχουν πρόβλημα. Πάλι όμως μπορεί να μην είναι αρκετό. Ξέρεις ότι μπορεί να υπολογιστεί με τα κατάλληλα στοιχεία. (έχω πει γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτά ε?)
Σε γενικές γραμμές. Αφού πρώτα όλοι καλύψουν το δικό τους μάθημα, και δεν υπάρχει κανένα κενό στην περιοχή (όχι στην πόλη), μετά να χτυπάνε λουκουμάκια άλλου μαθήματος (όχι συμπλήρωση) στο διπλανό σχολείο.
Αυτά προτείνω
Και ναι υπάρχει κάποια σκληρότητα σε λίγα από αυτά (π.χ. να κάνεις με το αυτοκίνητο 30 χλμ), αλλά... ποιός ζητάει λύπηση από ποιόν? Ξέρεις ότι πρέπει να υπάρχουν και συνέπειες στην δικαιοσύνη. Δεν γίνεται αυτός που ευνοήθηκε (αν αποδειχθεί κλαδικά άδικα) να μην δέχεται την ευθύνη. Διότι σωστά είπαν ότι κανονικά δεν έπρεπε να είχε διοριστεί τότε, και όλα αυτά τα χρόνια θα δούλευε στην θέση του ο πτυχιούχος της σωστής ειδικότητας που μπορει τώρα να μην είναι ούτε αναπληρωτής, αλλά του λένε " ε τι να κάνουμε, έγινε τώρα, λυπήσου εμάς που μπήκαμε στην θέση σου" ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2016, 11:31:53 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος googlebro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2677 στις: Μάιος 05, 2016, 10:42:19 μμ »
Τελικά που καταλήγουμε?
1. ότι τις ώρες των πληροφορικών μπορούν να τις κάνουν όλοι ( πχ σεμιναριούχοι μαθηματικοί, μαθηματικοί με μεταπτυχιακό, #οποιαδήποτε ειδικότητα με ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ )
2. ότι #οποιαδήποτε ειδικότητα (πρέπει να?) έχει Β ΑΝΑΘΕΣΗ, αλλά οι πληροφορικοί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχουν.
2.α  Θα λέγαμε πως από #οποιαδήποτε ειδικότητα ΠΑΣ ειδικότητα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ (Α και Β ανάθεση, αναπλήρωση, διορισμός, κτλ), ΑΛΛΑ από ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ απαγορεύεται να πας οπουδήποτε αλλού (απαγορεύεται να έχεις Β ανάθεση, απαγορεύεται να γίνεις αναπληρωτής, να διοριστείς, αφού ανταγωνίζεσαι ΟΟΟΛΕΣ τις άλλες ειδικότητες που ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ? να πάνε πληροφορική ). Θα λέγαμε επομένως, πως #Οποιαδήποτε ειδικότητα+(σεμινάριο OR master)=> Πληροφορική, προσέξτε! ΜΟΝΗ ΣΥΝΕΠΑΓΩΓΗ !!!! προσέξτε! απαγορεύεται [χμμμμμ πως την λένε αυτήν την ιδιότητα] να αλλάξεις την εξίσωση σε :   πληροφορική+(σεμινάριο OR master) =>#οποιαδήποτε ειδικότητα.
3. Επίσης απόδειξη των παραπάνω είναι ότι οι δάσκαλοι (δημοτικό) με κάποιου είδους ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ μπορούν να διδάξουν ΤΠΕ-Πληροφορική.
BONUS: ο πληροφορικός πρέπει να αποκτήσει και "παιδαγωγική επάρκεια", αφού δεν είναι και σε "καθηγητική σχολή".

Σωστά έχω καταλάβει? Έτσι είναι, και έτσι πρέπει να έιναι τα πράγματα???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2016, 11:50:34 μμ από googlebro »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:31:25 »

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2678 στις: Μάιος 06, 2016, 12:08:20 πμ »
1. εννοειται πως τα εχεις καταλαβει λαθος
2. δεν έχεις διαβάσει τίποτα απ οσα ειπώθηκαν παραπάνω
3. ειναι προφανές ότι δεν έχει δουλέψει ποτέ σε σχολείο,αλλιώς θα ήξερες τι γίνεται στην πραγματικοτητα
4. φετος πήραν 150-200 πληροφορικους αναπληρωτες...άρα...κενά υπήρχαν πληροφορικων...άρα...γιατί θα πρέπει να παίρνουν τις ώρες των άλλων...οεο;

αυτά...γιατί κατάντησε κουραστικό...ΚΑΙ αυτό...

Αποσυνδεδεμένος googlebro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2679 στις: Μάιος 06, 2016, 01:13:18 πμ »
1. εννοειται πως τα εχεις καταλαβει λαθος
2. δεν έχεις διαβάσει τίποτα απ οσα ειπώθηκαν παραπάνω
3. ειναι προφανές ότι δεν έχει δουλέψει ποτέ σε σχολείο,αλλιώς θα ήξερες τι γίνεται στην πραγματικοτητα
4. φετος πήραν 150-200 πληροφορικους αναπληρωτες...άρα...κενά υπήρχαν πληροφορικων...άρα...γιατί θα πρέπει να παίρνουν τις ώρες των άλλων...οεο;

αυτά...γιατί κατάντησε κουραστικό...ΚΑΙ αυτό...
μπορείς να μου εξηγήσεις/απαντήσεις σε αυτά που ρώτησα?
Σε περίπτωση που βοηθιέσαι, όχι, δεν έχω δουλέψει σε σχολείο. Απαντάω στο δικό σου 4: Το ότι πήραν φέτος πληροφορικούς δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με το αν πρέπει να έχουν Β ανάθεση κάποιο μάθημα. Αντίστροφα: το ότι όλοι οι άλλοι μπορούν να πάνε Πληροφορικοί, γίνεται επειδή έχουν κορεστεί οι κλάδοι τους?- ΕΝΝΟΩ είναι ορθό να γίνεται αυτό? Στην ουσία το 4 που έγραψες είναι απάντηση σε κάποιο ερώτημά μου παραπάνω? Δεν καταλαβαίνω, αν έχεις την καλοσύνη, απάντησέ μου στα παραπάνω, σε μία μία παράγραφο (1, 2, 2α, 3), ώστε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.
Ξαναγράφω πιο απλά:
1. είναι ορθό που "σεμιναριούχοι" διδάσκουν Πληροφορική?
είναι ορθό που (σχεδόν) από οποιαδήποτε ειδικότητα+μεταπτυχιακό μπορείς να διδάξεις Πληροφορική?
2. είναι ορθό ότι όλες οι ειδικότητες έχουν Β ανάθεση?
είναι ορθό οι Πληροφορικοί να έχουν Β ανάθεση, δεδομένου του ότι όλοι οι άλλοι συνάδελφοι έχουν Β ανάθεση?
3. (προεραιτικό). είναι ορθό ότι δάσκαλοι με κάποια πιστοποίηση "της πλάκας" θα/διδάσκουν ΤΠΕ-Πληροφορική ?
BONUS: παρακαλώ απαντήστε, μιας και είστε και από "καθηγητική σχολή" (aka έχετε παιδαγωγική επάρκεια de facto)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2680 στις: Μάιος 06, 2016, 02:43:06 πμ »


μπορείς να μου εξηγήσεις/απαντήσεις σε αυτά που ρώτησα?
Σε περίπτωση που βοηθιέσαι, όχι, δεν έχω δουλέψει σε σχολείο. Απαντάω στο δικό σου 4: Το ότι πήραν φέτος πληροφορικούς δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με το αν πρέπει να έχουν Β ανάθεση κάποιο μάθημα. Αντίστροφα: το ότι όλοι οι άλλοι μπορούν να πάνε Πληροφορικοί, γίνεται επειδή έχουν κορεστεί οι κλάδοι τους?- ΕΝΝΟΩ είναι ορθό να γίνεται αυτό? Στην ουσία το 4 που έγραψες είναι απάντηση σε κάποιο ερώτημά μου παραπάνω? Δεν καταλαβαίνω, αν έχεις την καλοσύνη, απάντησέ μου στα παραπάνω, σε μία μία παράγραφο (1, 2, 2α, 3), ώστε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.
Ξαναγράφω πιο απλά:
1. είναι ορθό που "σεμιναριούχοι" διδάσκουν Πληροφορική?
είναι ορθό που (σχεδόν) από οποιαδήποτε ειδικότητα+μεταπτυχιακό μπορείς να διδάξεις Πληροφορική?
2. είναι ορθό ότι όλες οι ειδικότητες έχουν Β ανάθεση?
είναι ορθό οι Πληροφορικοί να έχουν Β ανάθεση, δεδομένου του ότι όλοι οι άλλοι συνάδελφοι έχουν Β ανάθεση?
3. (προεραιτικό). είναι ορθό ότι δάσκαλοι με κάποια πιστοποίηση "της πλάκας" θα/διδάσκουν ΤΠΕ-Πληροφορική ?
BONUS: παρακαλώ απαντήστε, μιας και είστε και από "καθηγητική σχολή" (aka έχετε παιδαγωγική επάρκεια de facto)

Θα σου απαντήσω εγώ
1 είναι ορθό για τους συγκεκριμένους και μόνο, από την στιγμή που κάποτε υπήρχε η νομοθεσία που το πρόβλεπε γιατί υπήρχε κάποιος λόγος.
Δεν μπορεί κανείς εδώ και χρόνια να προσληφθεί να διδάξει πληροφορική εκτός και αν έχει τελειώσει πληροφορική.
2 εφόσον οι ανάγκες το επιτάσσουν ναι είναι ορθό, όπως ορθό είναι οι πληροφορικοι από την στιγμή που  περισσεύουν και το κράτος δεν τους αξιοποιεί αλλού και δεν τους απολύει να τους δώσει δεύτερη ανάθεση π.χ. Τα μαθηματικά που έχει έλλειμμα.
3 ορθό, η επιμόρφωση Β επιπέδου δεν είναι πιστοποίηση της πλάκας, οπότε για το επίπεδο του Δημοτικού είναι μια χαρά και ίσως και σωστότερο παιδαγωγικά.

Τώρα που πήρες τις απαντήσεις σου, ελπίζω να πάρεις μαζί σου και την ειρωνεία σου.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2681 στις: Μάιος 06, 2016, 04:07:25 πμ »
Συνάδελφοι αυτό αφορά και τα Μαθηματικά

2. Εκπαιδευτικοί των ΕΠΑ.Λ. που δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό διδακτικό τους ωράριο, δύνανται να διατίθενται για τη συμπλήρωσή του και σε άλλες εκπαιδευτικές μονάδες Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται τα μαθήματα, τα οποία δύναται να ανατίθενται στους εκπαιδευτικούς για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού τους ωραρίου, καθώς και η αντιστοιχία τους με τους κλάδους και τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών. Η διαδικασία της διάθεσης γίνεται με τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις.

είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει να κάνει με αυτό που έλεγε ο Φίλης για τους Πολυτεχνίτες κλπ.... θα στείλουν "μηχανικούς" για μαθηματικά φυσική χημεία κλπ....αλλά και οικονομολόγους για μαθηματικά,  ίσως και άλλες ειδικότητες Γραφιστική/Τουριστικών/Τομέα Υγείας για κάποια άλλα μαθήματα  π.χ. οικιακή οικονομία, καλλιτεχνικά, γυμναστική κλπ
με κύριο στόχο το Γυμνάσιο

είμαι κατά 90% σίγουρος....

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2682 στις: Μάιος 06, 2016, 05:43:52 μμ »
Μακάρι να ξεκαθάριζαν πρώτα τις κενές θέσεις με τους μαθηματικούς…,  δέχομαι τις απολύσεις για όσους δεν συμμορφώνονται, κάποιοι κατάφεραν να βολευτούν αλλά αν για τον οποιοδήποτε λογω σήμερα δεν τους χρειάζονται οφείλουν να μεταφερθούν σε κάποια κενή θέση! Από τη μια γράφω πως δεν πρέπει να διοριστεί κανείς με προϋπηρεσία είτε με ασεπ , αλλά δεν μου αρέσει αυτό που συμβαίνει, , δεν κατηγορώ τους πε 19 που μας παίρνουν κάποιες θέσεις ,αυτό που με εξοργίζει είναι ότι υπάρχουν οι ‘’βολεμένοι’’ όσοι κατάφεραν να διοριστούν και τώρα ως μόνιμοι δεν πάνε να καλύψουν τα κενά, κατάφεραν να πάρουν μετάθεση στον τόπο τους και αφήνουν τους αναπληρωτές να ταλαιπωρούνται…
Δεν φωνάζουμε για τις θέσεις που εξαφανίζονται αλλά για όσους αδικούνται , για όσους δεν είναι σε θέση να επιλέξουν το κουτάκι στις αιτήσεις αναπληρωτών.
Δεν έχω εμπάθεια με τους πε19 ούτε θα κέρδιζα κάτι αν πάρουν  περισσότερους αναπληρωτές  πε03, δεν θα έφταναν μέχρι εμένα, δυστυχώς τα μαθηματικά δεν μπορείς να τα διδάξεις αγοράζοντας ένα λυσάρι, πρέπει να αφιερώσεις πολλές ώρες , δεν αρκεί ούτε το πτυχίο του μαθηματικού, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ …. ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΠΟΤΕ! το ποδήλατο μπορεί αλλά δεν ισχύει για το άλλο!

Υγ πέρυσι οι αναπληρωτές πε19 ήταν περίπου όσοι και οι πε03…

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2683 στις: Μάιος 06, 2016, 05:53:14 μμ »
Συνάδελφοι αυτό αφορά και τα Μαθηματικά

2. Εκπαιδευτικοί των ΕΠΑ.Λ. που δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό διδακτικό τους ωράριο, δύνανται να διατίθενται για τη συμπλήρωσή του και σε άλλες εκπαιδευτικές μονάδες Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται τα μαθήματα, τα οποία δύναται να ανατίθενται στους εκπαιδευτικούς για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διδακτικού τους ωραρίου, καθώς και η αντιστοιχία τους με τους κλάδους και τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών. Η διαδικασία της διάθεσης γίνεται με τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις.

είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει να κάνει με αυτό που έλεγε ο Φίλης για τους Πολυτεχνίτες κλπ.... θα στείλουν "μηχανικούς" για μαθηματικά φυσική χημεία κλπ....αλλά και οικονομολόγους για μαθηματικά,  ίσως και άλλες ειδικότητες Γραφιστική/Τουριστικών/Τομέα Υγείας για κάποια άλλα μαθήματα  π.χ. οικιακή οικονομία, καλλιτεχνικά, γυμναστική κλπ
με κύριο στόχο το Γυμνάσιο

είμαι κατά 90% σίγουρος....
Οχι μονο συμφωνω αλλα  ανεβαινω και  στο 99% .Σε συνδυασμο με το 4ετες γυμνασιο που οι διδασκοντες  θα ειναι ολοι κατι απο λιγο..το πιο πιθανο αυτο να ειναι και ο στοχος.Στο λυκειο που ανεβαινουν οι απαιτησεις το κανουμε 2ετες και καθαριζουμε!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2016, 06:04:03 μμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2684 στις: Μάιος 06, 2016, 08:07:59 μμ »


Κάποτε η νομοθεσία επέτρεπε να διδάσκουν σεμιναριουχοι πληροφορικοί και τώρα επιτρέπει να διδάσκουν μαθηματικά οι πληροφορικοί,...αν θέλετε να το πάμε στα προβλεπόμενα και στα νομότυπα ας μείνουμε σε αυτά που είμαστε ....το θέμα ειναι να δούμε πως θα αλλάξουμε τα στραβά ....όχι να κρυβόμαστε πίσω από λάθη του παρελθόντος ....


Αυτά τα στοιχεία που θες βδομάδας να τα βρεις , αν έχεις όρεξη βρες τα ... Δεν καταρρίπτουν κανένα επιχείρημα μου....  Για το θέμα των γραφείων και των γραμματειακων αναφερόμουν σε όλους τους κλάδους που εμπλέκονται σε όσα συζητάμε , όχι απαραίτητα μόνο σε πληροφορικουςΣε όσα κενά υπάρχουν να μετακινούνται με μετάταξη κλάδου όσοι χρειάζονται και σε συνέχεια με κάθε νέο κενό που θα παρουσιάζεται να γίνονται κυλιόμενες μετακινήσεις....όπως βλέπεις ουτε απολύσεις ζητάω ουτε υποχρςωτικες μεταθεσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2016, 08:14:49 μμ από sumaxer »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2685 στις: Μάιος 06, 2016, 08:12:54 μμ »
..

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2686 στις: Μάιος 06, 2016, 08:19:23 μμ »
Πάντως kostasmath καλύτερα να διδάσκεις κατι που σπούδασες έστω και παλιά, παρά κατι για το οποιο οι μόνες σου σπουδές ειναι κατι σεμινάρια της πλάκας , στα οποία , λόγω δουλειάς πολλοί δεν πατούσαν καν....


Και έν τελει, εγω έγραψα εξαιρετικά σε μαθηματικά πανελληνίων , το ένα τρίτο των πανεπιστημιακών μαθημάτων μου ήταν αμιγώς μαθηματικά η σε μεγάλο βαθμό....

Και δεν ειναι σωστό να διδάξω εγω μαθηματικά ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ αλλα ειναι σωστό με 400 , και αν ώρες , σεμινάρια πασιετζας να διδάξει κάποιος προγραμματισμό σε παιδιά που Δινουν πανελλήνιες επειδή κάποτε το ελεγε ένας νομος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2016, 08:22:58 μμ από sumaxer »

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #2687 στις: Μάιος 06, 2016, 08:40:16 μμ »
Πάντως kostasmath καλύτερα να διδάσκεις κατι που σπούδασες έστω και παλιά, παρά κατι για το οποιο οι μόνες σου σπουδές ειναι κατι σεμινάρια της πλάκας , στα οποία , λόγω δουλειάς πολλοί δεν πατούσαν καν....


Και έν τελει, εγω έγραψα εξαιρετικά σε μαθηματικά πανελληνίων , το ένα τρίτο των πανεπιστημιακών μαθημάτων μου ήταν αμιγώς μαθηματικά η σε μεγάλο βαθμό....

Και δεν ειναι σωστό να διδάξω εγω μαθηματικά ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ αλλα ειναι σωστό με 400 , και αν ώρες , σεμινάρια πασιετζας να διδάξει κάποιος προγραμματισμό σε παιδιά που Δινουν πανελλήνιες επειδή κάποτε το ελεγε ένας νομος

μην επιμένεις σε κάτι που δεν ισχύει στο βαθμό που ισχυρίζεσαι...ειδήσεις βλέπεις...με τις τελευταιες τροπολογίες,θέλουν να "ξεπετάξουν" μαθηματικους ,φυσικους ειδικα σε γυμνασια , και να αντικατασταθούν απο τις ειδικοτητες των ΕΠΑΛ και τους πληροφορικους, γιατί πολύ απλα΄φιλε sumaxer τα κενά τα δικα μας ειναι απείρως περισσότερα από ολων αυτων των ειδικοτητων...
γιατί  θέλουν εννοείται να περιορίσουν δραστικα τις προσλήψεις σε 03 και 04...

υ.γ.1 κι εγω 8 μαθηματα του τομέα πληροφορικής έκανα στη σχολή , μην με τρελαινεις με τετοια επιχειρηματα....
υ.γ.2 επειδη δίδαξα και σε ΤΕΙ Πληροφορικής ως συνεργάτης μην με προκαλεις να σου πω για το τραγικό επίπεδο πολλών εκ των ΠΕ20 (οχι ολων εννοειται) που τους περναγαμε χαριστικά , και δεν μπορούσαν να λύσουν απλές εξισωσεις...
πολλοι απο αυτους διοριστηκαν με 2 ,3, 4 μορια προυπηρεσιας ( εννοειται χωρις ΑΣΕΠ,ειδικά την περίοδο 2000-2007) και τωρα επειδη δεν εχουν τι να τους κανουν , θελουν να μας παρουν τις ωρες ...
μην λέμε οτι θελουμε...7 χρονια τα βλεπω απο πρωτο χερι τι γινεται μεσα στα σχολεια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.