*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ  (Αναγνώστηκε 84466 φορές)

Gianis90 και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:04:40 μμ »
Συνάδελφε, υπάρχει ήδη θέμα στο οποίο έχει συζητηθεί εκτενώς το ζήτημα των φετινών αποσπάσεων. Αν το αναζητήσεις (λέγεται "πότε θα βγουν οι αποσπάσεις") θα βρεις αρκετούς που έχουν κάτι να πουν επί του θέματος.
Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:31 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:08:55 μμ »
Η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών είναι μουδιασμένη. Ίσως και γι' αυτό δεν έτυχε ακόμη απαντήσεων ο εύλογος προβληματισμός σου.
Η γνώμη μου είναι ότι το κενού περιεχομένου κείμενο με την συγκεκριμένη διατύπωση έρχεται να ισορροπήσει λίγο και να "διασκεδάσει" το συναίσθημα απαγοήτευσης του εκπ/κου κόσμου. Κάποιοι δηλαδή αναλαμβάνουν να υποδυθούν (αλλά όχι να ενσαρκώσουν) τον ρόλο του Ρομπέν των εκπαιδευτικών θεμάτων.
Δεν μένει παρά να θυμόμαστε τέτοιου είδους απαντήσεις όταν θα έρθει η ώρα να ασκήσουμε
το εκλογικό μας δικαίωμα.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:16:50 μμ »
Να πω πάντως εδώ τη γνώμη μου, που μπορεί όμως να είναι και αφελής. Αφορά τον Μπράτη, ο οποίος, εντάξει, δεν ξέρω πόσο ειλικρινής είναι τελικά, αλλά εδώ που τα λέμε, βγαίνει και ενημερώνει ο άνθρωπος, έχει κάνει αρκετή δουλίτσα (πχ έχει κωδικοποιήσει τον νόμο για τις άδειες, μάζεψε τα κενά και τα πλεονάσματα κι έφτιαξε πινακάκια), ε, εντάξει, σε σχέση με τους υπόλοιπους εμένα μια χαρά μου φαίνεται... Να σημειώσω-προς αποφυγήν παρεξηγήσεων- ότι τον γνωρίζω αποκλειστικά και μόνο μέσω των ανακοινώσεών του, και επιπλέον, του έχω απευθύνει κατα καιρούς ερωτήσεις μέσω e-mail κι έχει απαντήσει άμεσα. Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω εμπειρία, μπορεί αυτή να είναι η δουλειά του ούτως ή άλλως και απλά να μου φαίνεται μια χαρά, απλά και μόνο επειδή οι υπόλοιποι ΔΕΝ κάνουν τη δουλειά τους..... τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος Poppee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Οφείλουμε να επαγρυπνούμε πάνω στις πράξεις μας.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:18:07 μμ »
Να αγιάσουν τα δάχτυλά σου συνάδελφε cd γι' αυτά που έγραψες. 
Αυτός είναι νομίζω και ο ενδεικνυόμενος τρόπος απάντησης...

Συνάδελφε  Alice6.
Το θέμα έχει να συνεχιστεί από αρχές Αυγούστου, είναι πολύ πίσω στη λίστα των θεμάτων 5η ή 6η σελίδα και εγώ θέλω να σταθώ στην σημερινή ημέρα και τις δηλώσεις που γίνανε...
Έχει νόημα...
...P....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:42:31 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:26:10 μμ »
Οκ Poppee, εγώ είδα απλά ότι είσαι νέο μέλος και είπα να κάνω τη διευκρίνηση, μήπως δεν το είχες προσέξει. Ελπίζω να μας πούνε τη γνώμη τους οι συνάδελφοι και να μην καταλαγιάσει το ζήτημα (το γενικότερο ζήτημα της καθυστέρησης) μόλις βγουν οι αποσπάσεις.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:26:46 μμ »
Να πω πάντως εδώ τη γνώμη μου, που μπορεί όμως να είναι και αφελής. Αφορά τον Μπράτη, ο οποίος, εντάξει, δεν ξέρω πόσο ειλικρινής είναι τελικά, αλλά εδώ που τα λέμε, βγαίνει και ενημερώνει ο άνθρωπος, έχει κάνει αρκετή δουλίτσα (πχ έχει κωδικοποιήσει τον νόμο για τις άδειες, μάζεψε τα κενά και τα πλεονάσματα κι έφτιαξε πινακάκια), ε, εντάξει, σε σχέση με τους υπόλοιπους εμένα μια χαρά μου φαίνεται... Να σημειώσω-προς αποφυγήν παρεξηγήσεων- ότι τον γνωρίζω αποκλειστικά και μόνο μέσω των ανακοινώσεών του, και επιπλέον, του έχω απευθύνει κατα καιρούς ερωτήσεις μέσω e-mail κι έχει απαντήσει άμεσα. Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω εμπειρία, μπορεί αυτή να είναι η δουλειά του ούτως ή άλλως και απλά να μου φαίνεται μια χαρά, απλά και μόνο επειδή οι υπόλοιποι ΔΕΝ κάνουν τη δουλειά τους..... τι να πω...

Καλώς το θέτεις γιατί ποτέ κανένα θέμα δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Ώραίες οι πρωτοβουλίες αλλά δεν είναι εκείνες για τις οποίες τους δίνεται η ψήφος εμπιστοσύνης. Η πληροφόρηση στην τελική ναι μεν αποτελεί δικαίωμα δικό μας, συνάμα είναι και υποχρέωσή μας! Έχουμε και εμείς ευθύνη να ψαχνόμαστε.. ένα site ενημερωμένο ενός αιρετού, αποτελεί διευκόλυνση, δεν μου αρκεί προσωπικά. Οι αιρετοί ψηφίζονται για να διασφαλίζουν ότι οι ενέργειες των Υπηρεσιακών συμβουλίων θα είναι σύννομες και αξιοκρατικές. Να μεταφέρουν το κλίμα ευαρέσκειας ή δυσαρέσκειας που επικρατεί, αλλά και την πραγματικότητα που επικρατεί στον εκπ/κο κόσμο. Οφείλουν με επιχειρήματα να μεσολαβούν μεταξύ ημών και των ιθυνόντων ώστε να ισορροπούν τα συμφέροντα με τον πλέον ορθολογικό και ηθικά αποδεκτό τρόπο. Προκειμένου να καθιερωθούν στην συνείδησή μας, θα πρέπει να το αποδεικνύουν με πειστήρια και όχι με ασαφείς δηλώσεις.


Όσο για το ό,τι σε πλήθος περιπτώσεων σπεύδουν να απαντήσουν, υπάρχει και ένα ποσοστό ερωτημάτων - αποριών που μένουν αναπάντητα. Στην πρόσφατη διαβούλευση για την αναμόρφωση του συστήματος μεταθέσεων, κείμενα ενυπόγραφα από εκπ/κους που προωθήθηκαν με e-mail δεν έτυχαν κανενός είδους σχολιασμού, γιατί άραγε;;;;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2011, 05:34:40 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Poppee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Οφείλουμε να επαγρυπνούμε πάνω στις πράξεις μας.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:40:32 μμ »
cd είσαι μέσα στο μυαλό μου.
Τι να πω, με ... - αλλά γιατί όχι και μας - κάλυψες όσο δεν πάει...
Δείτε τις δηλώσεις του Κου Μπράτη την Παρασκευή, 26 Αύγουστου 2011 20:03,  εδώ : http://www.mpratis.gr/index.php/2010-09-03-17-59-29/428--29-8-2011-

Προσέξτε το : "γ) «Επικύρωση πινάκων αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ για το σχολικό έτος 2011-2012»."

Δηλαδή σήμερα τι έγινε τελικά;
Τους πούλησε η Μηχανογράφηση του ΥΠΔΒΜΘ;

Εκεί τα ρίχνουν.
Και το Υπουργείο γιατί δεν βγαίνει με ένα δελτίο τύπου να απαντήσει αν υπήρξε πρόβλημα Μηχανογράφησης ή όχι;

Συνάδελφε  Alice6, μπορεί το site να με δείχνει ως νέο μέλος, αλλά αν κάνεις κλίκ στο  όνομα του φόρουμ, θα δεις ότι είμαι από το 2007 μέλος εδώ στην κοινότητα.


...P....

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:44:49 μμ »
Το Υπουργείο δεν βγαίνει να διαψεύσει ή να επιβεβαιώσει γιατί κανένας δεν νοιάζεται για το θέμα μας στην ουσία, παρά μόνο εμείς, δλδ όσοι περιμένουμε εναγωνίως την απόσπαση. Και ζώντας στον μικρόκοσμό μας, νομίζουμε ότι το θέμα μας απασχολεί όλο τον κόσμο, αλλά δεν είναι έτσι...

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:53:51 μμ »
Και ας κάνουμε και μία "άνιση" σύγκριση ...

Εδώ στην Κοινότητα του pde υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν κερδίσει επάξια το ενδιαφέρον και την αναγνωσιμότητα ακριβώς επειή "ανεβάζουν" μία έγκυρη πληροφόρηση, διασταυρωμένη. Την ανεβάζουν και την μοιράζονται επί της ουσίας και όχι για να εξασφαλίσουν κάτι.

Τις περισσότερες φορές διαρρέει μία πληροφορία από τους αιρετούς των συμβουλίων, οι προθέσεις όμως είναι περισσότερο συγγενείς του εντυπωσιασμού και της αναγνωρισιμότητας.

Τα συμπεράσματα δικά μας.. ::)

@ Αlice
Το Υπουργείο θα έπρεπε να το ενδιαφέρει η επικοινωνιακή του πολιτική. Γιατί όσοι έχουν σωστό κριτήριο, επιβραβεύουν και την πρόθεση και την συνέπεια. Αν και τα Υπουργεία και οι θώκοι υφίστανται περισσότερο για την περίφημη "αποτελεσματικότητα", ωστόσο δεν τάσσομαι υπέρ του μηδενισμού των πάντων. Και κάτι τελευταίο: Η διάθεση του Υπουργείου είναι να βάλει μία τάξη. Αυτό το έχω διαπιστώσει προσωπικά από τις αναγνώσεις που κάνω και τα μέτρα που κατά καιρούς λαμβάνονται. Το σύστημα μπάζει επειδή οι μηχανισμοί αναπαραγωγής των κακώς κειμένων είναι πολύ ισχυροί, το πότε θα μπει το μαχαίρι στο κόκκαλο είναι άλλη πονεμένη ιστορία.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Poppee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Οφείλουμε να επαγρυπνούμε πάνω στις πράξεις μας.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:56:44 μμ »
Alice6, το θέμα μας, είναι θέμα (εγώ θα έλεγα και θεματάρα), αλλά με αυτά και άλλα που γίνονται στο Ellada, έχει υποβαθμιστεί και πάντα φταίμε εμείς και κανένας άλλος.
Γράφουμε μόνο στα site , άντε και καμιά πορεία υπό τύπον απεργίας κυρίως για ωράρια και χρήματα (δε λέω ότι δεν έχουμε απαξιωθεί και από αυτά !), αλλά ξέρεις τώρα εκεί που καθοδηγούν ως συνήθως οι γνωστοί - άγνωστοι Αιρετοί - Συνδικαλιστές και λοιποί παρατρεχάμενοι που δεν πάνε να γράψουν καμιά ώρα στην τάξη, αλλά το έχουν επάγγελμα...

Προβληματίσου λίγο με την (μη) στάση του ΥΠΔΒΜΘ !
Δεν υπάρχει γραφείο Τύπου εκεί ή τα έχει πλακάκια με τους Αιρετούς!

Τι δηλώσεις είναι αυτές από τους Αιρετούς;
Γιατί εγώ, αν έγραφα ότι φταίει η Μηχανογράφηση που δεν προχωράμε να βγάλουμε αποτελέσματα και ήμουν Υπουργείο, θα είχα φωνάξει....!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2011, 05:59:26 μμ από Poppee »
...P....

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 29, 2011, 05:59:16 μμ »

Προσέξτε το : "γ) «Επικύρωση πινάκων αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ για το σχολικό έτος 2011-2012»."

Δηλαδή σήμερα τι έγινε τελικά;
Τους πούλησε η Μηχανογράφηση του ΥΠΔΒΜΘ;


Εκεί ήθελα να σταθώ και εγώ, αφού μιλάνε για επικύρωση, αυτό δεν σημαίνει πως οι πίνακες είναι έτοιμοι έστω και ανεπίσημα; Ή εγω δεν ξέρω καλά ελληνικά;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:01:45 μμ »


Απόψε στις 19:00 η Υπουργός στο madtv


MAD TV ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Α.Ε.
Εθνικής Αντιστάσεως 253, Παλλήνη 15351 | 2106665669


http://www.mad.tv/section/news/52225/madtv/Your_Voice_2908_:_Οι_Aλλαγές_στα_ΑΕΙ_

Αποσυνδεδεμένος Poppee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Οφείλουμε να επαγρυπνούμε πάνω στις πράξεις μας.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:08:08 μμ »
Και βέβαια AnnaB οι πίνακες ήταν έτοιμοι από Παρασκευή.
Ξέρεις γιατί δεν προχωράει το πράγμα.
Για να πάρεις ή πάρω ή πάρουμε τους εκλεγμένους (βλέπε Emai, τηλέφωνα κάτω από κάθε ανακοίνωση κλπ) και να παρακαλάμε έτσι για να συντηρούμε το "σύστημα" το οποίο στην τελική (θέλουν να μας περάσουν !) ότι είναι απαραίτητο για να μην το απαξιώσουμε.... έτσι γιατί απλά το Υπουργείο δεν κάνει καλά τη δουλειά του και δεν μπορεί να βάλει τη Μηχανογράφηση να τυπώσει και εκδόσει τις λίστες με τα τελικά αποτελέσματα.
Ήμαρτον !!!

Σημείωση: Το "σύστημα" είναι οι εκλογές για την ανάδειξη Αιρετών.

...P....

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:17:18 μμ »
Και βέβαια AnnaB οι πίνακες ήταν έτοιμοι από Παρασκευή.
Ξέρεις γιατί δεν προχωράει το πράγμα.
Για να πάρεις ή πάρω ή πάρουμε τους εκλεγμένους (βλέπε Emai, τηλέφωνα κάτω από κάθε ανακοίνωση κλπ) και να παρακαλάμε έτσι για να συντηρούμε το "σύστημα" το οποίο στην τελική (θέλουν να μας περάσουν !) ότι είναι απαραίτητο για να μην το απαξιώσουμε.... έτσι γιατί απλά το Υπουργείο δεν κάνει καλά τη δουλειά του και δεν μπορεί να βάλει τη Μηχανογράφηση να τυπώσει και εκδόσει τις λίστες με τα τελικά αποτελέσματα.
Ήμαρτον !!!

Σημείωση: Το "σύστημα" είναι οι εκλογές για την ανάδειξη Αιρετών.

Αυτή τη φορά με καλύπτεις εσύ Popeee. Kανένα τηλέφωνο δεν πρέπει να γίνεται στους αιρετούς για να μάθουμε μία ώρα νωρίτερα εκείνο που είναι ζήτημα ωρών πια να ανακοινωθεί. Εδώ και 20 μέρες, εάν είχε γίνει η απλή επίσημη ανακοίνωση από το Υπουργείο ότι τα αποτελέσματα δεν θα βγουν νωρίτερα της 30ης Αυγούστου, δεν θα αποδιδόταν και Φ.Π.Α σε εκείνους που "θρέφονται" από την ανυπαρξία επίσημης πληροφόρησης. Προσοχή όμως: Θρέφονται αλλά τους θρέφουμε κιόλας. Δεν είναι αυτή καθεαυτή η καθυστέρηση, αλλά η τυφλή αναμονή που δικαιολογημένα έχει προκαλέσει αγανάκτηση στον εκπαιδευτικό. Γιατί κακά τα ψέματα. Και να στο πει κάποιος ότι έτυχες της περίφημης απόσπασης, εάν δεν το δεις με τα μάτια σου αναρτημένο δεν είναι φρόνιμο να το λάβεις και υπόψη.
Εν κατακλείδι: είμαστε μέρος του συστήματος, στο χέρι μας είναι να αναπαράγουμε την "βέλτιστη" έκδοση που είναι ο επαγγελματισμός και η έντιμη διεκδίκηση κοινών σκοπών.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2011, 06:20:13 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.