*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ  (Αναγνώστηκε 86775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 28, 2024, 03:49:23 μμ »
Πότε θα μπορούμε να μάθουμε τα κενά επί των οποίων θα γίνουν πο αποσπάσεις για κάθε περιοχή; Τα βγάζει η κάθε διεύθυνση πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς από τη στιγμή που τελείωσαν οι μεταθέσεις;
τα κενα των αποσπασεων υπολογιζονται απο το καθε πυσδε εντος ιουνιου (μέσα προς τα τέλη)  και σε συνεχεια σχετικης οδηγιας που θα σταλει απο το υπουργειο. Δεν ανακοινωνονται απο τις δδε. Δημοσιοποιουνται σε καποιες περιπτωσεις και σε καποιες περιοχες απο τους κατα τοπους αιρετους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:32 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 28, 2024, 03:52:29 μμ »
Για απόσπαση εντός ΠΥΣΠΕ αλλά σε άλλη περιοχή αποφασίζει το αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ (πχ από Β σε Δ Δωδεκανήσου);
Δε χρειάζεται να γίνει καποια ενέργεια με τις αποσπάσεις που θα βγουν τον επόμενο μήνα;
ναι το πυσδε δωδεκανησου. Δε χρειαζεται καποια ενεργεια αυτη την εποχη (αυτο τον καιρο θα βγει εγκυκλιος για τις αποσπασεις απο πυσπε σε αλλο πυσπε). Ειναι εσωτερικη διαδικασια του καθε πυσπε και θα ξεκινησει στα περισσοτερα πυσπε εντος αυγουστου ενω σε καποια αδημονούντα εντος ιουλιου

Αποσυνδεδεμένος P20

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 29, 2024, 10:44:24 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ

Αποσυνδεδεμένος sinialo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 30, 2024, 07:11:12 μμ »
Καλησπέρα σας... είμαι νεοδιοριστος του 2023...έχω κάνει τον πρώτο χρόνο στον τόπο του διορισμού μου ... φέτος θα πάρω οργανική....
Η ερώτηση μου είναι αν θα μπορώ να ζητήσω απόσπαση για τη χρονιά που θα έρθει κ να χρωστάω τον έναν  χρόνο της οργανικής μου που θα μένει για του παραχρονου

Ξέρω ότι ίσως να έχει απαντηθεί πάλι.... συγνώμη που το ρωτάω ξανά
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2024, 07:27:17 μμ από sinialo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:32 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 30, 2024, 07:29:11 μμ »
Καλησπέρα σας... είμαι νεοδιοριστος του 2023...έχω κάνει τον πρώτο χρόνο στον τόπο του διορισμού μου ... φέτος θα πάρω οργανική....
Η ερώτηση μου είναι αν θα μπορώ να ζητήσω απόσπαση για τη χρονιά που θα έρθει κ να χρωστάω τον έναν  χρόνο της οργανικής μου που θα μένει για του παραχρονου

Ξέρω ότι ίσως να έχει απαντηθεί πάλι.... συγνώμη που το ρωτάω ξανά
Μόνο οι ειδικές κατηγορίες μπορούν να πάρουν απόσπαση. Οι υπόλοιποι πρέπει να υπηρετήσουν δύο χρόνια στην περιοχή του διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2252
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 30, 2024, 08:40:17 μμ »
Καλησπέρα σας... είμαι νεοδιοριστος του 2023...έχω κάνει τον πρώτο χρόνο στον τόπο του διορισμού μου ... φέτος θα πάρω οργανική....
Η ερώτηση μου είναι αν θα μπορώ να ζητήσω απόσπαση για τη χρονιά που θα έρθει κ να χρωστάω τον έναν  χρόνο της οργανικής μου που θα μένει για του παραχρονου

Ξέρω ότι ίσως να έχει απαντηθεί πάλι.... συγνώμη που το ρωτάω ξανά

Μόνο οι ειδικές κατηγορίες μπορούν να πάρουν απόσπαση. Οι υπόλοιποι πρέπει να υπηρετήσουν δύο χρόνια στην περιοχή του διορισμού.

Μόνο εντός ΠΥΣΠΕ και στην ίδια περιοχή που είσαι μπορείς να πάρεις απόσπαση. Σε άλλο ΠΥΣΠΕ δεν μπορείς. Δεν θυμάμαι όμως αν με απόσπαση εντός περιοχής χρωστάς ή οχι την οργανική.

Υ.Γ. Τελικά αν τη δεύτερη χρονιά πάρεις απόσπαση εντός ΠΥΣΠΕ και εντός περιοχής θεμελιώνεις κανονικά δικαίωμα μετάθεσης. Αντιγράφω απο την εγκύκλιο των μεταθέσεων:

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΙΙΙ: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών συμπεριλαμβάνεται και η απόσπαση από σχολείο σε σχολείο εντός της περιοχής διορισμού τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας. Ομοίως, συμπεριλαμβάνεται και η τοποθέτηση με θητεία σε Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο εντός της περιοχής διορισμού τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας [άρθρο 19, §4 του ν. 4692/2020 (111Α΄), όπως διαμορφώθηκε με το άρθρο 87, §2 του ν. 4954/2022 (136Α΄)]. Ο χρόνος αυτός λαμβάνεται υπόψη τόσο για μετάθεση από περιοχή σε περιοχή όσο και για βελτίωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2024, 08:59:04 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 31, 2024, 10:02:09 πμ »
Καλημέρα,
μπορεί κάποιος/α να γράψει με ποια ακριβώς σειρά γίνονται οι αποσπάσεις; (δηλαδή από ΠΥΣΠΕ/ΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΔΕ, φορείς, εντός ΠΥΣΠΕ/ΔΕ, Καλλιτεχνικά/Μουσικά/Διαπολιτισμικά κλπ).
Και πότε αναμένονται;
Κι ακόμα: στα καλλιτεχνικά/μουσικά ισχύει για την απόσπαση ό,τι ισχύει για τη μετάθεση, δηλαδή η πενταετής προϋπηρεσία; (για τα διαπολιτισμικά δεν προϋποτίθεται στη μετάθεση. Στην απόσπαση;)
Τα περσινά μόρια του τελευταίου αποσπασμένου μπορούμε να τα δούμε κάπου; (ενδιαφέρομαι για δευτεροβάθμια, αλλά φαντάζομαι ότι ισχύει κάτι παρόμοια με την πρωτοβάθμια).
Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #189 στις: Μάρτιος 31, 2024, 11:36:39 πμ »
Καλημέρα,
μπορεί κάποιος/α να γράψει με ποια ακριβώς σειρά γίνονται οι αποσπάσεις; (δηλαδή από ΠΥΣΠΕ/ΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΔΕ, φορείς, εντός ΠΥΣΠΕ/ΔΕ, Καλλιτεχνικά/Μουσικά/Διαπολιτισμικά κλπ).
Και πότε αναμένονται;
Κι ακόμα: στα καλλιτεχνικά/μουσικά ισχύει για την απόσπαση ό,τι ισχύει για τη μετάθεση, δηλαδή η πενταετής προϋπηρεσία; (για τα διαπολιτισμικά δεν προϋποτίθεται στη μετάθεση. Στην απόσπαση;)
Τα περσινά μόρια του τελευταίου αποσπασμένου μπορούμε να τα δούμε κάπου; (ενδιαφέρομαι για δευτεροβάθμια, αλλά φαντάζομαι ότι ισχύει κάτι παρόμοια με την πρωτοβάθμια).
Ευχαριστώ
Συνήθως η σειρά έχει ως εξής.
Οι αιτήσεις των αποσπάσεων για άλλο ΠΥΣΔΕ, φορείς κτλ γίνονται Απρίλη.
Οι αντίστοιχες για εντός ΠΥΣΔΕ γίνονται κατακαλόκαιρο.
Σε γενικές γραμμές πρώτα ανακοινώνονται οι αποσπάσεις σε φορείς.
Στη συνέχεια από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.
Τελευταίες οι εντός. Εκεί βέβαια έχει να κάνει και με την εκάστοτε διεύθυνση οπότε οι ημερομηνίες δεν είναι φιξαρισμένες.
Κάπως έτσι.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #190 στις: Μάρτιος 31, 2024, 01:34:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 01, 2024, 03:23:13 μμ »
Καλημέρα,
μπορεί κάποιος/α να γράψει με ποια ακριβώς σειρά γίνονται οι αποσπάσεις; (δηλαδή από ΠΥΣΠΕ/ΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΔΕ, φορείς, εντός ΠΥΣΠΕ/ΔΕ, Καλλιτεχνικά/Μουσικά/Διαπολιτισμικά κλπ).
Και πότε αναμένονται;
Κι ακόμα: στα καλλιτεχνικά/μουσικά ισχύει για την απόσπαση ό,τι ισχύει για τη μετάθεση, δηλαδή η πενταετής προϋπηρεσία; (για τα διαπολιτισμικά δεν προϋποτίθεται στη μετάθεση. Στην απόσπαση;)
Τα περσινά μόρια του τελευταίου αποσπασμένου μπορούμε να τα δούμε κάπου; (ενδιαφέρομαι για δευτεροβάθμια, αλλά φαντάζομαι ότι ισχύει κάτι παρόμοια με την πρωτοβάθμια).
Ευχαριστώ




Για απόσπαση στα μουσικά και καλλιτεχνικά απαιτείται πενταετής διδακτική υπηρεσία. Αναφέρεται στην εγκύκλιο Αποσπάσεων.
Τα τελευταία χρόνια οι αποσπάσεις ανακοινώνονται  από τέλος Ιουνίου μέχρι και αρχές Ιουλίου.

Τα μόρια του τελευταίου αποσπασμένου δεν ξέρω αν έχουν ανακοινωθεί κάπου από τους αιρετούς αλλά αν δεις τις περσινές αποσπάσεις στο ΠΥΣΔΕ που σε ενδιαφέρει θα δεις τα μόρια του τελευταίου αποσπασμένου. Προσωπικά όμως δεν θεωρώ ότι βοηθάει σε κατι. Πιο βοηθητικό θα ήταν να δεις πόσοι πήραν απόσπαση γιατί αυτό δείχνει ότι υπάρχουν λειτουργικά κενά. Αλλά και αυτό σχετικό είναι . Υπάρχουν ΠΥΣΔΕ που τη μια χρονιά παίρνουν αποσπάσεις και την επόμενη χρονιά όχι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.