*

Αποστολέας Θέμα: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!  (Αναγνώστηκε 35810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 24, 2015, 11:00:29 μμ »
- Δήλωση γιατρού << Είμαι γιατρός . Κάθε εβδομάδα κάνω ενέσεις σε σχιζοφρενή ασθενή μου, μόνιμο δάσκαλο. Ταυτόχρονα του χορηγείται φαρμακευτική αγωγή. Ο δάσκαλος φυσικά μου ζήτησε το απόρρητο, γιατί  φοβάται ότι θα χάσει τη δουλειά του. Το απόρρητο είναι δεδομένο στον ιατρικό χώρο.>>

το φιλαρακι σου ο γιατρος (αποτι καταλαβα σε σενα προσωπικα εκανε τη δηλωση) μονο δασκαλο εχει με σχιζοφρενεια;
αστυνομικο, στρατιωτικο, πιλοτο, δικαστη,ιερεα, παιδιατρο, νοσοκομα, οικιακη βοηθο, baby sitter, μαγειρα,χασαπη, κουρεα,ναυαγοσωστη, κυνηγο, οπλοπωλη,ταξιτζη,οδηγο λεωφορειου  κλπ κλπ δεν εχει;

δεν συμψηφιζω, αλλα  για να δουλευει καποιος στην εκπαιδευση με 700ευρω, τον θελει το γιατρο του  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 25, 2015, 12:02:37 πμ »
Κάποτε (το 2008 περίπου) είχε πάει ένας σύλλογος αδιορίστων στο υπουργείο και ζητούσαν μόνιμους μαζικούς διορισμούς. Αυτός που τους δέχτηκε τους απάντησε: " τι λέτε ρε παιδιά! μαζικούς διορισμούς;! εμείς έχουμε 3000 τρελούς εκπαιδευτικούς και δεν ξέρουμε τι να τους κάνουμε!''
Ναι υπάρχουν αρκετοί και με σχιζοφρένεια, έχω δει κάποιους. Για κατάθλιψη δεν το συζητάμε...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 25, 2015, 12:53:51 πμ »
- Δήλωση γιατρού << Είμαι γιατρός . Κάθε εβδομάδα κάνω ενέσεις σε σχιζοφρενή ασθενή μου, μόνιμο δάσκαλο. Ταυτόχρονα του χορηγείται φαρμακευτική αγωγή. Ο δάσκαλος φυσικά μου ζήτησε το απόρρητο, γιατί  φοβάται ότι θα χάσει τη δουλειά του. Το απόρρητο είναι δεδομένο στον ιατρικό χώρο.>>




-  Απορίες από έναν εκπαιδευτικό: Πόσο επικίνδυνο είναι αυτός ο δάσκαλος να κάνει μάθημα σε παιδάκια δημοτικού; Αν παραλείψει να πάρει τα φάρμακά του τα παιδάκια τι του φταίνε; Ποια η ευθύνη του γιατρού; Ποια η ευθύνη της πολιτείας όταν δεν ορίζει για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς να φέρουν  πιστοποιητικό υγείας κάθε χρόνο ,όπως οι αναπληρωτές;
Η ευθύνη της πολιτείας είναι να μετατάξει τέτοιουε εκπ/κούς σε άλλες υπηρεσίες όπου δεν έρχονται σε επαφή με παιδιά ή με κόσμο γενικότερα.
  

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 25, 2015, 08:52:47 πμ »
Εδω εχει σχιζοφρενεις αστυνομικους που κουβαλανε οπλα
Οι δασκαλοι σε πειραξαν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 25, 2015, 09:29:03 πμ »
O-η kleos02 νομίζω ότι δεν παρέθεσε την άποψη του γιατρού με κακή διάθεση. Οκ, κι εγώ είμαι λίγα χρόνια στην εκπαίδευση κι έχω δει δυστυχώς αρκετούς συναδέρφους με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Η λύση είναι μία: εξετάσεις κάθε χρόνο (π.χ. παθολόγος- καρδιολόγος- οφθαλμίατρος-ψυχολόγος/ψυχίατρος) για την προστασία και των μαθητών και την δική μας. Με ουσιαστικές εξετάσεις, όχι με μια απλή υπογραφή. Γιατί όταν πήγαμε να περάσουμε από εξετάσεις για τον μόνιμο διορισμό ο ψυχίατρος χωρίς να σε κοιτάξει καν έβαζε μια υπογραφή και ξεμπέρδευε. Αυτός δεν έχει ευθύνη;

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 25, 2015, 09:37:57 πμ »
O-η kleos02 νομίζω ότι δεν παρέθεσε την άποψη του γιατρού με κακή διάθεση. Οκ, κι εγώ είμαι λίγα χρόνια στην εκπαίδευση κι έχω δει δυστυχώς αρκετούς συναδέρφους με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Η λύση είναι μία: εξετάσεις κάθε χρόνο (π.χ. παθολόγος- καρδιολόγος- οφθαλμίατρος-ψυχολόγος/ψυχίατρος) για την προστασία και των μαθητών και την δική μας. Με ουσιαστικές εξετάσεις, όχι με μια απλή υπογραφή. Γιατί όταν πήγαμε να περάσουμε από εξετάσεις για τον μόνιμο διορισμό ο ψυχίατρος χωρίς να σε κοιτάξει καν έβαζε μια υπογραφή και ξεμπέρδευε. Αυτός δεν έχει ευθύνη;

φανταζεσαι ο ψυχιατρος να ζητουσε αναβολη του διορισμου σου, για να μπορεσει να παρει τη γνωμη και αλλων ειδικων;
αντε μετα να μπεις στην ταξη.
Υ.Γ. ευτυχως εγω διοριστηκα σε νησι που δεν υπηρχε ψυχιατρος στο νοσοκομειο  ::)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 26, 2015, 03:43:14 πμ »
Κάποτε (το 2008 περίπου) είχε πάει ένας σύλλογος αδιορίστων στο υπουργείο και ζητούσαν μόνιμους μαζικούς διορισμούς. Αυτός που τους δέχτηκε τους απάντησε: " τι λέτε ρε παιδιά! μαζικούς διορισμούς;! εμείς έχουμε 3000 τρελούς εκπαιδευτικούς και δεν ξέρουμε τι να τους κάνουμε!''
Ναι υπάρχουν αρκετοί και με σχιζοφρένεια, έχω δει κάποιους. Για κατάθλιψη δεν το συζητάμε...

Φοβερό επιχείρημα για να μη διορίζουν! Απορώ γιατί δεν τους κάνουν 20.000. Θα τους βόλευε καλύτερα.  ::)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 26, 2015, 06:54:48 πμ »
Εδω εχει σχιζοφρενεις αστυνομικους που κουβαλανε οπλα
Οι δασκαλοι σε πειραξαν?
Αν αναφέρεσαι σε μένα, απλώς απαντώ στο θέμα του φόρουμ που έχει σχέση με εκπ/κούς. Δεν αναφέραμε ποτέ για αστυνομικούς.  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος bubbletrouble

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 01, 2015, 12:11:42 μμ »
Πόσο ρατσιστικός τίτλος, ουάου!!!!
Ποιός είναι σε θέση να θέσει κατάλληλα κριτήρια αξιολόγησης υγείας με γνώμονα την σωματική και ψυχική προστασία (για να μην πω ισορροπία και μπερδευτούν περισσότερο τα πράγματα) των παιδιών κατά βάση, και ταυτόχρονα να θέσει κάποιες κατάλληλες γραμμές για το τι μπορεί να γίνεται για κάθε περίπτωση/διάγνωση διαφορετικά.
Το θέμα είναι καμιά ομάδα να μην νιώθει τρομοκρατημένη/φοβισμένη/απελπισμένη για το τι πρόκειται να πάθει.
Μακάρι να αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη σε κάποιες δομές ούτως ώστε να μην κρίνει κανείς αυθαίρετα καταστάσεις που δεν γνωρίζει ή επειδή κάπως τις είπε κάποιος ή τις υποθέτουμε. Και μακάρι να εδραιωνόταν ένα αίσθημα υπευθυνότητας από κάθε μέλος στο πως διαχειρίζεται αυτή την πρόνοια.
Πιστεύω ότι το πρώτο μέλημα είναι η προστασία των παιδιών από υπαρκτούς κινδύνους.
Σε κάθε άλλη περίπτωση ας μην ξεχνάμε ότι το σχολείο εκπροσωπεί ιδανικά και μια συλλογική κοινότητα αλλυλεγγύης στην οποία προωθούμε και την αποδοχή-διαφορετικότητα-μοναδικότητα, γιατί όταν δεν το κάνουμε νιώθουμε καλά να διαβάζουμε τον τίτλο του θέματος και αυτό για μένα θεωρείται ρατσισμός και δεν είναι οκ. Δηλαδή φοβόμαστε να μην είμαστε ρατσιστές για να μην υποπτευθούν οι άλλοι ότι έχουμε πρόβλημα οι ίδιοι- και αυτό δεν είναι επικίνδυνο για τα παιδιά? Και τέλος, μην ξεχνάμε και τους μαθητές που αντιμετωπίζουν προβλήματα ψυχικής υγείας ή στο οικογενειακό τους περιβάλλον. Απλά να σκεφτόμαστε και τι επιδράσεις έχουν για τη διαμόρφωση της δικής τους αντίληψης για την πραγματικότητα.
Τελοσπάντων, ας κάνει ο καθένας ότι ξέρει κατά βάθος ότι είναι καλό και περνάει από το χέρι του. Ας μην αποστασιοποιούμαστε και τόσο από κάτι που μπορεί να συμβεί σύντομα και σε μας για να αλλάξουμε στρατόπεδο. Κανείς δεν το ξέρει αυτό. Και απέναντι σε ένα κράτος που δεν ξέρει τι να κάνει με τους πολίτες του, τουλάχιστον να βρει ο καθένας ένα προσωπικό καλό και να το κάνει.
Και τελοσπάντων ρε παιδιά, άλλο διορισμός και άλλο πως συμπεριφερόμαστε απέναντι σε ευαίσθητες ομάδες συνανθρώπων.
Ας ασχοληθούμε με τη δική μας ευθύνη, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο επίπεδο, ας είναι θετική η επίδρασή μας στο συνάνθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 01, 2015, 04:05:16 μμ »
Εδω εχει σχιζοφρενεις αστυνομικους που κουβαλανε οπλα
Οι δασκαλοι σε πειραξαν?

Ο δάσκαλος συναναστρέφεται 30 ώρες κάθε εβδομάδα με το παιδί σου , όχι ο αστυνομικός.Και αν ο δάσκαλος για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ακούσει μια φωνή να του λέει ότι απειλείται απ το παιδί σου, εκείνο θα βλάψει.
Ο άνθρωπος δε φταίει σε κάτι. Μετά δε θα θυμάται τίποτα. Είναι η αρρώστια του τέτοια. Θα ήθελες το παιδί σου να είχε έναν τέτοιο δάσκαλο στην τάξη με αυτό το σοβαρό πρόβλημα; Ας βάλουμε τη θέση μας στη θέση αυτών των γονιών.

Όχι, δεν με πειράζουν αυτοί οι άνθρωποι, τους αγαπώ αδιακρίτως. Και δεν έχω παιδιά. Απλά έθεσα έναν προβληματισμό  περί ψυχικής υγείας. Ίσως, κάθε χρόνο ανεξαιρέτως [ b] όλοι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να φέρουν βεβαιώσεις ότι είναι ψυχικά καλά. Να μη φοβούνται ότι θα απολυθούν αν μάθει η υπηρεσία τους κάτι. Να ξέρουν ότι θα δουλεύουν στη διεύθυνση για παράδειγμα. 

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 01, 2015, 04:11:50 μμ »
O-η kleos02 νομίζω ότι δεν παρέθεσε την άποψη του γιατρού με κακή διάθεση. Οκ, κι εγώ είμαι λίγα χρόνια στην εκπαίδευση κι έχω δει δυστυχώς αρκετούς συναδέρφους με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Η λύση είναι μία: εξετάσεις κάθε χρόνο (π.χ. παθολόγος- καρδιολόγος- οφθαλμίατρος-ψυχολόγος/ψυχίατρος) για την προστασία και των μαθητών και την δική μας. Με ουσιαστικές εξετάσεις, όχι με μια απλή υπογραφή. Γιατί όταν πήγαμε να περάσουμε από εξετάσεις για τον μόνιμο διορισμό ο ψυχίατρος χωρίς να σε κοιτάξει καν έβαζε μια υπογραφή και ξεμπέρδευε. Αυτός δεν έχει ευθύνη;

Συμφωνώ με τη λύση που δίνεις. Μια φορά στη ζωή μας μας υποχρεώνει το υπουργείο να περάσουμε από ψυχίατρο, παθολόγο κτλ, πριν το διορισμό μας. Δηλαδή στην υπόλοιπη εκπαιδευτική μας πορεία  θα είμαστε καλα..;;

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 01, 2015, 04:32:19 μμ »
Όταν ειχα παει σε δημοσιο νοσοκομειο για να παρω πιστοποιητικο που χρειαζοταν για τους αναπληρωτες,ο ψυχίατρος του νοσοκομείου μολις ακουσε την ειδικοτητα μου-είμαι ΠΕ05-και γνωρίζοντας ότι εχουμε θεση και στα δημοτικα,αρχισε να μου λεει ότι τι δουλεια εχετε εσεις στην εκπαιδευση,εδω τα παιδια δεν ξερουν ιστορια,δεν εχουν βασικες γνωσεις,τι σας θελουν εσας κτλ.Η ηθελε να με προκαλεσει για να δει την ψυχολογικη μου κατασταση,αν θα θυμωσω χα χα χα,ή ειχε ένα θεματακι και ηθελε και ο ιδιος βοηθεια.
Αν και αποσβολωμενη,κρατηθηκα στο υψος μου(1,65)χα χα

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 01, 2015, 04:44:14 μμ »
μια συναδελφος που δουλευει στο εν λογω σχολειο απο οπου το περιστατικο μου ειπε τα εξης
ενας δασκαλος που συστηματικα μιλουσε ασχημα στα παιδια του τυπου "ποτε θα πατε γυμνασιο να σας ξεφορτωθουμε?"
και ειχε χτυπησει παιδι στο παρελθον
κοπανησε με ενα σπιραλ τον μαθητη και του ειπε "αι στο .... κ....παιδο"
αυτον τον δασκαλο τον πηγαν σε αλλο σχολειο για το υπολοιπο της χρονιας
δεν ξερω τι ψυχολογικα εχει, αλλα η διοικηση τον πηγε απλα σε αλλο σχολειο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σχιζοφρενείς εκπαιδευτικοί στα σχολειά μας!
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 01, 2015, 06:00:42 μμ »
Όταν ειχα παει σε δημοσιο νοσοκομειο για να παρω πιστοποιητικο που χρειαζοταν για τους αναπληρωτες,ο ψυχίατρος του νοσοκομείου μολις ακουσε την ειδικοτητα μου-είμαι ΠΕ05-και γνωρίζοντας ότι εχουμε θεση και στα δημοτικα,αρχισε να μου λεει ότι τι δουλεια εχετε εσεις στην εκπαιδευση,εδω τα παιδια δεν ξερουν ιστορια,δεν εχουν βασικες γνωσεις,τι σας θελουν εσας κτλ.Η ηθελε να με προκαλεσει για να δει την ψυχολογικη μου κατασταση,αν θα θυμωσω χα χα χα,ή ειχε ένα θεματακι και ηθελε και ο ιδιος βοηθεια.
Αν και αποσβολωμενη,κρατηθηκα στο υψος μου(1,65)χα χα

Επειδή γνωρίζω ότι αυτή δεν είναι ψυχιατρική τακτική ελέγχου, κατά 99% είχε προσωπικά θεματάκια με την ειδικότητά σου. Ίσως τον είχε απορρίψει κάποτε κάποια ξενόγλωσση φιλόλογος, ίσως η γυναίκα του να είναι φιλόλογος, ή κάποια άλλη ειδικότητα, ίσως απλά θέλει ο ίδιος γιατρό  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.145 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.