*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 510722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2394 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:29:59 μμ »
Στη Β' φάση  μπορούν να κάνουν αίτηση και όσοι δεν έκαναν αίτηση απόσπασης κατά την Α' φάση;

Κάνεις στην ουσία εκπρόθεσμη αίτηση απόσπασης. Πιστεύω ότι θα εξεταστεί από το ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:18:58 »

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2395 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:31:30 μμ »
Συγνώμη,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:
1)το ξέρουμε ότι θα ακολουθήσει σίγουρα και Β΄φάση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ;
2)πρέπει να υποβάλουν πάλι αίτηση όσοι δεν ικανοποιήθηκαν με την Α΄φάση ή ισχύει η πρώτη αίτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1) Συνήθως γίνονται δεύτερες αποσπάσεις.
2) Θα κάνεις αίτηση επανεξέτασης. Διαφορετικά δεν θα εξεταστεί ξανά η αίτησή σου.

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2396 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:47:15 μμ »
Γνωρίζετε αν στην αίτηση επανεξέτασης ξαναγράφεις τις επιλογές όσον αφορά στα Πυσδε και τους λόγους για τους οποίους θέλεις την απόσπαση καθώς και τα δικαιολογητικά? Η λες θα επιθυμούσα επανεξέταση της αίτησης για απόσπαση με αριθμ. πρωτ. τάδε... και την επισυνάπτεις?

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2397 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:49:56 μμ »
Γνωρίζετε αν στην αίτηση επανεξέτασης ξαναγράφεις τις επιλογές όσον αφορά στα Πυσδε και τους λόγους για τους οποίους θέλεις την απόσπαση καθώς και τα δικαιολογητικά? Η λες θα επιθυμούσα επανεξέταση της αίτησης για απόσπαση με αριθμ. πρωτ. τάδε... και την επισυνάπτεις?

Με τον αριθμ. πρωτ. και την ημερομηνία κατάθεσης.
 Εδώ δεν πείστηκαν με τα δικαιολογητικά, αν τα δουν γραμμένα θα συγκινηθούν?  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:18:58 »

Αποσυνδεδεμένος matlab88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2398 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:05:01 μμ »
Άκουσε κανείς κάτι για τα ΚΕΔΔΥ;
Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2399 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:00:09 πμ »
Το Υπουργείο έβγαλε Δελτίο Τύπου με Διευκρινίσεις σχετικά με τις Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών, όπου λέει:

"Τα Κεντρικά Υπηρεσιακά Συμβούλια (ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ) πραγματοποίησαν τις αποσπάσεις, ακολουθώντας τις προβλέψεις της σχετικής εγκυκλίου, και σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία:

Βήμα 1ο: Κατά προτεραιότητα αποσπάστηκαν σε περιοχές που είχαν κενά οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, σύζυγοι στρατιωτικών κλπ., μέλη Ο.Τ.Α. ή σύζυγοι δικαστικών).

Βήμα 2ο: Στη συνέχεια αποσπάστηκαν σε περιοχές με κενά οι εκπαιδευτικοί που έχουν οργανική θέση σε περιοχές στις οποίες υπήρχαν πλεονάσματα.

Βήμα 3ο: Τέλος αποσπάστηκαν σε περιοχές με κενά οι λοιποί εκπαιδευτικοί που δεν αποσπάστηκαν σύμφωνα με τις διαδικασίες των προηγούμενων περιπτώσεων βάσει της μοριοδότησής τους συγκρινόμενοι μεταξύ τους. Και σε αυτή τη φάση προτάχθηκαν εκ νέου αποσπάσεις εκπαιδευτικών που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες σε κενά που διαμορφώθηκαν μετά τα δύο πρώτα βήματα."

Όμως στην εγκύκλιο των αποσπάσεων (διαδικασία που πιστεύω θα έπρεπε να κατοχυρώνεται με κάποιο ΠΔ ή ΥΑ) υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 κατηγορίες αποσπάσεων: οι κατά προτεραιότητα και οι με κριτήρια μοριοδότησης, συνοδευόμενες από 2 "πονηρές" επισημάνσεις:

"ΕΠΙΣΗΜΑΝΣH: Η έγκριση των αποσπάσεων τελεί υπό την προϋπόθεση ύπαρξης κενών στην περιοχή υποδοχής και επίσης μη δημιουργίας κενών στην περιοχή προέλευσης."

"ΠΡΟΣΟΧΗ! Στις ανωτέρω κατά προτεραιότητα αποσπάσεις, αν δεν υπάρχουν λειτουργικά κενά στην περιοχή όπου θεμελιώνουν δικαίωμα απόσπασης οι εκπαιδευτικοί, σύμφωνα με την κατηγορία στην οποία ανήκουν, η απόσπαση δύναται να πραγματοποιείται σε όμορη αυτής περιοχή. Γι’ αυτό εφιστούμε την προσοχή να δηλώνονται και περιοχές όμορες της περιοχής πρώτης προτίμησης."

Αυτά σημαίνουν μόνο αποσπάσεις από "συν" σε "πλην", ακόμα και για τις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις. Κοινώς σημαίνουν ότι έπρεπε να γίνουν ΜΟΝΟ τα 2 πρώτα βήματα.

Επειδή, όμως, κατ' αυτόν τον τρόπο οι αποσπάσεις ήταν πολύ λίγες, κάτι που δε βόλευε ούτε τους αιρετούς (για συνδικαλιστικούς λόγους, θέλουν να εμφανίζονται ως σωτήρες μας) ούτε την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου (για πολιτικούς λόγους, θέλουν την πελατεία τους και αυτοί), αποφάσισαν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ να κάνουν και το Βήμα 3ο. Έτσι, αυξήθηκε μεν σημαντικά ο αριθμός των αποσπάσεων, δημιουργήθηκαν όμως και πολλά αξιοπερίεργα.

Τα αξιοπερίεργα ΔΕΝ θα δημιουργούνταν αν για την κατηγορία των αποσπάσεων με κριτήρια μοριοδότησης έτρεχε μόνο ΕΝΑ Βήμα (είτε το 2ο είτε το 3ο, για τους εκπαιδευτικούς καλύτερα το 3ο βέβαια, άλλο ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο των αποσπάσεων έπρεπε να τρέξουν μόνο το 1ο και το 2ο).

Παράδειγμα: 8 ΠΕ06 Ββάθμιας πάνε με το Βήμα 2ο στην Καβάλα. Οι 3 με τα περισσότερα μόρια πάνε στη Ββάθμια Καβάλας και οι 5 με τα λιγότερα πάνε στην Α/βάθμια Καβάλας. Ας πούμε λογικό, επειδή πρώτα καλύφθηκαν τα κενά της Ββάθμιας και μετά εξετάζει και για Αβάθμια. Στο Βήμα 3ο, όμως, εμφανίζονται 3 ΠΕ06 να πηγαίνουν στην Καβάλα, εκ των οποίων ένας πάει στη Ββάθμια Καβάλας! Αν και αλγοριθμικά μπορεί να εξηγηθεί (πράγματι στο Βήμα 3ο έφυγε ένας ΠΕ06 από τη Ββάθμια Καβάλας, άρα δημιουργήθηκε εκεί ένα κενό), σίγουρα αποτελεί χοντρό foul ότι δεν αντιμετωπίστηκαν ΟΛΟΙ της κατηγορίας των αποσπάσεων με κριτήρια μοριοδότησης συγκρινόμενοι μεταξύ τους σε ΕΝΑ βήμα.

Άλλο foul: όπως γράφτηκε και σε άλλο νήμα "η πολιτική ηγεσία αποφάσισε όσοι εκπαιδευτικοί δεν έβαλαν ως πρώτη επιλογή ακριβως την περιοχή που υπηρετεί ο σύζυγος απορρίφθηκαν από το σύστημα ως κατηγορία προτεραιότητας." Αυτό δεν προβλέπεται πουθενά στην εγκύκλιο των αποσπάσεων.

3ο foul: περιγράφηκε στο http://www.pde.gr/index.php?topic=23642.msg478757#msg478757 Κι εδώ άλλα έλεγε η εγκύκλιος και άλλα έγιναν.

Είναι να απορεί κανείς πώς μία μοριοδοτούμενη διαδικασία "κατάφεραν" να την κάνουν έτσι. Όπως είπε εύστοχα και ο rublev (http://www.pde.gr/index.php?topic=23642.msg479815#msg479815): "πρέπει να εξαλειφθεί κάθε υπόνοια προχειρότητας ή μαυρογυαλούρικης εκδούλευσης από στελέχη του κρατικού μηχανισμού και εργατοπατέρες".

Τέλος, σημαντικό είναι έστω και εκ των υστέρων να δοθούν στη δημοσιότητα και ΕΠΙΣΗΜΑ οι πίνακες κενών/πλεονασμάτων ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ εισήχθησαν στο πληροφοριακό σύστημα των αποσπάσεων.

Και μια απορία: για τις φετινές καθυστερήσεις δε θα αναλάβει κανείς την ευθύνη σε κανένα επίπεδο; Ούτε πολιτικό ούτε διοικητικό;

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2400 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:21:40 πμ »
Αποσπάσεις γίνονται καθ όλη τη διάρκεια του σχολ. Ετ. Ακόμα και για ένα άτομο, απλά αν δεν ενδιαφέρει αρκετούς δεν αναρτώνται  στο διαδίκτυο. Το θέμα και η ουσία είναι τι περιθώρια θα επιτρέψει η πολιτική ηγεσία και πότε θα καλέσει το ΚΥΣΔΕ για συνεδρίαση, έτσι ώστε να φτάσουν όλες οι αιτήσεις στα χέρια τους (από βουλευτικά γραφεία κ.α.) 
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος maria_e

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2401 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:49:17 πμ »
Για τις αποσπάσεις σε ΚΕΔΔΥ της Β/μιας οι νεότερες πληροφορίες (από το τμήμα ειδικής αγωγής του υπουργείου) λένε οτι όντως υπάρχει αυτή η λίστα που ανέφεραν και οι αιρετοί, όμως... η υπουργός έλειπε στο εξωτερικό και δεν την είχε υπογράψει (τι περίεργο :)). ΝΑ περιμένουμε εντός των ημερών. Σε ερώτησή μου για το πότε γυρίζει, η εγενέστατη υπάλληλος απάντησε οτι έχει επιστρέψει ήδη. Τώρα... πότε έφυγε, πότε γύρισε και τελικά πότε θα αξιωθεί να υπογράψει, εγώ δεν κατάλαβα κάτι εκτός του γνωστού "εντός των ημερών". 

Το καλό είναι οτι ενώ βρήκα τον ένα αιρετό στο τηλέφωνο και μου είπε οτι είμαι στη λίστα των αποσπασμένων την Τετάρτη στις 23:00, εγώ ήμουν ήδη στο καράβι και περιμένω στην οργανική μου (νότια Κρήτη), μέχρι να βγει και επίσημα..."κάποια στιγμή εντός των ημερών"...

Αποσυνδεδεμένος matlab88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2402 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 11:55:25 πμ »
Αντε επιτέλους να υπογράψει η Υπουργός για τις αποσπάσεις στα ΚΕΔΔΥ, να μην κάνουμε 150 χιλιόμετρα καθημερινά!!

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2403 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:50:57 μμ »
Το Υπουργείο έβγαλε Δελτίο Τύπου με Διευκρινίσεις σχετικά με τις Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών, όπου λέει:



"ΕΠΙΣΗΜΑΝΣH: Η έγκριση των αποσπάσεων τελεί υπό την προϋπόθεση ύπαρξης κενών στην περιοχή υποδοχής και επίσης μη δημιουργίας κενών στην περιοχή προέλευσης."

"ΠΡΟΣΟΧΗ! Στις ανωτέρω κατά προτεραιότητα αποσπάσεις, αν δεν υπάρχουν λειτουργικά κενά στην περιοχή όπου θεμελιώνουν δικαίωμα απόσπασης οι εκπαιδευτικοί, σύμφωνα με την κατηγορία στην οποία ανήκουν, η απόσπαση δύναται να πραγματοποιείται σε όμορη αυτής περιοχή. Γι’ αυτό εφιστούμε την προσοχή να δηλώνονται και περιοχές όμορες της περιοχής πρώτης προτίμησης."

Αυτά σημαίνουν μόνο αποσπάσεις από "συν" σε "πλην", ακόμα και για τις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις. Κοινώς σημαίνουν ότι έπρεπε να γίνουν ΜΟΝΟ τα 2 πρώτα βήματα.

Και να ρωτησω εγω σαν χαζη : ΄δεν θα επρεπε με καποιο τροπο να μου δοθουν τα κενα; Γιατι εφοσον ειχα δικαιωμα για 5 μονο περιοχες, ποιος μου ελεγε οτι θα την παρω; Δηλαδη θα αφηνα εξω περιοχες που υπηρχαν κενα χωρις να το ξερω¨. Ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο ; Εγω που δεν τα ηξερα ή το Υπουργειο που δεν ενημερωσε; Αν ηταν ετσι ας δηλωναμε περισσοτερες περιοχες π.χ 15 ή 20.

Αποσυνδεδεμένος kitsaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • -
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2404 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:12:33 μμ »
Εγώ πάντως χθες που πήγα να κάνω την αίτηση θεραπείας μου είπαν από το τμήμα αποσπάσεων της περιοχής που ζήτησα απόσπαση (παραμεθόριο) ότι κενά υπήρχαν και μέχρι να τελειώσει η β΄φάση αποσπάσεων μάλλον θα έχουν καλυφθεί από νεοδιόριστους. Και ρωτάω εγώ...
Γιατί δεν πήρανε απόσπαση όσοι ζητήσανε απόσπαση στον συγκεκριμένο νομό: Ποιός ευθύνεται ότι παρουσιάζανε τον νομό τάχα μου πλεονασματικό; Αυτοί που δώσανε τα κενά (Ότι να 'ναι); Το ΄''κακό''υπουργείο; Οι αιρετοί ''που δίνανε αγώνα για εμάς''; Ας αφήσουν τα συν, τα πλην και τα μόρια λοιπόν.Όλοι έχουν ευθύνη στην φαρσοκωμωδία αυτή..... Μπαχαλάκηδες και ανίκανοι κομματικοί υπάλληλοι. Δεν είμαστε ονόματα σ΄ένα χαρτί... Πρόκειται για τις ζωές μας...... Αλλά πλέον δεν τρώμε κουτόχορτο...
Ας μην ανάλυσουμε ότι ανακοινώθηκαν την τελευταία στιγμή.....

Αποσυνδεδεμένος gedegede

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2405 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:21:51 μμ »
ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Β ΦΑΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ..................ΑΝ ΓΙΝΕΙ

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2406 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:29:29 μμ »
ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Β ΦΑΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ ..................ΑΝ ΓΙΝΕΙ
Στο ΚΥΣΔΕ που επικοινωνησα πριν απο λιγο μου ειπαν: ¨δεν ειναι β φαση αποσπασεων , ειναι επανεξεταση των αιτησεων και δεν εχουμε καμμια ενημερωση για το ποτε.¨ Δεν καταλαβαινω παιζουνε με τις λεξεις;

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2407 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 02:00:32 μμ »
εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής σχετικά με τις αποσπάσεις... δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εξετάστηκαν αμοιβαία οι αιτήσεις απόσπασης... παράδειγμα ο Α κάνει αίτηση και ζητάει να πάει από την Ηλεία στην Κορινθία και ο Β κάνει αίτηση να πάει από την Κορινθία στην Ηλεία... γιατί το ΥΠΔΒΜΘ δεν υπολογίσε έτσι κενά και να ικανοποιήσει αμοιβαία αποσπάσεις?
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.