*

Αποστολέας Θέμα: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά  (Αναγνώστηκε 7219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
(Βλέποντας ότι δεν υπήρξε ανταπόκριση σε αυτό το μηνυμα που είχα αναρτήσει στους "Ωρομίσθιους", το ανοίγω εκ νέου εδώ με την ελπίδα μεγαλύτερης συμμετοχής:)

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή αυτή την εγκύκλιο: http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11949:ipourgeio-paideias-egkiklios-gia-tin-idiotiki-ekpaideisi&Itemid=1561

Πολλά μεγάλα Ιδιωτικά που βάζουν τους μαθητές να δίνουν εξετάσεις για διπλώματα ξένων γλωσσών, κάνουν πολλές επιπλέον ώρες χρησιμοποιώντας καθηγητές τους οποίους έχουν αδιόριστους. Πριν δώσω ΑΣΕΠ και διοριστώ το2005, δούλευα σε μεγάλο Ιδιωτικό της Αττικής με το παρακάτω καθεστώς: Σύμβαση αορίστου χρόνου, ως ωρομίσθια για 6 ώρες την εβδομάδα, πήγαινα κάθε μέρα και είχα 25 ένσημα το μήνα για 12 μήνες. Άρα μιλάμε προφανώς για μικρής μεν αξίας, αλλά για 4 χρόνια συνεχή και αδιάκοπα ένσημα. Όταν με προσέλαβαν, μου είπαν ότι θα κάνω μάθημα για τα διπλώματα. Ούτε για Διοριστήρια είχα ιδέα τότε ούτε για τίποτα τέτοιο- ήμουν 24 χρονών . Πέρασαν 2 χρόνια μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι αυτή η προυπηρεσία δε θα φαινόταν πουθενά. Μιλάμε ότι υπήρχαν 25 (!) καθηγητές με αυτό το καθεστώς-με άτομα που το έκαναν για 15, 20, 25 χρόνια (!). Μέσα στο ωρολόγια πρόγραμμα δε φαινόμασταν εμείς οι 25 πουθενά μιας και το μάθημά μας άρχιζε αμέσως μετά. (ώρα 13.15΄)   
Τις προάλλες συνάντησα τυχαία μια παλιά μου συνάδελφο και μου είπε ότι τώρα φαίνονται ως ωρομίσθιοι στην ενισχυτική-δηλ η Δευτεροβάθμια υποθέτω ότι γνωρίζει την ύπαρξή τους.
Πάρα πολλά -σχεδόν τα περισσότερα- μεγάλα Ιδιωτικά (τα οποία δε θέλω να κατονομάσω αλλά αν μου το ζητήσει κάποιος πολύ ευχαρίστως) απασχολούν εκπαιδευτικούς με αυτό το ιδιότυπο μαύρο καθεστώς για όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν. Πιστέυετε ότι υπάρχει καμιά πιθανότητα αναγνώρισης αυτής της προυπηρεσίας -με αναδρομικό διοριστήριο ή άλλο τρόπο- μέσω δικαστικής οδού ?
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2011, 10:22:07 μμ »
επειδη και εγω δεν εχω ξανακουσει τι εστι διοριστηριο και τα σχετικα..θες να μου εξηγησεις? δηλαδη ειναι ενα χαρτι το οποιο επιβεβαιωνει το οτι δουελευεις στο ιδιωτικο με σκοπο να αναγωριστει η προυπηρεσια σου?
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2011, 10:34:27 μμ »
Το διοριστήριο είναι ουσιαστικά η "επικύρωση"/ από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (δηλ. από το Υπουργείο Παιδείας) της περιοχης αρμοδιότητας στην οποία υπάγεται το ιδιωτικό σχολείο.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2011, 10:38:03 μμ »
ΝΕΦΕΛΗ_1, διοριστήριο γιοκ=απ΄ότι προκύπτει αναγνωρισμένη προυπηρεσία γιοκ  (Δε φαίνεσαι πουθενά για το Υπουργείο).
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2011, 10:42:20 μμ »
χωρις να γνωριζω, εχω την εντυπωση πως δυσκολα μπορει να αναγνωριστει αναδρομικα.. :-\  εκτος και αν οπως ειπες επιλεξεις να κινηθεις νομικα, που και παλι κανω εικασιες διοτι δεν το γνωριζω..
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2011, 08:46:55 πμ »
Διοριστήριο παιρνουν μόνο οι καθηγητες που καλυπτουν το κυριο πρόγραμμα μαθηματων και εχουν πάνω απο κάποιο αριθμο ωρών διδασκαλιας. Συνηθως το διοριστηριο δεν γίνεται απο την αρχη και πρεπει να εισαι γραμμενος οπωσδποτε στην επετηρίδα ιδιωτικων εκπαιδευτικων ( δεν ξερω αν άλλαξε αυτο τα τελευταια χρονια). Οι καθηγητες που δουλευουν στα clubs ή όπως αλλιως τα ονομαζει τα καθε σχολειο είναι σαν καθηγητες φροντιστηριου και δεν έχουν διοριστήριο. Εγω και άλλοι τεσσερεις χασαμε έτσι 6 χρονια δουλειάς σε μεγάλο ιδιωτικο της Θεσσαλονικης, αλλά σε οποια δευτεροβάθμια και να διοριστηκε ή μετατεθηκε ο καθενας μας, μας λένε οτι εφοσον δεν υπάρχει διοριστήριο, δεν αναγνωρίζονται κι ας υπάρχουν ένσημα και προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2015, 02:21:30 μμ »
http://apf.gr/default.asp?static=34&ID=35454

Πραγματικά ελπίζω αυτό το ΦΕΚ να λύσει δια παντός αυτό το αισχρό καθεστώς που υπήρχε σε πάρα πολλά ιδιωτικά σχολεία, με την προυπηρεσία των συναδέλφων να μη φαίνεται μετά πουθενά, ανύπαρκτη, χωρίς διοριστήριο κτλ. Έτσι ενισχυτική διδασκαλία ελληνικών ή ξένων γλωσσών, από εκπαιδευτικούς, είχε μεν ένσημα ΙΚΑ αλλά είχε μόνο αξία ως υπηρεσία για συντάξιμα.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:37:26 πμ »
Στο ραδιόφωνο άκουγα χθες ότι θα απαγορευτεί στα ιδιωτικά σχολεία να κάνουν φροντιστηριακά μαθήματα ΜΕ και ξένων γλωσσών. Ίσως αυτή η αλλαγή λύσει το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Mαύρη εργασια" -χωρις διοριστήριο" σε μεγάλα Ιδιωτικά
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2015, 07:08:17 μμ »
Στο ραδιόφωνο άκουγα χθες ότι θα απαγορευτεί στα ιδιωτικά σχολεία να κάνουν φροντιστηριακά μαθήματα ΜΕ και ξένων γλωσσών. Ίσως αυτή η αλλαγή λύσει το πρόβλημα;

ε, φυσικά θα εκτρέψει την ζήτηση σε ιδιώτες εκτός των ιδιωτικών σχολείων. PS εδώ και 20-30 χρόνια ειδικά στο IB 
όλοι σχεδόν οι καθηγητές κάνουν μάθημα στους πρωϊνούς μαθητές τους με τιμές τριψήφιες  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.