*

Αποστολέας Θέμα: Η λειτουργία των γραφείων εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 22724 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Η λειτουργία των γραφείων εκπαίδευσης
« στις: Μάρτιος 14, 2011, 03:56:37 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα σε συνέχεια του ποστ Αλλαγή ΜΚ νεοδιόριστων επειδή εκεί ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα και προκειμένου να μη το κλειδώσουμε.
Λεχθέντων τούτων, παραθέτω την τελευταία απάντηση απο την happiness και εν συνεχεία απαντώ:

τι εννοείς βγάζετε ΜΚ ανά τρεις μήνες; Το ΜΚ βγαίνει κάθε μήνα.
Όπως είπα, εγώ δεν γνωρίζω κάποιο νόμο ή διάταξη που να ορίζει κάθε πότε βγαίνουν οι αλλαγές ΜΚ. Οπότε κάθε γραφείο προφανώς το κάνει όσο πιο συχνά μπορεί. Επειδή σε εσάς το κάνουν κάθε μήνα δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το "σωστό", απλά είναι πιο συχνό και σίγουρα προτιμότερο. Κανονικά (για να είναι πραγματικά άμεση η διαδικασία για την πληρωμή των εκπαιδευτικών) θα έπρεπε να βγαίνουν κάθε μέρα, αφού κάθε μέρα υπάρχει περίπτωση κάποιος να δικαιούται καινούριο ΜΚ. Αλλά ούτε εσείς το κάνετε αυτό γιατί προφανώς δεν είναι εφικτό.

Και μη μου πεις ότι κάθεστε και ψάχνετε έναν έναν φάκελο να δειτε πότε αλλάζει ο καθένας ΜΚ.
Δεν ξέρω τι σύστημα έχουν ακριβώς οι συνάδελφοι που ασχολούνται με αυτό. Ξέρω μόνο πως είναι αρκετά χρονοβόρο.

Από τη στιγμή που υπάρχει υπολογιστής και e data /survey πόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα που να βγάζει ΜΚ αυτόματα; Λίγη αυτενέργεια δε βλάπτει. δηλαδή θες να μου πεις ότι από το ΠΛΗΝΕΤ ή έστω κάποιος αποσπασμένος ΠΕ19-20 δεν κατάφερε τόσα χρόνια τώρα να φιτάξει ένα πρόγραμμα που να στο βγάζει αυτόματα; Στη δική μας διεύθυνση ένα τέτοιο πρόγραμμα -σε ms dos- το έχουμε ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του 90!!! ( και εννοείται ότι εδώ και μία πενταετία έχουμε αναβαθμιστεί σε άλλο πρόγραμμα).
Το survey μιας και η ενημέρωσή του είναι ευθύνη των σχολείων, είναι αρκετά αναξιόπιστο. Εγώ προσωπικά δεν θα στηριζόμουν σε καμία περίπτωση σε αυτό.
Το e-datacenter είναι ενημερωμένο (τουλάχιστον στα ΜΚ) αλλά δεν βοηθάει ιδιαίτερα στην αυτοματοποίηση της διαδικασίας. Νομίζω ότι οι αναφορές που μπορεί να παράγει βοηθάνε, αλλά και πάλι η συναδέλφισσα που ασχολείται δεν το εμπιστεύεται πλήρως καθώς ακόμα και σε αυτό υπάρχουν λάθη και επιπλέον δεν περιλαμβάνει περιπτώσεις αναγνώρισης προϋπηρεσίας, μεταπτυχιακού κτλ. Οπότε χρησιμοποιεί και χειροκίνητο σύστημα για διασταύρωση και αυτό αργεί.
Η δημιουργία προγραμμάτων και εφαρμογών δεν είναι δουλειά του ΠΛΗΝΕΤ ούτε των αποσπασμένων στα γραφεία ΠΕ19-20. Ακόμα κι αν ήταν όμως, ούτε τα 3-5 άτομα (για όλο τον νομό) του ΠΛΗΝΕΤ, ούτε οι επιφορτισμένοι με πολλές άλλες γραφειοκρατικές αρμοδιότητες ΠΕ19-20 θα προλάβαιναν να το φτιάξουν. Εσύ είσαι τυχερή και η υπηρεσία σου φαίνεται να είναι πολύ καλά μηχανοργανωμένη. Αυτό δεν συμβαίνει παντού όμως. Στην δικιά μου για παράδειγμα το θέμα είναι ότι
1ον: η ικανότητα χρήσης ΗΥ των υπολοίπων συναδέλφων (συμπεριλαμβανομένου και του προϊστάμενου) κυμαίνεται από "κακή" έως "σχεδόν ανύπαρκτη"
2ον: η προθυμία τους να εξοικειωθούν περισσότερο κυμαίνεται από "πρόθυμος" έως "πλήρως αρνητικός"
3ον: όλοι ανεξαιρέτως οι υπάλληλοι διαχειρίζονται δουλειές που είναι συνεχόμενες και χρονικά πιεστικές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η συνάδελφος πχ που κάνει τα ΜΚ να μην μπορεί να διαθέσει σήμερα 5 μέρες εργασίας για να φτιάξει πχ ένα excel που θα την βοηθήσει στο μέλλον, και προτιμά να διαθέτει 1 μέρα εργασίας κάθε 3 μήνες για να το κάνει με τον "παλιό" τρόπο. Για δημιουργία προγράμματος δεν το συζητάω καν ...

Στο 2011 ζούμε βρε happiness - αν ειναι δυνατόν δηλαδή!!! Ο Προϊστάμενος διοικητικού τι κάνει; Και τώρα με την ενιαία αρχή πληρωμών τι θα κάνετε;
Και τι φταίνε και όλοι αυτοί οι εκπ/κοί να ταλαιπωρούνται έτσι;
Εμένα θα μου πεις;;; Εγώ φέτος έχω έρθει σε μετωπική σύγκρουση  με την πραγματικότητα (όπως πχ ότι για τον κάποιας ηλικίας κύριο διοικητικό που κάνει τα οικονομικά, ο ΗΥ έχει μικρή διαφορά από το διαστημόπλοιο) και έχω πλέον αποδεχτεί την ματαιότητα της κατάστασης και είμαι Ζεν. Μμμμμμμμμμμμμμ

Πάντως ότι ταλαιπωρούνται - ταλαιπωρούνται! Πολλοί περισσότεροι απο ό,τι νομίζεις! ( ξέρεις ότι μας ήρθε φάκελος απο ματάθεση που δύο χρόνια μετά δεν είχε λάβει ΜΚ από τότε που διορίστηκε; τον είχαν ακόμα στο 18 ενώ με την αναγνώριση προϋπηρεσίας πήγαινε στο 11!!!! Ευτυχώς δεν είχε περάσει η διετία αλλιώς θα είχε χάσει και τα αναδρομικά - και χωρις να ευθύνεται ο ίδιος! Έλεος πια με κάποιους γιωτάδες που αράζουν στις διευθύνσεις και τα γραφεία. ( γιατί προσωικά δεν θεωρώ ότι είναι θέμα υπερφόρτωσης εργασίας - στις περισσοτερες των περιπτώσεων είναι απλά θέμα τεμπελιάς!)
Δεν μπορώ να πω κάτι για την περίπτωση του συναδέλφου, σίγουρα υπάρχουν και κραυγαλέα παραδείγματα. Για το τελευταίο όμως , με βάση την προσωπική μου εμπειρία, αναγκαστικά θα διαφωνίσω. Στα γραφεία που έχω δουλέψει εγώ κανένας ικανός να προσφέρει εργασία δεν τεμπελιάζει. Ίσως η δικιά σου εμπειρία να είναι διαφορετική.

Το πρόβλημα είναι ότι η κατάσταση είναι χαοτική και με αυτή έρχεται αντιμέτωπος ο κάθε υπάλληλος. Και σημαντικός παράγοντας για την κατάσταση αυτή είναι κατά την γνώμη μου η φαντασιακή εικόνα που έχει η ανώτερη διοίκηση σε σχέση με την πραγματικότητα της κατώτερης (γραφεία) και κατώτατης διοίκησης (σχολεία). Διότι η κατώτερη διοίκηση λειτουργεί απαρχαιωμένα μεν αλλά έχει την ικανότητα δε να καλύπτει με μπαλώματα οποιοδήποτε πρόβλημα. Η δε ανώτερη κάνει "ασκήσεις επί χάρτου" είτε επειδή δεν γνωρίζει την πραγματική κατάσταση είτε επειδή επιλέγει να την αγνοεί. Δεν είναι δυνατόν πχ να κατεβαίνει εντολή πλήρους μηχανοργάνωσης των σχολείων όταν σήμερα υπάρχουν πάμπολλα νηπιαγωγεία που δεν διαθέτουν καν υπολογιστή, νηπιαγωγοί και δάσκαλοι που απλά δεν γνωρίζουν να χρησιμοποιούν ΗΥ (και δεν λέω μόνο για αυτούς που πήγαν στην επιμόρφωση και δεν ακούμπησαν, αλλά και για συναδέλφους που δεν πήγαν καν γιατί δεν ήταν και υποχρεωμένοι να πάνε), διοικητικοί και στελέχη εκπαίδευσης που έχουν minimum ικανότητες χρήσης ΗΥ (και αυτό δυστυχώς δεν αποδεικνύεται απλά με ένα edcl), διευθυντές σχολείων που αγνοούν την ευθύνη τους να ενημερώνουν τα ηλεκτρονικά συστήματα, απουσία υπηρεσίας υποστήριξης για τα συστήματα αυτά (για το survey πχ ποιος είναι υπεύθυνος υποστήριξης; ) και άλλα πολλά.


Τεσπά. Συνειδητοποιώ ότι έχουμε πλατιάσει πολύ το θέμα, οπότε (εκτός κι αν ανοιχτεί καινούριο θέμα) σταματάω εδώ, γιατί αλλιώς θα πρέπει να αυτο-κλειδωθώ  :P

Το ΜΚ βγαίνει κάθε μήνα γιατί και οι πληρωμές γίνονται κάθε μήνα. Αν πληρώναμε κάθε μέρα, ναι, θα το κάναμε κάθε μέρα. Δεδομένου δε ότι τα αναδρομικά πληρώνονται πάντα στη δεύτερη μισθοδοσία του μήνα (στις 16) για το λόγο αυτό τα βγάζουμε στο τέλος κάθε μήνα ώστε να  πληρώνονται στις 16 του επόμενου. Και αυτά ορίζονται απο την οικονομική νομοθεσία της μισθοδοσίας. Το ότι εσείς πληρώνετε κάθε τρίμηνο δεν είναι μεν παράνομο αυτο καθ΄αυτό -γιατί στην τελική η πληρωμή γίνεται - ωστόσο ακριβώς επειδή ειναι μεγαλύτερος ο αριθμός των φακέλων/ εκπαιδευτικών που πρέπει να ελεγχθεί αυξάνεται εκθετικά και η περίπτωση λάθους με αποτέλεσμα βέβαια να ταλαιπωρούνται αρκετοί εκπ/κοί.

κατά δεύτερον, ο μονος τρόπος να ειναι χρονοβόρα η διαδικασία καταβολής ΜΚ ειναι να ψάχνετε τον φάκελο έναν - έναν. Αλλιώς διαρκεί απλά όσο να μπεις στο αρχείο και να πατησεις εκτύπωση! Βεβαίως κάποιος πρέπει να κάνει το data entry ...αλλά αυτό δε γινεται λογω του Νο 2 που ανέφερες: ότι η προθυμία γενικώς κυμαίνεται απο το "προθυμος" ως το "¨τελείως αρνητικός". 

από την άλλη, σχετικά με αυτο που λες ότι το ΠΛΗΝΕΤ και οι διάφοροι αποσπασμένοι ΠΕ19-20 δεν είναι επιφορτισμένοι με αυτού του είδους την εργασία θα διαφωνήσω. Το τι είναι "επιφορτισμένος" ο καθένας να κάνει είναι απόρροια του τι "τρέχει" ως ανάγκη για την υπηρεσία. Ας πούμε εγώ έχω αναλάβει μεταξύ άλλων τις μεταθέσεις - αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε βοήθησα με τις αναδρομικές προαγωγές όταν αυτό χρειάστηκε ή δεν έφτιαξα καινούρια έγγραφα για τις ανακοινώσεις των τοποθετήσεων όταν έκρινα ότι έπρεπε να το κάνω. Για να λειτουργήσει όμως το σύστημα πρέπει να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία " αυτό δεν είναι δικό μου αντικείμενο" (δεδομένου μάλιστα ότι η αλλαγή αντικειμένου αλλάζει υποχρεωτικά ανά διετία - άλλο αν αυτή η διάταξη παραμένει ξεχασμένη σε κάποιο συρτάρι). (αυτό λίγο μου θυμίζει την περιπτωση μιας συναδέλφου που ενώ ειχε αναλάβει τα συνταξιοδοτικά καθόταν και περίμενε την υπηρεσια να την ενημερώσει και στο μεταξύ οι συνάδελφοι δεν ήξεραν ποιόν να ρωτήσουν για να υποβάλλουν αιτήσεις σε συγκεκριμένες ημερομηνίες- βλ. άπρακτο δίμηνο κτλ. - ενώ αυτό που θα έπρεπε να ειχε κάνει η εν λόγω υπάλληλος ήταν να διαβάσει τη συνταξιοδοτική νομοθεσια και να αποτανθεί στη διοίκηση για τυχόν απορίες....)

 Και σε μας ο ΠΛΗΝΕΤ και οι ΠΕ19-20 τα έκαναν τα προγράμματα - και είναι προς τιμήν τους. Μάλιστα, τα αντίστοιχα για αναπληρωτές και ωρομίσθιους που τα παιδιά έχουν περάσει όλες τις προϋπηρεσίες από το 2000 και μετά και έχουν κάνει συγχώνευση αλληλογραφίας για να βγαίνουν αυτόματα οι συμβάσεις/ αναθέσεις/ βεβαιώσεις προϋπηρεσίας έγιναν ως αποτέλεσμα της εργατικότητας και της αυτενέργειας των ατόμων αυτών ( που δεν είχαν επιφορτισθει επισημα με το σχετικό αντικείμενο). Όμως, οι συγκεκριμένοι είχαν τη νοοτροπία "αφού ζητάω απόσπαση για τους χ λόγους και η υπηρεσία με εξυπηρετεί, οφείλω και γω να εξυπηρετήσω την υπηρεσία". Και μπράβο τους για το σκεπτικό τους.

 Επίσης, δεδομένου ότι απο 1/1/11 ο κάθε προϊστάμενος είναι και ο εκκαθαριστής αποδοχών, δε νοοείται να μην έχει δοθεί εντολή να γίνουν προγράμματα οικονομικής διαχείρισης.  Αν δεν έχει γίνει ακόμα κακώς δεν έγινε! Αυτό δείχνει πραγματικά ότι είστε ανοργάνωτοι. ( το λέω διαπιστωτικά, δεν κρίνω κάποιον επ αυτού - αλλά θα πανικοβληθείτε σύντομα με την Ε.Α.Π.)

Όσον αφορά τους τεμπέληδες των γραφείων, ναι , υπάρχουν πολλοί. Εμείς έχουμε 6 σε σύνολο 22! (αν εξαιρέσεις τον έναν που δεν είναι τεμπέλης και βρίσκεται στη διεύθυνση για λόγους υγείας και ό,τι μπορεί κάνει ο άνθρωπος οι υπόλοιποι πέντε κ@&%$βαράνε ασύστολα αλλά αφού δεν κάνουν για την τάξη "αναγκαστικά"  παραμένουν στο γραφείο. Αυτό το νούμερο είναι μόνο στη διεύθυνσή μας. Αν βάλω και αυτούς που ξέρουμε και υπάρχουν στα λοιπά γραφεία του Νομού θα φτάσω έναν αριθμό +12 ( που σημαίνει 18 αμέσως αμέσως σε μία μονο δευτεροβάθμια ενός μόνο νομού της χώρας). Καθόλου μικρό νούμερο στατιστικά...

Τέλος, φυσικά και θα συμφωνήσω μαζί σου στο κομμάτι της ανώτερης, μέσης και κατωτέρας διοίκησης! Εξυπακούεται ότι γίνεται όπως ακριβώς τα περιγράφεις.
Διαφωνώ μόνο στο ότι αυτή η (υπαρκτή) κατάσταση  μας απαλλάσσει των ευθυνών μας να προσπαθήσουμε να γινουμε καλύτεροι. Το σκεπτικό "έτσι τα βρήκα και ας κάνει κάτι ο Προϊστάμενος γι΄αυτό -εγώ μέχρι τότε θα κάααααθομαι και θα περιμένω εντολές" εμένα με βρίσκει κάθετα αντίθετη!

αυτά ειχα να πω ως προς αυτό λοιπόν. Αν έχει κάποιος να γράψει τις δικές του εμπειρίες με τους υπαλλήλους των γραφείων και των διευθύνσεων (καλές και κακές) ας το κάνει. Θα βοηθήσει όλους να γινουμε καλύτεροι.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2011, 02:18:53 μμ από happiness »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ακριβώς όπως τα περιγράφεις είναι bitch!
Βέβαια στην πραγματικότητα σε όλα τα γραφεία που εγώ γνωρίζω το ΜΚ βγαίνει καθε 3 μήνες περίπου.
και ίσως (όχι ότι συμφωνώ) να μη μιλάγαμε αν η κατάσταση έμενε εκει.Το θέμα είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις περνάνε 4,5,6,7....μήνες και αν δε μιλήσουμε δεν έχουν σκοπό να το προχωρήσουν.
Εκει είναι που χάνεις τελείς την υπομονή σου >:(
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
έχω την εντύπωση -χωρίς να είμαι απολυτα σίγουρη, θα ήθελα να το ψάξω περισσότερο- ότι η κατά τρίμηνο καταβολή του ΜΚ είναι κατάλοιπο της εποχής που τα ΜΚ τα έβγαζε το υπουργείο ( όπως και τις προαγωγές) οπότε βεβαίως, λογικό είναι να έπαιρνε τόσο χρόνο εφόσον έβγαιναν...πανελλαδικά!
Πάντως, και στο γραφείο που δούλευα για 2,5 χρόνια πριν καιρό και τώρα που είμαι στη Διεύθυνση τα βγάζαμε πάντα κάθε μήνα. Όσο για τα ΜΚ των νεοδιόριστων τα βγάζαμε αμέσως ως εισήγηση στο ΠΥΣΔΕ το οποίο όμως συνεδρίαζε περίπου 2-3 μήνες μετά οπότε και ΜΟΝΟ για την περίπτωση των νεοδιόριστων η καταβολή γινόταν αναδρομικά γύρω στο Δεκέμβρη.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Το ΜΚ βγαίνει κάθε μήνα γιατί και οι πληρωμές γίνονται κάθε μήνα. Αν πληρώναμε κάθε μέρα, ναι, θα το κάναμε κάθε μέρα. Δεδομένου δε ότι τα αναδρομικά πληρώνονται πάντα στη δεύτερη μισθοδοσία του μήνα (στις 16) για το λόγο αυτό τα βγάζουμε στο τέλος κάθε μήνα ώστε να  πληρώνονται στις 16 του επόμενου. Και αυτά ορίζονται απο την οικονομική νομοθεσία της μισθοδοσίας. Το ότι εσείς πληρώνετε κάθε τρίμηνο δεν είναι μεν παράνομο αυτο καθ΄αυτό -γιατί στην τελική η πληρωμή γίνεται - ωστόσο ακριβώς επειδή ειναι μεγαλύτερος ο αριθμός των φακέλων/ εκπαιδευτικών που πρέπει να ελεγχθεί αυξάνεται εκθετικά και η περίπτωση λάθους με αποτέλεσμα βέβαια να ταλαιπωρούνται αρκετοί εκπ/κοί.

κατά δεύτερον, ο μονος τρόπος να ειναι χρονοβόρα η διαδικασία καταβολής ΜΚ ειναι να ψάχνετε τον φάκελο έναν - έναν. Αλλιώς διαρκεί απλά όσο να μπεις στο αρχείο και να πατησεις εκτύπωση! Βεβαίως κάποιος πρέπει να κάνει το data entry ...αλλά αυτό δε γινεται λογω του Νο 2 που ανέφερες: ότι η προθυμία γενικώς κυμαίνεται απο το "προθυμος" ως το "¨τελείως αρνητικός". 
Λοιπόν, ρώτησα και έμαθα. Τις αλλαγές ΜΚ τις κάνει ο συνάδελφος διοικητικός που είναι επί των οικονομικών, ανά 2 μήνες. Η σχέση του κυρίου με το πισί έιναι στο απόλυτο απαραίτητο μίνιμουμ και λόγω ηλικίας και φόρτου εργασίας, εκεί ακριβώς θα παραμείνει. Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω ακούσει παράπονα για την δουλειά του, εκτός από 1-2 επί σύνταξη συναδέλφους που ήρθαν και απαιτούσαν να τους βγει άμεσα το ΜΚ1 (όχι να πληρωθούν, να βγει το ανακοινωτήριο και να γίνει το αντίστοιχο πρακτικό) για κάποιον ανεξήγητο κατ' εμέ λόγο, αφού τους ενημέρωσε και τους διαβεβαίωσε ότι η διαδικασία αυτή θα γίνει αναδρομικά και δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσουν ή να βγει η σύνταξη τους με βάση το ΜΚ2. Αυτή την συμπεριφορά των συγκεκριμένων εκπαιδευτικών,  εγώ την θεώρησα καθαρά αντι-συναδελφική και παράλογη. Τεσπά.

από την άλλη, σχετικά με αυτο που λες ότι το ΠΛΗΝΕΤ και οι διάφοροι αποσπασμένοι ΠΕ19-20 δεν είναι επιφορτισμένοι με αυτού του είδους την εργασία θα διαφωνήσω. Το τι είναι "επιφορτισμένος" ο καθένας να κάνει είναι απόρροια του τι "τρέχει" ως ανάγκη για την υπηρεσία. Ας πούμε εγώ έχω αναλάβει μεταξύ άλλων τις μεταθέσεις - αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε βοήθησα με τις αναδρομικές προαγωγές όταν αυτό χρειάστηκε ή δεν έφτιαξα καινούρια έγγραφα για τις ανακοινώσεις των τοποθετήσεων όταν έκρινα ότι έπρεπε να το κάνω. Για να λειτουργήσει όμως το σύστημα πρέπει να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία " αυτό δεν είναι δικό μου αντικείμενο" (δεδομένου μάλιστα ότι η αλλαγή αντικειμένου αλλάζει υποχρεωτικά ανά διετία - άλλο αν αυτή η διάταξη παραμένει ξεχασμένη σε κάποιο συρτάρι). (αυτό λίγο μου θυμίζει την περιπτωση μιας συναδέλφου που ενώ ειχε αναλάβει τα συνταξιοδοτικά καθόταν και περίμενε την υπηρεσια να την ενημερώσει και στο μεταξύ οι συνάδελφοι δεν ήξεραν ποιόν να ρωτήσουν για να υποβάλλουν αιτήσεις σε συγκεκριμένες ημερομηνίες- βλ. άπρακτο δίμηνο κτλ. - ενώ αυτό που θα έπρεπε να ειχε κάνει η εν λόγω υπάλληλος ήταν να διαβάσει τη συνταξιοδοτική νομοθεσια και να αποτανθεί στη διοίκηση για τυχόν απορίες....)

 Και σε μας ο ΠΛΗΝΕΤ και οι ΠΕ19-20 τα έκαναν τα προγράμματα - και είναι προς τιμήν τους. Μάλιστα, τα αντίστοιχα για αναπληρωτές και ωρομίσθιους που τα παιδιά έχουν περάσει όλες τις προϋπηρεσίες από το 2000 και μετά και έχουν κάνει συγχώνευση αλληλογραφίας για να βγαίνουν αυτόματα οι συμβάσεις/ αναθέσεις/ βεβαιώσεις προϋπηρεσίας έγιναν ως αποτέλεσμα της εργατικότητας και της αυτενέργειας των ατόμων αυτών ( που δεν είχαν επιφορτισθει επισημα με το σχετικό αντικείμενο). Όμως, οι συγκεκριμένοι είχαν τη νοοτροπία "αφού ζητάω απόσπαση για τους χ λόγους και η υπηρεσία με εξυπηρετεί, οφείλω και γω να εξυπηρετήσω την υπηρεσία". Και μπράβο τους για το σκεπτικό τους.
Εσύ bitch είσαι διοικητικός, κατά συνέπεια όλες οι διοικητικές δουλειές είναι της αρμοδιότητάς σου. Ο καταμερισμός των αντικειμένων δεν γίνεται για να μην έχεις πολύ δουλειά. Γίνεται για την καλύτερη οργάνωση της υπηρεσίας. (Συμφωνούμε εδώ φαντάζομαι). Το πλαίσιο λειτουργίας των ΠΛΗΝΕΤ από την άλλη δεν νομίζω ότι περιλαμβάνει την ανάπτυξη εφαρμογών. Το ΠΛΗΝΕΤ Λάρισας έχει κωδικοποιήσει τις αρμοδιότητές τους, αλλά δεν ξέρω σε ποιες διατάξεις το στηρίζει. Όπως και να χει, είναι τιμή των συναδέλφων που έκατσαν και έκαναν αυτή την δουλειά. Όπως είναι και τιμή άλλων που παίρνουν τις μεταθέσεις στο σπίτι τους (όπως κάποιο μέλος του pde :P) για να τις προλάβουν. Γενικά είναι πολλά τα ΠΑΡΑΠΑΝΩ που μπορεί να κάνει ένας υπάλληλος και αυτό θα είναι πάντα εκτιμητέο. ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι ο διπλανός υπάλληλος που δεν τα κάνει είναι κατακριτέος. Εγώ προσωπικά κάνω λίγα πράγματα παραπάνω γιατί πολύ απλά θεωρώ πως πρέπει κάποια στιγμή το δημόσιο να σταματήσει να λειτουργεί πάνω στο ξεζούμισμα του φιλοτίμου του κάθε ΔΥ (που με αυτό τον τρόπο μπαλώνει για χάρη της κατώτερης διοίκησης τα ... αμπάλωτα) και να αναγκαστούν οι διοικητές δομές να ανασκουμπωθούν. Παρόλα αυτά βέβαια, δεν μπορώ να πω ότι έχω μείνει από 1/9 πάνω από 5 μέρες χωρίς δουλειά (μη κοιτάς τώρα... έχω κολλήσει με κάτι χαρτιά που μου λείπουν γι' αυτό γράφω  :P).

 
Αυτό δείχνει πραγματικά ότι είστε ανοργάνωτοι. ( το λέω διαπιστωτικά, δεν κρίνω κάποιον επ αυτού - αλλά θα πανικοβληθείτε σύντομα με την Ε.Α.Π.)
Πες μου κάτι που ΔΕΝ ξέρω  :P :P :P
Όσον αφορά τους τεμπέληδες των γραφείων, ναι , υπάρχουν πολλοί. Εμείς έχουμε 6 σε σύνολο 22! (αν εξαιρέσεις τον έναν που δεν είναι τεμπέλης και βρίσκεται στη διεύθυνση για λόγους υγείας και ό,τι μπορεί κάνει ο άνθρωπος οι υπόλοιποι πέντε κ@&%$βαράνε ασύστολα αλλά αφού δεν κάνουν για την τάξη "αναγκαστικά"  παραμένουν στο γραφείο. Αυτό το νούμερο είναι μόνο στη διεύθυνσή μας. Αν βάλω και αυτούς που ξέρουμε και υπάρχουν στα λοιπά γραφεία του Νομού θα φτάσω έναν αριθμό +12 ( που σημαίνει 18 αμέσως αμέσως σε μία μονο δευτεροβάθμια ενός μόνο νομού της χώρας). Καθόλου μικρό νούμερο στατιστικά...
Γι αυτό εγώ έγραψα "κανένας ικανός να προσφέρει εργασία δεν τεμπελιάζει". Έχουμε και εμείς σε σύνολο 10 ατόμων 4 άτομα με προβλήματα υγείας. Αλλά ΔΕΝ τεμπελιάζουν. Απλά δεν μπορούν να προσφέρουν.

Διαφωνώ μόνο στο ότι αυτή η (υπαρκτή) κατάσταση  μας απαλλάσσει των ευθυνών μας να προσπαθήσουμε να γινουμε καλύτεροι. Το σκεπτικό "έτσι τα βρήκα και ας κάνει κάτι ο Προϊστάμενος γι΄αυτό -εγώ μέχρι τότε θα κάααααθομαι και θα περιμένω εντολές" εμένα με βρίσκει κάθετα αντίθετη!
Ε καλά δεν είπαμε να φτάσουμε και εκεί :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
"...εγώ δεν προσφέρω κάτι παραπάνω πέρα από αυτό που ορίζουν οι αρμοδιότητές μου γιατί το δημόσιο είναι αρτηριοσκληρωτικό... ψάχνω να βρω διατάξεις που ορίζουν αρμοδιότητες και τίποτα παραπάνω... δεν παίρνω πρωτοβουλίες και δεν αυτενεργώ..."


Αντιλήψεις δημοσιοϋπαλληλικής και πουλημένης συνδικαλιστικής  νοοτροπίας που πήγανε την Ελλάδα πίσω.
Αποτέλεσμα υπηρεσίες χαμηλής ποιότητας, χαμηλή παραγωγικότητα και μιζέρια ενός μίζερου κλάδου... ντρέπομαι που είμαι μόνιμος εκπαιδευτικός...

Αν καταργηθεί συνταγματικά η μονιμότητα για όλους (με βρίσκει σύμφωνο και ας είμαι μόνιμος), τότε να δείτε πως οι αντιπαραγωγικοί θα καταλήξουν σπιτάκια τους και πως οι τεμπέληδες θα γίνουν εργατικοί.

Ποσοτικοί και μετρήσιμοι στόχοι για όλους.

Εφαρμογή του management ανθρωπίνων πόρων...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2011, 01:07:59 πμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
α τώρα το ειδα τούτο το ποστ πως έχει απαντήσεις....καλώς λοιπον, να σας πιάσω έναν - έναν :
@ happiness
εγώ είμαι βέβαια διοικητικός αλλά και συ και τόσοι άλλοι που βάζετε μέσον κάθε χρόνο - όπως έκανα κι εγώ παλιότερα ως εκπ/κός- να αποσπασθείτε στα γραφεία πρέπει να έχετε κατά νου ότι εκεί που έρχεστε, έρχεστε για να επιτελέστε ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ έργο όχι διδακτικό. Άρα, ό,τι είναι δική μου αρμοδιότητα ειναι εξ ορισμου και δικη σου.
Βεβαίως και είναι τιμή σου που παίρνεις τις μεταθέσεις και στο σπίτι σου και μπράβο σου - ο καθένας πρέπει να κάνει το κάτι παραπάνω αν είναι έστω και στο ελάχιστο ευσυνείδητος και σωστός. Αλλά δε μπορεί απο τη μία να παιρνεις δουλειά για το σπιτι και απο την άλλη να λες " α αυτό δεν είναι δικό μου αντικείμενο" όταν είναι να βοηθησεις τον συνάδελφό σου που πνίγεται σε κάποια δεδομένη στιγμή. Δε λέω να βοηθήσεις όταν και το δικό σου αντικείμενο τρέχει στο φουλ αλλά πες μου - απο τον Δεκέμβριο που τελειώσαμε με τις μεταθέσεις τι άλλο καναμε σχετικά με αυτές απο τότε. Εγώ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! Βρήκα να κάνω άλλα αντικείμενα, βοήθησα άλλους, έκανα τσεκάρισμα στις βελτιώσεις/οριστικές τοποθετήσεις αλλά να σου πω κάτι; Δεν ήταν στην αρμοδιότητά μου να το κάνω...θα μπορούσα να κάθομαι και να ξύνομαι - γιατι ούτε τοποθετήσεις τρέχουν τώρα, ούτε νεοδιόριστοι ούτε συντάξεις που είναι το αντικείμενό μου για φέτος. ( και θα ήμουν και απολύτως νόμιμη εδώ που τα λέμε). Αντ' αυτού βοήθησα στη βελτίωση του site της δ/νσης, έβγαλα νέα πρότυπα αιτήσεων αδειων - γιατί αυτά που είχαν ήταν απο το 80!!- έφτιαξα μερικά προσωπικά μητρώα που τελούσαν σε ...αποσύνθεση και άρχισα να ενημερώνω πλήρως το e data - ανεξάρτητα αν έχω ή όχι αιτήσεις μετάθεσης.... Όχι, δεν είμαι φαινόμενο - αλλά αυτά έπρεπε να χουν γίνει απο τους προκατόχους μου εδώ και πολλά χρόνια τώρα.  το ότι δεν έγιναν δεν κάνει εμένα τη σούπερ υπάλληλο αλλά σίγουρα κάνει αυτούς τους σούπερ Μ@ΥΤΡ##@ Σ που ναι, πήγαν την Υπηρεσία πολλά χρόνια πίσω.

Ας πούμε πόσο δύσκολο ήταν για τον συνάδελφό σου τον ΠΕ19-02 ( πενταετούς όπως ξέρεις φοίτησης , μηχανικό του Πολυτεχνείου) τόσα χρόνια που αποσπάται να δείξει στην καψερή υπάλληλο που κάνει τις άδειες ότι μπορεί να έχει ένα Πρότυπο word αντί να γράφει κάθε φορά καινούριο; Πόση φαιά ουσία θέλει αυτό; Αντ' αυτού κάθεται αμεριμνος μπροστά στον υπολογιστή να λάβει τα mail της ημέρας , κατά τις δέκα την κοπανάει για πρωϊνο καφέ και αν θυμηθεί θα έρθει πάλι κατά τη μία να μπει στο facebook με την ησυχία του. Και ακριβώς επειδη είναι έτσι όπως ειναι, δεν του δίνει ο Προϊστάμενος του Διοικητικού κανένα άλλο αντικείμενο γιατί θα εκτεθούμε όλοι επειδή ΔΕΝ θα το έχει κάνει.
Εντάξει αν το σκεπτικό " το παίζω γιωτάς για να λουφάρω"  - που το κρυβουν κάποιοι πίσω απο το σκεπτικό " δεν είναι αρμοδιότητά μου" το βρισκεις σωστό - πάω πάσο...Αλλά μετά μη φωνάζουμε για την ποιότητα - ή μάλλον την έλλειψη ποιοτητας- στη δημόσια διοίκηση. 

τώρα όσον αφορά το σκεπτικο σου ότι "δεν προσφέρεις κάτι παραπάνω απο ό,τι ορίζουν οι αρμοδιότητές σου" θα συμφωνήσω με τον knaison - το δημόσιο γι αυτό το λογο συνεχίζει να ειναι αρτηριοσκληρωτικό όπως γράφεις - γιατί λείπει η αυτενέργεια και περισσεύει η ευθυνοφοβία.

Hey Knaison  οικονομολόγος είσαι; Τα περί ανθρώπινων πόρων και ΔΟΠ τα έκανα κι εγώ σε μια επιμόρφωση για την οργάνωση και διοίκηση της εκπ/σης και μου άρεσαν πολύ σα μαθήματα. Μακάρι να εφαρμόζονταν κιόλας....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2011, 01:32:57 πμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Καλημέρα bitch οικονομολόγος είμαι με 6 χρόνια προϋπηρεσία σε τράπεζα και 5 χρόνια λογιστής σε υπουργείο πριν μπω στην εκπαίδευση με γραπτό ΑΣΕΠ... το ζητούμενο στο δημόσιο τομέα είναι η μεγιστοποίηση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών με βελτίωση της ανταγωνιστικότητας και παράλληλη ικανοποίηση των αναγκών των εργαζομένων.
Οργανωτικές δομές και συστήματα διοίκησης που θα ενισχύουν την ευελιξία και την αποτελεσματικότητα, με μετρήσιμους και ποσοτικούς στόχους.

Στα γραφεία δεν πάτε για να αράξετε συνάδελφοι... εκεί είστε διοικητικοί και όχι εκπαιδευτικοί, αλλιώς καθήστε στα σχολεία σας.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
@ happiness
εγώ είμαι βέβαια διοικητικός αλλά και συ και τόσοι άλλοι που βάζετε μέσον κάθε χρόνο - όπως έκανα κι εγώ παλιότερα ως εκπ/κός- να αποσπασθείτε στα γραφεία πρέπει να έχετε κατά νου ότι εκεί που έρχεστε, έρχεστε για να επιτελέστε ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ έργο όχι διδακτικό. Άρα, ό,τι είναι δική μου αρμοδιότητα ειναι εξ ορισμου και δικη σου.
Την σύγκριση την έκανα μεταξύ του διοικητικού και του τεχνικού ΠΛΗΝΕΤ, όχι μεταξύ διοικητικού και διοικητικού.
Βεβαίως και είναι τιμή σου που παίρνεις τις μεταθέσεις και στο σπίτι σου και μπράβο σου - ο καθένας πρέπει να κάνει το κάτι παραπάνω αν είναι έστω και στο ελάχιστο ευσυνείδητος και σωστός. Αλλά δε μπορεί απο τη μία να παιρνεις δουλειά για το σπιτι και απο την άλλη να λες " α αυτό δεν είναι δικό μου αντικείμενο" όταν είναι να βοηθησεις τον συνάδελφό σου που πνίγεται σε κάποια δεδομένη στιγμή.
Όχι εγώ. Άλλο μέλος του pde έχει δηλώσει ότι το κάνει. Τεσπά, παρεξήγησης.
Όσο για την βοήθεια, δεν ξέρω που κολλάει. Όποιον συνάδελφο τον συμπαθώ, τον βοηθάω. Όποιον δεν τον συμπαθώ δεν τον βοηθάω. Κι όταν πλακώνει και πολύ δουλειά φροντίζει ο προϊστάμενος να ρίξει κι ένα "τάδε βοήθησε και τον/την τάδε με αυτή την δουλειά", ως οφείλει να κάνει, για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις και κακά αισθήματα μεταξύ των  υπαλλήλων.
Δε λέω να βοηθήσεις όταν και το δικό σου αντικείμενο τρέχει στο φουλ αλλά πες μου - απο τον Δεκέμβριο που τελειώσαμε με τις μεταθέσεις τι άλλο καναμε σχετικά με αυτές απο τότε. Εγώ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! Βρήκα να κάνω άλλα αντικείμενα, βοήθησα άλλους, έκανα τσεκάρισμα στις βελτιώσεις/οριστικές τοποθετήσεις αλλά να σου πω κάτι; Δεν ήταν στην αρμοδιότητά μου να το κάνω...θα μπορούσα να κάθομαι και να ξύνομαι - γιατι ούτε τοποθετήσεις τρέχουν τώρα, ούτε νεοδιόριστοι ούτε συντάξεις που είναι το αντικείμενό μου για φέτος. ( και θα ήμουν και απολύτως νόμιμη εδώ που τα λέμε). Αντ' αυτού βοήθησα στη βελτίωση του site της δ/νσης, έβγαλα νέα πρότυπα αιτήσεων αδειων - γιατί αυτά που είχαν ήταν απο το 80!!- έφτιαξα μερικά προσωπικά μητρώα που τελούσαν σε ...αποσύνθεση και άρχισα να ενημερώνω πλήρως το e data - ανεξάρτητα αν έχω ή όχι αιτήσεις μετάθεσης.... Όχι, δεν είμαι φαινόμενο - αλλά αυτά έπρεπε να χουν γίνει απο τους προκατόχους μου εδώ και πολλά χρόνια τώρα.  το ότι δεν έγιναν δεν κάνει εμένα τη σούπερ υπάλληλο αλλά σίγουρα κάνει αυτούς τους σούπερ Μ@ΥΤΡ##@ Σ που ναι, πήγαν την Υπηρεσία πολλά χρόνια πίσω.
Με γεια σου με χαρά σου. Τα μεμονομένα προσωπικά παραδείγματα δεν προσφέρουν (κατά την γνώμη μου) κάτι στην συζήτηση. Εγώ πχ θεωρώ αδικαιολόγητη ανοργανωσιά της υπηρεσίας, text book παράδειγμα της φαντασιακής εικόνας της ανώτερης διοίκησης που έλεγα προηγουμένως,  το γεγονός ότι όταν ξεκίνησε η λειτουργεία του datacenter η συμπλήρωσή του αφέθηκε στην τύχη της διαδικασίας των μεταθέσεων και της καλής διάθεσης του κάθε υπαλλήλου που κάθεται τώρα (όπως εσύ) και συμπληρώνει σιγά σιγά ότι περνάει από το χέρι του, αντί να προγραμματίσει και να αποσπάσει για 3 χρόνια 5 παραπάνω υπαλλήλους σε κάθε δ/νση που θα κάνουν αυτή και μόνον αυτή την δουλειά, με συγκεκριμένες οδηγίες από ομάδα υποστήριξης στο υπουργείο, έτσι ώστε το σύστημα να είναι στο τέλος συμπληρωμένο ορθά, συνολικά και κυρίως με τον ίδιο τρόπο για όλους τους εκπαιδευτικούς (χαρακτηριστικά τα οποία ξέρεις φαντάζομαι ότι δεν ισχύουν σήμερα για το σύστημα).
Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν, εγώ λέω ότι όχι, ΔΕΝ θα βαρέσω υπερωρίες ούτε καν θα πιεστώ στην δουλειά μου προκειμένου να βουλώσω αυτή την τρύπα. Το κάνω και γω στον ελεύθερό μου χρόνο, όταν και αν υπάρχει, και εφόσον έχω ξυπνήσει από καλή μεριά εκείνη την ημέρα, και με πλήρη επίγνωση ότι του χρόνου που θα έρθει άλλος να την κάνει αυτή την δουλειά, θα έχει άλλη τακτική συμπλήρωσης.

Ας πούμε πόσο δύσκολο ήταν για τον συνάδελφό σου τον ΠΕ19-02 ( πενταετούς όπως ξέρεις φοίτησης , μηχανικό του Πολυτεχνείου) τόσα χρόνια που αποσπάται να δείξει στην καψερή υπάλληλο που κάνει τις άδειες ότι μπορεί να έχει ένα Πρότυπο word αντί να γράφει κάθε φορά καινούριο; Πόση φαιά ουσία θέλει αυτό; Αντ' αυτού κάθεται αμεριμνος μπροστά στον υπολογιστή να λάβει τα mail της ημέρας , κατά τις δέκα την κοπανάει για πρωϊνο καφέ και αν θυμηθεί θα έρθει πάλι κατά τη μία να μπει στο facebook με την ησυχία του. Και ακριβώς επειδη είναι έτσι όπως ειναι, δεν του δίνει ο Προϊστάμενος του Διοικητικού κανένα άλλο αντικείμενο γιατί θα εκτεθούμε όλοι επειδή ΔΕΝ θα το έχει κάνει.
Εντάξει αν το σκεπτικό " το παίζω γιωτάς για να λουφάρω"  - που το κρυβουν κάποιοι πίσω απο το σκεπτικό " δεν είναι αρμοδιότητά μου" το βρισκεις σωστό - πάω πάσο...Αλλά μετά μη φωνάζουμε για την ποιότητα - ή μάλλον την έλλειψη ποιοτητας- στη δημόσια διοίκηση. 
Εάν έχετε συνάδελφο που λουφάρει συστηματικά, αυτό είναι πρόβλημα που πρέπει να λύσει ο προϊστάμενός σας. Ο οποίος εάν κρίνω από τον τρόπο που επέλεξε να τον χειριστεί, προφανώς δεν θέλει να μπλέξει σε καβγάδες. Πρόβλημά του. Εάν θεωρείς ότι είναι και πρόβλημα δικό σου, κάνε του παράπονα. Ο λουφαδόρος είναι κατάπτυστος, αλλά άμα και ο προϊστάμενος θέλει και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, προφανώς τα βρίσκει και τα κάνει. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο οι μισοί διευθυντές των σχολείων ευθύνης μας γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τις αιτήσεις του γραφείου για αποστολή στοιχείων και τις ικανοποιούν όποτε τους κάνει κέφι. Γιατί ο προϊστάμενος του γραφείου μας δεν τους έχει τρίξει ποτέ τα δόντια. Εγώ που είμαι υπεύθυνη συγκέντρωσης αυτών των στοιχείων έχω πάψει πλέον να αγχώνομαι, να τους παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνα και δεν δίνω πλέον καμία σημασία στις ημερομηνίες παράδοσης των συγκεντρωτικών (τις οποίες κατά κανόνα ξεπερνάω φυσικά, αφού ποτέ δεν μου έχουν στείλει όλοι σωστά τα στοιχεία μέχρι την ημερομηνία που ορίζεται για αυτούς). Διότι ΔΕΝ είναι δική μου δουλειά να τους κυνηγάω για να κάνουν την δουλειά τους. Όποτε τα μαζέψω, τα μάζεψα. Καταλαβαίνεις τι εννοώ όταν λέω "δεν κάνω κάτι παραπάνω" ; Βέβαια, εγώ δεν ασχολούμαι με μισθοδοτικά ή συντάξεις. Εάν είχα τέτοιο αντικείμενο δεν ξέρω αν θα είχα την ίδια στάση γιατί εκεί κάθε μέρα έχει οικονομικό αντίκτυπο σε κάποιον άνθρωπο.  :(
τώρα όσον αφορά το σκεπτικο σου ότι "δεν προσφέρεις κάτι παραπάνω απο ό,τι ορίζουν οι αρμοδιότητές σου" θα συμφωνήσω με τον knaison - το δημόσιο γι αυτό το λογο συνεχίζει να ειναι αρτηριοσκληρωτικό όπως γράφεις - γιατί λείπει η αυτενέργεια και περισσεύει η ευθυνοφοβία.
Δεν θα διαφωνήσω, αλλά θα καταθέσω ότι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τις ρίζες του προβλήματος αυτού, που δεν βρίσκονται εξ ολοκλήρου στους κακούς, τεμπέληδες ΔΥ (που έχουν κι αυτοί ευθύνη). Διότι άμα έχεις πάρει πρωτοβουλία, ή έχεις κάνει κάποιον έλεγχο που πριν δεν είχε γίνει πχ, και έχεις βρει τον μπελά σου από πάνω, τότε κόβεις τις "κακές συνήθειες" και περιορίζεσαι στα "ακίνδυνα" για να μην σου τρώει το άγχος την ζωή σου. Το καινούριο μου μότο φέτος είναι "για κάθε ΔΥ που σε έχει μπροστά του και σου ζητάει επίμονα πιστοποιητικό ότι είσαι ζωντανός "γιατί έτσι λέει η εγκύκλιος", υπάρχει κάποιος άλλος που δεν το έκανε και έφαγε το κεφάλι του"


Πήρα την πρωτοβουλία να αλλάξω τον τίτλο του θέματος για να ανταποκρίνεται καλύτερα στο θέμα συζήτησης που βάζεις στο πρώτο σου μήνυμα bitch
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2011, 11:47:09 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Η λειτουργεία των γραφείων εκπαίδευσης
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2011, 02:18:02 μμ »
Συνάδελφοι, έχετε ιδέα τι γίνεται φέτος στα γραφεία εκπαίδευσης με τις αρμοδιότητες;
έχουν περάσει όλες στα γραφεία και οι υπάλληλοι είναι οι μισοί από τις περασμένες χρονιές.
τρέχουν και δεν φτάνουν.
από του χρόνου που ξανά θα επιστρέψουν πολλές αρμοδιότητες στα σχολεία, τότε ας κρίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Η λειτουργεία των γραφείων εκπαίδευσης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2011, 05:10:41 μμ »
@knaison
αυτό που πάντα με προβλημάτιζε στο δημόσιο ειναι αυτη η "μεγιστοποίηση της ανταγωνιστικότητας" στην οποία αναφέρεσαι.... εν προκειμένω....η κάθε διεύθυνση δευτεροβάθμιας να συν και ανταγωνιστει ποιόν ακριβώς; αφού ιδιωτικές δευτεροβάθμιες δεν υπάρχουν, και αφου η πληρωμή δεν συνδέεται με την αποδοτικότητα τότε πώς ακριβώς η διοίκηση μπορει να γινει ανταγωνιστική - δεδομένων πάντα των δομών που τώρα υφίστανται... (γιατί αν αλλάξουν τα πράγματα.....είναι άλλο καπέλο τότε).
¨οσο για τα συστηματα διοίκησης ξερεις ότι κάθε άλλο παρά αποκεντρωμένο ειναι το εκπ/κό ελληνικο σύστημα. Τώρα πάει κάτι να γινει - αλλά χρειάζεται να αλλάξει όλη η νοοτροπία των ελλήνων όχι απλά οι δομές....το μέλλον θα δείξει....τι να πω...
Συμφωνώ μαζί σου - δεν πας στο γραφείο για να αράξεις ...βασικά θα το γενικεύσω ....όταν πας για δουλειά, σίγουρα δεν πρέπει να πας για να αράξεις - ανεξάρτητα απο την δουλειά....Δυστυχώς στην πράξη αυτο αναιρείται... Υπάρχουν πολλοί που αράζουν κάτω απο το σκεπτικό "δεν το ξερω σαν αντικείμενο και άρα κάνω shut down και τέλος..."

@happiness
βασικά, καλά έκανες και άλλαξες τον τίτλο. Συμφωνώ καλύτερο με τον καινούριο....
στο θέμα μας τώρα...  ναι, αρχικά κατάλαβα ότι την σύγκριση την έκανες μεταξύ διοικητικού και αποσπασμένου εκπ/κού....άρα οκ, παρεξήγηση...Ωστόσο απαντώ για τους ΠΛΗΝΕΤ .... ο τεχνικός ΠΛΗΝΕΤ έχει διοικητικό προϊστάμενο τον Δ/ντή της Δ/νσης. Που σημαινει ότι αν του ανατεθεί ένα έργο ΟΦΕΙΛΕΙ να το εκτελέσει εκτός και αν ειναι προδήλως παράνομο. Οι αρμοδιότητες του κάθε τεχνικού ΠΛΗΝΕΤ ειναι η Πληροφοριακή Υποστήριξη των Δομών των Σχολείων, των Γραφείων και της Δ/νσης. Όπως καταλαβαίνεις αυτος είναι ένας πολύυυυυυυυυυυυυυ ευρύς όρος - και έχουμε ξαναγράψει τι γίνεται με τους τόσο ευρεις όρους γενικότερα... Εξάλλου γενικά στις αρμοδιοτητες των ΠΛΗΝΕΤ αναγράφεται ως τελευταια υποπερίπτωση το " άλλες εργασίες".... για να κρατηθουν τα προσχήματα αναφέρεται ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕ.ΠΛΗΝΕΤ (αλλά όχι για τους ΤΕ.ΠΛΗΝΕΤ)ότι δεν εμπίπτουν  στις αρμοδιότητές του οι διοικητικές εργασίες και οι εργασίες μηχανογράφησης...( ενδεχόμενο όμως που το αφήνει ανοιχτό για τους ΤΕ.ΠΛΗΝΕΤ.) Άρα λοιπόν ο κάθε ΤΕ.ΠΛΗΝΕΤ  δεν ειναι εκεί μόνο για να αλλάζει τις κάρτες μνήμης και τα ανεμιστηράκια, ή να συνδέει τα σχολεια με το sch.gr αλλά και για να οργανώνει τη Μηχανογράφηση αν αυτό πρέπει να γίνει.

παρεξήγησες  - γράφοντας στο δεύτερο ενικό δεν εννοούσα εσένα μόνο - εννοουσα τον οποιονδήποτε στη θέση σου. Έτσι εσύ ως happiness  μπορει βέβαια να βοηθάς ( έστω και αυτούς που συμπαθεις από ) τους συναδέλφους σου αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλοι που δεν κουνανε το δαχτυλάκι τους. Σ' αυτούς αναφερόμουν..Λάθος διατυπωση ενδεχομένως...σόρρυ.....

τώρα όσο για τα άλλα που λες (για κάποιο λόγο δε μου παίρνει την παράθεση οπότε κάνω copy-paste):

""Με γεια σου με χαρά σου. Τα μεμονομένα προσωπικά παραδείγματα δεν προσφέρουν (κατά την γνώμη μου) κάτι στην συζήτηση. Εγώ πχ θεωρώ αδικαιολόγητη ανοργανωσιά της υπηρεσίας, text book παράδειγμα της φαντασιακής εικόνας της ανώτερης διοίκησης που έλεγα προηγουμένως,  το γεγονός ότι όταν ξεκίνησε η λειτουργεία του datacenter η συμπλήρωσή του αφέθηκε στην τύχη της διαδικασίας των μεταθέσεων και της καλής διάθεσης του κάθε υπαλλήλου που κάθεται τώρα (όπως εσύ) και συμπληρώνει σιγά σιγά ότι περνάει από το χέρι του, αντί να προγραμματίσει και να αποσπάσει για 3 χρόνια 5 παραπάνω υπαλλήλους σε κάθε δ/νση που θα κάνουν αυτή και μόνον αυτή την δουλειά, με συγκεκριμένες οδηγίες από ομάδα υποστήριξης στο υπουργείο, έτσι ώστε το σύστημα να είναι στο τέλος συμπληρωμένο ορθά, συνολικά και κυρίως με τον ίδιο τρόπο για όλους τους εκπαιδευτικούς (χαρακτηριστικά τα οποία ξέρεις φαντάζομαι ότι δεν ισχύουν σήμερα για το σύστημα).
Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν, εγώ λέω ότι όχι, ΔΕΝ θα βαρέσω υπερωρίες ούτε καν θα πιεστώ στην δουλειά μου προκειμένου να βουλώσω αυτή την τρύπα. Το κάνω και γω στον ελεύθερό μου χρόνο, όταν και αν υπάρχει, και εφόσον έχω ξυπνήσει από καλή μεριά εκείνη την ημέρα, και με πλήρη επίγνωση ότι του χρόνου που θα έρθει άλλος να την κάνει αυτή την δουλειά, θα έχει άλλη τακτική συμπλήρωσης.""
απαντώ:

τα μεμονωμένα παραδείγματα αποδεικνύουν πέραν πάσης αμφιβολίας ότι όλα γίνονται αρκει να υπάρχει θέληση. Αν είναι να περιμένουμε την βούληση της διοίκησης ή του υπουργείου τότε γιατί να απεργούμε βρε αδελφέ; Ας περιμενουμε πότε θα βουληθεί το υπουργείο να φτιάξει τα πράγματα κατά πώς θα πρεπε να ειναι....

Ας πούμε όταν ξεκίνησε το data center αυτό που έλειψε δεν ήταν η ανοργανωσιά της διοίκησης αλλά η έλλειψη διάκρισης και ευσυνειδησίας του κάθε χειριστή του να το προχωρήσει one step ahead. Από τη στιγμή που μέσα έχει άλλη εφαρμογή για τη διαχείριση δεδομένων και άλλη για τις μεταθέσεις, ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι δεν είναι ένα σύστημα αποκλειστικά για τις μεταθέσεις. Από τη στιγμή που στην κατάσταση των υπαλλήλων δεν υπάρχει μόνο το "τακτικός/μόνιμος υπάλληλος" αλλά επίσης και το ΙΔΑΧ, βοηθητικό προσωπικό, διοικητικό προσωπικό κτλ" είναι επίσης ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι πρέπει να περαστούν από διοικητικοί μέχρι καθαρίστριες. Αλλά αφού ξερεις πώς λειτουργει....ας πούμε είμαι εγώ στη δ/νση και συ στο γραφείο...με παίρνεις τηλέφωνο και με ρωτάς " να σου πω...θα τους περάσεις όλους ή μόνο αυτούς που κάνουν για μετάθεση;" ...αν εγώ σου πώ " καλά, σιγά μην τους περάσω όλους και ζαλίζομαι...θα κάνω μόνο αυτούς για μετάθεση και πολύ τους είναι...άμα θέλουν όλους ας έρθει ο επομενος να το κάνει..." και έτσι δεν το κάνεις κι εσύ και ο άλλος και ο παράλλος....ε μετά ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ η ανώτερη διοίκηση βρε happiness. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι η ανώτερη διοίκηση πρέπει κάθε τόσο να στέλνει έγγραφα και να λέει " από 10-12 ειναι καλή ώρα να κατουρήσετε" ..." αυτο το έγγραφο πρέπει να είναι σε arial, μέγεθος 12 και bold" και γενικά να μας δείνει οδηγίες για όλες τις παραμικρές λεπτομέρειες λες και είμαστε αυτιστικοί όλοι μας.... ε, δε θα έπρεπε να κάνει άλλη δουλειά.....
 
Και όχι, διαφωνώ ότι χρειάζονται πέντε άτομα για μια τριετία να αποσπασθούν για να περάσουν μόνο το data.... το κάθε γραφείο το πολύ να έχει 700 εκπ/κούς στο δυναμικό του ( κάποια μεγαλύτερα της αθήνας ας έχουν μέχρι 900). Λοιπον, εμείς με σαφώς μικρότερο αριθμό χρειαστήκαμε περίπου ενάμιση μήνα για να φτάσουμε ως τους ΠΕ16 και υπολογίζουμε κανα δυο βδομάδες ακόμα ως τους ΠΕ20 (δεν έχουμε άλλες ειδικότητες εμείς). Σε δύο μήνες λοιπον, θα βγει στο χαλαρό ένα γραφείο δυναμικότητας περί των 270-300 εκπαιδευτικών. Μέσα σ΄ένα διδακτικό έτος καταλαβαίνεις τι παπάδες μπορουν να γίνουν. Όσο για τον τρόπο συμπλήρωσης - μα είναι σαφής: παίρνεις την εγκύκλιο και πάει τυφλοσούρτι.
Βεβαίως θα συμφωνήσω ότι ο καθένας - στην πράξη- περνάει ό,τι να ναι εκεί μέσα αλλά η ανώτερη διοίκηση τι να κάνει παραπάνω επ΄αυτού; Θα σου δώσει μια εγκύκλιο - όπως και έκανε - και θα σου πει " αυτά είναι, πέρασέ τα τώρα..." Αν εσύ ( ο κάθε εσύ) είσαι μλκ και άλλα διαβάζεις,άλλα καταλαβαίνεις και άλλα παιρνάς...ε δε σου φταίει το υπουργείο...

όσον αφορά το συνάδελφο που συστηματικά λουφάρει καθώς και την αντίδραση του Προϊσταμένου μας έχω να σου πω τα εξής - που φαντάζομαι και συ και όλοι μας γνωρίζουμε: Ο συγκεκριμένος αποσπάται ΚΑΘΕ χρόνο απο τότε που διορίστηκε ( κοινώς, δεν έχει πατήσει σε τάξη) - με την προηγούμενη ακόμα κυβέρνηση-  Άρα μιλάμε για τον ορισμό του βύσματος. Πολλές φορές του έχει γίνει παρατήρηση αλλά κάνει ότι δεν καταλαβαινει. Το "παίζει" και γιωτάς οπότε τι τον κάνεις στην περίπτωση αυτή; Κατά καιρούς του έχουν ανατεθεί διάφορα αντικειμενα ως μέσο πίεσης και τελικά φτάναμε να τα κάνουμε οι υπόλοιποι μες τον πανικό γιατί έληγε το deadline και έπρεπε να φύγουν. Και να δώσεις τι σ΄έναν τέτοιο άνθρωπο; μισθοδοσίες; να περάσει την προϋπηρεσια των αναπληρωτών στο ολοκληρωμένο σύστημα; να βγάλει συντάξεις; να βγάλει κενά και πλεονάσματα; να φτιάξει τα στατιστικά; Ποιό αντικείμενο είναι τάχα αρκετά "αναίμακτο" για να του το δώσεις "ελαφρά τη καρδία;"

όσο για αυτό που λες , ότι κάτι έκανες και βρήκες τον μπελά σου ( όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά ο οποιοσδήποτε) δε μπορώ να φανταστώ κάτι σύννομο και εις γνώση του Προϊσταμένου σου που θα σε έκανε να βρεις τον μπελά σου. Μήπως θες να γινεις πιο συγκεκριμένη; 

Ωραία πάντως εξελίσσεται η κουβέντα...Μπορούμε να βγάλουμε χρησιμα συμπεράσματα αμφότεροι νομίζω... ;)

@billst
τι εννοείς ότι έχουν περάσει πολλές αρμοδιότητες στα γραφεία φέτος; Θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη καθώς :
εκκαθαριστής αποδοχών είναι ο Δ/ντής της Δ/νσης
δεν υπάρχει ΠΔΣ στα περισσότερα γραφεία - και κυρίως ΔΕΝ υπάρχει ο όγκος εργασίας αυτού του αντικειμένου φέτος όπως ήταν σε προηγούμενες χρονιές
μεγάλο μέρος των εκδρομών εγκρίνεται πλέον απο΄την περιφέρεια ( βλ. παλιά νομαρχία) οπότε ο ρόλος των γραφείων είναι απλά να διαβιβάζει τα σχετικά έγγραφα και
οι ωρομίσθιοι πληρώνονται πλέον όλοι απο τις Δ/νσεις και όχι από τα κατά τόπους γραφεία...
Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς το ποιές αρμοδιότητες έχουν επωμισθεί επιπλέον φέτος τα γραφεία;

Πάντως σ΄αυτό που λες ότι θα *ξανα - επιστρέψουν αρμοδιότητες στα σχολεία (βλ. άδειες, τήρηση προσωπικού φακέλου κτλ) θα συμφωνήσω....εκεί να δεις μπάχαλο!!! Εδώ υπάρχουν διευθυντές που μας παίρνουν τηλέφωνο και μας ρωτάνε ποιά η διαφορά άδειας κύησης και άδειας λοχείας....πού να πρέπει να τη χορηγήσουν κιόλας..... Είμαστε - μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Η λειτουργεία των γραφείων εκπαίδευσης
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2011, 05:52:05 μμ »
bitch,λιγο ασχετο..απο χτες ολες οι σελιδες των δνσεων και των περιφερειων  δε λειτουργουν..!!ξερεις κατι?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Η λειτουργεία των γραφείων εκπαίδευσης
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2011, 06:07:59 μμ »
το sch.gr γενικώς τα τίναξε απο χτες....οι τεχνικοί είπαν ότι έχουν πέσει όλες  οι ελληνικές σελίδες εν γένει αλλά ειδικά το sch.gr το ξεφτίλισε...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Η λειτουργεία των γραφείων εκπαίδευσης
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 16, 2011, 06:13:47 μμ »
αντε να ζησουμε να το θυμομαστε..!!περιμενω απο την περιφερεια την εγκριση για προγραμμα ανταλλαγων εξωτερικου και κοιταζα καθε μερα στο διαυγεια της περιφερειας..μαλλον το ματιασα...!!σκεφτομουν ποσο πολυ προχωρησαμε ..να βλεπεις αυθημερον τα παντα...!!τι να κανεις..αυτα εχει η τεχνολογια..!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Η λειτουργεία των γραφείων εκπαίδευσης
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2011, 06:53:35 μμ »
τελικά, τα παραδοσιακά είναι τα πιο έγκυρα...τηλεφωνάκι αυριο πρωϊ -πρωϊ και αμέσως μετά αποστολή μέσω φαξ!!!
Χαλαρά θα έχει εγκριθεί - δε νομίζω να κόπηκε...comenius έκανες;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159775
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.