*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά  (Αναγνώστηκε 127455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 31, 2014, 10:53:33 πμ »
Παρακαλώ zetov.

Η απάντηση στο ερώτημά σου βρίσκεται εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=27872.84

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:39:40 »

Αποσυνδεδεμένος zetov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #351 στις: Αύγουστος 02, 2014, 01:14:17 μμ »
Lasid θεος να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος eva missy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:25:41 πμ »
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αν μπορώ με τα ένσημα που έχω να βγω ανεργία για πρώτη φορα
Το 2013 είχα:
Φεβρ 21
Μάρτιο 22
Απρίλιο 23
Οκτώβριο 13
Νοέμβριο 18

Το 2014
Μάρτιο 10
Απρίλιο 23
Μάιο 14
Ιούνιο 17
Ιούλιο 23
Αύγουστο 21

Σε περίπτωση που μου σβήνουν τους 2 τελευταίους μήνες μπορω μετά από 2 μήνες να κολλήσω 2 ένσημα και να βγω σε ανεργία?αφού βέβαια γίνει καταγγελια

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:27:03 πμ »
eva missy καλωσήρθες στο pde.

Είσαι κοντά στο να βγάλεις ταμείο ανεργίας. Προτείνω να κολλήσεις 5 ένσημα (απλά για να μη φαίνεται επιτηδευμένο) στις αρχές Νοέμβρη και θα είσαι μια χαρά. Έτσι, θα έχεις και 80 ένσημα σε κάθε έτος πριν από την απόλυση και 200 ένσημα στη διετία χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:28:36 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:39:40 »

Αποσυνδεδεμένος eva missy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 12:30:49 μμ »
Ευχαριστώ Lasid για την απαντηση σου!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 03:50:43 μμ »
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αν μπορώ με τα ένσημα που έχω να βγω ανεργία για πρώτη φορα
Το 2013 είχα:
Φεβρ 21
Μάρτιο 22
Απρίλιο 23
Οκτώβριο 13
Νοέμβριο 18

Το 2014
Μάρτιο 10
Απρίλιο 23
Μάιο 14
Ιούνιο 17
Ιούλιο 23
Αύγουστο 21

Σε περίπτωση που μου σβήνουν τους 2 τελευταίους μήνες μπορω μετά από 2 μήνες να κολλήσω 2 ένσημα και να βγω σε ανεργία?αφού βέβαια γίνει καταγγελια

Για να κάνεις οτιδήποτε πάντως, με συμπληρωματικά ένσημα, θα πρέπει να γνωρίζεις τις ακριβείς ημερομηνίες προσλήψεων και απολύσεων. Για να μην υπάρξει πιθανότητα για μη σωστό υπολογισμό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 01:57:11 μμ »
 :) Καλησπέρα σας, θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις. Λοιπόν, εργάζομαι ως υπάλληλος γραφείου από 27.11.12 και ο εργοδότης θα μου κάνει καταγγελία σύμβασης - απόλυση στις 30.9.2014. Εργάζομαι ως υπάλληλος πλήρους απασχόλησης με 25 ένσημα το μήνα, άρα μιλάμε για 23 μήνες εργασίας x 25 ένσημα = 585 ένσημα. H λογίστρια μου είπε ότι μπορώ να μπω στο ταμείο ανεργίας και να επιδοτηθώ με ταμείο ανεργίας για 1 έτος ( σημείωση δεν έχω ξαναμπεί στο ταμείο ανεργίας καθώς η 1η μου μέρα ως εργαζόμενη είναι στις 27.11.12 ) . Θα μου ετοιμάσει τα χαρτιά ώστε να πάω την επόμενη κιόλας στο ταμείο για να εγγραφώ και να παίρνω επίδομα ανεργίας. Θα το πάρω έτσι ;
Είδα και τα δικαιολογητικά στην ιστοσελίδα του οαεδ και μόνο τα έγγραφα από τον εργοδότη μου λείπουν.

Επιπλέον, μετά την παρέλευση του ενός έτους, έχω ακούσει πως για 3 μήνες, ο οαεδ δίνει και ένα βοήθημα που αντιστοιχεί σε 200 ευρώ/μήνας. Ισχύει αυτό ; Θα μπορώ και εγώ αν δεν καταργηθεί να το πάρω μετά το ταμείο ανεργίας ; Ευχαριστώ πολύ  :D
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 02:55:12 μμ »
filologos90 θα το πάρεις κανονικά το ταμείο ανεργίας για 12 μήνες.

Όταν θα τελειώσει το 12μηνο επιδότησης, δε δικαιούσαι το τρίμηνιαίο βοήθημα. Αυτό το δικαιούνται, όσοι δεν μπορούν να πάρουν τακτική επιδότηση ανεργίας. http://www.pde.gr/index.php?topic=19447.0

Εσύ θα δικαιούσαι το άλλο βοήθημα που είναι εφάπαξ και δίνεται, αν ένα μήνα μετά το τέλος της τακτικής επιδότησης, εξακολουθείς να είσαι άνεργη! Δες τις προϋποθέσεις εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=27953.0

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 06:27:30 μμ »
filologos90 θα το πάρεις κανονικά το ταμείο ανεργίας για 12 μήνες.

Όταν θα τελειώσει το 12μηνο επιδότησης, δε δικαιούσαι το τρίμηνιαίο βοήθημα. Αυτό το δικαιούνται, όσοι δεν μπορούν να πάρουν τακτική επιδότηση ανεργίας. http://www.pde.gr/index.php?topic=19447.0

Εσύ θα δικαιούσαι το άλλο βοήθημα που είναι εφάπαξ και δίνεται, αν ένα μήνα μετά το τέλος της τακτικής επιδότησης, εξακολουθείς να είσαι άνεργη! Δες τις προϋποθέσεις εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=27953.0

Lasid σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :) να είσαι καλά
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #359 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 05:11:44 μμ »
 :) Καλησπέρα σας και καλό μήνα. Απευθύνομαι στο Lasid ή /και όποιος άλλος ξέρει και μπορεί να βοηθήσει :) .

 Έχω στα χέρια μου καταγγελία σύμβασης - δηλαδή απόλυση - από τον εργοδότη μου. Εργάστηκα σχεδόν 2 χρόνια ( τα γράφω και
 στις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου στο ίδιο θέμα ). Ακόμη έχω βεβαίωση εργοδότη για τον τελευταίο μήνα που ήμουν εργαζόμενη του δηλαδή τον Σεπτέμβριο του 2014. ( Στην ιστοσελίδα του οαεδ αναγράφει ότι η βεβαίωση εργοδότη πρέπει να αφορά το τελευταίο τρίμηνο, αλλά η λογίστρια μου είπε ότι είναι μηνιαία πλέον, κάτι τέτοιο και μου έβγαλε μόνο τον Σεπτέμβριο ). Ισχύει αυτό ή όχι?

 Παράλληλα, έχω το βιβλιάριο υγείας μου, έχω βγάλει και φωτοτυπία τις δύο πρώτες σελίδες, έχω το βιβλιάριο από λογαριασμό
 τραπέζης της εθνικής στο όνομά μου και φωτοτυπία, έχω την ταυτότητα, έχω φωτοτυπία το εκκαθαριστικό του 2014, αποδεικτικό
 κατοικίας : λογαριασμός δεη στο όνομα της μητέρας μου ( δεν έχω κάτι άλλο στο όνομά μου ), έχω φωτοτυπία αφμ, αμα, άμκα.
 Γενικά όλα όσα γράφει στην ιστοσελίδα του οαεδ για την επιδότηση του ταμείου. Η λογίστρια μου είπε αύριο να πάω πρώτα στο ικα να πάρω μία βεβαίωση ενσήμων - ασφαλισμένου ( αυτό δε το γράφει η ιστοσελίδα ) και έπειτα να πάω στον οαεδ να καταθέσω όλα τα δικαιολογητικά. Είμαι καλυμμένη με όλα αυτά ; Πρέπει όντως να πάω και στο ικα πρώτα ( ρωτάω γιατί δε το γράφει η ιστοσελίδα του οαεδ ). Ποια είναι η άποψή σας ; Σας ευχαριστώ  :D
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #360 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 05:56:33 μμ »
Τον Ιούνιο που απολύθηκα από μία ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ μου έδωσαν την ΑΠΔ για τους τελευταίους 3 μήνες της σύμβασης.
Θεωρώ, όμως, ότι και με τη βεβαίωση του τελευταίου μήνα μόνο δε θα έχεις πρόβλημα! Ο ΟΑΕΔ μπορεί να βλέπει όλα τα ένσημά σου μέσω της βάσης δεδομένων του ΙΚΑ. Άρα είναι άσκοπο να πας για εκτύπωση ενσήμων.
Πήγαινε κανονικά στο ΚΠΑ ΟΑΕΔ και κάνε την αίτησή σου. Αν χρειαστούν κάτι άλλο θα σου το πούνε.
Φυσικά εννοείται ότι θα δεχτούν κανονικά την αίτησή σου με εκκρεμότητα να τους πας κάτι που θα ζητήσουν.
Πιστεύω ότι εσύ τα έχεις συγκεντρώσει όλα τα δικαιολογητικά και είσαι πλήρως έτοιμη να πας για την αίτηση! :)

Αν θες να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για τα δικαιολογητικά που προσκομίζουμε, διάβασε αυτή τη συζήτηση:
http://www.pde.gr/index.php?topic=12597.126

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 06:03:10 μμ »
:) Καλησπέρα σας και καλό μήνα. Απευθύνομαι στο Lasid ή /και όποιος άλλος ξέρει και μπορεί να βοηθήσει :) .

 Έχω στα χέρια μου καταγγελία σύμβασης - δηλαδή απόλυση - από τον εργοδότη μου. Εργάστηκα σχεδόν 2 χρόνια ( τα γράφω και
 στις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου στο ίδιο θέμα ). Ακόμη έχω βεβαίωση εργοδότη για τον τελευταίο μήνα που ήμουν εργαζόμενη του δηλαδή τον Σεπτέμβριο του 2014. ( Στην ιστοσελίδα του οαεδ αναγράφει ότι η βεβαίωση εργοδότη πρέπει να αφορά το τελευταίο τρίμηνο, αλλά η λογίστρια μου είπε ότι είναι μηνιαία πλέον, κάτι τέτοιο και μου έβγαλε μόνο τον Σεπτέμβριο ). Ισχύει αυτό ή όχι?

 Παράλληλα, έχω το βιβλιάριο υγείας μου, έχω βγάλει και φωτοτυπία τις δύο πρώτες σελίδες, έχω το βιβλιάριο από λογαριασμό
 τραπέζης της εθνικής στο όνομά μου και φωτοτυπία, έχω την ταυτότητα, έχω φωτοτυπία το εκκαθαριστικό του 2014, αποδεικτικό
 κατοικίας : λογαριασμός δεη στο όνομα της μητέρας μου ( δεν έχω κάτι άλλο στο όνομά μου ), έχω φωτοτυπία αφμ, αμα, άμκα.
 Γενικά όλα όσα γράφει στην ιστοσελίδα του οαεδ για την επιδότηση του ταμείου. Η λογίστρια μου είπε αύριο να πάω πρώτα στο ικα να πάρω μία βεβαίωση ενσήμων - ασφαλισμένου ( αυτό δε το γράφει η ιστοσελίδα ) και έπειτα να πάω στον οαεδ να καταθέσω όλα τα δικαιολογητικά. Είμαι καλυμμένη με όλα αυτά ; Πρέπει όντως να πάω και στο ικα πρώτα ( ρωτάω γιατί δε το γράφει η ιστοσελίδα του οαεδ ). Ποια είναι η άποψή σας ; Σας ευχαριστώ  :D

Είσαι καλυμμένη με αυτά και με την απόλυση φυσικά. Ο λόγος που η λογίστρια σου είπε να πας από το ΙΚΑ είναι αυτός που αναφέρεις στην αρχή. Επειδή δε σου δίνει την τρίμηνη βεβαίωση ΑΠΔ (ενώ θα μπορούρε να σου δώσει 3 μηνιαίες) σε στέλνει στο ΙΚΑ για να την πάρεις από κει.

Καλησπέρα και καλό μήνα. :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 06:47:51 μμ »
:) σας ευχαριστώ πολύ.
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας για Πρώτη φορά
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 01:24:14 μμ »
 :) Καλημέρα σας, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας. Πήγα σήμερα και στο ικα και στον οαεδ και έγινε η δουλειά, πολύ γρήγορα και
 στα δύο  :D , μου είπαν ότι τα πρώτα χρήματα θα μπουν σε 40 μέρες  :)
i <3 occupational therapy

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.