*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 29, 2011, 05:00:56 μμ »
μπορει να καταργηθηκε η ΠΔΣ αλλα σε πεισμα τους μενουμε 7η ωρα και κανουμε 3η ωρα ξενη γλωσσα.Gallikou, στο δικο μας δυσπροσιτο εχουμε διαδραστικο πινακα ,προτζεκτορα και ο γνωστος εκδοτικος οικος (να μην κανω διαφημιση)μου εστειλε δωρεαν υλικο για διαδραστικο.Genial!

Θέλω να δουλεψω με διαδραστικό στη Β' Γυμνασίου, αλλά το λογισμικό του υπουργείου δεν με ικανοποιεί. Επίσης κάνω μάθημα σε 22 παιδιά ( ο Δ/ντης δεν δέχθηκε να σπάσει τμήματα)  εκ των οποίων τα μισά δεν ξέρουν ούτε την αλφαβήτα. Τους έχω βάλει να δουλέψουν στους υπολογιστές (να βρουν σπίτι στη Γαλλία, να βρουν παραστάσεις, αθλητικές εφημερίδες, περιοδικά, ό,τι τους ενδιαφέρει), αλλά και πάλι παριστάνω τον θηριοδαμαστή. Κάνω σε όλες τις τάξεις του Λυκείου κι εγώ (αντί Αγγλικών)και τους φέρνω δικό μου υλικό κλπ Με δυσκολεύει πολύ στο μάθημα το βιβλίο της Γ' Γυμνασίου... Νομίζω ότι είναι τελείως απαράδεκτο.
Όσο για το εργασιακό μας, το θέμα ήταν να ανοίξουν οργανικές στα Δημοτικά και τα Λύκεια... Τώρα, όπως είδες, πάει κι αυτό... Αν μείνει ως έχει το Πρόγραμμα του Λυκείου, εμείς τελειώσαμε σαν ειδικότητα. Ούτε οργανικές, ούτε μεταθέσεις, ούτε τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:42 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 29, 2011, 07:48:52 μμ »
   Για το λογισμικο του υπουργειου θα αποφυγω να πω κανενα γαλλικο .Tελειο για διαδραστικο ειναι τα βιντεακια του french about.com ,εννοειται οτι ερωτησεις κατανοησης, ιδεες για production ecrite ,δικη μας δουλεια.Να πω και μια ιδεα;Προτεινω καθε χρονια στις διακοπες του Πασχα να αφιερωσουν μια μερα οι μαθητες μου, αντιγραφοντας ολες τις γραπτες παραγωγές λογου που δουλεψαμε  σε ενα χαρτι κανσον  και εμπειροι πια να τις διανθισουν με articulateurs etc.Ανεβαινει η αυτοπεποιθηση τους οταν βλεπουν τι εχουν μαθει και στο τελος ειναι μια αφισα για το δωματιο.Για  τη συναδελφο που αναλαμβανει να συνεχισει το εργο μας ,πολυτιμο εργαλειο που με μια ματια ξερει απο που θα συνεχισει.Εχει 5 χρονια που το κανω ,καθε φορα και καλυτερα ( τα μικρα του δημοτικου ειναι αξιοθαυμαστα)
    Για τα παιδια του γυμνασιου ,το κυριως target group μας, τους παρακινω να εγγραψουν στον υπολογιστη τους καθε production orale (εναρξη-ολα τα προγραμμ-βοηθηματα-ηχογραφηση )ωστε στο τελος ακουν τον εαυτο τους πώς παρλαρει τα γαλλικα κατα τη διαρκεια της χρονιας και ειναι σουπερ!
   Ευπροσδεκτες ολες οι ιδεες ,μιας κι εδω που θα μεινω για 3 χρονια δε θα επιμορφωθω περιμενω απο σας να με ενημερωσετε για καινοτομιες  οσες εχετε τη χαρα να παρακολουθειτε σεμιναρια.
   
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2011, 08:01:23 μμ από kyriakh »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 29, 2011, 09:06:17 μμ »
μπορει να καταργηθηκε η ΠΔΣ αλλα σε πεισμα τους μενουμε 7η ωρα και κανουμε 3η ωρα ξενη γλωσσα.Gallikou, στο δικο μας δυσπροσιτο εχουμε διαδραστικο πινακα ,προτζεκτορα και ο γνωστος εκδοτικος οικος (να μην κανω διαφημιση)μου εστειλε δωρεαν υλικο για διαδραστικο.Genial!
Προσέξτε μη βρείτε τον μπελά σας διότι αν το δεις κυνικά ουσιαστικά παραβιάζετε το πρόγραμμα του υπουργείου και εφαρμόζετε δικό σας χωρίς να έχετε την άδεια των αρμοδίων. Φαντάσου να συμβεί κάτι απρόοπτο πχ σεισμός αυτή την ώρα και να έχετε κρατήσει τα παιδιά στο σχολείο. Νομίζω αναλαμβάνετε μεγαλύτερη ευθύνη από αυτή που θα έπρεπε, δε ζούμε σε χώρα που αντομοίβει την πρωτοβουλία αλλά την τιμωρεί!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 29, 2011, 11:46:17 μμ »
Ας μην τα βλεπουμε ολα μαυρα,οι γονεις το θελουν τα παιδια επισης,η διευθυνση ειναι εκει ποιον μπελα να βρουμε;Τωρα που διευρυνεται το ωραριο τι θα γινει με τους σεισμους; Να μεταφερθουν μετα τις 4.00

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:42 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:07:02 πμ »
Λέω αν συμβεί κάτι απρόοπτο την ώρα που τα παιδιά ενώ θα έπρεπε να έχουν σχολάσει είναι στο σχολείο σε εσάς θα τα φορτώσουν. Δεν το σκέφτομαι αρνητικά, απλά φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά σε αυτό το κράτος του παραλόγου. Αν θεσπιστεί το σχόλασμα στις 4 τα παιδιά θα είναι στο σχολείο επισήμως με εντολή του υπουργείου ενώ τώρα είναι εκτός ωραρίου.  Έχετε γραπτή άδεια από τη διεύθυνση για την πρωτοβουλία σας; Αλλιώς, όσο κι αν αυτό κακοφαίνεται, στην ουσία απασχολείτε τα παιδιά στο χώρο του σχολείου σε ώρα που αυτό θα έπρεπε να είναι κλειστό. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουμε την αρμοδιότητα να το κάνουμε αυτό και αν φτάνει η απλή προφορική συγκατάθεση του διευθυντή. Ουσιαστικά είναι σαν να εφαρμόζετε δικό σας αναλυτικό πρόγραμμα, δηλαδή σαν να σηκώνετε παντιέρα εναντίον του προγράμματος του υπουργείου. Αν το υπουργείο ήθελε περισσότερες ώρες ξένης γλώσσας θα τις είχε εγκρίνει υποθέτω. Άρα δεν τις θέλει, άρα κάνετε κάτι ενάντια στη θέληση του υπουργείου. Ξέρω ότι ακούγεται παράλογο, και είναι, γιατί εσείς με φιλότιμο κάνετε ό,τι μπορείτε καλύτερο για τα παιδιά αλλά δυστυχώς πολλές φορές η φιλοτιμία έχει τιμωρηθεί σε αυτό τον τόπο. Απλά την άποψή μου λέω, ίσως είμαι υπερβολική.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:15:23 πμ »
πραγματι εισαι υπερβολικη,το σχολειο ειναι ανοιχτο ως τις 2.00 ,οταν εχουν 6ωρο ή αν λειπει καποιος συναδελφος κι εχουν 5ωρο τι πειραζει;Το να σηκωσω παντιερα εναντιον του υπουργειου ειναι κοπλιμεντο ,δεν το εβλεπα ετσι,σκεφτομουν μονο οτι προλαβαινουν να μαθουν περισσοτερα

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:26:03 πμ »
Λέω αν συμβεί κάτι απρόοπτο την ώρα που τα παιδιά ενώ θα έπρεπε να έχουν σχολάσει είναι στο σχολείο σε εσάς θα τα φορτώσουν. Δεν το σκέφτομαι αρνητικά, απλά φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά σε αυτό το κράτος του παραλόγου. Αν θεσπιστεί το σχόλασμα στις 4 τα παιδιά θα είναι στο σχολείο επισήμως με εντολή του υπουργείου ενώ τώρα είναι εκτός ωραρίου.  Έχετε γραπτή άδεια από τη διεύθυνση για την πρωτοβουλία σας; Αλλιώς, όσο κι αν αυτό κακοφαίνεται, στην ουσία απασχολείτε τα παιδιά στο χώρο του σχολείου σε ώρα που αυτό θα έπρεπε να είναι κλειστό. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουμε την αρμοδιότητα να το κάνουμε αυτό και αν φτάνει η απλή προφορική συγκατάθεση του διευθυντή. Ουσιαστικά είναι σαν να εφαρμόζετε δικό σας αναλυτικό πρόγραμμα, δηλαδή σαν να σηκώνετε παντιέρα εναντίον του προγράμματος του υπουργείου. Αν το υπουργείο ήθελε περισσότερες ώρες ξένης γλώσσας θα τις είχε εγκρίνει υποθέτω. Άρα δεν τις θέλει, άρα κάνετε κάτι ενάντια στη θέληση του υπουργείου. Ξέρω ότι ακούγεται παράλογο, και είναι, γιατί εσείς με φιλότιμο κάνετε ό,τι μπορείτε καλύτερο για τα παιδιά αλλά δυστυχώς πολλές φορές η φιλοτιμία έχει τιμωρηθεί σε αυτό τον τόπο. Απλά την άποψή μου λέω, ίσως είμαι υπερβολική.
Συμφωνω,απορω μαλιστα πως εδωσε αδεια ο δντης να κανουν μαθημα οι μαθητες μετα το σχολικο ωραριο..!!αυτο προβλεπεται μονο οταν φαινεται στο ωρολογιο προγραμμα του σχολειου που εχει σταλει στη δνση και αφορα προγραμματα περιβαλλοντικα και αλλα που εχουν εγκριθει να γινονται 8η ωρα..!!προσεξτε μη γινει κατι και βρειτε το μπελα σας..!!οι γονεις θα σας κυνηγησουν ανελεητα...

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:39:02 πμ »
ποτε μιλησα για 8η ωρα,δεν ημουν σαφης σ'αυτο που εγραψα;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:40:55 πμ »
μα βρε παιδια, το κρυφο σχολειο ειναι? τα παιδια με την αδεια των γονεων δεν παραμενουν στο σχολειο? κ με μια απλη υπευθυνη δηλωση λυνεται κ το τυπικο ζητημα.


αν προκυψει θεμα νομιζω μονο ο διευθυντης θα το εχει που επετρεψε να γινεται αυτη η εξτρα ωρα. κ μπορει να γινει  απο κεντρα ξενων γλωσσων πχ. καποια καταγγελια. αλλα δεν ξερω τι μπορει να γινει για αυτο...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:48:52 πμ »
Συνάδελφοι δεν τα έγραψα με κακή πρόθεση, απλά ξέρω από δημόσιο και για περιπτώσεις ανθρώπων που πήγαν να κάνουν κάτι καλό και βρήκαν το μπελά τους. Νομίζω και μια εκπαιδευτικός στη Γκράβα αν δεν κάνω λάθος που οργάνωνε μαθήματα ελληνικών για τους μετανάστες γονείς μαθητών μέχρι και στα δικαστήρια την πήγαν γιατί δεν είχε λέει δικαίωμα να το κάνει αυτό, αν θυμάμαι καλά την περίπτωση. Η προσπάθειά σας αξίζει συγχαρητήρια αλλά φροντίστε να είστε καλυμένοι και για τα διαδικαστικά "κουφά" του δημοσίου. Αν προκύψει θέμα κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει η κάθε πλευρά. Πχ οι γονείς μπορεί να τα φορτώσουν στο διευθυντή ή σε εσάς και σίγουρα το υπουργείο θα τα φορτώσει και στους δυο σας διότι στην ουσία συνεχίζετε την ώρα διδασκαλίας της ΠΔΣ ενώ επισήμως έχει καταργηθεί.
Ακόμη και αν το σχολείο λειτουργεί για κάποιες τάξεις την 7η ώρα, οι τάξεις που δεν έχουν 7ωρο είναι υποχρεωμένες να σχολάσουν. Αλλιώς θα μπορούσε κανείς να κρατήσει για 7ωρο και τα παιδάκια των μικρότερων τάξεων με καλό σκοπό, για να προχωρήσουν πιο γρήγορα στις ξένες γλώσσες αλλά δεν παύει να είναι καταχρηστικό αυτό. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2011, 12:52:39 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 30, 2011, 12:50:10 πμ »
ποτε μιλησα για 8η ωρα,δεν ημουν σαφης σ'αυτο που εγραψα;
Οταν λεω 8η ωρα εννοω μετα το περας του κανονικου ωραριου που στα γυμνασια ειναι το 7ωρο.Δεν εχει ομως σημασια η ωρα ...το θεμα ειναι οτι καθεστε μετα το περας του ωραριου..!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 30, 2011, 08:35:46 πμ »
μα βρε παιδια, το κρυφο σχολειο ειναι? τα παιδια με την αδεια των γονεων δεν παραμενουν στο σχολειο? κ με μια απλη υπευθυνη δηλωση λυνεται κ το τυπικο ζητημα.


αν προκυψει θεμα νομιζω μονο ο διευθυντης θα το εχει που επετρεψε να γινεται αυτη η εξτρα ωρα. κ μπορει να γινει  απο κεντρα ξενων γλωσσων πχ. καποια καταγγελια. αλλα δεν ξερω τι μπορει να γινει για αυτο...



στα δυσπροσιτα δεν εχει φρονιστηρια , τα παιδια εχουν μερακι το ιδιο κι οι ξενογλωσσες,η ενισχυτικη ισχυει για τα δυσπροσιτα, οι γονεις μας λενε ενα ευχαριστω κι αν θελει ο Αντωνης να κανει link με τη δασκαλα με τα χρυσα μαλλια ,θα χρειαστει να αναφερω οτι ειμαι κοκκινομαλλα και να επικεντρωθει στα του κλαδου του ,ευγενικη -ευγενικη αλλα με τσατιζετε με αυτες τις νοοτροπιες

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 30, 2011, 05:47:48 μμ »
Εγω παντως που ειμαι του κλαδου σου σου προτεινω να παρεις ΓΡΑΠΤΗ αδεια γι' αυτα που κανεις.
Εχω ακουσει πολλα.......Αποφαση δικη σου βεβαια.....

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 30, 2011, 06:07:11 μμ »
Μarie-France, αυριο θα παει εκδρομη η α' λυκειου και μια μαθητρια που δε θα παει θελει να ερθει στο κενο μου να την βοηθησω στην επαναληψη.Να της ζητησω και υπευθυνη δηλωση;Κατι αλλο:Οταν ενας μαθητης χασει το λεωφορειο δεν πρεπει να τον παρουμε με το αμαξι για να μη βρουμε τον μπελα μας.Να τον αφησουμε να 'ρθει με τα ποδια απο κεντρικο δρομο δεδομενου οτι αλλο λεωφορειο δεν υπαρχει;
     Ειχα στο λυκειο μια φιλολογο που μας μαζευε Σαββατο στο σχολειο και καναμε μαθημα ,τετοια προτυπα καθηγητων εχω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.