*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« στις: Μάρτιος 20, 2011, 08:14:21 μμ »
Τελικα εμεις που ειμαστε στο Νεο Λυκειο ;γιατι στον συλλογο μας,apf,ασχολουνται με τα πασχαλινα αβγα....και περα βρεχει.Θεατρο,χορος,τραγουδι βγαινουν ενισχυμενα.Τι εννοει ο ποιητης;Τωρα με το ΔΝΤ,που δεν θα εχετε να φατε,σας προσφερουμε θεαματα;Ημαρτον Κυριε...Τι γινεται και με το μετωπο των οργανικων μας που χανονται;Σφαγη προφανως
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2011, 08:16:44 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2011, 08:20:54 μμ »
Παράθεση
Θεατρο,χορος,τραγουδι βγαινουν ενισχυμενα.Τι εννοει ο ποιητης;

Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων το έχουν ονομάσει. Εφ΄ όσον τα παιδιά μετά το σχολείο θα είναι αντιμέτωπα με την ανεργία, θα πρέπει να καλλιεργήσουν το χορό και το τραγούδι για την συμμετοχή σε τηλεριάλιτι του τύπου "Dancing with the stars" και "Greek Idol".

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2011, 08:24:32 μμ »
Θα βγαινουν νουμερατζες δηλαδη...χαχα.Για το next top model θα εχει τιποτα το μενου του Νεου Λυκειου;Ηθελα να ξερα εμας της β γλωσσας,τους μονιμους,που θα μας τρεχουν.Σε 3 νομους και σε 8 σχολεια;Τι ειμαστε; ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΑ;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2011, 09:06:00 μμ »
Αν είσαι γερμανικών, ίσως να δείξουν και κάποιο ενδιαφέρον οι μαθητές, γιατί μπορεί να φεύγουν μετανάστες για Γερμανία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2011, 09:31:34 μμ »
Δε θα χρειαστεί να φύγουν στη Γερμανία γιατί οι Γερμανοί αφεντικά θα έρθουν εδώ και θα τους προσφέρουν δουλειά γκαρσονιού στις ελληνικές παραλίες που θα έχουν αγοράσει.
Είναι σαφές ότι το Νέο Λύκειο θέλει να προετοιμάσει τα παιδιά των πολλών για τα "πανηγύρια" και να αφήσει τη γνώση ξένων γλωσσών, που αποτελεί διαβατήριο για αξιόλογες θέσεις εργασίας διεθνώς , για τους γόνους των πολιτικών στα ιδιωτικά σχολεία και τους αποφοίτους ΙΒ.
Μιλάμε για το Νέο Λύκειο των Ελληνίδων
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:32:38 μμ »
Οι Γερμανοι δεν ειναι προθυμοι οπως παλια να ερθουν στην Ελλαδα.Στο Θεμα της Κυριακης,ειχε ερευνα απο το μετωπο του τουρισμου.Θεωρουν οτι ειμαστε λαμογια.+8 τοις εκατο ειναι η αυξηση μονο και η εφημεριδα επισημαινει οτι ερχονται με το ζορι λογω περιορισμου πλεον των επιλογων τους,αφου δεν μπορουν να πανε Αιγυπτο,Τυνησια,Μαροκο,Τουρκια.Αυξηση 100% Ισραηλινοι,50%Ρωσοι,+30% Γαλλοι,οι Γαλλοι γιατι εκλεισε η αγαπημενη τους αγορα της Τυνησιας.Ετσι λεει η ερευνα.Οτι θα γινοταν μαθημα ισοτιμο με τα αλλα,οι φουρλες,δενμπορουσα να το φανταστω!!Οι γονεις θα εξακολουθουν,εν μεσω τετοιας κρισης,να πληρωνουν εξω τις ξενες γλωσσες.Οσοι μπορουν δηλαδη,γιατι οι αλλοι που δεν μπορουν εχουν κοψει τις ξενες γλωσσες απο τα παιδια τους!Δεν πειραζει,θα κανουν φουρλες στο σχολειο..

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:51:34 μμ »
ερώτηση φυσικής ξανθιάς: τι είναι οι φούρλες; ;D ;D ;D
έτσι ΄οπως τα γράφεις δίκιο έχεις - απλά θέλω να βεβαιώσω ότι οι φούρλες είναι κάτι κακό;  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2011, 04:34:41 μμ »
Πανελλαδικως εξεταζομενο μαθημα η β' ξενη γλωσσα( ως ειδικο μαθημα), το γνωριζουν αυτο΄;Ας μας χρησιμοποιησουν  σωστα ,ας μας δωσουν ενα βιβλιο της προκοπης με ακουστικο για κατανοηση προφορικου λογου και τελος,ας κανουμε κατι κι εμεις,δεν μπορω να μπαινω στη β΄γυμνασιου και να μην εχουν γραψει ολη την προηγουμενη χρονια μια γραπτη παραγωγη "περιγραφω το διπλανο μου ή το δωματιο μου ή μιλω για τα χομπυ μου" ,τσατιζομαι.Για να ανακτησουμε την τριτη ωρα εβδομαδιαιως ,οι δυο που εχουμε τωρα πρεπει να 'ναι παραγωγικες.Ειδικα καποιες απο εμας που ολη τη ζωη μας προετοιμαζαμε πτυχια στα φροντιστηρια ας βαλουμε τα δυνατα μας.Περα απο το συνδικαλισμο,περα απο το συλλογο
που βαφει αυγα-θα συμφωνησω με alceste- και ειναι δραστηριος μονο στα πολιτιστικα θεματα ,απο μονοι μας σαν ατομα εχουμε τη δυναμη ν'αλλαξουμε πολλα.Αν π.χ. υπαρχει κινητικοτητα στο κπγ με προετοιμασια μονο απο το σχολειο δεν αλλαζει το ρου της ιστοριας;

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2011, 10:02:34 μμ »
Δεν ενδιαφερεται κανεις φιλη μου.Απαξιωνουν τη β γλωσσα χρονια τωρα,στην ουσια εχουμε γινει τα παιδια για τις φωτοτυπιες,σε λιγο θα μας κανουν  και καφετζηδες,να γυρναμε στις ταξεις με το δισκο,αφου μας εχουν αποτελειωσει με την συνεχη υποβαθμιση.Τι τους νοιαζει αν εχουμε μεταπτυχιακα,εχουμε διδαξει χρονια ολα τα διπλωματα,εχουμε μπει με ασεπ,αλλοι συναδερφοι εχουν επιτυχιες στον ΑΣΕΠ.Μεχρι και οι μαθητες μας την λενε."Στο φροντιστηριο κανουμε περισσοτερα πραγματα""Στο φροντιστηριο μας ειπε αυτο η Κυρια".Κανε εσυ δουλεια με 2ωρο,90 λεπτα δηλαδη,30 παιδια,χαλια βιβλια και να γυρνας σαν τον αρκουδιαρη.Φουρλες ειναι οι γυροβολιες στο χορο bitch
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2011, 10:04:33 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2011, 10:17:45 μμ »
Κοπελία,θα πρεπε να χεις καταλαβεί, πως οι συνάδελφοι μας στην πλειοψηφία τους διορισμένοι απο αναπληρωτές έχουν κόμπλεξ με τον ασεπ και γι αυτό φέρονται υποτιμητικά.Μην τους αφήνεις να σ επηρεάσουν.Όταν θα έρθει η ώρα των κρίσεων στο μέλλον,ξέρουν πως οι ασεπίτες έχουν προσόντα και θα μας βρούν πάνω απο αυτούς.Εδώ, τους συναδέλφους στα δημοτικά δεν τους αφήνουν να πάρουν οργανικές για να μην χάσουν οι δάσκαλοι τα τσιφλίκια!Μήπως θα έπρεπε εμείς οι ασεπίτες να οργανωθούμε και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας;

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2011, 10:26:15 μμ »
Κινησεις εχουν γινει.Δεν γνωριζω αν θα αποδωσουν.Δεν εξαρταται απο εμας δυστυχως...

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2011, 04:11:06 μμ »
Στην προταση του Υπουργειου για το νεο Λυκειο ειναι 3 οι ωρες για γαλλ/γερμ ,αυτη του Ιανουαριου ,δεν επεσε στην αντιληψη μου τιποτα καινουριο.Λετε να γινει κατι;
Alceste, στο γυμνασιο που δουλευω ,προετοιμαζω γιορτες,εχω πρωτοκολλο,βιβλιοθηκη,ειμαι υπευθυνη τμηματος,δουλευω με μια συναδελφο-κολλητη ενα προγραμμα αγωγης υγειας ,μου κοπανησαν και 2 ωρες βυζαντινη ιστορια- και για να μη θυμωνουν οι φιλολογοι τους λεω οτι δεν την ηθελα αν και μου αρεσε τρομερα η εμπειρια-διεκδικησα να γινει τμημα στο λυκειο για τα παιδια που το επελεξαν και ακουσα με εκπληξη τη διευθυντρια να μου λεει του χρονου θα ανεβασεις θεατρικη παρασταση και με μεγαλυτερη εκπληξη ακουσα τον εαυτο μου να δεχεται. Ειμαι καθετα αντιθετη στο να βγαζω φωτοτυπιες αλλα προσδοκω την αγια ωρα που θα εχω 21 ωρες γαλλικα -γαλλικα

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2011, 04:40:02 μμ »
Κοπελία,θα πρεπε να χεις καταλαβεί, πως οι συνάδελφοι μας στην πλειοψηφία τους διορισμένοι απο αναπληρωτές έχουν κόμπλεξ με τον ασεπ και γι αυτό φέρονται υποτιμητικά.Μην τους αφήνεις να σ επηρεάσουν.Όταν θα έρθει η ώρα των κρίσεων στο μέλλον,ξέρουν πως οι ασεπίτες έχουν προσόντα και θα μας βρούν πάνω απο αυτούς.Εδώ, τους συναδέλφους στα δημοτικά δεν τους αφήνουν να πάρουν οργανικές για να μην χάσουν οι δάσκαλοι τα τσιφλίκια!Μήπως θα έπρεπε εμείς οι ασεπίτες να οργανωθούμε και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας;




κομπλεξικοι υπαρχουν σε ολους τους πινακες και σ'ολους τους κλαδους ,οι καθηγητες ομως ειμαστε πρωτοι και καλυτεροι,οι γιατροι δεν ειναι τοσο επηρμενοι οσο εμεις και γι'αυτο δε μας χωνευει ο κοσμος.Η κολλητη μου στο σχολειο μου ειναι ασεπιτισσα κι εγω απο τον ενιαιο ,πώς γινεται;Απλουστατο ,οι ανθρωπινες σχεσεις εχουν αλλη πεμπτουσια ,δεν κατατασσονται σε πινακες

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2011, 05:06:19 μμ »
Κοπελία,θα πρεπε να χεις καταλαβεί, πως οι συνάδελφοι μας στην πλειοψηφία τους διορισμένοι απο αναπληρωτές έχουν κόμπλεξ με τον ασεπ και γι αυτό φέρονται υποτιμητικά.Μην τους αφήνεις να σ επηρεάσουν.Όταν θα έρθει η ώρα των κρίσεων στο μέλλον,ξέρουν πως οι ασεπίτες έχουν προσόντα και θα μας βρούν πάνω απο αυτούς.Εδώ, τους συναδέλφους στα δημοτικά δεν τους αφήνουν να πάρουν οργανικές για να μην χάσουν οι δάσκαλοι τα τσιφλίκια!Μήπως θα έπρεπε εμείς οι ασεπίτες να οργανωθούμε και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας;
Φτου να πάρει! Δε μας φτάνει που έχουμε περάσει ΑΣΕΠ, δε μας φτάνει που έχουμε περάσει ελαστική απασχόληση τόσα χρόνια, όταν έρθει η ώρα της κρίσεως θα μας φορτώσουν και ευθύνες και αρμοδιότητες επιπλέον για 50ευρώ το μήνα επίδομα διευθυντή; Θα την καταπιώ την επιτυχία ΑΣΕΠ αν υποψιαστώ ότι ενώ οι άλλοι θα λουφάρουν ώρες εγώ θα έχω το προβάδισμα να παριστάνω τον διευθυντή του Νεου Σχολείου με τα 500 παιδιά, τα μηδενικά κονδύλια και τις 200 ειδικότητες καθηγητών να πηγαινοέρχονται. Αν ήθελα καριέρα με αρμοδιότητες μάνατζερ δε θα έλιωνα τις σόλες μου στο ΑΣΕΠ! Ήμαρτον, όχι άλλο κάρβουνο! (offtopic αγανάκτησης!)
Ως προς τη δεύτερη γλώσσα να το πάρουμε απόφαση ότι ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ, ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ! Αυτά φτάνουν για να γίνεις γκαρσόνι στις αυριανές τουριστικές επιχειρήσεις της αξιοποιημένης δημόσιας περιουσίας. Τα υπόλοιπα είναι φιοριτούρες για να διοργανώνονται γιορτές και να πληρώνεται και κανένα στέλεχος του Π.Ι να "χαράσσει" γλωσσική πολιτική και να κρεμάμε αφισσάκια ΕΣΠΑ να φαίνεται ότι κάτι κάνουμε. Σιγά μη βάλουμε και ώρες να διδάσκονται....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2011, 05:15:11 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.