*

Αποστολέας Θέμα: Ενδοσχολικές εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 57839 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2011, 01:09:52 πμ »
Anyway, χαζό μου ακούγεται. Αν είναι να προστεθεί κάτι κάπου υπάρχουν τρόποι όπως πχ με ένα αστεράκι, ή παράθεση μιας ενδιάμεσης γραμμής κλπ. Και Χ να βάλεις πάντα υπάρχει χώρος ακάλυπτος. Και εξάλλου να προστεθεί κάτι από ποιον; τον διορθωτή; μα θα φανεί ο διαφορετικός χαρακτήρας. Μου φαίνεται πολύ χαζό. Καταρχήν δεν είναι δυνατό να κρύψεις το κάθε κενό που υπάρχει. Σε δουλειά να βρισκόμαστε μου φαίνεται ειναι αυτό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:40 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 23, 2011, 09:00:50 μμ »
Anyway, χαζό μου ακούγεται. Αν είναι να προστεθεί κάτι κάπου υπάρχουν τρόποι όπως πχ με ένα αστεράκι, ή παράθεση μιας ενδιάμεσης γραμμής κλπ. Και Χ να βάλεις πάντα υπάρχει χώρος ακάλυπτος. Και εξάλλου να προστεθεί κάτι από ποιον; τον διορθωτή; μα θα φανεί ο διαφορετικός χαρακτήρας. Μου φαίνεται πολύ χαζό. Καταρχήν δεν είναι δυνατό να κρύψεις το κάθε κενό που υπάρχει. Σε δουλειά να βρισκόμαστε μου φαίνεται ειναι αυτό

killbill εισαι υποχρεωμενος να βαζεις Χ σε καθε κενο σε ολες τις σελιδες του γραπτου. Η διαφορα του γραφικου χαρακτηρα οταν προσπαθεις να πλαστογραφησεις, μπορει να μην ειναι και τοσο εμφανης σε εναν απονηρευτο και βιαστικο διορθωτη.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 30, 2011, 09:14:07 μμ »
Οι εισηγητές πρέπει να είναι πάντα 2(;), ακόμα και αν ένα μάθημα το διδασκε μόνο ένας καθηγητής; όμως τα θέματα θα τα βγάλει αυτός που το διδασκε; δηλαδή ο ρόλος του 2ου εισηγητή είναι καθαρά διακοσμητικός;

και κατι που το είχα ξαναρωτήσει παλιά αλλά δεν το βρίσκω, έχει δικαίωμα ο μαθητής να ζητήσει να δει το γραπτό του; έτσι απλά; ή πρέπει να πληρώσει παράβολο του δημοσίου?  :P
Μπορεί να το βγάλει φωτοτυπία αν θέλει για να το δείξει στον φροντιστή του; τι λέει η νομοθεσία επ' αυτού ΄του θέματος;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 02, 2011, 12:32:59 πμ »
Οι εισηγητές πρέπει να είναι πάντα 2(;), ακόμα και αν ένα μάθημα το διδασκε μόνο ένας καθηγητής; όμως τα θέματα θα τα βγάλει αυτός που το διδασκε; δηλαδή ο ρόλος του 2ου εισηγητή είναι καθαρά διακοσμητικός;
Κανονικά όχι. Ο 2ος εισηγητής συμμετέχει εν μέρη και για να διασφαλίσει ότι ο διδάσκων δεν θα κάνει "του κεφαλιού του" (δλδ πολύ εύκολα ή πολύ δύσκολα θέματα). Πρακτικά όμως ο 2ος εισηγητής δίνει συνήθως πλήρη ελευθερία στον διδάσκοντα να βγάλει όλα τα θέματα και στην συνέχεια είτε τα κοιτάει και υπογράφει, είτε δεν τα κοιτάει καθόλου και υπογράφει.
και κατι που το είχα ξαναρωτήσει παλιά αλλά δεν το βρίσκω, έχει δικαίωμα ο μαθητής να ζητήσει να δει το γραπτό του; έτσι απλά; ή πρέπει να πληρώσει παράβολο του δημοσίου?  :P
Μπορεί να το βγάλει φωτοτυπία αν θέλει για να το δείξει στον φροντιστή του; τι λέει η νομοθεσία επ' αυτού ΄του θέματος;
Να το βγάλει φωτοτυπία, πολύ αμφιβάλω να μπορεί. Για το άλλο, κάνε μία ερώτηση και στον διευθυντή σου ή στο γραφείο εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:40 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2011, 12:12:36 μμ »
Απλά από τη στιγμή που μπαίνει το όνομά σου, όσο και αν δεν είχες καμία σχέση με το μάθημα, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, θα έχεις ευθυνη, ότι δεν έλεξες τα θέματα κλπ

αυτό που ρωτάω είναι αν θα πρέπει στο τέλος των θεμάτων να αναγράφονται τα ονόματα υποχρεωτικά 2 καθηγητών ανεξάρτητα από το αν το μάθημα το δίδασκε μόνο ο ένας, και ανεξάρτητα του ποιος θα βγάλει τα θέματα. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 02, 2011, 02:22:10 μμ »
Απλά από τη στιγμή που μπαίνει το όνομά σου, όσο και αν δεν είχες καμία σχέση με το μάθημα, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, θα έχεις ευθυνη, ότι δεν έλεξες τα θέματα κλπ

αυτό που ρωτάω είναι αν θα πρέπει στο τέλος των θεμάτων να αναγράφονται τα ονόματα υποχρεωτικά 2 καθηγητών ανεξάρτητα από το αν το μάθημα το δίδασκε μόνο ο ένας, και ανεξάρτητα του ποιος θα βγάλει τα θέματα. Σωστά;

όχι, αν ένας έχει το μάθημα σε όλα τα τμήματα τότε αυτός ο ένας βάζει (εισηγείται) τα θέματα. Διάβασε το ΠΔ60.

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item454
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2011, 02:48:42 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 02, 2011, 08:20:08 μμ »
Απλά από τη στιγμή που μπαίνει το όνομά σου, όσο και αν δεν είχες καμία σχέση με το μάθημα, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, θα έχεις ευθυνη, ότι δεν έλεξες τα θέματα κλπ

αυτό που ρωτάω είναι αν θα πρέπει στο τέλος των θεμάτων να αναγράφονται τα ονόματα υποχρεωτικά 2 καθηγητών ανεξάρτητα από το αν το μάθημα το δίδασκε μόνο ο ένας, και ανεξάρτητα του ποιος θα βγάλει τα θέματα. Σωστά;
Γιατί να μην τα ελέγξεις; Άμα είσαι 2ος εισηγητής έχεις υποχρέωση να διαβάσεις και να εγκρίνεις (εάν θέλεις) τα θέματα του διδάσκοντα. Τι πα να πει "αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του"; Εάν έχεις αντιρρήσεις , δεν τα υπογράφεις, και την διένεξη λύνει ο διευθυντής.

Παράθεση
όχι, αν ένας έχει το μάθημα σε όλα τα τμήματα τότε αυτός ο ένας βάζει (εισηγείται) τα θέματα. Διάβασε το ΠΔ60.
Που το λέει αυτό rozy4; Δεν το βρίσκω.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 02, 2011, 08:28:52 μμ »
Γιατί να μην τα ελέγξεις; Άμα είσαι 2ος εισηγητής έχεις υποχρέωση να διαβάσεις και να εγκρίνεις (εάν θέλεις) τα θέματα του διδάσκοντα. Τι πα να πει "αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του"; Εάν έχεις αντιρρήσεις , δεν τα υπογράφεις, και την διένεξη λύνει ο διευθυντής.
Γιατί απλούστατα από τη στιγμή που δεν δίδαξα εγώ το μάθημα, δεν μπορώ να μπω στο πνεύμα του συναδέλφου και να κρίνω αντικειμενικά αν τα θέματα που έβαλε ανταποκρίνονται στις δυνατότητες των μαθητών.


Παράθεση
όχι, αν ένας έχει το μάθημα σε όλα τα τμήματα τότε αυτός ο ένας βάζει (εισηγείται) τα θέματα. Διάβασε το ΠΔ60.
Που το λέει αυτό rozy4; Δεν το βρίσκω.
[/quote]
Λέει απλά ότι οι εισηγητές είναι  οι καθηγητές που δίδαξαν το μάθημα και πρέπει να είναι κοινά. Δεν λέει κάτι ιδιαίτερα για την περίπτωση όπου ο διδσκων σε μια χρονιά είναι μόνο ένας.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 02, 2011, 08:32:07 μμ »
Παράθεση
όχι, αν ένας έχει το μάθημα σε όλα τα τμήματα τότε αυτός ο ένας βάζει (εισηγείται) τα θέματα. Διάβασε το ΠΔ60.
Που το λέει αυτό rozy4; Δεν το βρίσκω.

Άρθρο 16
...
3. Η εξεταστέα ύλη καταγράφεται στο βιβλίο της διδασκόμενης ύλης και υπογράφεται από τον εισηγητή
− καθηγητή
και από το Διευθυντή του Λυκείου.
4. Tα θέματα ορίζονται από τους διδάσκοντες το μάθημα, σύμφωνα με το άρθρο 15 του παρόντος και είναι κοινά για όλα τα τμήματα των Α΄ και Β΄ τάξεων του κάθε Λυκείου Κατ’ εξαίρεση είναι δυνατόν να δοθούν χωριστά θέματα, εάν συντρέχει αποχρών λόγος, ο οποίος αναγράφεται σε σημείωση στο έγγραφο που περιέχει τα θέματα και παράλληλα συντάσσεται και σχετική πράξη στο βιβλίο πράξεων του Διευθυντή του σχολείου.


Αν είναι δύο και πάνω οι διδάσκοντες τότε έχουμε κοινά θέματα με δύο+ εισηγητές που ορίζουν την κοινή εξεταστέα ύλη και εισηγούνται (και υπογράφουν) τα κοινά θέματα.



Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 02, 2011, 08:34:52 μμ »

όχι, αν ένας έχει το μάθημα σε όλα τα τμήματα τότε αυτός ο ένας βάζει (εισηγείται) τα θέματα. Διάβασε το ΠΔ60.

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item454

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ. Τυχαίνει να διδάσκω το ίδιο μάθημα σε όλα τα τμήματα του σχολείου (Α1,Α2) και τα θέματα θα τα βάλω η ιδια. Στο μάθημα που διδάσκουμε με άλλη καθηγήτρια θα βάλουμε τα θέματα σε συνεργασία. Καθώς και την ύλη!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 02, 2011, 08:39:38 μμ »
Γιατί να μην τα ελέγξεις; Άμα είσαι 2ος εισηγητής έχεις υποχρέωση να διαβάσεις και να εγκρίνεις (εάν θέλεις) τα θέματα του διδάσκοντα. Τι πα να πει "αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του"; Εάν έχεις αντιρρήσεις , δεν τα υπογράφεις, και την διένεξη λύνει ο διευθυντής.
Γιατί απλούστατα από τη στιγμή που δεν δίδαξα εγώ το μάθημα, δεν μπορώ να μπω στο πνεύμα του συναδέλφου και να κρίνω αντικειμενικά αν τα θέματα που έβαλε ανταποκρίνονται στις δυνατότητες των μαθητών.


αυτό που λες είναι πολύ σωστό και δεν μπορεί να σε "ελέγξει' ο συνάδελφος για την ποιότητα των θεμάτων σου ούτε εσύ αυτόν.

Πληροφοριακά φέτος είμαι η μόνη φυσικός στο σχολείο κι έχω όλες τις φυσικές του Λυκείου. Η επιλογή της ύλης και η εισήγηση των θεμάτων είναι αποκλειστικά δική μου υποχρέωση, όπως μου ξεκαθάρισε και η δ/ντρια του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 03, 2011, 09:05:38 πμ »
rozy4 αυτό που παραθέτεις μιλάει για "εισηγητή καθηγητή". Εισηγητές όμως, απ΄όσο θυμάμαι, είναι και οι 2 που υπογράφουν τα θέματα. Δεν ξέρω. Το ότι σου το είπε η διευθύντρια ή ότι "έτσι κάνουμε" δεν σημαίνει ότι είναι και το τυπικά σωστό. Εγώ το συμπέρασμα που είχα βγάλει σε αντίστοιχη περίπτωση είναι αυτό που είπα σοτν killbill. Ότι δλδ τυπικά τα θέματα βγαίνουν πάντα σε συνεργασία (και οκ, killbill, δεν χρειάζεται να ξέρεις επακριβώς τι έχει κάνει ο άλλος μέσα στην τάξη για να βγάλεις συμπέρασμα εάν τα θέματα είναι εντάξει. άλλωστε πρέπει να έχουν διαβαθμισμένη δυσκολία και να πηγάινουν από αρκετά εύκολα και μέτρια, που το άθροισμά τους να είναι τουλάχιστον η βάση, έως ψιλοδύσκολα που να δίνουν το 20άρι, οπότε να ανταποκριθούν όλοι οι μαθητές όλων των επιπέδων), αλλά πρακτικά ο 2ος εισηγητής, που δεν διδάσκει το μάθημα, απλά κάνει έλεγχο στα θέματα του 1ου και συμφωνεί ή διαφωνεί ή βάζει παρατηρήσεις/ διορθώσεις κτλ.


bitch!!!!!!!! που είσαι καλέεεε;;;  ;D

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 03, 2011, 02:39:05 μμ »
Λοιπόν έχουμε μπερδέψει λίγο τις έννοιες. Λέγοντας "εισηγητής" υπάρχουν δύο εκδοχές: Αυτός που βγάζει τα θέματα και αυτός που υπογράφει τα θέματα.
Η ερώτησή μου ήταν: σε περίπτωση που ήταν μόνο ένας ο διδάσκων καθηγητής για ένα μάθημα, προφανώς τα θέματα τα βγάζει αυτός και μόνο αυτός, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να υπογράφονται τα θέματα από 2 συναδέλφους της ίδιας ή συναφούς ειδικότητας.
Πχ αστρονομία δίδασκε μόνο ένας καθηγητής, αλλά ο διευιθυντής έβαζε να υπογράφουν στο τέλος τα θέματα 2 καθηγητές. Και οι μαθητές αναρωτιώντας μα καλά γιατί υπογράφει και ο τάδε καθηγητής αφού δεν μας έκανε αυτός αστρονομία!!

Δεν ξέρω τελικά τι ισχύει για το πόσα άτομα θα πρέπει να φαινεται ότι υπογράφουν τα θέματα. 1 ή 2;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενδοσχολικές εξετάσεις
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 03, 2011, 04:26:05 μμ »
αυτός που βάζει τα θέματα είναι και αυτός που τα υπογράφει, με άλλα λόγια φέρνει την όποια ευθύνη.
Υπάρχει πάντα δεύτερη υπογραφή, του Δ/ντη της σχολικής μονάδας.

Το ΠΔ 60 είναι σχετικά πρόσφατο, του 2006 και σε αυτό αναφέρθηκε εξάλλου πρόσφατα το υπουργείο παιδείας για τον τρόπο που διενεργούνται οι ενδοσχολικές και πανελλήνιες εξετάσεις.

Μπορείς όμως, για να λυσεις την απορία σου, να ζητήσεις από τον δ/ντη σου να σου προσκομίσει το έγγραφο που επικαλείται για το ότι πρέπει οπωσδήποτε δύο καθηγητές να εισηγούνται τα θέματα (δλδ να υπογράφουν αφού στο κάτω μέρος των θεμάτων υπογράφει ο δ/ντης και ο εισηγητής). ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.