*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα  (Αναγνώστηκε 164886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« στις: Ιούλιος 12, 2007, 01:47:27 μμ »
Γειά σας! :)Είμαι εντελώς καινούρια στην παρέα σας.Εντοπίζοντας από τύχη αυτήν την πολύ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα, σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος απο εσάς μπορέσει και με βοηθήσει με τη συμβουλή του. Το λοιπόν:αποφοίτησα πέρσι από το τμήμα φιλολογίας με καλό βαθμό και υπήρξα όλα τα φοιτητικά μου χρόνια ενθουσιασμένη με το αντικείμενο που σπούδαζα 8).Προσγειώθηκα απότομα όταν κατάλαβα πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα για τον κλάδο μας :P( πού ζούσα  ???).Επειδή με ενδιαφέρει αποκλειστικά η εκπαίδευση,σκέφτομαι να δώσω καταταρκτήριες στο παιδαγωγικό. Ωστόσο έχω κάποιες απορίες: 1) οι καταταρκτήριες στο παιδαγωγικό είναι κάτι πλέον πολύ δύσκολο,λόγω αυξημένης ζήτησης;2)Ας πούμε ότι τα καταφέρνω,σε 4-5 χρόνια που θα τελειώσω, θα διορίζονται ακόμη δάσκαλοι;και 3)ακούω φήμες ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση για τον κλάδο μας λόγω της αλλαγής στα ΤΕΕ κα...εσείς έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;Η οικονομική μου κατάσταση δυστυχώς δεν μου επιτρέπει να σπουδάζω μόνο από ενδιαφέρον για τη σχολή και θα είμαι πολύ δυστυχισμένη αν αναγκαστώ να συνεχίζω να δουλέυω σε άσχετη με την εκπαίδευση απασχόληση, για λόγους βιοποριστικούς. Παρακαλώ όποιον έχει μια άποψη για τα ερωτήματά μου, να μου απαντήσει,θα με βοηθήσει πολύ! Σας ευχαριστώ όλους και συγνώμη για το φλύαρο μήνυμα ;)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:16 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2007, 02:14:57 μμ »
Αγαπητή φίλη,

δεν θέλω να σε απαγοητεύσω αλλά θέλω να σου πω τα εξής:
α) απότι ξέρω δεν δίνεις εξετάσεις στο παιδαγωγικό, αλλά μπαίνεις με βαθμό πτυχίου. Αν έχεις πτυχίο 9.99 τότε έχεις ελπίδες.
β) αυτό που επιχειρείς να κάνεις το έχω περάσει στη ζωή μου. Είμαι μαθηματικός και επειδή πίστευα ότι στην πληροφορική είναι πολύ εύκολα τα πράγματα να διοριστείς (όντως έτσι ΗΤΑΝ) έδωσα κατατακτήριες εξετάσεις (γραπτές όμως) και πέρασα! Όταν τελείωσα τις σπουδές μου (πέρσυ) η πληροφορική είχε φρακάρει. Να φανταστείς ούτε ΑΣΕΠ δεν έγινε για πληροφορικούς (ο μοναδικός κλάδος που δεν εγινε ΑΣΕΠ). Οπότε απλά έχω το πτυχίο και το κοιτάω...

Όλα μέσα στη ζωή είναι. Δεν μπορείς να ξέρεις πως θα είναι η κατάσταση σε 4 χρόνια που θα τελειώσεις το παιδαγωγικό. Σε συμβουλεύω να επιμείνεις στονκλάδο σου. Δεν χάνεις τίποτα να δώσεις κατατακτήριες αλλά μην εγκαταλείψεις τον κλάδο σου (όπως έκανα εγώ).

Τώρα όσον αφορά τις κατατακτήριες κοίτα: Εγώ είχα πάει και στο πανεπιστήμιο πειραιώς όπου δεν υπήρχαν γραπτές εξετάσεις αλλά μόνο με κατάθεση πτυχίου (όπως και στο παιδαγωγικό). Περιττό να σου πω ότι οι 3 θέσεις που ήταν για κατατακτήριες εξετάσεις κατελήφθησαν από αποφοίτους νηπιαγωγών που είχαν πτυχίο 9,99. Ο Μαθηματικός είναι αδύνατον να τελειώσει τη σχολή με τέτοια βαθμολογία εκτός και αν είναι ο Αινσταιν. Αυτό ήταν αντισυνταγματικό όμως να επιτρέπεται σε τμήμα θετικών επιστημών να υποβάλουν χαρτιά από άσχετα τμήματα. Δεν το κυνήγησα γιατί πέρασα στο Καποδιστριακό με το σπαθί μου με γραπτές εξετάσεις!

Τώρα η απόφαση είναι δική σου...
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου.....

Βασίλης



Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2007, 02:42:16 μμ »
Όντως, έτσι συμβαίνει στα περισσότερα παιδαγωγικά. Νομίζω ότι στην Αλεξανδρούπολη έχει κατατακτήριες, εκτός κι αν άλλαξε φέτος. Δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο στη γραμματεία να ρωτήσεις; Είναι 2551039627.
Βέβαια, δε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα παίρνουν ακόμα τόσους δασκάλους μετά από 5 χρόνια.
Κυνήγησε  αυτό που θέλεις περισσότερο. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2007, 03:03:45 μμ »
Βασίλη,
 σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου. Όντως με βοήθησε, γιατί η άποψη σού, ότι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται σε 4χρόνια και το παράδειγμά σου με την πληροφορική, με κάνουν να σκεφτώ πολύ καλά κάτι που και η ίδια υποψιάζομαι αλλά εθελοτυφλώ (τόσο πολύ θέλω να ελπίζω ότι η εκπαίδευση δεν είναι κάτι άπιαστο!). Όσο για τις καταταρκτήριες, για την Αθήνα που με βολεύει, έχω επίγνωση ότι είναι τραγικά δύσκολο,μια και η βάση για τον βαθμό πτυχίου είναι από 9 και πάνω( και να φανταστείς ότι ο βαθμός μου θεωρείται πολύ καλός-φυσικά όμως δεν συναγωνίζεται αυτόν του αριστούχου από το νηπιαγωγών!).Έλεγα να δώσω στην Πάτρα και να πάρω μετεγραφή για Αθήνα, λόγω του ότι με το νέο νόμο τη δικαιούμαι.Ώστόσο δεν θα θελα μετά από τέτοια ταλαιπωρία(διάβασμα, άδειες από δούλειά κτλ) να βρεθώ μ 1 ακόμη πτυχίο που απλώς θα το κοιτάω. Φαντάζομαι πόσο κόπο και διάβασμα θα έκανες εσύ που σαν δεύτερη σχολή επέλεξες την πληροφορική!Σε ευχαριστώ και πάλι και σου εύχομαι να πετύχεις τον στόχο σου(εξάλλου έχεις 1 καλό συνδυασμό καθηγητικής σχολής με πληροφορική)! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:16 »

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2007, 03:05:01 μμ »
Στο Παιδαγωγικό της Αθήνας δίνουν εξετάσεις. Πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία(210-3688198) και ρώτα τους! Απ' ότι φαίνεται θα υπάρχει ζήτηση για δασκάλους τα επόμενα χρόνια. Προσπάθησε το!

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 12, 2007, 03:13:38 μμ »
Protea,είσαι σίγουρος; Πριν 2 μήνες είχα μπει στην ιστοσελίδα του Καποδιστριακού και ανακοίνωναν όττι θα διάλεγαν με βάση το βαθμό πτυχίου!

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2007, 03:21:07 μμ »
Absentminded Αλεξανδρούπολη;;;;!Μετά από Αθήνα και Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις κατάρησαν τις εξετάσεις;!Άδικο μου ακούγεται...Σε ευχαριστώ πολύ γαια το μήνυμά σου.Δεν περίμενα να τον πω,αλλά ίσωσ ο ΑΣΕΠ των φιλολόγων είναι κάτι πιο "εύκολο" τελικά...

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:03:23 μμ »
Protea,είσαι σίγουρος; Πριν 2 μήνες είχα μπει στην ιστοσελίδα του Καποδιστριακού και ανακοίνωναν όττι θα διάλεγαν με βάση το βαθμό πτυχίου!


Μάλλον τα πράγματα  θα άλλαξαν τα τελευταία χρονια. Εγω γνώρισα μια κοπέλα(ψυχολόγο) που είχε περάσει με κατατακτήριες πριν 4 χρόνια. Πάντως αποκλείεται όλα τα Παιδαγωγικά να έχουν καταργήσει τις εξετάσεις. Υπάρχουν 9 πανελλαδικά. Αφού δικαιούσαι μεταγραφή δώσε σε κάποιο από τα περιφερειακά (Φλώρινα , Ρόδο) που έχουν και μικρότερο ανταγωνισμό και πάρε μεταγραφή , αν πετύχεις.Σου εύχομαι να  πετύχεις , γιατί οι προοπτικές φαίνονται καλές.

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:07:54 μμ »
έδωσα πέρυσι κατατακτήριες στο ΠΤΔΕ Αθηνών, διάβαζα περίπου 2 μήνες για το όλο πανηγύρι, δώσαμε γύρω στα 400 άτομα και πήραν 8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τόσο καλά και ανθηρά....δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά έχω φάει τόσο πολύ την πόρτα στη μούρη,όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, στην Ελλαδα βρισκόμαστε και πιστεύω πως πολλές φορές έχουν μαγειρευτεί τα αποτελέσματα πριν καν βγει η ανακοίνωση των εξετάσεων....δυστύχως σε πολλές περιπτώσεις η αξιοκρατία αργοπεθαίνει. ???

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:25:11 μμ »
Σίγουρα όταν πρόκειται για 8 (!) θέσεις :P μόνο, η αξιοκρατία δεν είναι με τίποτα δεδομένη!Αλλά τώρα με την κατάργηση των εξετάσεων βγάζει μάτι.Τι να σου πω..απ την άλλη τώρα δεν θα μπούμε στο τρυπάκι να ταλαιπωριόμαστε άδικα!Μήπως δεν έφταναν οι 2 μήνες διάβασμα;Και να φανταστείς νόμιζα ότι οι εξετάσεις δεν θα ήταν τραγικά δύσκολες, γιατί από γνωστούς που είχα στο παιδαγωγικό έβλεπα ότι τα μαθήματα ήταν πολύ εύκολα!

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:29:16 μμ »
εγώ έχω τελειώσει το ΦΠΨ με παιδαγωγική κατευθυνση και τα θέματα μου φάνηκαν εύκολα λόγω των σπουδών και πίστευα ότι έχω γράψει απίστευτα καλά...τι να πω.... παντώσ πιστέυω ότι ειδικά τώρα θα γίνουν τρελά μαγειρέματα.....

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:32:56 μμ »
Πάντως σίγουρα και πανεύκολα να ταν τα θέματα, αν δεν υπάρχει αξιοκρατία...τι να το κάνεις!Proteas όταν η φίλη σου έδωσε, ήταν ακόμη στην αρχή το φαινόμενο της "έκρηξης" των παιδαγωγικών!Τώρα μάλλον η υπερβολική ζήτηση οδήγησε στην κατάργηση των εξετάσεων.Σ ευχαριστώ πάντως που θέλησες να με ενημερώσεις. Όσο για τις απομακρυσμένες περιοχές...θα το σκεφτώ πολύ αν αξίζει η ταλαιπωρία  ;)!

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:43:15 μμ »
XRISA σίγουρα αν εσύ όντας απόφοιτη ΦΠΨ με κατεύθυνση τα παιδαγωγικά δεν πέρασες, τότε τι να ελπίζω και εγώ που είμαι και άσχετη με αυτά!Τι να πω ...είναι πολύ απογοητευτικό πάντως να δίνεται η αίσθηση ότι όλα είναι άδικα. >:( Δεν πρέπει να μας λυγίζει αυτό...όσο δύσκολο και αν είναι!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:48:40 μμ »
Μήπως τελικά έχει περισσότερες πιθανότητες να μπει κάποιος ξαναδίνοντας πανελλαδικές;  :P :P  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.