*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτηριες με φροντιστηριο  (Αναγνώστηκε 15926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 09:57:37 πμ »
Αν δηλώσει πως έχει ολοκληρώσει δεύτερη σχολή δεν θα δικαιούται. Αν όχι δικαιούται. Απλό. Αλλά και με κατατακτήριες θα δίνονται βιβλία. Από αυτή τη χρονιά προφανώς.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:11 »

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 10:39:14 πμ »
μια μικρη διόρθωση.Με τις πανελληνιες δε θα εχει πάσο ουτε και βιβλια(εκτός αν άλλαξε κατι φέτος στο θεμα των συγγραμμάτων ).Θα παρει το πάσο αλλα θα εχει ισχύ ως ακαδημαϊκή ταυτότητα και δε θα εχει ισχύ ειδικού εισιτηρίου.!Αυτα βεβαια ισχύουν για όσους δηλώσουν πως ειναι ήδη κάτοχοι πτυχίου.Το λεω διότι κάποιοι επιλέγουν να μην τσεκάρουν το αντίστοιχο κουτάκι οταν ερθει η περίοδος των δηλώσεων.

Μην κάνετε τέτοιες βλακείες. Μπορεί ακόμα και στον διορισμό σας να έχετε επιπτώσεις. Τώρα είναι όλα καταγεγραμμένα με ηλεκτρονικό τρόπο και μπορεί κάποια στιγμή να σας τσακώσουν.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 11:47:02 πμ »
Ευτυχώς σήμερα γέλασα. Ποιό διορισμό συνάδελφε;Χα,χα....Για την άλλη ζωή μιλάς;
Κάποτε ήμουν σε δυο σχολές ταυτόχρονα και φυσικά ζήτησα διαγραφή από την μία. Αντίστοιχα φίλοι και συμφοιτητές μου κράτησαν και τις δυο και σήμερα έχουν δυο πτυχία. Θα είχα πτυχίο Θεολόγου σήμερα και το έχασα για βλακείες. Ας όψεται, ας κρατάμε τις διαδικασίες. Όπως νομίζει ο καθένας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2016, 11:50:17 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 12:35:40 μμ »
Ευτυχώς σήμερα γέλασα. Ποιό διορισμό συνάδελφε;Χα,χα....Για την άλλη ζωή μιλάς;
Κάποτε ήμουν σε δυο σχολές ταυτόχρονα και φυσικά ζήτησα διαγραφή από την μία. Αντίστοιχα φίλοι και συμφοιτητές μου κράτησαν και τις δυο και σήμερα έχουν δυο πτυχία. Θα είχα πτυχίο Θεολόγου σήμερα και το έχασα για βλακείες. Ας όψεται, ας κρατάμε τις διαδικασίες. Όπως νομίζει ο καθένας.
Άλλο παλιά άλλο τώρα.
Παλιά στηνόμασταν στην ουρά για μία δήλωση μαθημάτων τώρα την κάνεις από το σπίτι σου ηλεκτρονικά σε  2 λεπτά.Πολλοί έπαιρναν πολλές φορές τα ίδια συγγράμματα κα.
Τώρα μπορούν να βρουν αμέσως που σπουδάζεις, αν παίρνεις διπλά συγγράμματα κα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:11 »

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 04:15:19 μμ »
Λετε το συστημα να αλλαξει παλι? μην διαβαζουμε και τσαμπα δηλαδη

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 04:51:00 μμ »
Καλησπέρα,
Αν επιλέξει κάποιος αντί για κατατακτήριες να δώσει πανελλήνιες δεν στερείται κανένα δικαίωμα ενος που περνάει πρωτη φορά σε σχολή...ένας φίλος μου έδωσε φέτος πανελλήνιες αντί για κατατακτήριες και πέρασε στη σχολή που ήθελε, στη γραμματεία που ρώτησε του ειπαν πως έχει όλα τα δικαιωματα πάσο, βιβλιάριο υγειας, βιβλια κλπ...
Προς το παρόν το συστημα δεν αλλάζει...
Επίσης είναι καλύτερη επιλογή οι πανελλήνιες παρα οι κατατακτήριες....

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 04:53:23 μμ »
Επίσης απο φέτος σύμφωνα με νομοθετική ρύθμιση θα δίνονται τα βιβλια και σε αυτους που φοιτούν δεύτερο πτυχίο με κακατακτηριες εξετάσεις....

Αποσυνδεδεμένος maria2222s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 06:04:49 μμ »
Ευτυχώς σήμερα γέλασα. Ποιό διορισμό συνάδελφε;Χα,χα....Για την άλλη ζωή μιλάς;
Κάποτε ήμουν σε δυο σχολές ταυτόχρονα και φυσικά ζήτησα διαγραφή από την μία. Αντίστοιχα φίλοι και συμφοιτητές μου κράτησαν και τις δυο και σήμερα έχουν δυο πτυχία. Θα είχα πτυχίο Θεολόγου σήμερα και το έχασα για βλακείες. Ας όψεται, ας κρατάμε τις διαδικασίες. Όπως νομίζει ο καθένας.

Γινεται να εισαι σε 2 σχολες ταυτοχρονα??????

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 08:48:04 μμ »
Άλλο παλιά άλλο τώρα.
Παλιά στηνόμασταν στην ουρά για μία δήλωση μαθημάτων τώρα την κάνεις από το σπίτι σου ηλεκτρονικά σε  2 λεπτά.Πολλοί έπαιρναν πολλές φορές τα ίδια συγγράμματα κα.
Τώρα μπορούν να βρουν αμέσως που σπουδάζεις, αν παίρνεις διπλά συγγράμματα κα.
Ορθό.Ε όχι και διπλά συγγράμματα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 08:43:38 μμ »
Καλησπέρα,
Αν επιλέξει κάποιος αντί για κατατακτήριες να δώσει πανελλήνιες δεν στερείται κανένα δικαίωμα ενος που περνάει πρωτη φορά σε σχολή...ένας φίλος μου έδωσε φέτος πανελλήνιες αντί για κατατακτήριες και πέρασε στη σχολή που ήθελε, στη γραμματεία που ρώτησε του ειπαν πως έχει όλα τα δικαιωματα πάσο, βιβλιάριο υγειας, βιβλια κλπ...
Προς το παρόν το συστημα δεν αλλάζει...
Επίσης είναι καλύτερη επιλογή οι πανελλήνιες παρα οι κατατακτήριες....

Τώρα άλλαξε αυτό;

Γιατί στη δική μου δεύτερη σχολή, ακόμα και παιδιά που την κάνουν σαν δεύτερο πτυχίο και είχαν μπει με πανελλήνιες δεν έπαιρναν βιβλία κλπ...

Σε εμάς που είμαστε από κατατακτήριες ίιιισως μας δώσουν τώρα βιβλία αλλά ακόμα δεν έχει αποφασιστεί κάτι...

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 01:37:09 πμ »
Καλό βράδυ :) .Κάνω δεύτερο πτυχίο και σχετικά με τα βιβλία, θέλω να σας ενημερωσω πως όλοι οι φοιτητές που κάνουν δεύτερο πτυχίο από την προσεχή δήλωση βιβλίων στο σύστημα Εύδοξος θα μπορούμε να δηλώσουμε και εμείς βιβλία. Αυτό θα γίνει μετά από χρόνια από φέτος διότι ψηφίστηκε το Μάη από τη Βουλή. Αφορά όλους τους φοιτητές είτε πέρασαν με κατατακτήριες είτε με πανελλήνιες. Βιβλία οι φοιτητές δεύτερου πτυχίου έχουν να δουν από το 2011 ή 2012 ,καθώς τότε απαγορεύτηκε να δίνονται βιβλία σε φοιτητές που κάνουν δεύτερο πτυχίο. Αυτό ίσχυε για όλους είτε πέρασαν με πανελλήνιες είτε με κατατακτήριες. Σχετικά, με την απόκρυψη του γεγονότος ότι κάποιος έχει ήδη πτυχίο, να ξέρετε ότι αν κάποιος πήρε πτυχίο από τη χ σχολή του εκπα, και περάσει στη ψ σχολή του εκπα ας πούμε θα τον βρουν κατευθείαν, δηλαδή αν είναι σε σχολές του ίδιου πανεπιστημίου. Προς το παρόν, αν πήρες πτυχίο από μία σχολή και πέρασες σε άλλη σχολή σε άλλο πανεπιστήμιο δε σε βρίσκουν. Δεν υπάρχει ενιαία βάση δεδομένων για όλες τις σχολές. Ωστόσο, αν ανακαλυφθεί ότι απέκρυψες να δηλώσεις ότι είσαι κάτοχος πρώτου πτυχίου, τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος στο μέλλον δεν είναι λίγα. Κατ'αρχας, μιλάμε για απάτη εις βάρος δημοσίου, ψευδή δήλωση στοιχείων, ενώ η απάτη έχει και κέρδος οικονομικό αφού ο φοιτητής δεν πήρε μόνο τα βιβλία αλλά είχε κανονικά εκπτώσεις στα μέσα μεταφοράς (λεωφορεία, μετρό, πλοία κοκ), οπότε και εμπλέκονται πολλοί φορείς. Δεν είναι θέμα διορισμού μόνο. Μπορεί κάποιος να βρεθεί στη δεινή θέση να δώσει και χρήματα - αποζημίωση για αυτό που έκανε και φυσικά όλα αυτά θα τον συνοδεύουν στο ποινικό του μητρώο. Είναι μεν ακραίο αυτό που γράφω, αλλά από τη στιγμή που όλα πλέον καταχωρούνται ηλεκτρονικά, δεν είναι απίθανο να πιάσουν κάποιον. Βέβαια όποιος θέλει παίρνει το ρίσκο. Προσωπικά, δεν το έκανα αυτό, και για καλή μου τύχη στα μισά μαθήματα περίπου δεν υπήρχαν συγγράμματα, καθώς μας έδιναν σημειώσεις από το τμήμα σε όλους τους φοιτητές, είτε κάναμε δεύτερο πτυχίο είτε όχι :) .Πλέον, έχω περάσει τα 3/4 των μαθημάτων και βιβλία θα πάρω σε 5-6 μαθήματα μόνο. Πολύ καλός πάντως ήταν και ο μακροχρόνιος δανεισμός από τη βιβλιοθήκη, να τα λέμε και αυτά, εμένα μου έδιναν για 2 μήνες όποιο βιβλίο ήθελα, εφτιαχνα τις σημειώσεις μου (τα κύρια σημεία - και στην πρώτη μου σχολής που έπαιρνα βιβλία το ίδιο έκανα -) και έτσι έφτιαξα και το υλικό μου και πέρασα και τα μαθήματα :) χωρίς να δώσω ούτε ένα ευρώ για να αγοράσω βιβλία. Εννοείται ότι θα πάρω κάποια βιβλία μελλοντικά, αλλά αυτά που θέλω εγώ, όχι βιβλία που ναι μεν τα διδασκομαστε, αλλά δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα μας. Χαίρομαι πάντως να διαβάζω :) ότι και άλλοι θέλουν να κάνουν επιπλέον σπουδές. Καλή σας τύχη :) !!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτηριες με φροντιστηριο
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 11:20:01 πμ »
Κι εγώ δήλωσα κανονικά ότι είναι δεύτερο πτυχίο γιατί φοβηθηκα μη μπλέξω...
Άλλοι γνωστοί μου δεν το δήλωσαν...

Κι εγώ όπως η pink butterfly βολεύτηκα με τα βιβλία από τη βιβλιοθήκη και δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα είναι η αλήθεια...
Σε κάποια έβγαζα και φωτοτυπίες ενώ κάποια άλλα μαθήματα είχαν σημειώσεις...

Μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος γιατί κι εγώ είμαι στο 4ο έτος τώρα και στην ουσία χρωστάω μόνο 5-6  μαθήματα.

Μπορεί κάποιος να ξαναδηλώσει μαθήματα που έχει ήδη περάσει για να πάρει τα συγγράμματα;

Επίσης, υπάρχει λέτε περίπτωση να μας δώσουν έστω και αναδρομικά τα βιβλία που δεν πήραμε τα περασμένα χρόνια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.