*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα  (Αναγνώστηκε 164896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marilou85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:43:55 πμ »
Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας... θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να δωσω κατατακτηριες για να κυνηγησω το ονειρο μου πανω απολα!!! δεν ξερω τι να κανω... αξιζει να δωσω; περισσοτερο για να μη μου μεινει αποθημενο! αξιζει τον κοπο;;; περασω δεν περασω!!! τι λετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:39:10 »

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:03:34 πμ »
Μόνο στο παιδαγωγικό Αθηνών οι κατατακτήριες θα πραγματοποιηθούν με βάση το πτυχίο για το 2009-10; Γνωρίζει κανείς σε ποιές άλλες πόλεις θα πάρουν άτομα με βαθμό πτυχίου φέτος; ;)

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:43:12 πμ »
Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας... θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να δωσω κατατακτηριες για να κυνηγησω το ονειρο μου πανω απολα!!! δεν ξερω τι να κανω... αξιζει να δωσω; περισσοτερο για να μη μου μεινει αποθημενο! αξιζει τον κοπο;;; περασω δεν περασω!!! τι λετε;

φυσικά και αξίζει!το ρωτάς?είναι όνειρο,είναι απωθημένο,το θες πολύ..τι άλλο ψάχνεις?βουρ σου λεω,θα το μετανιώσεις αν δε το κάνεις..μιά αίτηση είναι(τουλάχιστον στα περισσότερα Ιδρύματα),ακόμα και κάποιος γνώστος σου με εξουσιοδότηση μπορεί να στην κάνει..καν'το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:45:53 πμ »
Μόνο στο παιδαγωγικό Αθηνών οι κατατακτήριες θα πραγματοποιηθούν με βάση το πτυχίο για το 2009-10; Γνωρίζει κανείς σε ποιές άλλες πόλεις θα πάρουν άτομα με βαθμό πτυχίου φέτος; ;)

νομίζω πως σε όλα τα Παιδαγωγικα Τμήματα είναι έτσι(στην Αθήνα σίγουρα)..θα προσπαθήσω να μάθω και θα σας ενημερώσω! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:39:10 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 02, 2009, 04:59:39 πμ »
νομίζω πως σε όλα τα Παιδαγωγικα Τμήματα είναι έτσι(στην Αθήνα σίγουρα)..θα προσπαθήσω να μάθω και θα σας ενημερώσω! ;)

Στο Π.Τ.Δ.Ε. Αλεξανδρούπολης είναι με εξετάσεις πάντως.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:02:50 μμ »
Στο Π.Τ.Δ.Ε. Θεσσαλίας (Βόλος)  εισάγεσαι με εξετάσεις επίσης.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:06:53 μμ »
Ευχαριστώ, μάλλον μόνο στο Αθηνών θα κάνω αίτηση..Δεν έχω άλλο κουράγιο για διάβασμα..Είχα κάνει αιτηση πριν 2 χρόνια στο Βόλο αλλά ο βαθμός μου ήταν λίγος...(9.24)

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:24:19 μμ »
Και στο Αριστοτέλειο αυστηρά είναι μην νομίζεις...μέσο όρο πτυχίου το 7.3-4 είναι αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.Παιδιά, πριν δώσετε ξανασκεφτείτε το για τον εξής απλό λόγο. Μετά απο 4 χρόνια ίσως δεν είναι τα πράγματα τα ίδια...Ήδη είναι ανοιχτές πολλά χρόνια οι θέσεις...Οι δάσκαλοι βρήκαν δουλεία εύκολα γιατί έπεσαν κονδύλια απο ευρωπαϊκή ένωση αλλά τα κονδύλια είναι μέχρι το 2013 εσείς θα βγείτε απο την σχολή τότε ή το 2014 οπότε προλαβαίνετε δεν προλαβαίνετε...όσοι πέρασαν πέρασαν...μην βασίζεστε στα ολοήμερα κατα την γνώμη μου η ευρωπαϊκή ένωση έκανε την διαφορά.
Επίσης κάποιες χρονιές θα είναι πολύ άτυχες γιατί όταν κλείσουν οι θέσεις θα ξανανοίξουν μετά απο 50 χρόνια χωρίς υπερβολή οπότε ίσως χάσετε απλά 3 χρόνια απο την ζωή σας...Δεν ξέρω....α! επίσης σκεφτείτε το ενδεχόμενο να δώσετε επαρχεία..άλλος αριθμός θα δίνει Αθήνα Θεσσαλονίκη και άλλος στις υπόλοιπες περιοχές. Αν δεν έχετε πρόβλημα να ξενιτευτείτε ρόδο πχ έχετε περισσότερες πιθανότητες. Καλή επιτυχία απο εμένα ;D

Αποσυνδεδεμένος Marilou85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:27:40 μμ »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... εγω δεν θελω να το κανω για τον ευκολο διορισμο αλλα μονο και μονο επειδη αγαπω πολυ αυτο το επαγγελμα! σκεφτομαι να δωσω στην Πατρα που ειναι με εξετασεις... μα βαθμο πτυχιου αποκλειεται να περασω γιατι εχω βαθμο πτυχιου 7.84.

Αποσυνδεδεμένος Καλυψώ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 24, 2009, 04:48:37 μμ »
Γεια σας!!!

Θέλω να δωσω κατακτηριες σε καποιο παιδαγωγικο τμημα. Επειδη ομως εργαζομαι θελω να μαθω αν ειναι δυνατον να τελειωσω την σχολη συμμετεχοντας μονο στις εξετασεις και εχοντας στην διαθεση μου περιπου 4 εβδομαδες αδειας το χρονο για τις πρακτικες και τα υποχρεωτικων παρουσιων μαθηματα.

Ποιο απο ολα τα παιδαγωγικα -εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης- εχει τα λιγοτερα υποχρετικα απο αποψη παρουσιων μαθηματα?

Πχ στην Αλεξανδρουπολη διαβασα οτι εχει 6 εβδομαδες πρακτικων . Αυτες ειναι μαζεμενες στο ογδοο εξαμηνο ή όχι??Στην Αλεξανδρουπολη εχει το προγραμμα σπουδων και εργαστηρια . Αυτα ειναι με υποχρετικες παρουσιες?

Απο την μελετη των προγραμματων σπουδων κατεληξα οτι στο Ρεθυμνο στην Πατρα και στον Βολο ειναι σχεδον αδυνατον να βγαλεις την σχολη απο αποσταση.

Αν εχετε αποφοιτησει προσφατα ή εχετε απο καπου εγκυρες πληροφοριες θα με βοηθησετε πολυ
Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 24, 2009, 05:03:50 μμ »
Γεια σας!!!

Θέλω να δωσω κατακτηριες σε καποιο παιδαγωγικο τμημα. Επειδη ομως εργαζομαι θελω να μαθω αν ειναι δυνατον να τελειωσω την σχολη συμμετεχοντας μονο στις εξετασεις και εχοντας στην διαθεση μου περιπου 4 εβδομαδες αδειας το χρονο για τις πρακτικες και τα υποχρεωτικων παρουσιων μαθηματα.

Ποιο απο ολα τα παιδαγωγικα -εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης- εχει τα λιγοτερα υποχρετικα απο αποψη παρουσιων μαθηματα?

Πχ στην Αλεξανδρουπολη διαβασα οτι εχει 6 εβδομαδες πρακτικων . Αυτες ειναι μαζεμενες στο ογδοο εξαμηνο ή όχι??Στην Αλεξανδρουπολη εχει το προγραμμα σπουδων και εργαστηρια . Αυτα ειναι με υποχρετικες παρουσιες?

Απο την μελετη των προγραμματων σπουδων κατεληξα οτι στο Ρεθυμνο στην Πατρα και στον Βολο ειναι σχεδον αδυνατον να βγαλεις την σχολη απο αποσταση.

Αν εχετε αποφοιτησει προσφατα ή εχετε απο καπου εγκυρες πληροφοριες θα με βοηθησετε πολυ
Ευχαριστω!!!

Καλησπέρα! Στην Αλεξανδρούπολη σπουδαζω τώρα και βαίνω ,ελπίζω, αισίως το τέταρτο έτος.Παράλληλα εργάζομαι και φυσικά δε διαμένω στην ίδια πόλη, αλλά πηγαινοέρχομαι. Όσον αφορά τις πρακτικές, αυτές είναι συγκεντρωμένες στο όγδοο εξάμηνο. Για αυτές προβληματίζομαι κι εγώ, γιατί λογικά για περίπου έξι εβδομάδες θα πρέπει να σταματήσω την εργασία.Υποχρεωτικά μαθήματα δεν έχει πολλά.Αυτή τη στιγμή είναι γύρω στα πέντε διάσπαρτα σε διάφορα εξάμηνα.Βέβαια, με την αύξηση των εισαχθέντων δεν ξέρω μελλοντικά κατά πόσο θα ισχύουν τα υποχρεωτικά, διότι υπάρχει έλλειψη αιθουσών και οι καθηγητές ήδη προβληματίζονται.Ίδωμεν...Μήπως θα ήταν καλύτερη ιδέα να δώσεις πανελλήνιες κι έτσι να δηλώσεις και Θεσ/νίκη. Εκεί οι πρακτικές είναι πιο λίγες, απο ό,τι λέγεται. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσετε! Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! Αξίζει τον κόπο, είναι ενδιαφέρουσα σχολή.

Αποσυνδεδεμένος Καλυψώ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 25, 2009, 04:33:45 μμ »
 EVA ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!!

Τα πεντε υποχρεωτικα με προβληματιζουν αρκετα γιατι φανταζομαι οτι αν ειναι 2  φορες την εβδομαδα το υποχρεωτικο μαθημα θα πρεπει να παιρνω αδεια 2 μερες την εβδομαδα για ενα ολοκληρο εξαμηνο κοκ...Πραγμα μη ρεαλιστικο....
Εσυ πως τα παρακολουθουσες τα μαθηματα αυτα?
Η δουλεια μου ειναι πρωινη 9-5 ....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2009, 04:35:30 μμ από Καλυψώ »

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 25, 2009, 06:10:58 μμ »
EVA ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!!

Τα πεντε υποχρεωτικα με προβληματιζουν αρκετα γιατι φανταζομαι οτι αν ειναι 2  φορες την εβδομαδα το υποχρεωτικο μαθημα θα πρεπει να παιρνω αδεια 2 μερες την εβδομαδα για ενα ολοκληρο εξαμηνο κοκ...Πραγμα μη ρεαλιστικο....
Εσυ πως τα παρακολουθουσες τα μαθηματα αυτα?
Η δουλεια μου ειναι πρωινη 9-5 ....


Τα περισσότερα είναι απογευματινές ώρες και μία φορά την εβδομάδα. Εγώ πάλι είχα το αντίθετο πρόβλημα από σένα. Αρχικά δούλευα μόνο απόγευμα και στη συνέχεια λίγο το πρωί και λίγο το απόγευμα.Βλέπεις, τελείωσα φιλόλογος και είχα ωρομισθία το πρωί και ιδιαίτερα το απόγευμα.Για την ωρομισθία,άλλωστε ,προβληματίζομαι φέτος.Η απόσταση ήταν μία ώρα και κάτι με το αμάξι. Έτσι, έφευγα πολλές φορές του σκοτωμού.Χρειάζονται θυσίες, αρκεί να μπορείς να τα δρομολογήσεις.Πάντως, αρκετοί καθηγητές είναι συζητήσιμοι και οι περισσότεροι βάζουν τα μαθήματα απόγευμα.Όπως σου είπα,όμως, το μεγάλο κύμα των εισαχθέντων μπορεί να τα ανατρέψει όλα και να μειώσουν εκ των πραγμάτων τα υποχρεωτικά μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος Καλυψώ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 26, 2009, 12:22:02 μμ »
Ναι συμφωνω για τις θυσιες. Δεν γινεται αλλιως. Το θεμα ειναι αν ειναι εφικτο το ολο σχεδιο.
Εγω εγω τελειωσει Φυσικος στην Αθηνα. Μενω και δουλευω στην Αθηνα οποτε θα ερχομαι πανω με αεροπλανο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.