*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα  (Αναγνώστηκε 164840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 28, 2009, 12:16:51 μμ »
Γεια σας!
Τελείωσα φέτος από το ΠΤΔΕ Αλεξανδρούπολης. Μπήκα το 2006 με κατατακτήριες και δούλευα συγχρόνως οπότε μπορώ να ενημερώσω από πρώτο χέρι για τα υποχρεωτικά μαθήματα.
Το 7ο εξ γίνονται κάποια σεμινάρια πρακτικής υποχρωτικά αλλά είναι συγκεκριμένες ημερομηνίες. Με τη βοήθεια των φοιτητών παλεύονται...
Το 8ο είναι η πρακτική στα σχολεία. Διαρκεί περίπου 1 μήνα.
Θέλω όμως να ενημερώσω ότι ο υπεύθυνος καθηγητής της πρακτικής είναι τόσο συνεργάσιμος που βοηθάει αυτούς που εργάζονται και βρίσκουν από κοινού μία λύση.
Το πρόβλημα είναι οι αποσπασμένοι δάσκαλοι που εποπτεύουν τη διαδικασία αυτή. Είναι απλοί αποσπασμένοι δάσκαλοι και νομίζουν ότι είναι ανώτερα στελέχη του πανεπιστημίου που κόβουν και ράβουν! Ξεχνούν ότι είμαστε ίσοι κι όμοιοι κι ονειρεύονται ότι έχουν την εξουσία στα χέρια τους. Βέβαια όχι όλοι. Εμένα μου έτυχε ΄΄η περίπτωση΄΄!!! Κατανόηση μηδέν και σνομπ μέχρι αηδίας. Μία κομπλεξική που απορώ και πως έχει θέση εκεί! Άγνοια για τις νέες εκπαιδευτικές μεθόδους και βοήθεια ανούσια δίχως επιστημονική τεκμηρίωση.
Το θέμα πάντως είναι κάποιος να μπει και μετά έχει ο θεός. Κάνεις λίγο πίσω, δέχεσαι καταστάσεις και συμπεριφορές και φεύγεις με το χαρτί.
Προσωπικά νομίζω ότι υπάρχει διαφάνεια στις εξετάσεις του συγκεκριμένου τμήματος. Βέβαια είχα συμφοιτήτρια γυναίκα καθηγητή πανεπιστημίου από Αθήνα που είχε κονέ με όλους τους καθηγητές... αλλά μάλλον έτυχε!!!
Καλή επιτυχία σε όποιον αποφασίσει να δώσει εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:26 »

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 28, 2009, 12:26:55 μμ »
Γεια σας!
Τελείωσα φέτος από το ΠΤΔΕ Αλεξανδρούπολης. Μπήκα το 2006 με κατατακτήριες και δούλευα συγχρόνως οπότε μπορώ να ενημερώσω από πρώτο χέρι για τα υποχρεωτικά μαθήματα.
Το 7ο εξ γίνονται κάποια σεμινάρια πρακτικής υποχρωτικά αλλά είναι συγκεκριμένες ημερομηνίες. Με τη βοήθεια των φοιτητών παλεύονται...
Το 8ο είναι η πρακτική στα σχολεία. Διαρκεί περίπου 1 μήνα.
Θέλω όμως να ενημερώσω ότι ο υπεύθυνος καθηγητής της πρακτικής είναι τόσο συνεργάσιμος που βοηθάει αυτούς που εργάζονται και βρίσκουν από κοινού μία λύση.
Το πρόβλημα είναι οι αποσπασμένοι δάσκαλοι που εποπτεύουν τη διαδικασία αυτή. Είναι απλοί αποσπασμένοι δάσκαλοι και νομίζουν ότι είναι ανώτερα στελέχη του πανεπιστημίου που κόβουν και ράβουν! Ξεχνούν ότι είμαστε ίσοι κι όμοιοι κι ονειρεύονται ότι έχουν την εξουσία στα χέρια τους. Βέβαια όχι όλοι. Εμένα μου έτυχε ΄΄η περίπτωση΄΄!!! Κατανόηση μηδέν και σνομπ μέχρι αηδίας. Μία κομπλεξική που απορώ και πως έχει θέση εκεί! Άγνοια για τις νέες εκπαιδευτικές μεθόδους και βοήθεια ανούσια δίχως επιστημονική τεκμηρίωση.
Το θέμα πάντως είναι κάποιος να μπει και μετά έχει ο θεός. Κάνεις λίγο πίσω, δέχεσαι καταστάσεις και συμπεριφορές και φεύγεις με το χαρτί.
Προσωπικά νομίζω ότι υπάρχει διαφάνεια στις εξετάσεις του συγκεκριμένου τμήματος. Βέβαια είχα συμφοιτήτρια γυναίκα καθηγητή πανεπιστημίου από Αθήνα που είχε κονέ με όλους τους καθηγητές... αλλά μάλλον έτυχε!!!
Καλή επιτυχία σε όποιον αποφασίσει να δώσει εξετάσεις.

Να σε ρωτήσω τότε κι εγώ με τη σειρά μου, μια και με αφορά άμεσα το συγκεκριμένο τμήμα.Η πληροφόρησή μου λέει ότι οι πρακτικές διαρκούν 6 εβδομάδες. Οι πρώτες τέσσερις από μια με δύο ώρες καθημερινά στο σχολείο και οι δύο τελευταίες όλη την ημέρα. Λάθος τα γνωρίζω;Όσον αφορά τον υπεύθυνο καθηγητή Θ., έχω ακούσει και τα αντίθετα.Δεν γνωρίζω, βέβαια, από προσ. πείρα.Τουλάχιστον αναπτερώθηκα λίγο με αυτό που έγραψες, γιατί φοβήθηκα την αντιμετώπιση που θα είχαμε σε σχέση με την κατανόηση που θα έδειχνε για εμάς τους εργαζόμενους.Μακάρι!Οι πρακτικές του εβδόμου είναι υποχρεωτικές και απογευματινές;Σου εύχομαι έναν γρήγορο διορισμό και καλή σταδιοδρομία!

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:54:06 μμ »
Στο ΠΤΔΕ Αλεξανδρούπολης η πρακτική είναι περίπου 6 εβδομάδες. Οι 2 τελευταίες είναι ολοήμερες διδασκαλίες άρα υποχρεωτικά θα είσαι εκεί.
Οι πρώτες είναι ωριαίες διδασκαλίες δηλ. κάθε εβδομάδα θα πας από μία ώρα για συγκεκριμένο μάθημα. Εκεί είναι και η βοήθεια που μπορεί να προσφερθεί. Λόγω δουλειάς με συννενόηση με τον καθηγητή δεν πας κάθε μέρα αλλά μία φορά και τα κάνεις μαζεμένα. Εμένα τουλάχιστον στην περίπτωση μου έτσι έγινε. Ξαναλέω το πρόβλημα είναι οι επόπτες που ζορίζουν αλλά να σου πω επειδή εγώ ήμουν αναπληρώτρια νηπιαγωγός (1ο πτυχίο) σε άλλο νομό  και δεν μπορούσα να συνεργαστώ. Αυτό είχε επίπτωση μόνο στο βαθμό αλλά να σου πω το πτυχίο το πήρα τελικά κι αυτό μετρά!!!Μην σκέφτεσαι το τέλος, πέρασε με το καλό κι αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σε προβληματίζει. Κανείς δεν κόβεται στην πρακτική παρά μόνο αν δείξει αναρμοστη συμπεριφορά στο σχολείο. Καλή τύχη γιατί δυστυχώς σε αυτές τις εξετάσεις χρειάζεται να έχεις μπόλικη.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 28, 2009, 10:06:07 μμ »
Στο ΠΤΔΕ Αλεξανδρούπολης η πρακτική είναι περίπου 6 εβδομάδες. Οι 2 τελευταίες είναι ολοήμερες διδασκαλίες άρα υποχρεωτικά θα είσαι εκεί.
Οι πρώτες είναι ωριαίες διδασκαλίες δηλ. κάθε εβδομάδα θα πας από μία ώρα για συγκεκριμένο μάθημα. Εκεί είναι και η βοήθεια που μπορεί να προσφερθεί. Λόγω δουλειάς με συννενόηση με τον καθηγητή δεν πας κάθε μέρα αλλά μία φορά και τα κάνεις μαζεμένα. Εμένα τουλάχιστον στην περίπτωση μου έτσι έγινε. Ξαναλέω το πρόβλημα είναι οι επόπτες που ζορίζουν αλλά να σου πω επειδή εγώ ήμουν αναπληρώτρια νηπιαγωγός (1ο πτυχίο) σε άλλο νομό  και δεν μπορούσα να συνεργαστώ. Αυτό είχε επίπτωση μόνο στο βαθμό αλλά να σου πω το πτυχίο το πήρα τελικά κι αυτό μετρά!!!Μην σκέφτεσαι το τέλος, πέρασε με το καλό κι αυτό είναι το τελευταίο που πρέπει να σε προβληματίζει. Κανείς δεν κόβεται στην πρακτική παρά μόνο αν δείξει αναρμοστη συμπεριφορά στο σχολείο. Καλή τύχη γιατί δυστυχώς σε αυτές τις εξετάσεις χρειάζεται να έχεις μπόλικη.
Σε ευχαριστώ!Στο τέλος στην πρακτική, εσύ πώς τα δρομολόγησες με την αναπλήρωση;Σε ρωτώ, γιατί κι εγώ φέτος θα είμαι ωρομίσθια και με προβληματίζει.Οσον αφορά για τις ευχές σου περί τύχης, σίγουρα αναφέρεσαι στο μάθημα SPSS του εβδόμου εξαμήνου.Έτσι δεν είναι;Πάντως, πραγματικά θεωρώ δύσκολο το συνδυασμό δουλειάς και σχολής, ιδίως όταν δεν κατοικείς στην ίδια πόλη.Κι εγώ πηγαινοέρχομαι.Καλή τύχη και σε σένα ολόψυχα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:26 »

Αποσυνδεδεμένος XRYSA2308

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:18:54 πμ »
Καλημέρα.
Στα 32 μου αποφάσησα να προσπαθήσω να πραγματοποιήσω το όνειρό μου και να γίνω δασκάλα. Ετοιμάζομαι να δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό της Ρόδου και θα το εκτιμούσα, αν κάποιος μπορεί να μου δωσει πληροφορίες σχετικά με τη σχολή. Το προγραμμα σπουδών που κατέβασα από το site του πανεπιστημίου, δεν δίνει σαφής πληροφορίες σχετικά με την υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων και την πρακτική εξάσκηση στα σχολεία, και αυτό είναι το δύσκολο σημείο για μένα γιατί, 1ον εργάζομαι, (φυσικό στα 32...) και δεν μπορώ να απουσιάζω όποτε θέλω από την εργασία μου και 2ον, ζω στην Κρήτη. Πάσα πληροφορία για το θέμα καλοδεχούμενη... Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:13:34 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 11:01:12 πμ »
Καλημέρα Χρύσα και καλωσόρισες :). Από όσα γνωρίζω για το αντίστοιχο τμήμα Δημοτικής του Αριστοτελείου, υπάρχουν κάποια μαθήματα στα οποία είναι σημαντικό να είσαι εκεί ή τουλάχιστον να έχεις εξαιρετικά καλές σημειώσεις από κάποιον που καταλαβαίνει τι ακούει. Από κει και πέρα οι πρακτικές είναι υποχρεωτικές, αν και σου δίνεται συνήθως η δυνατότητα να επιλέξεις σχολείο από ένα σύνολο σχολικών μονάδων που συνεργάζονται με το Πανεπιστήμιο.

Είμαι σίγουρη πως εδώ μέσα θα βρεις άτομα που γνωρίζουν πολύ περισσότερα για το θέμα. Ακόμη, μπορείς να βρεις παραπλήσια topics που αφορούν παρόμοιες περιπτώσεις. Από μένα καλή επιτυχία!!!  :D

Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος cristty

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 12:20:54 πμ »
Kalispera kai apo mena. Endiaferomai k go na doso gia katataktiries sto  dimotikihs tou dimokriteiou. An gnorizei kaneis apo themata - simeioseis pano stin ili tha me endiefere poli. euxaristo.

Αποσυνδεδεμένος tassosmer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:49:23 πμ »
Καλημέρα! Σε δύο μήνες δίνω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό τμήμα της Ρόδου. Έχει κανείς εμπειρία από εξετάσεις σ' αυτό το τμήμα; Γνωρίζετε τίποτα για τα θέματα; Διάβασα σε ένα άρθρο ότι στις κατατακτήριες σε κάθε μάθημα υπάρχει ένα εξεταζόμενο θέμα!Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος Haroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 20, 2010, 01:32:59 μμ »
  Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο θέμα.Αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς εξετάσεις;Έίναι εύκολη η εισαγωγή ;Θα είναι εύκολη  η αποκατάσταση μετά από κάποια χρόνια ή θα έχει κορεστεί και ο κλάδος των δασκάλων όπως ο δικός μας;Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 20, 2010, 04:26:17 μμ »
ακομη και να σταματησουν οι διορισμοι στα δημοσια σχολεια υπαρχουν εκατονταδες κενα δασκαλων στα ιδιωτικα σχολεια. εγω πιστευω αξιζει τον κοπο.βεβαια ειναι δυσκολο να μπεις.εχεις βαθμο πτυχιου πανω απο 9.50?

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:59:49 μμ »
με ενδιαφέρει κυρίως το εξάμηνο στο οποίο κατατάσσονται οι πτυχιούχοι ΑΕΙ. δυστυχώς δε διευκρινίζεται στην ανακοίνωση και οι γραμματείες δεν απαντούν.
και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.... :D

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 29, 2010, 07:16:52 μμ »
Γεια σας,ειμαι τελειοφοιτη του τμηματος οικονομικων επιστημων της Πατρας. σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για παιδαγωγικο αφου απο την αρχη αυτη η σχολη με ενδιεφερε περισσοτερο.σε ποια πολη θα μου προτεινατε να δωσω?εχει καποιος εμπειρια απο το παιδαγωγικο της κρητης?ευχαριστω πολυ! :)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 29, 2010, 07:36:20 μμ »
Όταν λες παιδαγωγικό, εννοείς παιδαγωγικό δημοτικής ή παιδαγωγικό προσχολικής;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 29, 2010, 07:38:40 μμ »
Άστοχη ερώτηση, τώρα είδα ότι είμαστε στον πίνακα των δασκάλων :-[
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159740
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.