*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα  (Αναγνώστηκε 164510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 29, 2010, 07:46:36 μμ »
Γεια σας,ειμαι τελειοφοιτη του τμηματος οικονομικων επιστημων της Πατρας. σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για παιδαγωγικο αφου απο την αρχη αυτη η σχολη με ενδιεφερε περισσοτερο.σε ποια πολη θα μου προτεινατε να δωσω?εχει καποιος εμπειρια απο το παιδαγωγικο της κρητης?ευχαριστω πολυ! :)
Από γνωστούς μου που ξέρω θέλει ή τρελό μέσο ή τρελό διάβασμα. Νομίζω ότι υπάρχει και 1 ή 2 πόλεις που σε παίρνουν με βαθμό πτυχίου. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα 2 τελευταία χρόνια
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:00 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 29, 2010, 08:58:30 μμ »
Γεια σας,ειμαι τελειοφοιτη του τμηματος οικονομικων επιστημων της Πατρας. σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για παιδαγωγικο αφου απο την αρχη αυτη η σχολη με ενδιεφερε περισσοτερο.σε ποια πολη θα μου προτεινατε να δωσω?εχει καποιος εμπειρια απο το παιδαγωγικο της κρητης?ευχαριστω πολυ! :)
Από γνωστούς μου που ξέρω θέλει ή τρελό μέσο ή τρελό διάβασμα. Νομίζω ότι υπάρχει και 1 ή 2 πόλεις που σε παίρνουν με βαθμό πτυχίου. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα 2 τελευταία χρόνια

Στο Π.Τ.Δ.Ε. Αθήνας είναι έτσι...Το 2006, τουλάχιστον που είχα καταθέσει εγώ τα χαρτιά μου... Αλλά είχαν πάρει 4 άτομα με βαθμό πτυχίου 9+, σχεδόν 10...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:20:55 μμ »
εμενα με ενδιαφερει να παω σε καποιο οπου θα δωσω εξετασεις για να μπω και οχι με βαθμο πτυχιου για δεν εχω τοσο καλο βαθμο.αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι χασιμο χρονου τλκ.παιρνουν πολυ λιγα ατομα,καποιοι εχουν κ το μεσο οποτε...αλλα επειδη ειδα πως οι βασεις των παιδαγωγικων εχουν πεσει αρκετα φετος ισως αυτο να σημαινει πως και λιγοτεροι θα δωσουν για κατατακτηριες??? ισως τωρα που βλεπουν τις θεσεις να μειωνονται να μην τους ενδιαφερει αυτος ο κλαδος πια. απλα επειδη ειμαι αναμεσα στο να δωσω κατατακτηριες για το παιδαγωγικο η' για το οικιακης οικονομιας στο χαροκοπιο(εκει εχω πολλα κοινα μαθηματα με τη σχολη μου,οποτε θα ειναι κ πιο ευκολο για μενα) πρεπει να αποφασισω που θα εστιασω τλκ... ???

Αποσυνδεδεμένος vincent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Με λατρεύει η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 31, 2010, 12:44:15 πμ »
Μόλις πριν από ένα μήνα αποφοίτησα από το Παιδαγωγικό της Πάτρας.Είχα μπει στη σχολή με κατατακτήριες εξετάσεις και συμπτωματικά η πρώτη μου σχολή ήταν και μένα το Οικονομικών επιστημών της Πάτρας.Αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσω οτι μπήκα στη σχολή χωρίς κανένα "μέσο".Οι εξετάσεις περιλαμβάνουν τρία μαθήματα.Σε αυτό το λινκ http://www.elemedu.upatras.gr/?section=1212 θα βρεις την ανακοίνωση της σχολής για τις φετινές κατατακτήριες.Κατεβαίνουν πολλοί υποψήφιοι,αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο.Mε προγραμματισμένο διάβασμα και λίγη τύχη,όλα γίνονται!
The song maker says, "It ain't so bad"
The dream maker's gonna make you mad
The spaceman says, "Everybody look down"
It's all in your mind...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:00 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 10:43:17 πμ »
Μόλις πριν από ένα μήνα αποφοίτησα από το Παιδαγωγικό της Πάτρας.Είχα μπει στη σχολή με κατατακτήριες εξετάσεις και συμπτωματικά η πρώτη μου σχολή ήταν και μένα το Οικονομικών επιστημών της Πάτρας.Αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσω οτι μπήκα στη σχολή χωρίς κανένα "μέσο".Οι εξετάσεις περιλαμβάνουν τρία μαθήματα.Σε αυτό το λινκ http://www.elemedu.upatras.gr/?section=1212 θα βρεις την ανακοίνωση της σχολής για τις φετινές κατατακτήριες.Κατεβαίνουν πολλοί υποψήφιοι,αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο.Mε προγραμματισμένο διάβασμα και λίγη τύχη,όλα γίνονται!
Συγχαρητηρια Vincent!!Αντε με το καλο να σου ερθει κ ο διορισμος!!  ;) να σε ρωτησω κατι,τοτε που μπηκες με κατατακτηριες θυμασαι μηπως ποσα ατομα ηταν υποψηφιοι κ ποσοι τελικα επιλεχτηκαν?ποσο καιρο διαβαζες για να καταφερεις να μπεις?τα θεματα που εξεταστηκατε στις κατατακτηριες μηπως ηταν παρομοια(η' ακομη και ιδια) με αυτα που εβαλαν οι καθηγητες στους προπτυχιακους τους στην κανονικη εξεταση του μαθηματος?(πχ εξεταστικη φεβρουαριου,σεπτεμβριου..)

Αποσυνδεδεμένος vincent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Με λατρεύει η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 01:11:53 μμ »
Eυχαριστώ,Τsampika!Όσον αφορά των αριθμό των ατόμων που εισάγονται,βγαίνει ως ποσοστό στον αριθμό των εισακτέων καθε χρονιάς.Νομίζω οτι  από Α.Ε.Ι. παίρνει 4% επι του αριθμού εισακτέων από πανελλήνιες και από Τ.Ε.Ι. 5%.Οπότε αν βρεις πόσα παιδιά μπήκαν φέτος στο Παιδαγωγικό της Πάτρας από πανελλήνιες,μπορείς να υπολογίσεις και πόσους θα πάρει από κατατακτήριες.Ξεκίνησα να διαβάζω αρχές Σεπτεμβρίου,απογεύματα και λίγο βράδυ κυρίως,γιατί τα πρωινά δούλευα.Τα θέματα όταν έδωσα ήταν τα εξής:στην κοινωνιολογία της εκπαίδευσης ζητούσαν τα βασικά σημεία στη θεωρία των Bowles και Gintis.Τι κάνει η εκπαίδευση σύμφωνα με αυτούς,ποιές δυνάμεις ευθύνονται για την αναπαραγωγή και τέλος ποιός ο ρόλος της οικονομικής δομής..Στη Γνωστική ψυχολογία δεν τη θυμάμαι ακριβώς την ερώτηση.Αφορούσε πάντως το πώς γίνεται η κατανόηση ενός κειμένου.Πως συντελείται και ποιοί παράγοντες συμβάλλουν στην κατανόηση του κειμένου.Φέτος είδα οτι το τρίτο μάθημα έχει αντικατασταθεί με την Ιστορία της εκπαίδευσης,εμείς είχαμε δώσει άλλο μάθημα τότε.Δεν ξέρω αν αυτά τα θέματα έχουν πέσει σε εξεταστικές.
The song maker says, "It ain't so bad"
The dream maker's gonna make you mad
The spaceman says, "Everybody look down"
It's all in your mind...

Αποσυνδεδεμένος Paras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 01:18:08 μμ »
Vincent, έχει υποχρεωτική παρακολούθηση αν ναι, πόσες μέρες την εβδομάδα χρειαζόταν να είσαι Πάτρα;

Ευχαριστώμ

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 03:58:56 μμ »
Eυχαριστώ,Τsampika!Όσον αφορά των αριθμό των ατόμων που εισάγονται,βγαίνει ως ποσοστό στον αριθμό των εισακτέων καθε χρονιάς.Νομίζω οτι  από Α.Ε.Ι. παίρνει 4% επι του αριθμού εισακτέων από πανελλήνιες και από Τ.Ε.Ι. 5%.Οπότε αν βρεις πόσα παιδιά μπήκαν φέτος στο Παιδαγωγικό της Πάτρας από πανελλήνιες,μπορείς να υπολογίσεις και πόσους θα πάρει από κατατακτήριες.Ξεκίνησα να διαβάζω αρχές Σεπτεμβρίου,απογεύματα και λίγο βράδυ κυρίως,γιατί τα πρωινά δούλευα.Τα θέματα όταν έδωσα ήταν τα εξής:στην κοινωνιολογία της εκπαίδευσης ζητούσαν τα βασικά σημεία στη θεωρία των Bowles και Gintis.Τι κάνει η εκπαίδευση σύμφωνα με αυτούς,ποιές δυνάμεις ευθύνονται για την αναπαραγωγή και τέλος ποιός ο ρόλος της οικονομικής δομής..Στη Γνωστική ψυχολογία δεν τη θυμάμαι ακριβώς την ερώτηση.Αφορούσε πάντως το πώς γίνεται η κατανόηση ενός κειμένου.Πως συντελείται και ποιοί παράγοντες συμβάλλουν στην κατανόηση του κειμένου.Φέτος είδα οτι το τρίτο μάθημα έχει αντικατασταθεί με την Ιστορία της εκπαίδευσης,εμείς είχαμε δώσει άλλο μάθημα τότε.Δεν ξέρω αν αυτά τα θέματα έχουν πέσει σε εξεταστικές.
ευχαριστω vincent!!παντως σε πολλες απο τις παιδαγωγικες σχολες(ισως κ σε ολες),συμφωνα με την τωρινη νομοθεσια,αν πετυχεις στις κατατακτηριες μπαινεις στο πρωτο ετος κανονικα κ οχι στο δευτερο!!!!! κ συυμφωνα με τις προβλεψεις ερευνητων το 2013-14 θα σταματησουν να διοριζονται δασκαλοι.οποτε παιδια ψαξτε το καλα πριν!! :-\

Αποσυνδεδεμένος vincent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Με λατρεύει η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:07:31 πμ »
Ναι,paras,η σχολή έχει αρκετές ώρες υποχρεωτικής παρακολούθησης.Υπάρχουν μαθήματα με εργαστήρια σχεδόν σε κάθε εξάμηνο,ενώ στα εαρινά εξάμηνα του τρίτου και τεταρτου έτους υπάρχει πρακτική άσκηση σε σχολείο,πηγαίνεις μια με δυο φορές την εβδομάδα και διδάσκεις.Για αυτό που λέει η tsampika τώρα,στην Πάτρα δεν ισχύει.Μπαίνεις στο δεύτερο έτος της σχολής.Οφείλεις βέβαια όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα,και αυτά του πρώτου έτους,αλλά σε 2,5 χρόνια μπορείς να τελειώσεις τη σχολή,τόσο μου πήρε.Ξέρω πάντως οτι σε άλλα τμηματα ισχύει η εισαγωγή στο πρώτο έτος,π.χ. στο Παιδαγωγικό της Αθήνας.
The song maker says, "It ain't so bad"
The dream maker's gonna make you mad
The spaceman says, "Everybody look down"
It's all in your mind...

Αποσυνδεδεμένος Paras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:19:29 πμ »
Vincent σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μια διευκρίνηση αυτό δηλαδή σημαίνει ότι θα πρέπει αν περάσω και όσο σπουδάζω να μένω Πάτρα?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vincent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Με λατρεύει η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 02:19:49 μμ »
Προσωπικά αυτό έκανα,εγκαταστάθηκα μόνιμα στην Πάτρα.Υπήρχε βέβαια και αρκετός κόσμος από κατατακτήριες που πηγαινοερχόταν από Αθήνα.Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που έγραψα και πριν,υπάρχουν αρκετά εργαστήρια και διδασκαλίες,οπότε θα είσαι τακτικά στη σχολή.
The song maker says, "It ain't so bad"
The dream maker's gonna make you mad
The spaceman says, "Everybody look down"
It's all in your mind...

Αποσυνδεδεμένος DINAPE60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:34:47 μμ »
αξίζει τον κόπο να διαβάσω για κατατακτήριες στο παιδαγωγικό δημοτικής??

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:48:24 μμ »
αν αξιζει τον κοπο σε ποιον τομεα?
εμενα με προβληματιζει πολυ το γεγονος οτι αν δωσω(το σκεπτομαι) εστω οτι μπαινω τον σεπτεμβρη του 2011 θα τελειωσω το 2015 φοβαμαι μην εχει κορεστει μεχρι τοτε το τμημα
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος DINAPE60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε Παιδαγωγικά τμήματα
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 06:09:25 μμ »
Ρωτάω αν αξίζει γιατί αυτό που σκέφτομαι είναι αν θα προλάβω να δουλέψω σαν δασκάλα...και πάλι όμως τα πράματα θα είναι πιο εύκολα από ότι στους νηπιαγωγούς...εσύ για ποιο τμήμα ενδιαφέρεσαι??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.