*

Αποστολέας Θέμα: Διπλοπληρωμένες εισφορές προς ΤΣΜΕΔΕ  (Αναγνώστηκε 2855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διπλοπληρωμένες εισφορές προς ΤΣΜΕΔΕ
« στις: Απρίλιος 27, 2011, 05:24:24 μμ »
Καλημέρα,
είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών και έχω προσληφθεί ως αναπληρωτής καθηγητής για το σχολικό έτος 2010/2011. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις εισφορές που έχω διπλοπληρώσει στο ΤΣΜΕΔΕ του β΄ εξαμήνου του 2010 οι οποίες τις έχω πληρώσει (υποχρεωτικά αφού το ειδοποιητήριο έρχεται κάπου τον Ιούλιο και πρέπει να πληρωθεί ως τον Αύγουστο) και μου έχουν γίνει κρατήσεις και από το σχολείο. Για να μου επιστραφεί το διπλοπληρωθέν ποσό πρέπει να προσκομίσω βεβαίωση στο ΤΣΜΕΔΕ πως (1) μου έχουν γίνει οι σχετικές κρατήσεις και (2) έχουν έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα στο ΤΣΜΕΔΕ. Από το σχολείο όμως μου λένε πως μπορούν να μου δώσουν βεβαίωση μόνο για το ότι έχουν γίνει οι κρατήσεις, από κει και πέρα δεν ξέρουν τι γίνονται τα χρήματα που κρατούνται!
Μήπως έχει περάσει κανείς από την παράλογη αυτή κατάσταση και μπορεί να βοηθήσει;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλοπληρωμένες εισφορές προς ΤΣΜΕΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:03 »

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Διπλοπληρωμένες εισφορές προς ΤΣΜΕΔΕ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2011, 06:38:43 μμ »
Γεια χαρά συνάδελφε

Μου είχε συμβεί και μένα το τέλος του 2007. Είχα πάει με τις καταστάσεις μισθοδοσίας στην τοπική ΔΟΥ και η εκεί δ/ντρια έγραψε και σφράγισε πάνω τους κάτι όπως "οι εν λόγω εισφορές έχουν αποδοθεί κλπ". Εφόσον ασχολείσαι πλέον με την εκπαίδευση δε θα πληρώσεις άλλο ειδοποιητήριο. Τις εισφορές του καλοκαιριού ή και φθινοπώρου, θα τις τακτοποιήσεις ανάλογα με το πότε θα ξαναπροσληφθείς. Ενημερώσου για τις προθεσμίες (νομίζω μεχρι τέλος Οκτώβρη η μία και τέλος έτους η άλλη).

Υ.Γ. Λεφτά μέχρι πέρσι δεν είχα δει, μάλλον χάθηκε η αίτηση μου και ξανακανα την ίδια διαδικασία πέρσι. Ευτυχώς είχα κρατήσει αντίγραφα και ακόμα περιμένω...

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπλοπληρωμένες εισφορές προς ΤΣΜΕΔΕ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 28, 2011, 02:16:48 πμ »
Αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το Β εξαμ 2010. Πέρασα από το ΤΣΜΕΔΕ όπου ο υπάλληλος διαπίστωσε μεσα από το σύστημα ότι έχει γίνει διπλοπληρωμή. Έκανα μια αίτηση σημειώνοντας τραπεζικό λογαριασμό για επιστροφή χρημάτων. Απο ότι μου είπαν πάντως δε θα τα πάρω νωριτερα από 2-2,5 χρόνια.
Αυτό που δε γνωρίζω είναι αν μπορεί να γίνει συμψηφισμός για το διάστημα του καλοκαιριού που λήγει η σύμβαση (είμαι αναπληρωτης) μέχρι να με ξανακαλεσουν το φθινοπωρο και να αφαιρεθεί η διαφορά.
Πάντως είναι τραγικό να πληρωνεις τόκους υπερημεριας αν αργήσεις εστω κ μια μέρα κ αυτοί να σου λένε ότι θα επιστραφούν σε 2 χρόνια στην καλύτερη περιπτωση :o


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.184 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.