*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 210916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #392 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:03:44 πμ »
Παράθεση
Και καμμία καταγγελία δεν έχει γίνει;
Ισχύει και για τους ήδη διορισμένους ή μόνο γι' αυτούς που μετά από 1,5 χρόνο ζητάνε την ίδια αντιμετώπιση;
Γιατί, πότε έγινε στην Ελλάδα οποιαδήποτε καταγγελία; Καταρχάς σύμφωνα με την ελληνική νοσηρή συντεχνιακή νοοτροπία είναι προδοσία να καταγγέλλεις συνάδελφο (το ότι αυτός πάτησε επάνω σε τόσους άλλους για να βολευτεί, προφανώς δεν είναι αντίστοιχα ανήθικο), και κατά δεύτερον οι περισσότεροι ήλπιζαν να βολευτούν και οι ίδιοι από το ίδιο βυσματικό παραθυράκι, τι να καταγγείλουν λοιπόν;
Έλα βρε Στέλιο λες και δεν ξέρεις την νεοελληνική νοοτροπία. Όλοι θεωρητικά υπερ της αξιοκρατίας, αλλά όταν φτάνει στον εαυτο τους δεν πρεπει να ισχύει. Τα έχουμε δει εδώ και δεακαετίες...
Ωχ νομίζω δεν το σκέφτηκες αρκετά το τελευταίο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #393 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:05:49 πμ »

Θα μπορούσε αντί του νέου τρόπου πρόσληψης να κλείσει όλα τα παραθυράκια απόκτησης προυπηρεσίας και να θέσει σαν απαραίτητη προυπόθεση για την πρόσληψη την μία τουλάχιστον επιτυχία στον ΑΣΕΠ (την βάση... )για όλους από χθες... για όλους όμως... γενικές και ειδικές κατηγορίες.

αυτο νομιζω οτι θα ηταν και το πιο σωστο.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #394 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:08:27 πμ »

Θα μπορούσε αντί του νέου τρόπου πρόσληψης να κλείσει όλα τα παραθυράκια απόκτησης προυπηρεσίας και να θέσει σαν απαραίτητη προυπόθεση για την πρόσληψη την μία τουλάχιστον επιτυχία στον ΑΣΕΠ (την βάση... )για όλους από χθες... για όλους όμως... γενικές και ειδικές κατηγορίες.

αυτο νομιζω οτι θα ηταν και το πιο σωστο.
++++++++

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #395 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:09:46 πμ »
Παράθεση
Και καμμία καταγγελία δεν έχει γίνει;
Ισχύει και για τους ήδη διορισμένους ή μόνο γι' αυτούς που μετά από 1,5 χρόνο ζητάνε την ίδια αντιμετώπιση;
Γιατί, πότε έγινε στην Ελλάδα οποιαδήποτε καταγγελία; Καταρχάς σύμφωνα με την ελληνική νοσηρή συντεχνιακή νοοτροπία είναι προδοσία να καταγγέλλεις συνάδελφο (το ότι αυτός πάτησε επάνω σε τόσους άλλους για να βολευτεί, προφανώς δεν είναι αντίστοιχα ανήθικο), και κατά δεύτερον οι περισσότεροι ήλπιζαν να βολευτούν και οι ίδιοι από το ίδιο βυσματικό παραθυράκι, τι να καταγγείλουν λοιπόν;
Έλα βρε Στέλιο λες και δεν ξέρεις την νεοελληνική νοοτροπία. Όλοι θεωρητικά υπερ της αξιοκρατίας, αλλά όταν φτάνει στον εαυτο τους δεν πρεπει να ισχύει. Τα έχουμε δει εδώ και δεακαετίες...
Σύμφωνει αλλά είναι λάθος να υποβαθμίζουμε την προϋπηρεσία όλων όσων δεν έχουν περάσει ΑΣΕΠ, το θεωρώ ισοπεδωτικό.
Και όχι μόνο εμείς αλλά και ο ίδιος ο νόμος. Θεωρεί de facto ότι η προϋπηρεσία "δεν υπάρχει" με την μοριοδότηση που δίνει.
Αν έδινε μεγαλύτερη μοριοδότηση στην προϋπηρεσία (το πόσο το συζητάμε) εγώ δεν θα "έμπαινα" στη συγκεκριμένη ομάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 11:12:47 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #396 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:12:13 πμ »
Παράθεση
Και καμμία καταγγελία δεν έχει γίνει;
Ισχύει και για τους ήδη διορισμένους ή μόνο γι' αυτούς που μετά από 1,5 χρόνο ζητάνε την ίδια αντιμετώπιση;
Γιατί, πότε έγινε στην Ελλάδα οποιαδήποτε καταγγελία; Καταρχάς σύμφωνα με την ελληνική νοσηρή συντεχνιακή νοοτροπία είναι προδοσία να καταγγέλλεις συνάδελφο (το ότι αυτός πάτησε επάνω σε τόσους άλλους για να βολευτεί, προφανώς δεν είναι αντίστοιχα ανήθικο), και κατά δεύτερον οι περισσότεροι ήλπιζαν να βολευτούν και οι ίδιοι από το ίδιο βυσματικό παραθυράκι, τι να καταγγείλουν λοιπόν;
Έλα βρε Στέλιο λες και δεν ξέρεις την νεοελληνική νοοτροπία. Όλοι θεωρητικά υπερ της αξιοκρατίας, αλλά όταν φτάνει στον εαυτο τους δεν πρεπει να ισχύει. Τα έχουμε δει εδώ και δεακαετίες...
Σύμφωνει αλλά είναι λάθος να υποβαθμίζουμε την προϋπηρεσία όλων όσων δεν έχουν περάσει ΑΣΕΠ είναι ισοπεδωτικό.
Και όχι μόνο εμείς αλλά και ο ίδιος ο νόμος. Θεωρεί de facto ότι η προϋπηρεσία "δεν υπάρχει" με την μοριοδότηση που δίνει.
Αν έδινε μεγαλύτερη μοριοδότηση στην προϋπηρεσία (το πόσο το συζητάμε) εγώ δεν θα "έμπαινα" στη συγκεκριμένη ομάδα.
Μα πάντα αυτό δεν κάνει η κυβέρνηση; Δεν μπορεί να πιάσει τους φοροφυγάδες, βάζει σε όλους παραπάνω φόρους. Δεν μπορεί να πιάσει τα εστιατόρια και τις ταβέρνες που δεν κόβουν αποδέιξεις, βάζει σε όλους ΦΠΑ 23%. Γενικά επειδή δεν μπορεί να εντοπίσει και να απομονώσει τα λαμόγια, την πληρώνουν όλοι.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #397 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:13:47 πμ »
Επειδή λοιπόν "έχω το κούτελό μου καθαρό" έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ;D

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #398 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:14:37 πμ »
Επειδή λοιπόν "έχω το κούτελό μου καθαρό" έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ;D
Μα και αυτοί που δεν το έχουν φωνάζουν περισσότερο στην Ελλάδα αντί να λουφάζουν...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #399 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:18:32 πμ »
Επειδή λοιπόν "έχω το κούτελό μου καθαρό" έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ;D
Μα και αυτοί που δεν το έχουν φωνάζουν περισσότερο στην Ελλάδα αντί να λουφάζουν...
Η υποκειμενικότητα που λέγαμε...

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #400 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:22:16 πμ »
Επειδή λοιπόν "έχω το κούτελό μου καθαρό" έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ;D
Μα και αυτοί που δεν το έχουν φωνάζουν περισσότερο στην Ελλάδα αντί να λουφάζουν...
Μα ακριβώς αυτό βρε green δεν πρέπει να κάνει μια κυβέρνηση;Δεν είναι ένας λόγος που ψηφίζεται;Ό,τι στραβό,οφείλει να το εντοπίσει και να το πατάξει.....τι πάει να πει δεν μπορεί;Να μπορέσει.Πάντα δηλαδή σε αυτή τη χώρα όσοι πάνε με το σταυρό στο χέρι θα είναι οι χαμένοι;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #401 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:23:51 πμ »
Επειδή λοιπόν "έχω το κούτελό μου καθαρό" έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ;D
Μα και αυτοί που δεν το έχουν φωνάζουν περισσότερο στην Ελλάδα αντί να λουφάζουν...
Η υποκειμενικότητα που λέγαμε...
Άρα η γνώμη του καθενός για τον εαυτό του και την προσπάθεια που έχει καταβάλει δεν είναι αντικειμενική, γι' αυτό πρέπει να υπάρχει ένα κοινό, μετρήσιμο και αντικειμενικό κριτήριο.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #402 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:29:18 πμ »
Επειδή λοιπόν "έχω το κούτελό μου καθαρό" έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ;D
Μα και αυτοί που δεν το έχουν φωνάζουν περισσότερο στην Ελλάδα αντί να λουφάζουν...
Μα ακριβώς αυτό βρε green δεν πρέπει να κάνει μια κυβέρνηση;Δεν είναι ένας λόγος που ψηφίζεται;Ό,τι στραβό,οφείλει να το εντοπίσει και να το πατάξει.....τι πάει να πει δεν μπορεί;Να μπορέσει.Πάντα δηλαδή σε αυτή τη χώρα όσοι πάνε με το σταυρό στο χέρι θα είναι οι χαμένοι;
Τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει Λίλα, και μην τα ρίχνουμε όλα μόνο στην εκάστοτε κυβέρνηση, γιατί ούτε ο κόσμος τελικά γουστάρει την πολλή αξιοκρατία, έχει εθιστεί στη λαμογιά πλέον, μας έχει γίνει δεύτερη φύση. Είναι πια και λαϊκό αίτημα να μην αλλάξει τίποτα, και το βλέπεις και εδώ μέσα. Βλέπεις τι γίνεται με το ενιαίο μισθολόγιο, τελικά οι διαφορές και οι ανισότητες παραμένουν γιατί πάτησαν πόδι οι εφοριακοί. Και βλέπεις τι θα γίνει με την νομιμοποίηση των χιλιάδων αυθαιρέτων, τα οποία ξεμπερδεύουν με μικρά πρόστιμα και όλα καλά για όσους παρανόμησαν.
Είναι τόσοι πολλοί πλέον αυτοί που έχουν βολευτεί στην Ελλάδα μέσα από πλάγιες οδούς, που αν παει κάποιος να εξορθολογήσει πραγματικά την κατάσταση θα καταρρεύση το σύμπαν σε αυτή τη χώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 11:41:29 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #403 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:40:00 πμ »
Επειδή λοιπόν "έχω το κούτελό μου καθαρό" έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι ;D
Μα και αυτοί που δεν το έχουν φωνάζουν περισσότερο στην Ελλάδα αντί να λουφάζουν...
Μα ακριβώς αυτό βρε green δεν πρέπει να κάνει μια κυβέρνηση;Δεν είναι ένας λόγος που ψηφίζεται;Ό,τι στραβό,οφείλει να το εντοπίσει και να το πατάξει.....τι πάει να πει δεν μπορεί;Να μπορέσει.Πάντα δηλαδή σε αυτή τη χώρα όσοι πάνε με το σταυρό στο χέρι θα είναι οι χαμένοι;
Τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει Λίλα, και μην τα ρίχνουμε πάντα όλα μόνο στην εκάστοτε κυβέρνηση, γιατί ούτε ο κόσμος τελικά γουστάρει την πολύ αξιοκρατία, έχει εθιστεί στη λαμογιά πλέον, μας έχει γίνει δεύτερη φύση. Είναι πια και λαϊκό αίτημα να μην αλλάξει τίποτα, και το βλέπεις και εδώ μέσα. Βλέπεις τι γίνεται με το ενιαίο μισθολόγιο, τελικά οι διαφορές και οι ανισότητες παραμένουν γιατί πάτησαν πόδι οι εφοριακοί. Και βλέπεις τι θα γίνει με την νομιμοποίηση των χιλιάδων αυθαιρέτων, τα οποία ξεμπερδεύουν με μικρά πρόστιμα και όλα καλά για όσους παρανόμησαν .
Οι κυβερνήσεις έμαθαν έτσι το λαό,λόγω ψηφοθηρίας και αυτό διαιωνίστηκε.Το αντικειμενικό κριτήριο που αναφέρεις παραπάνω υπήρχε Green....υπήρχε ο ασεπ.(έχω ένα θέμα με τις παραθέσεις,δεν τα πολυκαταφέρνω)...Αλλά όχι,δεν βόλευε αυτό γιατί θα έπρεπε να διορίζει αρκετό κόσμο....και είναι και πολλοί,τρομάρα τους....Άρα τι κάνει το υπουργείο;Τους δυσκολεύει κι άλλο τη ζωή με αποτέλεσμα νέοι και παλιοί να κυνηγάνε ένα άπιαστο όνειρο,προφασιζόμενο ότι ενεργεί βάσει αξιοκρατίας......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #404 στις: Αύγουστος 26, 2011, 11:45:10 πμ »
Φυσικά και οι κυβερνώντες έμαθαν έτσι τον κόσμο, και ας απολαύσουν τώρα τα δημιουργήματα τους, αφού τώρα που η χώρα καταρρέει και χρειάζονται όντως αλλαγές, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γιατί είναι έρμαια των αντιδράσεων των συντεχνιών (βλ. ΔΕΗ και εφοριακοί για παράδειγμα).
Ο ΑΣΕΠ ως τώρα λειτουργούσε αντικειμενικά μόνο για ορισμένους και επιλεκτικά. Από μόνο του το κριτήριο δεν λέει τίποτα, το θέμα είναι και σε ποια έκταση το εφαρμόζεις. Όσο για το αν θα μειωθούν οι διορισμοί, όπως είδαμε και φέτος και με το τρέχον σύστημα μπορουν ωραιότατα να μειωθούν εώς και να εκμηδενιστούν. Όποιο και αν είναι το σύστημα, οι διορισμοί θα εξαρτώνται παντα από τη βούληση του Υπουργείου και όχι απο τη δική μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 11:48:08 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #405 στις: Αύγουστος 26, 2011, 12:06:44 μμ »
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα έχω να πω ότι ο νέος νόμος είναι ότι πιο καλό και συνθετικό θα μπορούσε να υπάρξει. Με μια όμως λεπτομέρεια: δεν μπορεί να λειτουργήσει με ελάχιστους διορισμούς.
Το έχω ψάξει αναλυτικά. Πράγματι ισχύει αυτό που είχε πει η Διαμαντοπούλου ότι κανείς δεν χάνει. Και να συμπληρώσω σωστά:  εφόσον δοθούν οι θέσεις  που δίνονταν πριν το μνημόνιο.
Εγώ δεν έχω αντίρρηση να γίνει ΑΣΕΠ.  Πρέπει όμως να μην αποτελέσει εμπαιγμό.
Ας μην διορίσουν κόσμο για ένα δύο χρόνια αρκεί να μπορέσουν να πραγματοποιήσουν τον νέο διαγωνισμό με ικανό αριθμό θέσεων. 
Σε αντίθετη περίπτωση ο διαγωνισμός μετατρέπεται σε μια αγωνιώδη προσπάθεια κυρίως αυτών που ήδη δουλεύουν ως αναπληρωτές προκειμένου να διασώσουν την δουλειά τους.
Και είναι αδικία να διαδραματιστεί ένα σκηνικό που δεν τιμά κανένα.
Ενώ το έχω αναφέρει τόσες φορές στο φόρουμ εισπράττω τα επιχειρήματα του Green: Να αρχίσει να εφαρμόζεται το προτεσταντικό δίκαιο και όπου ένας φτωχός βρήκε μια ακρούλα να φτιάξει ένα αυθαίρετο για να ζήσει ,αντιστεκόμενος στο παιχνίδι των εργολάβων που στήσανε τα εντός εκτός σχεδίου, να του το γκρεμίσουν  για να επέλθει η δικαιοσύνη τύπου knkn.*
Πάλι καλά που δεν ζητάνε εκτός από πρόστιμο να δώσουν και ασεπ για να διασώσουν οι φουκαράδες τα σπιτάκια τους :P :P :P
*kounia pou mas kounage

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.