*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 183683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σχετικά με τον κλάδο ΠΕ19,20 με ποιά σειρά καλούν στον οαεδ; γιατί στους οριστικούς πίνακες διαχωρίζεται ο κλάδος σε ΠΕ19 και ΠΕ20. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί..ευχαριστώ
Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σχετικά με τον κλάδο ΠΕ19,20 με ποιά σειρά καλούν στον οαεδ; γιατί στους οριστικούς πίνακες διαχωρίζεται ο κλάδος σε ΠΕ19 και ΠΕ20. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πεί..ευχαριστώ
Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας μου απαντήσει...
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα μου με τον συνάδελφο "Κοροιδο" το συζητήσαμε, πλήρως αναλυτικά.

Άρχισε να διαβάζεις από την προηγούμενη σελίδα.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 04:03:16 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Lasid, ειμαι μηχανικος Η/Υ και ανηκω στον κλαδο ΠΕ19. Νομιζω τωρα το διευκρινισα. Ναι, εχεις δικιο για το προφιλ μου..

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Στην περιπτωση μου ειμαι πρωτος στην ΠΕ κατηγορια μου, αλλά ο πρωτος της ΤΕ κατηγοριας μου εχει περισσοτερα μορια απο μενα. Υπαρχει περιπτωση να παρει πρωτα αυτον και μετα εμενα?
Υπαρχει καποια εγκυκλιος που να καθοριζει οτι πρωτα θα μπει ο πρωτος της ΠΕ κατηγοριας, μετα ο πρωτος της ΤΕ κατηγοριας, κοκ? Παντως τετοια εγκυκλιο υπαρχει για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ. Δεν ξερω ομως αν υπαρχει και για τις ΕΠΑΣ.

στην κατηγορία πληροφορικής υπάρχουν δύο είδη ΠΕ, οι ΠΕ19 και οι ΠΕ20, όπου είναι στο ίδιο σημείο του πίνακα, ενώ μπορεί να υπάρχουν και οι ΤΕ, που συνήθως βρίσκονται σε ένα άλλο σημείο προς το τέλος. εκεί θα δεις ποιοί είναι οι ΤΕ.
άρα, συνολικά μπορείς να βρεις μέχρι και 3 κατηγορίες πληροφορικών.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια.Οι μερες περνανε και το παιδειας δεν εχει σκοπο να καλεσει τεχνικες ειδικοτητες.Αλλοι λενε περιμενουν πρασινο φως απο τον Βενιζελο...αλλοι λενε οτι θα απολυσουν και οσους πηραν.Τι κανουμε τωρα που πλησιαζει ο καιρος και στις 1 οκτωβριου θα καλεσει ο ΟΑΕΔ?Και αν μετα μας καλεσει το παιδειας?Απο που να φαμε κυρωση για 2 χρονια?Απο το παιδειας ή απο το ΟΑΕΔ?Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Εσεις τι λετε για ολα αυτα?

την ίδια απορία έχω κι εγώ.
έστω ότι επιλέγω τον οαεδ και απορρίπτω το παιδείας. του χρόνου, αν ο οαεδ προσλάβει από τον πίνακα αναπληρωτών του παιδείας όπως λέγεται, εγώ θα μείνω στην απ'έξω λόγω άρνησης; ή εννοούν ότι θα υπάρξει πίνακας αναπληρωτών, αλλά του οαεδ;

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
ΚΑΤΑΡΧΗΝ  στον ΟΑΕΔ ( επασ - ιεκ ) δεν τρωτε κυρωση . Η μονη κυρωση ειναι στο παιδειασ. Αρα αν σασ παρουν στον ΟΑΕΔ  πατε σε οποιαδηποτε δευτεροβαθμια και απενεργοποιεις την αιτηση σου χωρις να εχεις προβλημα κανενα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid, ειμαι μηχανικος Η/Υ και ανηκω στον κλαδο ΠΕ19. Νομιζω τωρα το διευκρινισα. Ναι, εχεις δικιο για το προφιλ μου...
Έτσι μπράβο...τώρα είσαι μια χαρά! ;) Το προφίλ σου δείχνει με σαφήνεια ποιος είσαι!
Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί είσαι Κορόιδο. ;D  Αλλά δε μπορώ να σου πω να αλλάξεις και nickname!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια.Οι μερες περνανε και το παιδειας δεν εχει σκοπο να καλεσει τεχνικες ειδικοτητες.Αλλοι λενε περιμενουν πρασινο φως απο τον Βενιζελο...αλλοι λενε οτι θα απολυσουν και οσους πηραν.Τι κανουμε τωρα που πλησιαζει ο καιρος και στις 1 οκτωβριου θα καλεσει ο ΟΑΕΔ?Και αν μετα μας καλεσει το παιδειας?Απο που να φαμε κυρωση για 2 χρονια?Απο το παιδειας ή απο το ΟΑΕΔ?Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Εσεις τι λετε για ολα αυτα?
την ίδια απορία έχω κι εγώ.
έστω ότι επιλέγω τον οαεδ και απορρίπτω το παιδείας. του χρόνου, αν ο οαεδ προσλάβει από τον πίνακα αναπληρωτών του παιδείας όπως λέγεται, εγώ θα μείνω στην απ'έξω λόγω άρνησης; ή εννοούν ότι θα υπάρξει πίνακας αναπληρωτών, αλλά του οαεδ;
Αυτό που ρωτάς είναι μελλοντικό. Κάτσε να γίνει πρώτα... Έτσι όπως είναι η κατάσταση στη χώρα δεν ξέρω αν θα είναι μέσα στις προτεραιότητές τους να θεσμοθετήσουν αυτή την αλλαγή με έναρξη ισχύος από του χρόνου.
Όταν γίνει, το λογικό θα είναι ότι δε θα υφίστασαι ποινή όταν από τους πίνακες του παιδείας καλείσαι να πας στον ΟΑΕΔ, διότι μετά δε θα σε καλεί το παιδείας στα δικά του σχολεία, όπως συμβαίνει αν σε πάρει στη Σιβιτανίδειο ή στην ειδική αγωγή...μετά δε σε καλεί ή αν σε καλέσει τους ενημερώνεις ότι θα μείνεις στην ειδική αγωγή (φέτος νομίζω ότι πρόσληψη στην ειδική σημαίνει διαγραφή από τους πίνακες της ειδικής αγωγής και το αντίστροφο). Πάντως πρόβλημα δε θα υπάρχει. Μη αγχώνεστε για πράγματα που μπορεί να εφαρμοστούν του χρόνου ή και ακόμα αργότερα... Δείτε τη φετινή σχολική χρονιά και τα υπόλοιπα θα είναι ζητήματα που θα τα σκεφτείτε ακι θα σας απασχολήσουν του χρόνου!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Μια ερώτηση κι από μένα: Αν αρνηθείς θέση στο Υπ.Παιδείας, τιμωρείσαι για 2 χρόνια. Ισχύει το ίδιο και αν παραιτηθείς; Δηλαδή αν παρουσιαστείς κανονικά, δουλέψεις για 1-2 μήνες και μετά παραιτηθείς, τιμωρείσαι και για την επόμενη χρονιά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
...
Όταν γίνει, το λογικό θα είναι ότι ...

όμως τα παράλογα είναι που συμβαίνουν στο χώρο μας συνέχεια ...  :P
θα δείξει βρε Lasid!

@froski
άρνηση και παραίτηση είναι ουσιαστικά το ίδιο

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
...
Όταν γίνει, το λογικό θα είναι ότι ...
όμως τα παράλογα είναι που συμβαίνουν στο χώρο μας συνέχεια ...  :P
θα δείξει βρε Lasid!
Για αυτό λέω σε όλους να περιμένουμε να δείξει και να μην αγχωνόμαστε για μελλοντικά πράγματα!
Αλλιώς θα γεράσουμε γρήγορα...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Lasid, ειμαι μηχανικος Η/Υ και ανηκω στον κλαδο ΠΕ19. Νομιζω τωρα το διευκρινισα. Ναι, εχεις δικιο για το προφιλ μου...
Έτσι μπράβο...τώρα είσαι μια χαρά! ;) Το προφίλ σου δείχνει με σαφήνεια ποιος είσαι!
Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί είσαι Κορόιδο. ;D  Αλλά δε μπορώ να σου πω να αλλάξεις και nickname!

Μεγαλη ιστορια το nick...
Να ξεκινησω απο την 5ετια που εφαγα στη μαπα για να βγω και να ειμαι ισαξιος με ενα Πληροφορικο ΑΕΙ ή ΤΕΙ? Ή ότι εχω ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν εχω Μ Ι Α  ωρα προυπηρεσια ωστε να ειμαι ΑΚΩ?
και πολλα άλλα... :'( :'( :'(

Αυτοσαρκαστικο χιουμορ φιλε Lasid, για να την παλεψουμε σε τετοιους καιρους.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μεγαλη ιστορια το nick...
Να ξεκινησω απο την 5ετια που εφαγα στη μαπα για να βγω και να ειμαι ισαξιος με ενα Πληροφορικο ΑΕΙ ή ΤΕΙ? Ή ότι εχω ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν εχω Μ Ι Α  ωρα προυπηρεσια ωστε να ειμαι ΑΚΩ?
και πολλα άλλα... :'( :'( :'(

Αυτοσαρκαστικο χιουμορ φιλε Lasid, για να την παλεψουμε σε τετοιους καιρους.
Κατάλαβα... Κι εγώ επειδή είσαι ξηγημένο άτομο βρήκα τις πληροφορίες που ήθελες.
Μόλις μιλούσα στο κινητό με τον συνάδελφο ΠΕ12 Μηχανολόγο και ρώτησα για το ΤΣΜΕΔΕ.
Για να σου το πληρώνει ο ΟΑΕΔ πρέπει να πιάνεις μικτά 700 ευρώ το μήνα.
Αν δεν το πιάσεις το πληρώνεις όλο εσύ (είτε είναι 166€ στην πρώτη πενταετία, είτε 250 από εκεί και μετά).
Εσείς πληρώνεστε μικτά 15,50 €/ώρα και επομένως για να φτάσεις τα 700 μικτά χρειάζεσαι 46 ώρες το μήνα.
Δηλαδή πρέπει να έχεις 12 ώρες την εβδομάδα για να έχεις τις 48-50 ώρες σίγουρες το μήνα.
Για να είσαι καλυμμένος το Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο που πρέπει να πιάσεις μέσα σε 3 εβδομάδες περίπου
τις 46 ώρες πρέπει να έχεις 15-16 ώρες την εβδομάδα. Το Πάσχα δύσκολο να πιάσεις τις 46 ώρες αν πέσουν και οι δυο εβδομάδες διακοπών μέσα στον Απρίλιο (πρέπει να έχεις 20-21 ώρες την εβδομάδα). Τον Ιούνιο  πληρώνεις μόνος σου το ΤΣΜΕΔΕ επειδή απολυόμαστε γύρω στις 10 του μήνα .

Πάντως ο συνάδελφος έτυχε κάποτε να μη συμπληρώνει για λίγο τα 700 € (ήταν στα 690 και κάτι) και πλήρωσε όλο το ΤΣΜΕΔΕ κανονικά μόνος του εκείνο το μήνα.

Τώρα το μόνο που μένει είναι να σε καλέσουν... Καλή επιτυχία. Ελπίζω φέτος να πάψεις να είσαι κορόιδο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το "ευχαριστω" ειναι λιγο...
Θα ενημερωσω οταν θα εχω νεα, εαν δουλεψω ή οχι φετος.
Ελπιζω να καλεσουνε κι εσενα και να παρεις επαρκεις ωρες ωστε να βγει ενα αξιοπρεπες μηνιατικο.
Και σου ευχομαι οσο το δυνατον γρηγοροτερα απο "διοριστεος"  να γινεις "διορισμενος".
 :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.