*

Αποστολέας Θέμα: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία  (Αναγνώστηκε 79904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 27, 2013, 10:16:51 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες είναι οι μέρες που υπολογίζονται ανά μήνα στο επίδομα που παίρνεις, 25 ή 30; Για να είμαι πιο σαφής, αναφέρομαι στο νέο κριτήριο που μπήκε φέτος σχετικά με τις 450 μέρες λήψης επιδόματος την τελευταία τετραετία. Πώς υπολογίζονται αυτές σε σχέση με το επίδομα που δικαιούσαι;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 27, 2013, 10:51:37 μμ »
 
Ο ΟΑΕΔ υπολογίζει πάντα με 25 ημέρες εργασίας (ένσημα) ανά μήνα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 06, 2013, 10:47:02 μμ »
Τα φώτα σας!!
Συμφωνα με τις νεες διατάξεις δικαιούται κανεις φέτος ταμείο αν τα προηγούμενα 4 χρόνια επιδοτήθηκε 400 μέρες;Δεν ειμαι σιγουρη για το εξής που αναφέρεται: απο τη στιγμή που επιδοτείται κάποιος -ισως να έχουν παρέλθει και10 χρόνια -μέσα στην 4ετία απο το 2013 πρέπει να έχει επιδοτηθεί το πολύ για 450 ημέρες.
Λογικά υπολείπονται αλλες 50μέρες ή κάτι δν καταλαβαίνουμε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:04:10 μμ »
Όταν κάνεις αίτηση για το ταμείο ανεργίας ο ΟΑΕΔ ελέγχει πόσες μέρες έχεις επιδοτηθεί στα προηγούμενα 4 χρόνια.
Αν κάνεις αίτηση 1-7-2013 και έχεις εισπράξει 400 ημερήσια επιδόματα ανεργίας μετά την 1-7-2009, τότε σου υπολοίπονται άλλες 50 μέρες - δηλαδή 2 μήνες επιδότησης ανεργίας!

Στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ έχει αρκετά παραδείγματα για αυτήν την περίπτωση κάτω από το ερώτημα:
◦Έχω τις προϋποθέσεις που αναφέρετε στην παραπάνω ερώτηση αλλά έχω επιδοτηθεί και μέσα στην τελευταία τετραετία. Δικαιούμαι και για πόσο χρονικό διάστημα να επιδοτηθώ λόγω ανεργίας;
εδώ: http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=216&Itemid=360&lang=el

Από 01.01.2013 εκτός των ανωτέρω προϋποθέσεων για την επιδότηση ανεργίας, θα υπολογίζεται και το άθροισμα των ημερήσιων επιδομάτων που έχει λάβει ο συγκεκριμένος άνεργος κατά την τελευταία τετραετία. Παραδείγματα:

-Άνεργος που η επιδότηση του αρχίζει την 3.1.2013 και σύμφωνα με τις ημέρες ασφάλισής του δικαιούται 5μηνη επιδότηση (δηλ. 125 ημερήσια επιδόματα ανεργίας) αλλά από 3.1.2009 έως 3.1.2013 του έχουν χορηγηθεί 50 ημερήσια επιδόματα ανεργίας, θα λάβει ολόκληρη την επιδότηση [εφόσον 450-50=400 και το 125 είναι μικρότερο από το 400].

- Άνεργος που η επιδότηση του αρχίζει την 3.1.2013 και σύμφωνα με τις ημέρες ασφάλισής του δικαιούται 12μηνη επιδότηση (δηλ. 300 ημερήσια επιδόματα ανεργίας) αλλά από 3.1.2009 έως 3.1.2013 του έχουν χορηγηθεί 250 ημερήσια επιδόματα ανεργίας, θα εγκριθεί διάστημα επιδότησης το υπόλοιπο από το όριο των 450, δηλ. 200 ημέρες επιδότησης [εφόσον 450-250=200].

-Άνεργος που η επιδότηση του αρχίζει την 3.1.2013 και σύμφωνα με τις ημέρες ασφάλισής του δικαιούται 6μηνη επιδότηση (δηλ. 150 ημερήσια επιδόματα ανεργίας) αλλά από 3.1.2009 έως 3.1.2013 του έχουν χορηγηθεί 450 ημερήσια επιδόματα ανεργίας. Στην περίπτωση αυτή ο άνεργος δεν θα λάβει επιδότηση ανεργίας γιατί έχει συμπληρώσει το όριο των 450 ημερήσιων επιδομάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2013, 11:06:15 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:14:20 μμ »
 Πάντα εξυπηρετικος, ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:17:40 μμ »
Παρακαλώ Dorea!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:27:46 μμ »
Συνάδερφοι sos : δεν είχα πάρει χαμπάρι για το πλαφόν των 450 ημερών και βασιζόμουν πολύ στο επίδομα ... μπήκα στη σελίδα του ΟΑΕΔ για να δω τα δικαιολογητικά και μου ήρθε νταμπλάς  :'( :'( :'( >:( >:( >:(.
Επειδή την τελευταία τετραετία δύο χρονιές άργησαν πολύ να με καλέσουν έχω μαζέψει 440 μέρες επιδότησης, άρα φέτος θα επιδοτηθώ μόνο για δέκα μέρες :'( :'( :'(
Τα ένσημα μου όμως είναι πολλά (πάνω από 120 κάθε χρόνο) ....... και επειδή πέρυσι δεν είχα επιδοτηθεί καθόλου φέτος θα δικαιούμουν δεκάμηνη επιδότηση αν δεν υπήρχε το πλαφόν των 450 ημερών (που θα μου ήταν απαραίτητο για να την βγάλω την επόμενη χρονιά, αφού σχεδόν σίγουρα δεν θα με ξανακαλέσουν).
Αυτά τώρα τα χάνω τελείως;;; Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω για να πάρω την επιδότηση αργότερα; Αν για παράδειγμα πάω να γραφτώ μετά από εξήντα μέρες (που είναι το ανώτατο όριο για να γραφτούμε μετά την απόλυση) τι γίνεται, το έχει ψάξει κανείς; Όπως τα υπολογίζω οι μέρες επιδότησης στην τελευταία τετραετία θα είναι λιγότερες έτσι, 390, άρα θα μου μένουν 60 μέρες επιδότησης, δηλαδή 2,5 μήνες. Θα μου τις δώσουν όμως ή θα μου πουν αφού άργησες 60 μέρες να έρθεις τις χάνεις (από ότι ξέρω προβλέπεται να χάσεις επιδότηση για αυτές τις εξήντα, μείον την πρώτη εβδομάδα), παρόλο όμως που τα ένσημα έδιναν δεκάμηνο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2013, 11:30:37 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:43:03 μμ »
Σωστά σκέφτεσαι. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αφού έχεις πάρει 440 μέρες επιδότησης στην τελευταία τετραετία από την έναρξη της επιδότησής σου φέτος. Σου απομένουν 10 μέρες μόνο κι ας έχεις αρκετά ένσημα που σου δίνουν δεκάμηνο.

Είναι δικαίωμά σου να καθυστερήσεις την αίτηση μέχρι και 2 μήνες. Έτσι θα κερδίσεις τις 50 μέρες επιδότησης και θα πάρεις όπως πολύ σωστά έγραψες 60 μέρες επιδότησης!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 24, 2013, 11:57:43 μμ »
Σωστά σκέφτεσαι. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αφού έχεις πάρει 440 μέρες επιδότησης στην τελευταία τετραετία από την έναρξη της επιδότησής σου φέτος. Σου απομένουν 10 μέρες μόνο κι ας έχεις αρκετά ένσημα που σου δίνουν δεκάμηνο.

Είναι δικαίωμά σου να καθυστερήσεις την αίτηση μέχρι και 2 μήνες. Έτσι θα κερδίσεις τις 50 μέρες επιδότησης και θα πάρεις όπως πολύ σωστά έγραψες 60 μέρες επιδότησης!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Φοβάμαι μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένη!!! Και μία πιο πρακτική ερώτηση : επειδή στις εξήντα μέρες θα λείπω διακοπές μπορώ να πάω στον ΟΑΕΔ του νησιού μου και να κάνω εγγραφή για τον εδώ ΟΑΕΔ, ή θα πρέπει μετά να παρουσιάζομαι εκεί; Αν πάω αύριο στον ΟΑΕΔ και τα ρωτήσω όλα αυτά θα με κατατοπίσουν άραγε, ή θα μου πουν τώρα που ήρθες σε γράφουμε και τέλος;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 25, 2013, 12:11:11 πμ »
Δε νομίζω...είναι δικαίωμά σου είπαμε να κάνεις αίτηση μέσα σε προθεσμία 2 μηνών από την απόλυση.
Κι αν κάνεις μια πρόσληψη και απόλυση το φθινόπωρο, ώστε να αφαιρεθούν ακόμα περισσότερες μέρες επιδότησης μέσα στην τελευταία τετραετία, θα πάρεις πολύ περισσότερους μήνες επίδομα ανεργίας.
(Το γράφω αυτό επειδή είπες ότι δεν υπάρχουν ελπίδες να ξαναπροσληφθείς).

Το να πας σε άλλον ΟΑΕΔ εκτός της μόνιμης κατοικίας σου, ίσως είναι λίγο επικίνδυνο. Αν σου φέρουν αντίρρηση, δε θα έχεις χρόνο να επιστρέψεις από το νησί καθώς η προθεσμία των 2 μήνων θα εκπνέει.
Σχετικό τόπικ με πληροφορίες για αυτό το ζήτημα έχουμε εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=27844.0

Κανείς δε μπορεί να σου πει τώρα που ήρθες θα σε γράψουμε και τέλος. Αν δεν κάνεις εσύ την αίτηση, εκείνοι δε μπορούν να σου την κάνουν από μόνοι τους! Αν θες να πας να ρωτήσεις λοιπόν στον ΟΑΕΔ αύριο...κανένα πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 25, 2013, 12:31:50 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σε κάθε περίπτωση δεν θα πάω αύριο για να γραφτώ, να το μελετήσω λίγο το θέμα με καθαρό μυαλό. Για του χρόνου δεν μπορώ να το πω και με απόλυτη σιγουριά ότι δεν θα δουλέψω ..... ουφ, πώς έχουμε καταντήσει έτσι  :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 25, 2013, 12:39:55 πμ »
Παρακαλώ elia. Να το μελετήσεις, να ρωτήσεις και αποφασίζεις με την ησυχία σου!

Πώς έχουμε καταντήσει;;; Όπως λέει ο λαός μας: Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 29, 2013, 12:13:54 πμ »
Μετά από πιο προσεκτικούς υπολογισμούς βρήκα ότι οι μέρες επιδότησης στην τετραετία ήταν περίπου 400, οπότε μου έβγαινε ένα δίμηνο επιδότησης. Είχα μισοαποφάσισει λοιπόν να κάνω αίτηση για επίδομα κανονικά, σκεπτόμενη το ενδεχόμενο να δουλέψω και να χάσω και αυτό το δίμηνο (κάλιο πέντε και στο χέρι). Πήγα στον ΟΑΕΔ και το συζήτησα λίγο με τον υπάλληλο που με εξυπηρετούσε, ο οποίος όμως τελικά με απέτρεψε από το να κάνω αίτηση για το επίδομα τώρα, για να κερδίσω μέρες επιδότησης παραπάνω...
Γράφτηκα ως άνεργη κανονικά, αλλά δεν έκανα αίτηση για το επίδομα και μέσα στο 60ήμερο θα το καθυστερήσω, μήπως ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά με τις προσλήψεις της επόμενης χρονιάς (ή τις απολύσεις  :P).
Μου επιβεβαίωσαν ότι τα τέσσερα χρόνια υπολογίζονται από τη μέρα που κάνεις αίτηση για το επίδομα και όχι από τη μέρα απόλυσης. Επίσης μου είπε κατηγορηματικά ότι αν γραφόμουνα τώρα θα μου εγκρινόταν μόνο οι δύο μήνες και οι υπόλοιποι οχτώ θα χάνονταν δια παντώς (είχα μία ελπίδα μήπως τους αφήναν ως υπόλοιπο και με μία καινούρια απόλυση τους έπαιρνα αργότερα, αλλά μπα...)
Οπότε εγώ (σχεδόν) αποφάσισα να το ρισκάρω, αν τυχόν γίνει το θαύμα και με προσλάβουν κανονικά και έγκαιρα, θα χάσω επίδομα που θα έπαιρνα τώρα, αλλά ελπίζω να μην έχουν γίνει νέες δραματικές αλλαγές, και να πάρω ότι έχει απομείνει ως υπόλοιπο του χρόνου, όσο μου επιτρέψει το νέο πλαφόν των 400 ημερών που θα μπει το 2014.
Επίσης με διαβεβαίωσε ότι μπορώ να πάω σε οποιονδήποτε ΟΑΕΔ να γραφτώ και μετά να παρουσιάζομαι το χειμώνα κανονικά εδώ. Όλα αυτά στον ΟΑΕΔ Γλυφάδας.
Δεν ξέρω αν βρέθηκε κανείς άλλος συνάδερφος σε παρόμοια θέση με εμένα και τι έκανε

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πλαφόν 400 μέρες επιδότησης (16 μήνες) την τετραετία
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 29, 2013, 12:19:12 μμ »
Με τέτοιο πλαφόν συνάδελφοι ένας αναπληρωτής που δουλεύει μόνο για 6 μήνες κάθε χρόνο δε θα πάρει και τα 4 χρόνια επίδομα! Μετά από τη στιγμή που θα συμπληρώσει το πλαφόν θα είναι άνεργος και δε θα παίρνει ούτε ένα €!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 616
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.