*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο  (Αναγνώστηκε 31358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 23, 2011, 12:37:04 πμ »
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 23, 2011, 01:42:28 πμ »
Καλησπέρα σας
2 παρατηρήσεις:
α) Ενώ η ΟΛΜΕ κάλεσε σε αποχή τους βαθμολογητές των ξένων γλωσσών τα γραπτά διορθώθηκαν ναι ή όχι; (όλων των γλωσσών). Και μην αρχίζετε τις δικαιολογίες για την ΟΛΜΕ ή δεν ξέρω τι άλλο. Πολλά μπορεί να έχουν βάση και να ισχύουν αλλά εσείς τι κάνατε; Επί της ουσίας, τα γραπτά διορθώθηκαν ναι ή όχι; Και απαντώ: διορθώθηκαν όλα χωρίς να υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα για το υπουργείο
β) Οι ενώσεις σας (γαλλικών, ιταλικών, κτλ) κουβεντιάζουν όλες μαζί με το υπουργείο ή κάθε μια μόνη της;

Όλοι οι καθηγητές είμαστε μαζί σας γιατί στο μέλλον δεν ξέρουμε τι θα ακούσουμε. Ο Φυσικός να κάνει το χ μάθημα, ο μαθηματικός το y κτλ. Μπορεί να μας πάρει μπάλα όλους
Αλλά κι εσείς δείξτε λίγο παραπάνω υπευθυνότητα
Συναδελφικά και χωρίς ίχνος ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:53:34 μμ »
24-06-11  /  Διδασκαλία Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο

http://www.pde.gr/index.php?page=2777

1)Οι μαθητές της Α΄ τάξης Γυμνασίου θα διδάσκονται ως  β΄ ξένη γλώσσα την Γαλλική ή την Γερμανική ή την Ιταλική ή την Ισπανική (παράλληλη διδασκαλία).
Η δημιουργία τμημάτων παράλληλης διδασκαλίας ξένης γλώσσας θα γίνεται με τις εξής προϋποθέσεις:
α) Ο ελάχιστος αριθμός μαθητών που απαιτείται για τη δημιουργία τμήματος είναι δεκαπέντε (15). Σε περιπτώσεις ειδικών λειτουργικών συνθηκών (νησιωτικότητα, ορεινότητα, δυσχέρειες πρόσβασης, κλπ.) μπορούν να λειτουργήσουν τμήματα με ελάχιστο αριθμό δώδεκα (12) μαθητών μετά από απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης και β) Η ύπαρξη οργανικής θέσης εκπαιδευτικού της ξένης γλώσσας που θα διδάσκονται οι μαθητές.
Για την Α΄ τάξη του Γυμνασίου, οι Διευθυντές θα συγκεντρώσουν τα ενυπόγραφα σημειώματα των μαθητών που φοιτούν στη ΣΤ΄ Δημοτικού για τη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν και λαμβάνοντας υπόψη τις ανωτέρω προϋποθέσεις θα προβούν στη δημιουργία τμημάτων παράλληλης διδασκαλίας.

2) Οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του Γυμνασίου του σχολικού έτους 2011-2012 θα συνεχίσουν να διδάσκονται τη γλώσσα που έχουν διδαχθεί κατά το σχολικό έτος 2010-2011 με τις εξής προϋποθέσεις:
α) Ο ελάχιστος αριθμός μαθητών που απαιτείται για τη δημιουργία τμήματος είναι δεκαπέντε (15). Σε περιπτώσεις ειδικών λειτουργικών συνθηκών (νησιωτικότητα, ορεινότητα, δυσχέρειες πρόσβασης, κλπ.) μπορούν να λειτουργήσουν τμήματα με ελάχιστο αριθμό δώδεκα (12) μαθητών μετά από απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης και β) Η ύπαρξη οργανικής θέσης εκπαιδευτικού της ξένης γλώσσας που διδάσκονται οι μαθητές.
Εφόσον, σύμφωνα με τα ανωτέρω, δε δημιουργηθούν τμήματα για τους μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του Γυμνασίου του σχολικού έτους 2011-2012, οι μαθητές έχουν τις εξής δυνατότητες:
ή να ισχύσει το Π.Δ. 188/1985 (άρθρο 2, παρ. 1)
ή μετεγγραφή του μαθητή σε όμορο Γυμνάσιο που θα διδάσκεται η ίδια γλώσσα που διδασκόταν ο μαθητής.

Οι με αρ. πρωτ. 66302/Γ2/10-06-2011, 62780/Γ2/02-06-2011, 85970/Γ2/29-08-2006 (ΦΕΚ Β΄1415) και 89409/Γ2/08-07-2008 (ΦΕΚ Β΄ 1351) Υπουργικές Αποφάσεις και η με αρ. πρωτ. Γ2/4637/04-09-2001 απόφαση καταργούνται.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2011, 01:56:19 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:12:18 μμ »
To σχολείο όπου τοποθετήθηκα φέτος έχει 7 παιδιά στη β΄ και 11 στη γ΄ γυμνασίου. Στην α΄γυμνασίου δε γνωρίζω ακόμα. Αυτό σημαίνει ότι δε θα κάνουν β΄ξένη γλώσσα; Προφανώς, αυτό εννοεί με τη νέα ρύθμιση

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:22:24 μμ »
To σχολείο όπου τοποθετήθηκα φέτος έχει 7 παιδιά στη β΄ και 11 στη γ΄ γυμνασίου. Στην α΄γυμνασίου δε γνωρίζω ακόμα. Αυτό σημαίνει ότι δε θα κάνουν β΄ξένη γλώσσα; Προφανώς, αυτό εννοεί με τη νέα ρύθμιση

Μάλλον τον αριθμό των μαθητών θα τον χρησιμοποιήσουν ως πρόφαση για να μη διδαχθούν κάποια σχολεία β' ξένη γλώσσα! 15 μαθητες το οριο και 12 σε απομακρυσμένες / προβληματικες περιοχές. Οι άλλοι μαθητές δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα στην μόρφωση και δωρεάν εκπαίδευση? Συγχωνεύσεις και στο μάθημα της γλώσσας! Εγω ξέρω ότι όσο πιο μικρά τα τμήματα τόσο καλύτερη δουλειά γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 24, 2011, 02:25:18 μμ »
Πάντως και εγώ, που τελείωσα σ' ένα επαρχιακό σχολείο, ούτε β΄ ξένη γλώσσα έκανα ούτε οικιακή οικονομία και αρκετά άλλα μαθήματα. Πίσω ολοταχώς, λοιπόν!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 27, 2011, 08:02:37 μμ »
Πολυγλωσσία: πλεονέκτημα για την Ευρώπη, όχι όμως και για την Ελλάδα

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=37502

Η ανακοίνωση αυτή έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση των πολιτών, γονέων, εκαιδευτικών, μαθητών, των φορέων, της ελληνικής κοινωνίας σε σχέση με τη διδασκαλία των ξένων γλωσσών στο Γυμνάσιο.  Η τελευταία απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης στην ουσία καταστρατηγεί το δικαίωμα επιλογής της δεύτερης ξένης γλώσσας, και θέτει προϋποθέσεις,  όπως την ύπαρξη οργανικής θέσης του εκπαιδευτικού και κατά δεύτερο λόγο την πλειοψηφεία των μαθητών που έχουν επιλέξει τη συγκεκριμένη γλώσσα. Συγκεκριμένα θα λέγαμε επιβάλλει τη δεύτερη ξένη γλώσσα, αφού μεταξύ των τεσσάρων γλωσσών (γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά και ισπανικά) που προσφέρονται μόνο αυτή που πλειοψηφεί θα μπορεί να διδάσκεται όταν υπάρχει εκπαιδευτικός με οργανική θέση. Σε άλλη περίπτωση οι μαθητές που ήδη διδάσκονται άλλη γλώσσα θα έχουν το δικαίωμα απαλλαγής ή μετεγγραφής τους σε άλλο γυμνάσιο που ενδεχόμενα να διδάσκεται η γλώσσα επιλογής τους.
 .........................

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 29, 2011, 05:39:26 μμ »
To σχολείο όπου τοποθετήθηκα φέτος έχει 7 παιδιά στη β΄ και 11 στη γ΄ γυμνασίου. Στην α΄γυμνασίου δε γνωρίζω ακόμα. Αυτό σημαίνει ότι δε θα κάνουν β΄ξένη γλώσσα; Προφανώς, αυτό εννοεί με τη νέα ρύθμιση

Μάλλον τον αριθμό των μαθητών θα τον χρησιμοποιήσουν ως πρόφαση για να μη διδαχθούν κάποια σχολεία β' ξένη γλώσσα! 15 μαθητες το οριο και 12 σε απομακρυσμένες / προβληματικες περιοχές. Οι άλλοι μαθητές δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα στην μόρφωση και δωρεάν εκπαίδευση? Συγχωνεύσεις και στο μάθημα της γλώσσας! Εγω ξέρω ότι όσο πιο μικρά τα τμήματα τόσο καλύτερη δουλειά γίνεται!
μα ΔΕΝ τους νοιάζει η δουλειά μόνο τα λεφτά!!!!
Πρώτα ο μ....αθητής....

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 08, 2011, 11:42:19 πμ »
Ο εμπαιγμός σε όλο του το μεγαλείο!!!  >:( >:( >:( >:( >:(
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία των Ξένων Γλωσσών στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 08, 2011, 01:33:08 μμ »
Λοιπόν: επειδή μου έχουν κοπεί τα πόδια και τώρα άρχισα να συνέρχομαι και να σκέφτομαι με λίγο καθαρότερο μυαλό, έχω να πω τα εξής:

1. Οι θέσης β΄ ξένης γλώσσας για τους γαλλικών και τους γερμανικών, ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ με τι πιο αισιόδοξες προβλέψεις στις μισές. Δηλαδή έστω ότι σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν 100 γυμνάσια και δουλεύουν σε αυτά από ένας συνάδελφος ΠΕ05 και από ένας ΠΕ07, τώρα οι μισοί δεν θα δουλεύουμε αλλά θα παίζουμε τρομπόνι!!!!!

2. Η επίσημη (και δίκαιη) είσοδος των ιταλικών και των ισπανικών θα μειώσει πολύ την επιλογή σε γερμανικά και γαλλικά που θεωρούνται από τα παιδιά "δύσκολες " γλώσσες . Έτσι από μισές οι θέσεις που είπαμε παραπάνω, ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ!!!!! Υπολογίζω μείωση των θέσεων κατά 60-70 τοις εκατό.

3. Τα παιδιά από Αλβανία προτιμούν σαφώς τα ιταλικά, τα οποία προβλέπω να κάνουν επέλαση κανονική στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

4. Μας βάζουν να φαγωνόμαστε και να ανταγωνιζόμαστε μεταξύ μας καθώς η κατάσταση διαμορφώνεται σε "ή εσύ ή εγώ".

5. Σκηνές απείρου κάλλους πρόκειται να διαδραματιστούν μέσα στα σχολεία καθώς εμείς οι ξενόγλωσσοι χάνουμε την ανεξαρτησία μας και είμαστε με το φόβο των Ιουδαίων για το τί θα γίνει την επόμενη χρονιά με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό: χαριστικοί βαθμοί πολιτική του "γίνομαι καλός" για να επιλέγουν τα παιδιά το μάθημα κτλ. (Κατά το μοντέλο των επιλεγόμενων μαθημάτων στο Πανεπιστήμιο που οι καθηγητές που είχαν τα μαθήματα επιλογής, έβαζαν εννιάρια και δεκάρια για να επιλέγουν οι φοιτητές το μάθημά τους και να έχουνε δουλειά).

ΕΊΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΈΝΗ :'(

...ποσο σωστά τα λες!!! συμφωνώ απολύτως! ..δυστυχώς
ΠΕ 07

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.