*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 5178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cogito ergo sum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:44:21 μμ »
Γνωρίζω ότι είναι νωρίς, όπως φαντάζομαι πως με κάποιους ταιριαζουμε και με κάποιους όχι. Εφόσον δε με διευκολύνει ο τρόπος διδασκαλίας του συγκεκριμένου τώρα, γιατί να συμβεί αυτο αργότερα; Αυτός είναι ο τρόπος του. Θα ήθελα να σταθώ και σε δύο σημεία που αναφερθηκαν. Όντως 3 ώρες είναι μικρό χρονικό διάστημα αλλα καθένας έχει διαφορετικό στυλ διδασκαλίας. Δεν ήταν τόσο οι ερωτήσεις αλλά το ύφος του μαθήματος που με προβλημάτισε. Εν ολίγοις η παράδοση (να σημειώσω δε πως ίδια γνώμη σχηματίστηκε και στους άλλους μαθητες με τους οποίους συζήτησα). Όσο για τις πανελλήνιες, πράγματι δεν είναι προετοιμασία για τη NASA, αλλά περιμένω κάποιος που ασχολείται με την εκπαίδευση να κατανοεί την αγωνία ενός μαθητή να περάσει στη σχολή που θέλει. Καλώς ή κακώς σε αυτή τη χώρα το επαγγελματικό σου μέλλον απο αυτές τις εξετάσεις κρίνεται. Όταν μαλιστα η σχολή είναι υψηλοβαθμη και οι απαιτήσεις πολλές, θες να συνεργάζεσαι με ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις ασφάλεια. Όλος ο ζήλος και η αγωνία μου λοιπόν έχουν κάποια βάση.

Και επειδή δε μου αρέσει να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, δεν ακυρωνω ούτε τους ανθρώπους, ούτε το έργο, τις σπουδές και τη δουλειά τους. Προφανώς όμως, σε αυτή την περίοδο (που για εμένα είναι σημαντική) προσπαθώ για το καλύτερο. Όσο για τα ιδιαίτερα, μάλλον προς τα εκει θα στραφώ.:)

ΥΓ: Δεν είχα ποτε την ψευδαίσθηση πως σε ένα τμήμα φροντιστηρίου θα βρισκόμασταν όλοι στο ίδιο επίπεδο. Περίμενα και καλύτερους και χειρότερους από εμένα. Οι διάφορες όμως κρίνω πως δεν πρέπει να είναι μεγάλες γιατί έτσι επιβαρύνονται όλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2011, 12:48:10 μμ από Cogito ergo sum »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος SPSYR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:47:19 μμ »
Επειδη πιστευω οτι η ψυχολογια του μαθητη ειναι το παν, σου προτεινω να αλλαξεις φροντιστηριο ή να βρεις ιδιαιτερα. Απλως φροντισε να ειναι εγγυημενοι οι καθηγητες ωστε να μη βρεθεις παλι στο ιδιο αδιεξοδο.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:54:47 μμ »
Σήμερα ήταν η πρώτη μου ημέρα σε φροντιστηριο. Αποφάσισα να κάνω και κατα τη θερινή περίοδο προκειμένου να αποκτήσω ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων μαθητών και έτσι να έχω περισσότερο χρόνο για επαναλήψεις. Παρ' όλα αυτά, όπως θα συμπεράνατε και απο τον τίτλο του παρόντος θέματος, αυτή η πρώτη επαφή συνοδεύτηκε απο προβλήματα. Καταρχάς και παρά τις διαβεβαιώσεις του υπευθύνου σπουδών ενταχθηκα σε τμήμα που δεν καλύπτει τις ακαδημαϊκες μου ανάγκες. Οι καθηγητές δε φαίνονται έμπειροι ενω η όλη κατάσταση δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Τι προτείνετε; Να μιλήσω στον υπεύθυνο (δεν υπάρχει καλύτερο τμήμα για να με εντάξουν) ή να προχωρήσω σε δραστικοτερες λύσεις με αλλαγή φροντιστηρίου; Σκέφτηκα και τη λύση των ιδιαίτερων αλλα έχω κάποιους ενδοιασμούς...

Το ίδιο πρόβλημα είχα με σενα όταν ήμουν μαθήτρια. Πήγα στην τρίτη Λυκείου σε ένα φροντιστήριο (δεν είχα ξανακάνει φροντιστήριο ποτέ πριν! ) και δεν έμεινα ευχαριστημένη. Χωρίς δεύτερη σκέψη έφυγα. Διάβασα μόνη μου και πέρασα. Καλύτερα μόνος σου παρά με καθηγητή που δεν σε εμπνέει και δεν εμπιστεύεσαι! Σου τρώει χρόνο που στην τρίτη Λυκείου είναι πολύτιμος! Βέβαια υπάρχει περίπτωση να πας χειρότερα στις εξετάσεις, αλλά καλύτερα από ότι θα πήγαινες κάνοντας φροντιστήριο με κάποιον που δεν σε εμπνέει!

Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεσαι άτομο με κρίση και προσωπική γνώμη. Σκέψου τα θετικά και αρνητικά και πάρε τις αποφάσεις σου τώρα, πριν να είναι αργά!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 16, 2011, 01:05:11 μμ »
αν μένεις Αθηνα ,υπάρχουν μεγάλα και αξιόπιστα φορντιστήρια που μπορούν να σε εντάξουν σε τμήμα ανάλογα με το επίπεδο σου ,κάνε μία ερεύνα ...αλλιώς ιδιαίτερο με συστημένο καθηγητή + σημειώσεις πολλές και καλές..προς θεού μη χάνεις το χρόνο σου άδικα  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος Cogito ergo sum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 16, 2011, 01:17:55 μμ »
Σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές! Τελικά θα κάνω ιδιαίτερα! :D :D
Ας ελπίσουμε να πανε όλα καλά... :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 16, 2011, 02:10:36 μμ »
Οφείλω να κανω μια διευκρινηση:
επειδη μιλησες για ανωτερη ακαδημαικη γνωση και απαιτητικα βοηθηματα,
με το ΝΑSA  ηθελα να πω πως στις πανελληνιες δεν σου ζητανε εξειδικευμενες γνωσεις και τα θεματα μπορουν ευκολα να απαντηθουν απο ενα σωστα προετοιμασμενο υποψηφιο.Δεν ειναι ουτε οι πολλες εξειδικευμενες γνωσεις ουτε οι πολλες ωρες μελετης.

Σεβομενοι την προσπαθεια σου και με τις ευχες μας για Καλη Επιτυχια, θα σου πω αργοτερα (τωρα δεν ειμαι σπιτι) καποια βιβλια που εχουν συντακτικη αναλυση στα λατινικα κειμενα μεχρι τελικης πτωσεως! [ γιατι αυτη τη λεξη τη χαρακτηριζουμε ετσι και γιατι οχι αλλιως και πως θα μπορουσαμε να τη συναντησουμε στον Ciceron και πως στον Koρνήλιο Νεπωτα κλπ κλπ , (για μενα αυτο ειναι too much), αλλα η επιθυμια σου, διαταγή!  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 16, 2011, 02:49:04 μμ »
Γνωρίζω ότι είναι νωρίς, όπως φαντάζομαι πως με κάποιους ταιριαζουμε και με κάποιους όχι. Εφόσον δε με διευκολύνει ο τρόπος διδασκαλίας του συγκεκριμένου τώρα, γιατί να συμβεί αυτο αργότερα; Αυτός είναι ο τρόπος του. Θα ήθελα να σταθώ και σε δύο σημεία που αναφερθηκαν. Όντως 3 ώρες είναι μικρό χρονικό διάστημα αλλα καθένας έχει διαφορετικό στυλ διδασκαλίας. Δεν ήταν τόσο οι ερωτήσεις αλλά το ύφος του μαθήματος που με προβλημάτισε. Εν ολίγοις η παράδοση (να σημειώσω δε πως ίδια γνώμη σχηματίστηκε και στους άλλους μαθητες με τους οποίους συζήτησα). Όσο για τις πανελλήνιες, πράγματι δεν είναι προετοιμασία για τη NASA, αλλά περιμένω κάποιος που ασχολείται με την εκπαίδευση να κατανοεί την αγωνία ενός μαθητή να περάσει στη σχολή που θέλει. Καλώς ή κακώς σε αυτή τη χώρα το επαγγελματικό σου μέλλον απο αυτές τις εξετάσεις κρίνεται. Όταν μαλιστα η σχολή είναι υψηλοβαθμη και οι απαιτήσεις πολλές, θες να συνεργάζεσαι με ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις ασφάλεια. Όλος ο ζήλος και η αγωνία μου λοιπόν έχουν κάποια βάση.

Και επειδή δε μου αρέσει να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, δεν ακυρωνω ούτε τους ανθρώπους, ούτε το έργο, τις σπουδές και τη δουλειά τους. Προφανώς όμως, σε αυτή την περίοδο (που για εμένα είναι σημαντική) προσπαθώ για το καλύτερο. Όσο για τα ιδιαίτερα, μάλλον προς τα εκει θα στραφώ.:)

ΥΓ: Δεν είχα ποτε την ψευδαίσθηση πως σε ένα τμήμα φροντιστηρίου θα βρισκόμασταν όλοι στο ίδιο επίπεδο. Περίμενα και καλύτερους και χειρότερους από εμένα. Οι διάφορες όμως κρίνω πως δεν πρέπει να είναι μεγάλες γιατί έτσι επιβαρύνονται όλοι.

Ακριβώς και δε γινεται να είναι ιδιο το επίπεδο, αλλά από τη στιγμή που βλέπεις ότι είναι τεράστιες οι αποκλίσεις  προφανώς θα μπορούσες να αλλάξεις γι' αυτό το λόγο και μονο φροντιστήριο!! Από τη στιγμή που είσαι συνειδητοποιημένη και στοχεύεις υψηλά, μου φαίνεται ως ιδανική λύση το ιδιαίτερο ή ενα φροντιστηριο καταξιωμένο στο χώρο του...
Αν μένεις Αθήνα υπάρχουν επιλογές...
Απλα νομίζω ότι η πρωτη φορά ειναι για όλους περιεργη... δε σου λέω να μείνεις εκει, αλλά σκέψου ότι και ο καθηγητής πρεπει να βρει το ρυθμό του! Μπηκε σε ενα τμημα για πρώτη φορα και θελει και αυτος λίγο χρόνο να κανει το πλάνο του και να προσαρμόσει τη διδασκαλία του πάνω σας!  Δεν ειναι ρομπότ...

Από την άλλη, μπορει σιγουρα να μην ειναι αυτο που σου ταιριάζει... και να σε δικαιώσει η συνέχεια...

Εγώ θα σου έλεγα να φυγεις γιατι ειναι πολύ βασικο για μενα το γεγονος των τεραστιων αποκλίσεων στο επιπεδο των μαθητών!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 16, 2011, 11:08:50 μμ »
τι να πεις στα παιδιά, έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με φροντιστήριο
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 17, 2011, 12:53:41 πμ »
Γνωρίζω ότι είναι νωρίς, όπως φαντάζομαι πως με κάποιους ταιριαζουμε και με κάποιους όχι. Εφόσον δε με διευκολύνει ο τρόπος διδασκαλίας του συγκεκριμένου τώρα, γιατί να συμβεί αυτο αργότερα; Αυτός είναι ο τρόπος του. Θα ήθελα να σταθώ και σε δύο σημεία που αναφερθηκαν. Όντως 3 ώρες είναι μικρό χρονικό διάστημα αλλα καθένας έχει διαφορετικό στυλ διδασκαλίας. Δεν ήταν τόσο οι ερωτήσεις αλλά το ύφος του μαθήματος που με προβλημάτισε. Εν ολίγοις η παράδοση (να σημειώσω δε πως ίδια γνώμη σχηματίστηκε και στους άλλους μαθητες με τους οποίους συζήτησα). Όσο για τις πανελλήνιες, πράγματι δεν είναι προετοιμασία για τη NASA, αλλά περιμένω κάποιος που ασχολείται με την εκπαίδευση να κατανοεί την αγωνία ενός μαθητή να περάσει στη σχολή που θέλει. Καλώς ή κακώς σε αυτή τη χώρα το επαγγελματικό σου μέλλον απο αυτές τις εξετάσεις κρίνεται. Όταν μαλιστα η σχολή είναι υψηλοβαθμη και οι απαιτήσεις πολλές, θες να συνεργάζεσαι με ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις ασφάλεια. Όλος ο ζήλος και η αγωνία μου λοιπόν έχουν κάποια βάση.

Και επειδή δε μου αρέσει να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, δεν ακυρωνω ούτε τους ανθρώπους, ούτε το έργο, τις σπουδές και τη δουλειά τους. Προφανώς όμως, σε αυτή την περίοδο (που για εμένα είναι σημαντική) προσπαθώ για το καλύτερο. Όσο για τα ιδιαίτερα, μάλλον προς τα εκει θα στραφώ.:)

ΥΓ: Δεν είχα ποτε την ψευδαίσθηση πως σε ένα τμήμα φροντιστηρίου θα βρισκόμασταν όλοι στο ίδιο επίπεδο. Περίμενα και καλύτερους και χειρότερους από εμένα. Οι διάφορες όμως κρίνω πως δεν πρέπει να είναι μεγάλες γιατί έτσι επιβαρύνονται όλοι.

Ακριβώς και δε γινεται να είναι ιδιο το επίπεδο, αλλά από τη στιγμή που βλέπεις ότι είναι τεράστιες οι αποκλίσεις  προφανώς θα μπορούσες να αλλάξεις γι' αυτό το λόγο και μονο φροντιστήριο!! Από τη στιγμή που είσαι συνειδητοποιημένη και στοχεύεις υψηλά, μου φαίνεται ως ιδανική λύση το ιδιαίτερο ή ενα φροντιστηριο καταξιωμένο στο χώρο του...
Αν μένεις Αθήνα υπάρχουν επιλογές...
Απλα νομίζω ότι η πρωτη φορά ειναι για όλους περιεργη... δε σου λέω να μείνεις εκει, αλλά σκέψου ότι και ο καθηγητής πρεπει να βρει το ρυθμό του! Μπηκε σε ενα τμημα για πρώτη φορα και θελει και αυτος λίγο χρόνο να κανει το πλάνο του και να προσαρμόσει τη διδασκαλία του πάνω σας!  Δεν ειναι ρομπότ...

Από την άλλη, μπορει σιγουρα να μην ειναι αυτο που σου ταιριάζει... και να σε δικαιώσει η συνέχεια...

Εγώ θα σου έλεγα να φυγεις γιατι ειναι πολύ βασικο για μενα το γεγονος των τεραστιων αποκλίσεων στο επιπεδο των μαθητών!

Νομίζω για αυτό που ψάχνει κανένα φροντιστήριο δεν θα την ικανοποιήσει, ας κοιτάξει για κάποιο ιδιαίτερο
(εφ'όσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα) με καλές συστάσεις και μπορεί μέσα στο καλοκαίρι να "τεστάρει" αν καλύπτει τις ανάγκες της. Στα φροντιστήρια σπάνια υπάρχει πλήρης ομοιογένεια και το μάθημα του καθηγητή δεν μπορεί από τη φύση του να καλύπτει τις απαιτήσεις κάθε μαθητή ξεχωριστά, αφορά το σύνολο.
Ξεκίνα και με αυτά που θα σου προτείνουν οι καθηγητές από εδώ σε βιβλία.
Καλή αρχή στην προσπάθειά σου (αλλά χόρτασε και λίγο καλοκαίρι για να έχεις δυνάμεις για αργότερα).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 251

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.