*

Αποστολέας Θέμα: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής  (Αναγνώστηκε 17874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:41:52 μμ »
πράγματι η σκέψη του xenosfilologos δίνει μια άλλη "διάσταση" στο όλο θέμα και η αλήθεια ειναι ότι δεν στερείται λογικής. Ούτε ως προς το τυπικό ( γιατί , ναι οι ξενόγλωσσοι ΕΙΝΑΙ φιλόλογοι - που τους έχουν καταντήσει να διδάσκουν με συγκεκριμένο προσανατολισμό την "ξένη γλώσσα") ούτε και ως προς το ουσιαστικό ( οτι έχουν ΚΑΙ οι ξενόγλωσσοι τις γνώσεις να διδάξουν ας πούμε λογοτεχνία).
Γιατί αν το καλοσκεφτείς, αν ο φιλόλογος ελληνικής έχει διδαχθεί γλωσσολογία από τον Μπαμπινιώτη και άρα κρίνεται ικανός να διδάξει "γλώσσα" άλλο τόσο το χει διδαχθεί ( ΚΑΙ από τον Μπαμπινιώτη)  και ο πτυχιουχος αγγλικής ας πούμε. Και αν έχει διδαχθεί ο ελληνόγλωσσος, λογοτεχνία..... άλλο τόσο έχει διδαχθεί και ο ξενόγλωσσος. Το ότι επομένως, στο σχολείο χρησιμοποιούν τους ξενόγλωσσους για "προετοιμασία πιστοποίησης ξένης γλώσσας"  ή αυτό έχει επικρατήσει να σημαίνει όλα αυτά τα χρόνια το "ξενόγλωσσος " δε σημαίνει ότι έτσι πρέπει να είναι - συν του ότι πάγιο αίτημα του κλάδου είναι γενικότερα η αναβάθμιση του ρόλου μας. Εμένα ας πούμε θα μου άρεσε να εισαχθεί και ξενόγλωσση λογοτεχνία - γιατί δηλ. είναι ικανότερος ο ελληνόγλωσσος να διδάξει απόσπασμα από Ευγένιο οΝηλ - μεταφρασμένο - και όχι ο καθ ύλην αρμόδιος ξενόγλωσσος;

ομολογώ ότι ανοίγουμε μεγαλο θέμα εδώ και πράγματι ο xenofilologos μας έδωσε μια διασταση που δεν είχαμε ως τωρα σκεφτεί.....
το μόνο που μένει είναι να προετοιμαστούμε ...ψυχολογικά για τα "φιλολογικά βέλη" που θα πέσουν βροχή αύριο.. ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:07 »

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:49:13 μμ »
Πάντως, γενικότερα, νομίζω ότι, κάποια στιγμή, θα πρέπει και εμείς να διεκδικήσουμε το μερίδιο που μας ανήκει από τα "διάφορα" φιλολογικά μαθήματα που διδάσκονται στη β/θμια εκπαίδευση. Άλλωστε, όλοι έχουμε τελειώσει φιλοσοφική σχολή, ανεξάρτητα από το αν διδαχθήκαμε τη λογοτεχνία ή την ιστορία ή τον πολιτισμό στα ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά ή ισπανικά!

ουάου!! Ελπιζω να καταλαβαινεις τι φυτιλιές θα βάλει αυτή σου η δήλωση τώρα....  8) 8) Ε ρε γλέντια βραδιάτικα..... 
Προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση επ΄αυτου γιατί ως έχει τώρα, το καθεστώς της β' ανάθεσης εμένα με βρίσκει κάθετα διαφωνούσα!!
Δεν λέω κάτι παράλογο! Τελειώσαμε φιλοσοφική σχολή! Από το πρόγραμμα σπουδών μας, μπορεί κανείς να δει τα μαθήματα που διδαχθήκαμε. Νομίζω ότι όλοι οι ξενόγλωσσοι φιλόλογοι διδαχθήκαμε λογοτεχνία και πολιτισμό σε ΚΑΘΕ εξάμηνο των σπουδών μας. Και στο τελευταίο έτος διδαχθήκαμε και συγκριτική λογοτεχνία. Είναι έτσι; Οι τεχνικές ανάλυσης είναι οι ίδιες. Η γλώσσα στην οποία τα διδαχθήκαμε διαφέρει! Όμως, και στα μαθήματα της γλώσσας αυτό που κάναμε ήταν ανάλυση κειμένου.

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:51:38 μμ »
και για να σας ετοιμάσω για τα αυριανά βέλη θα πω το εξής:
αισθάνεστε και θεολόγοι όσο φιλόλογοι;

παιδιά, μην κοροϊδευόμαστε οι αλλαγές σπάνια γίνονται για το καλό και ακόμα πιο σπάνια με καλό κίνητρο...
πρέπει από την "αρχή" να γίνει αναδιάρθρωση αναθέσεων.. και σε άλλες ειδικότητες γίνεται το έλα να δεις...

γενικά πρέπει να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλον και να τον σεβόμαστε όταν εκφράζουμε απόψεις-επιθυμίες κλπ... και προπαντώς μια απορία που έχω: γιατί απόψεις που συναντάω συχνά πχ στο pde, σπάνια τις συναντώ στον "πραγματικό κόσμο";

με την ελπίδα να έγινα κατανοητός, φιλιά και καληνύχτα σε όλους/ες

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:55:33 μμ »
Πάντως, γενικότερα, νομίζω ότι, κάποια στιγμή, θα πρέπει και εμείς να διεκδικήσουμε το μερίδιο που μας ανήκει από τα "διάφορα" φιλολογικά μαθήματα που διδάσκονται στη β/θμια εκπαίδευση. Άλλωστε, όλοι έχουμε τελειώσει φιλοσοφική σχολή, ανεξάρτητα από το αν διδαχθήκαμε τη λογοτεχνία ή την ιστορία ή τον πολιτισμό στα ελληνικά, αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά ή ισπανικά!

ουάου!! Ελπιζω να καταλαβαινεις τι φυτιλιές θα βάλει αυτή σου η δήλωση τώρα....  8) 8) Ε ρε γλέντια βραδιάτικα..... 
Προσωπικά, συμφωνώ μαζί σου με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση επ΄αυτου γιατί ως έχει τώρα, το καθεστώς της β' ανάθεσης εμένα με βρίσκει κάθετα διαφωνούσα!!
Δεν λέω κάτι παράλογο! Τελειώσαμε φιλοσοφική σχολή! Από το πρόγραμμα σπουδών μας, μπορεί κανείς να δει τα μαθήματα που διδαχθήκαμε. Νομίζω ότι όλοι οι ξενόγλωσσοι φιλόλογοι διδαχθήκαμε λογοτεχνία και πολιτισμό σε ΚΑΘΕ εξάμηνο των σπουδών μας. Και στο τελευταίο έτος διδαχθήκαμε και συγκριτική λογοτεχνία. Είναι έτσι; Οι τεχνικές ανάλυσης είναι οι ίδιες. Η γλώσσα στην οποία τα διδαχθήκαμε διαφέρει! Όμως, και στα μαθήματα της γλώσσας αυτό που κάναμε ήταν ανάλυση κειμένου.

ΑΠΕΙΡΩΣ ΣΩΣΤΟ!!!!

γιατί απόψεις που συναντάω συχνά πχ στο pde, σπάνια τις συναντώ στον "πραγματικό κόσμο";


γιατί ο "πραγματικός κόσμος" δεν εκφράζει ανοιχτά τις απόψεις του αλλά δια της πλαγιας, υπογείας ή όπως αλλιώς θές πες το  οδού, προσπαθεί πολύ απλά να βολέψει τον κ....ο του!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:07 »

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:58:20 μμ »
και για να σας ετοιμάσω για τα αυριανά βέλη θα πω το εξής:
αισθάνεστε και θεολόγοι όσο φιλόλογοι;

Όχι. Δεν σπούδασα γαλλική θεολογία (τότε θα ήμουν θεολόγος), αλλά γαλλική φιλολογία (γι'αυτό είμαι φιλόλογος)!

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2011, 08:34:33 πμ »
Δεν παμε καθολοι καλα μου φαινεται,για μαζευτειτε μερικοι γιατι πολυ απλωθηκατε.Μας βαρεσε η κριση στο κεφαλι και εκσφενδονιζουμε ο,τι να ναι.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 25, 2011, 08:51:23 πμ »
τι εννοείς ο,τι να ναι; Αλήθεια δεν είναι ότι οι ξενόγλωσσοι διδάχθηκαν λογοτεχνία στη σχολή τους όπως ακριβώς και οι ελληνόγλωσσοι φιλόλογοι; Ή μήπως έχετε την εντύπωση οτι μας διδάσκουν το i am, you are....
εμένα το πτυχίο μου γράφει Ελληνικής τε και Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ( και στα δικά μου τα χρόνια τα μισά -ΤΑ ΜΙΣΑ- μαθήματα ήταν του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας και μάλιστα απο τους καθηγητές του Ελληνικού Τμήματος. 
Τι λοιπόν, κάνει τον οποιονδήποτε ελληνόγλωσσο φιλόλογο περισσότερο "φιλόλογο" απο τον ξενόγλωσσο - για τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας εν προκειμένω - δε μιλάμε ας πουμε για Αρχαία Ελληνικά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 25, 2011, 09:17:25 πμ »
Καμια εντυπωση δεν εχω,αν διδασκονταν στο σχολειο αγγλικη λογοτεχνια θα μπορουσες να τη διδαξεις,την ελληνικη ομως οχι.Και μονο που νομιζετε οτι μπορειτε-επειδη πεταξε μια κοτσανα η υφυπουργος,γιατι πιο πριν δεν σας περνουσε αυτη η ιδεα-δειχνει την αγνοια του αντικειμενου.Δε συνεχιζω παραπανω,ειναι ανοητο να εξηγω τα αυτονοητα.Καταλαβαινω οτι αν σε υποχρεωσουν να το κανεις θα το κανεις και μαλιστα οσο καλυτερα μπορεις αλλα μεχρι εκει,ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου.

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2011, 09:21:40 πμ »
Επιπλεον ΣΗΜΕΡΑ το πτυχιο γραφει Αγγλικης Γλωσσας καιΛογοτεχνιας

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2011, 09:28:05 πμ »
Καμια εντυπωση δεν εχω,αν διδασκονταν στο σχολειο αγγλικη λογοτεχνια θα μπορουσες να τη διδαξεις,την ελληνικη ομως οχι.Και μονο που νομιζετε οτι μπορειτε-επειδη πεταξε μια κοτσανα η υφυπουργος,γιατι πιο πριν δεν σας περνουσε αυτη η ιδεα-δειχνει την αγνοια του αντικειμενου.Δε συνεχιζω παραπανω,ειναι ανοητο να εξηγω τα αυτονοητα.Καταλαβαινω οτι αν σε υποχρεωσουν να το κανεις θα το κανεις και μαλιστα οσο καλυτερα μπορεις αλλα μεχρι εκει,ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου.

δηλαδή, ο φιλόλογος που διδάσκει από μετάφραση Θερβάντες, Γκαιτε, Σαρτρ και λοιπούς, διδάχθηκε αντίστοιχα Ισπανική, Γερμανική και Γαλλική φιλολογία στο πτυχιο του;

Επιπλεον ΣΗΜΕΡΑ το πτυχιο γραφει Αγγλικης Γλωσσας καιΛογοτεχνιας

ναι μόνο που ΣΗΜΕΡΑ ακόμα διδάσκουν και ξενόγλωσσοι  που ΤΟΤΕ πήραν πτυχίο. Δεν είναι όλοι οι εκπ/κοι "τελευταίας κοπής"

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2011, 09:41:58 πμ »
Eίμαι κι εγώ Ξενόγλωσση.
Και σε ό,τι αφορά το ζήτημα που έχει ανοίξει, δεν θα υποστηρίξω τα καλά και συμφέροντα.

Ας μην τεθούν ζητήματα του τύπου: "Μπορούμε - δεν μπορούμε".

Αλλά πιο αντικειμενικά κριτήρια. Σε τι επαγγελματικές επιλογές μπορεί να αντιστοιχεί ο τίτλος σπουδών επίσημα

Και επίσημα "Σκοπός του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας είναι να προσφέρει στους φοιτητές τις απαραίτητες γνώσεις για να ασχοληθούν με τη γαλλική γλώσσα, φιλολογία και πολιτισμό για τις ανάγκες της εκπαίδευσης, της έρευνας και της επικοινωνίας".

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον giouvis ότι η ικανότητα καλό είναι να μην μπλέκεται με την επαγγελματική εξάσκηση.

Αν θέλω να φέρω ένα κείμενο μέσα στη τάξη μου, είμαι σε θέση να το αναλύσω επαρκώς και επάξια.
Ο στόχος μου ως ξενόγλωσση είναι να διδάξω το σύστημα της γλώσσας, ώστε να πετύχει ο μαθητής να έχει πρόσβαση και σε πιο σύνθετα κείμενα. Να του δώσω τις βάσεις για να αναπτύξει τις 4 βασικές δεξιότητες κατανόηση / παραγωγή γραπτού λόγου και κατανόηση / παραγωγή γραπτού λόγου. Η ανάλυση του κειμένου κάλλιστα μπορεί να γίνει, αλλά πάλι θα έχει ως στόχο το σύστημα γλώσσας και μετά θεωρητικές αρχές προσέγγισης - ανάλυσης της λογοτεχνίας.
 
Αν πάλι θέλω να έχω πρόσβαση και σε επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα και διεύρυνσης του πεδίου εφαρμογής των γνώσεών μου, ας πάρω μία μεταπτυχιακή ειδίκευση συγκεκριμένη και βάση εκείνης ας διεκδικώ ανάθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2011, 09:52:44 πμ από weakforce »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2011, 09:52:12 πμ »
weakforce παρεξήγησες!
εννοείται ότι το καθεστώς της Β ανάθεσης είναι παράλογο. Δεν υποστηρίζει κανείς να φύγει η ιστορια από τους φιλολόγους και να την κάνουν οι ξενόγλωσσοι όπως γίνεται τώρα. Αυτό είναι αντιδεοντολογικό κατ΄εμέ.

αυτό που λέμε - ή τουλάχιστον αυτό που λέω εγώ - είναι πως εφόσον οι Α αναθέσεις γίνονται βάσει των πτυχίων του καθενός, και με βάση τις ανάγκες της εκπαίδευσης, τότε εφόσον ο ελληνόγλωσσος μπορεί να διδάξει λογοτεχνία επειδή ως αντικείμενο το έχει διδαχθεί στο προπτυχιακό του πρόγραμμα, με την ίδια λογική να μπορει να την διδάξει και ο ξενόγλωσσος γιατί και αυτός την έχει διδαχθεί στο δικό του προπτυχιακό πρόγραμμα. Απο κει και πέρα, σαφώς και απαιτείται ΚΑΙ νομοθετική ρύθμιση επ΄αυτού(για Α ανάθεση στη διδασκαλία της Λογοτεχνίας και στους ξενόγλωσσους )  ΚΑΙ αλλαγή του αναλυτικού προγράμματος όσον αφορά τη Λογοτεχνία ( δηλ. να δοθούν παραπάνω ώρες διδασκαλίας στο ξενόγλωσσο μάθημα).
 
Γιατί, ως ξενόγλωσση και συ, μη μου πεις ότι η προαγωγή της γλώσσας, της φιλολογίας και του πολιτισμού πχ της Γαλλικής μπορει να γίνει μέσα στο δίωρο που διδάσκεται η Γαλλική και με τα βιβλία με τα οποία τα διδάσκεται ο μαθητικός πληθυσμός.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 25, 2011, 09:59:18 πμ »
Το θέμα είναι πολύ απλό και αναρωτιέμαι γιατί εξακολουθούμε να μην το βλέπουμε. Το υπουργείο θέλει να αποφύγει τις προσλήψεις ή να πάρει ελάχιστο κόσμο... Είδε λοιπόν ποιοι κλάδοι έχουν υπεράριθμους και τους πάσαρε μαθήματα. Το ίδιο θα κάνει προφανώς και με άλλους κλάδους και με άλλα μαθήματα. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Και μην μετράτε τις συνταξιοδοτήσεις στους ΠΕ05... Όσοι και να φύγουν, θα πάρει πάλι 5 άτομα και φέτος, ώστε μέχρι το 2015 να έχει εξαντλήσει τους πίνακες του ΑΣΕΠ...

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Συνταξιοδοτήσεις καθηγητών γαλλικής
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 25, 2011, 10:04:54 πμ »
[...]
 Απο κει και πέρα, σαφώς και απαιτείται ΚΑΙ νομοθετική ρύθμιση επ΄αυτού(για Α ανάθεση στη διδασκαλία της Λογοτεχνίας και στους ξενόγλωσσους )  ΚΑΙ αλλαγή του αναλυτικού προγράμματος όσον αφορά τη Λογοτεχνία ( δηλ. να δοθούν παραπάνω ώρες διδασκαλίας στο ξενόγλωσσο μάθημα).
 
Γιατί, ως ξενόγλωσση και συ, μη μου πεις ότι η προαγωγή της γλώσσας, της φιλολογίας και του πολιτισμού πχ της Γαλλικής μπορει να γίνει μέσα στο δίωρο που διδάσκεται η Γαλλική και με τα βιβλία με τα οποία τα διδάσκεται ο μαθητικός πληθυσμός.

Κατ' αρχήν χαίρομαι πολύ που γίνεται μία δημιουργική συζήτηση (αλλά σε λάθος θέμα  ;D ) - Ευτυχώς δηλαδή γιατί θα είχε ξεσπάσει ελληνογερμανογαλλλοαγγλικοιταλοισπανοφιλολογική σύρραξη.   8)

Τα ρεύματα της Γαλλικής Λογοτεχνίας - τους εκπροσώπους - τους συμβολισμούς τα έχουμε διδαχθεί.
Τις τεχνικές επιστημονικής προσέγγισης επίσης.

Γνωρίζεις πολλούς που τελειώνουν την Β/θμια Εκπ/ση και έχουν συνολική εποπτεία και σε βάθος κατανόηση των ρευμάτων τις Νεοελληνικής Λογοτεχνίας ας πούμε; Μόνο από προσωπική θέση και μέριμνα για αυτοκαλλιέργεια ισχύει κάτι τέτοιο, πίστεψέ με δεν είναι πολλοί στο χώρο. Που για πάρτη τους το έχουν κάνει...

Και για να το πάμε παραπέρα... Στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ των φιλολόγων, ο συγκεκριμένος κλάδος εξετάζεται σε θέματα Ιστορίας και Λογοτεχνίας. Αν μη τι άλλο κοπιάζει να εμφανισθεί αξιοπρεπώς και να ανταγωνισθεί άλλους του ιδίου κλάδου.

Οι Ξενόγλωσσοι δίνουμε εξετάσεις στο Γνωστικό, στη Διδακτική και τα Παιδαγωγικά.
Δεν υπάρχει αξιολόγηση για την Θεωρία της Λογοτεχνίας ή την Ιστορική τοποθέτηση ή ερμηνεία ενός γεγονότος.

Ας προσθέσουν άλλο ένα μάθημα επιλογής στο ΑΣΕΠ για τους Ξενόγλωσσους, ας το επιλέγουν όσοι επιθυμούν να διευρύνουν το πεδίο το επαγγελματικό τους και ας πορευθούμε με πιο αντικειμενικά κριτήρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 267
Σύνολο: 268

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.