*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια  (Αναγνώστηκε 262846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #448 στις: Απρίλιος 28, 2016, 11:35:24 πμ »

Περί αναδρομικότητας του ποσού από 1/1/2016 μου είπαν από τη Διεύθυνση ότι μάλλον δεν θα δοθεί. Υπέρ πατρίδος και αυτό.

Τα αναδρομικά από 1-1-2016 θα τα λάβετε μάλλον τον Ιούνιο (27 Μαΐου). Αρκεί να μην υπάρξει γενικότερα στάση πληρωμών.

Στην Α/βάθμια όταν πήρα την να ρωτήσω, η απάντηση ήταν: "Εεεεε, θα τα πάρετε".  Τα συμπεράσματα δικά μας....

Για τα αναδρομικά, μην πω τίποτα, αν γίνει έτσι, θυμάμαι καλά τι έγινε με τα αναδρομικά του 2011 όταν τα έπαιρναν πίσω...



Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:27 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #449 στις: Απρίλιος 29, 2016, 09:26:22 πμ »
Τι σημαίνει ότι του χρόνου δε θα γίνουν κρατήσεις για το ΜΤΠΥ στο ποσό; Το ΜΤΠΥ κάνει κρατήσεις από τώρα στο σύνολο της αύξησης και όχι μόνο της 1ης δόσης.

Edit: Εννοείς ότι η καθαρή αύξηση στα επόμενα χρόνια θα είναι λίγο μεγαλύτερη γιατί δεν θα μεγαλώσει η κράτηση του ΜΤΠΥ αφού γίνεται όλη τώρα;

Ναι.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #450 στις: Απρίλιος 29, 2016, 09:30:33 πμ »
Εχει μπει μια νεα κρατηση ''Έσοδα απο την εκτακτη οικονομικη εισφορα και ειδικη εισφορα αλληλεγγυης φυσικων προσωπων (άρθ.18, ν.3758/09, άρθ.5, ν.3833/10 και άρθ.29, ν.3986/11)'', ειναι λιγοτερα τα καθαρα απο 21.

Αυτό υπήρχε πάντα, είναι η έκτακτη εισφορά. Αν πριν παίρνατε κάτω από 12.000 και με την αύξηση τις ξεπεράσατε, τότε μπορεί να πληρώσετε ενώ πριν δεν πληρώνατε. Με το νέο φορολογικό βέβαια (όταν ψηφιστεί) θα πληρώνετε πολύ λιγότερο για την έκτακτη εισφορά. (Βέβαια θα πληρώσουμε 100 ευρώ το χρόνο παραπάνω φόρο, οπότε το τελικό αποτέλεσμα θα είναι συνολικά να πληρώσουμε από 9 έως και 100 ευρώ παραπάνω φόρο, ανάλογα με την περίπτωση, το χρόνο).

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #451 στις: Απρίλιος 29, 2016, 02:12:35 μμ »
Αυτό υπήρχε πάντα, είναι η έκτακτη εισφορά. Αν πριν παίρνατε κάτω από 12.000 και με την αύξηση τις ξεπεράσατε, τότε μπορεί να πληρώσετε ενώ πριν δεν πληρώνατε. Με το νέο φορολογικό βέβαια (όταν ψηφιστεί) θα πληρώνετε πολύ λιγότερο για την έκτακτη εισφορά. (Βέβαια θα πληρώσουμε 100 ευρώ το χρόνο παραπάνω φόρο, οπότε το τελικό αποτέλεσμα θα είναι συνολικά να πληρώσουμε από 9 έως και 100 ευρώ παραπάνω φόρο, ανάλογα με την περίπτωση, το χρόνο).
Oxι συναδελφε ειμαι αρκετα παλαιος (εχω ΜΚ12 να καταλαβεις) οποτε ημουν αρκετα πανω απο τις 12.000. Εσυ αναφερεσαι στην εισφορα αλληλεγγυης 2%, ενω αυτο που παραθέτω ειναι νεα εισφορα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:27 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #452 στις: Απρίλιος 29, 2016, 07:14:35 μμ »
Oxι συναδελφε ειμαι αρκετα παλαιος (εχω ΜΚ12 να καταλαβεις) οποτε ημουν αρκετα πανω απο τις 12.000. Εσυ αναφερεσαι στην εισφορα αλληλεγγυης 2%, ενω αυτο που παραθέτω ειναι νεα εισφορα.

Οι εισφορές είναι δύο. Μια για την καταπολέμηση της ανεργίας και μια η εισφορά που λες (φυσικών προσώπων). Στην ετήσια βεβαίωση αποδοχών η εισφορά αλληλεγύης για την καταπολέμηση της ανεργίας είναι κάτω από τη στήλη ΑΝΕΡΓΙΑ. Και τα δύο υπάρχουν εδώ και χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #453 στις: Απρίλιος 29, 2016, 07:16:15 μμ »
Στην Α/βάθμια όταν πήρα την να ρωτήσω, η απάντηση ήταν: "Εεεεε, θα τα πάρετε".  Τα συμπεράσματα δικά μας....
Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα.

Ας μην προσθέτουμε επιπλέον γκρίνια στην ήδη υπάρχουσα. Τα αναδρομικά θα δοθούν μάλλον στις 27/5. Πάντως θα δοθούν.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #454 στις: Απρίλιος 29, 2016, 10:22:26 μμ »
Οι εισφορές είναι δύο. Μια για την καταπολέμηση της ανεργίας και μια η εισφορά που λες (φυσικών προσώπων). Στην ετήσια βεβαίωση αποδοχών η εισφορά αλληλεγύης για την καταπολέμηση της ανεργίας είναι κάτω από τη στήλη ΑΝΕΡΓΙΑ. Και τα δύο υπάρχουν εδώ και χρόνια.
Εχεις δικαιο, δεν το ειχα καν δει.

Αποσυνδεδεμένος marystef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #455 στις: Απρίλιος 30, 2016, 10:03:15 πμ »
Από ΣΤ πήγα στο Μ.Κ. 5. δηλαδή από τα 1092 στα 1328 μεικτά. Για φέτος η αύξηση ήταν περίπου 60 ευρώ μεικτά, καθαρά 25 περίπου ευρώ. Όποιος μου πει ότι παίρνουμε αυξήσεις στο δημόσιο θα τον βρίσω. >:(

Αποσυνδεδεμένος dimitrisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #456 στις: Απρίλιος 30, 2016, 03:26:56 μμ »
Οι κρατήσεις είναι περίπου στο 30% των μεικτών. Πήγα και εγώ από ΣΤ0 στο ΜΚ5. Μεικτή αύξηση για φέτος 59€. Καθαρά 38€. Ας μην ξεχνάμε ότι τα επόμενα 4 χρόνια θα ανεβαίνουμε 60€ μεικτά. Προσωπικά και λόγω πλεοναζοντα χρόνου θα ανέβω και άλλο ένα ΜΚ το 18. Ας μην είμαστε  αχάριστοι όσον αφορά τις αύξησεις γιατί όσοι δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα βρίσκονται σε πολύ χειρότερη μοίρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2016, 03:30:02 μμ από dimitrisk »

Αποσυνδεδεμένος marystef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #457 στις: Απρίλιος 30, 2016, 04:02:41 μμ »
σε εμενα παντως τα μεικτά δεν είναι τόσα, είναι 12,2 ευρω το δεκαπενθήμερο. Δεν ξέρω γιατί ...

Αποσυνδεδεμένος dimitrisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #458 στις: Απρίλιος 30, 2016, 04:15:34 μμ »
Μήπως σου έχει κρατήσει εκτάκτως κάποιο πόσο ο σύλλογος διδασκόντων σου? Εγώ πχ αυτό τον μήνα πλήρωσα την τελευταία δόση της συνδρομής μου(10€) στον σύλλογο. Δηλαδή ουσιαστικά πήρα +28 και τον άλλο μήνα θα πάρω +38. Για κοίτα την μισθοδοσία σου αναλυτικά μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος marystef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #459 στις: Απρίλιος 30, 2016, 04:24:39 μμ »
το μόνο διαφορετικό που είδα σε σχέση με την μισθοδοσία του προηγούμενου μήνα είναι ότι προστέθηκε και μία ακόμη εισφορά αλληλεγγύης, αυτήν που αναφέρουν πιο πάνω άλλοι συνάδελφοι, η οποία δεν υπήρχε στη μισθοδοσία των προηγούμενων μηνών, και φυσικά όλοι οι φόροι και οι κρατήσεις έχουν ανέβει. Ίσως πρέπει να πάρω στην δευτεροβάθμια μου μετά τις γιορτές...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #460 στις: Μάιος 10, 2016, 01:15:47 πμ »
βγήκε νέα εφαρμοστική
http://www.nomotelia.gr/photos/File/2-31029-16.pdf

από μια γρήγορη πρώτη ματιά καλά τα νέα για τους αναπληρωτές, διορθώθηκαν κάποια λάθη σχετικά με την ενδιάμεση κατάταξη και το κυριότερο φαίνεται ότι δεν έχουν πάγωμα στην επαναπρόσληψη τους αφού θα μετράει η προϋπηρεσία



Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #461 στις: Μάιος 10, 2016, 10:46:01 μμ »
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας τη νέα διευκρινιστική, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 233
Σύνολο: 233

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.