*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια  (Αναγνώστηκε 263128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 12:22:15 πμ »
Καλησπέρα σε όλοες/όλους!Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με αυτά τα περιβόητα ρημαδοκλιμάκια του νεου μισθολογίου...Είμαι άγαμος και αυτή τη στιγμή ανήκω στο Ε0 λαμβάνοντας 830 ευρώ καθαρα.Είμαι διορισμένος το 2009 και το Γενάρη συμπληρώνω 6 χρόνια καθαρής προϋπηρεσίας,δηλαδή αυτή τη χρονική στιγμή έχω 5 έτη,9 μήνες και κάποιες μέρες.Πριν από λίγες μέρες,ήρθε ειδοποίηση στο σχολείο που υπηρετώ για κάποιους συναδέλφους ότι αλλάζουν κλιμάκιο(όχι βαθμό)και επομένως πρέπει να ειδοποιήσουν και τη μηχανοργάνωση για να αυξηθεί κ ο μισθός τους.Ρώτησα αυτούς τους συναδέλφους και μου είπαν ότι δεν έκαναν κάποια ενέργεια...όλα έγιναν υπηρεσιακά από τη Δευτεροβάθμια και να μην ανησυχώ γιατί όταν έρθει η σειρά μου να ανέλθω στο Ε1,θα με ειδοποιήσουν.Ισχύει αυτό από τη δική σας εμπειρία;Εγώ δε θα έπρεπε ήδη να έχω μπει στο Ε1;
ΥΓ:Μάλλον δεν το postαρα στο σωστό topic.Kάνω copy paste και το γράφω στο σωστό.Αν κριθεί σκόπιμο,ας σβηστεί από εδώ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 12:24:54 πμ από efkola »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:01 »

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 07:16:04 μμ »
Καλησπερα.Παιδια βοηθεια οποιος ξερει.Προσληφθηκα αναπληρωτρια και οταν πηγα στην Διευθυνση να κανω αναληψη υπηρεσιας  μου ειπαν οτι υπαρχει προβλημα με την αναγνωριση προυπηρεσιας μου.Περσι που δουλευα μεσα στην χρονια ηρθε εγγραφο απο την δευτεροβαθμια οτι αναγνωριζουν την προυπηρεσια μου (εχω μεσα και 3 χρονια δουλεμενα στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ΣΑΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΜΕ 21 ΩΡΕς) και με κατατασσουν στο Ε1 κλιμακιο.Τωρα που πηγα να κανω αναληψη υπηρεσιας ειπαν οτι υπαρχει προβλημα και θα κοπει μαλλον η προυπηρεσια του ΟΑΕΔ γιατι ηρθε λεει εγκυκλιος οτι Βαθμοι και Μ.Κ πανε μαζι , δεν ειναι οπως περσι και οτι για τον Οαεδ μετρανε 11 ωρες σαν ωρομισθιος.Του λεω οτι ο ΟΑΕΔ δεν εχει αναπληρωτες και παιρνει ωρομισθιους....αυτος τιποτα.Αναγνωριζω λεει μονο τις 11 ωρες.Σας εχει συμβει τιποτα αναλογο?Βοηθηστε με σας παρακαλω.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 07:21:46 μμ »
Κανονικά βέβαια επειδή βρίσκεσαι στο ΣΤ βαθμό, θα έπρεπε να σου χορηγήσουν τον Ε βαθμό, αφού στο 100% των κρινόμενων χορηγείται ο Ε βαθμός. Πράγματι ο ΣΤ βαθμός δεν έχει ΜΚ, οπότε ο επιπλέον χρόνος σου πάει χαμένος, εκτός αν αναγνωριστεί αργότερα στον επόμενο βαθμό, όταν και αν αυτός χορηγηθεί.
 Βαθμός ΣΤ: 0 Μ.Κ.

Βαθμός Ε : δύο (2) Μ.Κ.

 Βαθμός Δ : τρία (3) Μ.Κ.

 Βαθμός Γ : τέσσερα (4) Μ.Κ.

επειδή η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά και μάλλον δεν το έχετε προσέξει, η διατύπωση έχει ως εξής:έως και το 100% των κρινόμενων υπαλλήλων.Δηλαδή το μέγιστο δυνατό.Άλλο πράγμα το μέγιστο δυνατό, άλλο πράγμα το τι γίνεται στην πράξη...Εξ ου και γιατί δε γίνεται αυτόματα...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Taz23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 07:27:10 μμ »
Καλησπερα.Παιδια βοηθεια οποιος ξερει.Προσληφθηκα αναπληρωτρια και οταν πηγα στην Διευθυνση να κανω αναληψη υπηρεσιας  μου ειπαν οτι υπαρχει προβλημα με την αναγνωριση προυπηρεσιας μου.Περσι που δουλευα μεσα στην χρονια ηρθε εγγραφο απο την δευτεροβαθμια οτι αναγνωριζουν την προυπηρεσια μου (εχω μεσα και 3 χρονια δουλεμενα στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ΣΑΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΜΕ 21 ΩΡΕς) και με κατατασσουν στο Ε1 κλιμακιο.Τωρα που πηγα να κανω αναληψη υπηρεσιας ειπαν οτι υπαρχει προβλημα και θα κοπει μαλλον η προυπηρεσια του ΟΑΕΔ γιατι ηρθε λεει εγκυκλιος οτι Βαθμοι και Μ.Κ πανε μαζι , δεν ειναι οπως περσι και οτι για τον Οαεδ μετρανε 11 ωρες σαν ωρομισθιος.Του λεω οτι ο ΟΑΕΔ δεν εχει αναπληρωτες και παιρνει ωρομισθιους....αυτος τιποτα.Αναγνωριζω λεει μονο τις 11 ωρες.Σας εχει συμβει τιποτα αναλογο?Βοηθηστε με σας παρακαλω.
Καλησπέρα. Οι αναπληρωτές δεν κατατάσσονται σε βαθμό, αλλά μόνο σε μισθολογικό κλιμάκιο. Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως πέρυσι. Τώρα αυτό με τον ΟΑΕΔ και τις 11 ώρες...ας σου δείξει την εγκύκλιο...μάλλον κάνει λάθος η υπάλληλος...ως συνήθως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:01 »

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 09:10:35 μμ »
Συνάδελφε καρχαρία, λογικά μέχρι αύριο το πολύ η διεύθυνση στην οποία ανήκεις θα έχει βγάλει τη μισθοδοσία του Νοεμβρίου και το πιο πιθανό είναι οτι θα έχεις ενταχτεί κι εσύ. Μπορείς πολύ απλά να τους τηλεφωνήσεις και αν ενημερωθείς, για το ποσό που θα εισπράξεις. Κάνε και το ερώτημα για τον βαθμό και είμαι 100% σίγουρος οτι θα πάρεις την απάντηση οτι θα πληρώνεσαι με το βαθμό ΣΤ μέχρι την παρέλευση της διετίας. Κάνε έναν κόπο και γράψε ο,τι σου απαντήσαν στο φόρουμ.

Συνάδελφε περαστικε, στο άρθρο 7 παρ.4 αν το διαβάζω καλά, αναφέρει ότι η αναγνώριση προυπηρεσίας θα γίνει μετα από υπηρεσιακό συμβούλιο  έπειτα από τη μονιμοποίησή τους ή τη συνέχιση της απασχόλησης...
 στην διετία των δοκίμων  δε γίνεται μονιμοποιηση αλλά συνέχιση της απασχόλησης.
Τώρα θα καταταγούμε στο ΣΤ  και μόλις γίνει υπηρεσιακό θα καταταγούμε εκεί που πρέπει.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Παράλληλα με το ίδιο άρθρο γίνεται και η κατάταξη των αναπληρωτών στην εγκύκλιο που αφορά στον'' Καθορισμό αποδοχών των αναπληρωτών εκπαιδευτικών''
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 09:43:36 μμ από dorant »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 08:14:23 μμ »
Καλησπέρα συναδέλφισσα,
προσωπικά δεν είναι αντικείμενο της εργασίας μου οι κατατάξεις, αλλά η μισθοδοσία. Οι κατατάξεις και οι εξελίξεις, συνήθως σε όσους ασχολούνται με τη μισθοδοσία έρχονται έτοιμες. Απλά επειδή οι συνάδελφοι ζητούν και εξηγήσεις συνήθως (γιατί κατατάχτηκα σε αυτό το βαθμό και όχι αλλού), φροντίζω όσο μπορώ να ενημερώνομαι για να μην τους παραπέμπτω αλλού.  Δίνοντας ένα νόμο ή μια εγκύκλιο σε 5 συναδέλφους, τις περισσότερες φορές θα δοθούν 5 διαφορετικές απαντήσεις. Γι' αυτό πάντα εκτός απο'την προσωπική ερμηνεία επιδιώκω και επίσημες οδηγίες.

Αυτό που μέχρι στιγμής γνωρίζω σίγουρα, είναι οτι οι φετινοί νεοδιόριστοι μέχρι την παρέλευση της διετίας και τη μονιμοποίηση τους δεν θα καταταγούν. Αυτή ήταν η οδηγία και τους μισθοδοτούμε με το ΣΤ κλιμάκιο (εκτός αν είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου).  Μετά τη διετία γίνεται μονιμοποίηση. Η λογική λέει οτι μετά την παρέλευση της διετίας και τη μονιμοποίηση τους, θα αναγνωριστεί κανονικά η προϋπηρεσία τους από το ΠΥΣΔΕ που ανήκουν (μέχρι 7 έτη). Βέβαια τα τελευταία 3 χρόνια αν έχω διδαχθεί κάτι είναι να μην κάνω προβλέψεις, προγραμματισμό και σχέδια για ορίζοντες μεγαλύτερους από ορισμένες ημέρες. Τα δεδομένα αλλάζουν ταχύτατα και συνήθως προς το χειρότερο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:08:41 μμ »
Άκου τώρα τι μου είπαν εμένα σήμερα από τη ΔΔΕ της περιοχής μου. Οι νεοδιόριστοι θα καταταγούν κανονικά ανάλογα με την προϋπηρεσία τους, εγώ πχ στο Ε0. Από τη ΔΔΕ της περιοχής που ανήκω μου είπαν ότι θα κάνουν ερώτηση στο υπουργείο και θα δουν τι θα κάνουν και ότι, επειδή οι απαντήσεις αργούν, πάντα κάνουν ό,τι είναι προς όφελος του συναδέλφου. Άντε πες μου εσύ τώρα τι ισχύει τελικά. ::)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 03:03:35 μμ »
Χμ και αν η απάντηση είναι αρνητική που έτσι πιστεύω, μετά θα σας κρατάνε τη διαφορά; Δεν θα ήταν καλύτερα να παίρνατε τώρα τα 60-70 ευρώ λιγότερα το μήνα και αν η εξέλιξη είναι θετική για εσας να σας τα δώσουν αναδρομικά, παρά να σας τα κρατήσουν αναδρομικά και ένα μήνα να πληρωθείτε με σημαντική περικοπή;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:51:52 πμ »
Συνάδελφε, ό,τι μου είπαν σου λέω, δηλαδή, 2 "αντικρουόμενες" απόψεις.  :-\ Ελπίζω ότι αυτό το μήνα θα πληρωθούμε επιτέλους, οπότε θα δούμε πια συγκεκριμένα τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 10:58:07 πμ »
Όσοι περάσουν στο Ε0 είναι "τυχεροί" γιατί θα συνεχίσουν Ε1, Ε2 κλπ
Οι υπόλοιποι θα μείνουμε για πάντα στο ΣΤ  >:( >:( >:( : η απόλυτη εξαθλίωση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 11:10:53 πμ από efi.. »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:02:21 πμ »
Πώς και γιατί να γίνει αυτό, βρε efi.. μου; :-\

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:26:47 πμ »
...γιατί θα μείνουμε στο ΣΤ;
Διότι έχουν παγώσει οι αλλαγές  των βαθμών και δεν θα υπάρξει καμία αύξηση αν η ανεργία δεν πέσει κάτω από το 10% !!!
Μόνο μειώσεις θα δούμε : αύξηση στις κρατήσεις ΜΤΠΥ, απώλεια επιδόματος παραμεθωρίων περιοχών, οικογενειακού επιδόματος , κατάργηση φοροαπαλλαγών, ...   να συνεχίσω;
Οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί - αυτοί που δεν έχουν άλλα εισοδήματα- είμαστε σε εξαθλίωση._
 

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:30:20 πμ »
Συμφωνώ σε όλα όσα λες εκτός από αυτό για το ΣΤ. Πώς θα γίνει αυτό, όταν ήδη πέρυσι ως αναπληρωτές "ανήκαμε" μισθολογικά στο Ε0;

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:39:20 πμ »
Αυτά  ... last year !  :D   για να γελάσουμε και λίγο με τα χάλια μας!
Δεν έχω άποψη γι' αυτό που λες, μακάρι να πάτε στο Ε!  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.