*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια  (Αναγνώστηκε 262376 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #476 στις: Μάιος 16, 2016, 08:09:55 πμ »
από που και ως που θα κάτσω να μιλήσω εγώ με τον υπάλληλο του σουπερ για το πόσα παίρνω και πόσα έπρεπε να παίρνω για την εργασία μου.....εννοείτε ότι αν λειτουργεί το μυαλό του θα μου πει ότι για τις σπουδές μου και το λειτούργημα μου θα έπρεπε να παίρνω περισσότερα...
οπότε όσοι συνάδελφοι έχουν ψυχολογικά, ας παραιτηθούν και ας πάνε στο σούπερ να εργαστούν για να μας βρίζουν όταν γκρινιάζουμε δικαίως για την ξεφτίλα που βιώνουμε

Εγώ θα πω μόνο ότι έχουμε ανάμεσα μας τα 2-3 τελευταία χρόνια συναδέλφους ΠΕ με μεταπτυχιακά και είναι από κοινωφελούς του ΟΑΕΔ (ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί κλπ) και παίρνουν 495 τον μήνα για 5 μήνες.... τι να του πεις του συναδέλφου αυτού....
Δηλαδή εσένα θα σου πέσουν τα μούτρα αν μιλήσεις με τον υπάλληλο του σούπερ μάρκετ; Ξεκαβαλιστε λίγο μερικοί το καλάμι. Πέρασαν οι εποχές(ευτυχώς) που έπιανες μόνιμη θέση στο δημόσιο και νόμιζες ότι έπιασες τον πάπα από τα... Και ακριβώς επειδή υπάρχουν αυτοί οι συνάδελφοι αλλά και άλλοι τόσοι με πτυχία και μεταπτυχιακά που δουλεύουν στο σούπερ μάρκετ και σε άλλες αντίστοιχες θέσεις του ιδιωτικού τομέα θεωρώ αχαριστια να παραπονιέστε για το κακό άκουσον άκουσον κράτος. Όχι για τον κακό ΣΥΡΙΖΑ πχ αλλά για το κακό κράτος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:37 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #477 στις: Μάιος 16, 2016, 09:50:38 πμ »
Δυστυχώς βλέπω ότι μετά από όλα αυτά που έχουμε ζήσει τα τελευταία χρόνια,πρέπει να βιώσουμε την οριστική και τελειωτική καταστροφή για να ξεκολλήσουμε από την κομματοκρατία και τον λαϊκισμό.Αλλοι θέλουν να πουλήσουν τα ψίχουλα  ως κατόρθωμα (αν και ούτε αυτά θα δίνονταν αν γινόταν) και άλλοι ως προνομιακή μεταχείριση ("το κακό δημόσιο είναι πάντα πιο ευνοημένο από τον ιδιωτικό τομέα").Αναλόγως του ποιο είναι το συμφέρον του καθενός...
Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτού που με κατηγορεί για γκρίνια όταν  θα δει το ποσό της σύνταξής του (ας ελπίσουμε ότι θα την πάρει και αυτή κάποτε) μετά από τόσα χρόνια καθηλωμένος κάτω από τα 850ευρώ.
Ναι το κακό δημόσιο με όλες τις παθογένειες που κουβαλάει(οχι στην εκπαίδευση αλλά σε άλλους τομείς σίγουρα, όπως αναξιοκρατια, διορισμοί μέσω ρουσφετιων κτλ) είναι πιο ευνοημένο από τον ιδιωτικό τομέα ακόμη και σήμερα και αυτό οφείλεται ακριβώς στην κομματοκρατία και τον λαικισμο που επικράτησαν στην μεταπολιτευση και δυστυχώς μυαλό δεν βλέπω να βάζουμε να διορθωθουμε. Αν νομίζετε ότι επειδή είμαι ο ίδιος μόνιμος ΔΥ θα πρέπει να υπερασπιζομαι και τα συμφέροντα της "κάστας"  γελαστηκατε. Κάθε μέρα κάνω τον σταυρό μου που δεν έχω απόκτησει την νοοτροπία του κλασσικού ΔΥ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #478 στις: Μάιος 16, 2016, 03:13:37 μμ »
Ενταξει συναδελφε, τοτε παραιτησου απο το δημοσιο για να δουλεψεις σε σουπερμαρκετ, να εχεις ησυχη τη συνειδηση σου που δεν θα υπαρχει καποιος να αμειβεται χειροτερα απο αενα. Και ασε τις προνομιουχες θεσεις των 800 ευρω σε κακομαθημενους τεμπεληδες που θελουν να δουλεψουν στο δημοσιο για να αραξουν. Μονο που σε λιγα χρονια στον ιδιωτικο τομεα θα ερθει η γενια των 200 ευρω και θα πει εσενα υψηλομισθο, οποτε θα κοψουν και τα δικα σου για να μην τους κοστιζεις πολυ. Τοτε θα λες παλι ευχαριστω για τα ψιχουλα επειδη καποιοι αλλοι θα κανουν κυριολεκτικα το σκ@@@ του παξιμαδι;

Τι να πω, αν μορφωμενοι ανθρωποι δεν καταλαβαινουμε πως λειτουργει το συςτημα με τη σταδιακη υποβαθμιση των μισθων και την καταργηση των εργασιακων δικαιωματων! Αυτο ειναι το προβλημα και οχι το αν εισαι ιδιωτικος η δημοσιος, αλλα αν αυτο σεν το καταλαβαινουν ουτε οι επιστημονες, τι να περιμενουμε απο τη μαζα που βλεπει τις ειδησεις των 8;....

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #479 στις: Μάιος 16, 2016, 05:13:03 μμ »
Δυστυχώς βλέπω ότι μετά από όλα αυτά που έχουμε ζήσει τα τελευταία χρόνια,πρέπει να βιώσουμε την οριστική και τελειωτική καταστροφή για να ξεκολλήσουμε από την κομματοκρατία και τον λαϊκισμό.Αλλοι θέλουν να πουλήσουν τα ψίχουλα  ως κατόρθωμα (αν και ούτε αυτά θα δίνονταν αν γινόταν) και άλλοι ως προνομιακή μεταχείριση ("το κακό δημόσιο είναι πάντα πιο ευνοημένο από τον ιδιωτικό τομέα").Αναλόγως του ποιο είναι το συμφέρον του καθενός...
Θα ήθελα να δω τα μούτρα αυτού που με κατηγορεί για γκρίνια όταν  θα δει το ποσό της σύνταξής του (ας ελπίσουμε ότι θα την πάρει και αυτή κάποτε) μετά από τόσα χρόνια καθηλωμένος κάτω από τα 850ευρώ.

Φίλε διάβασε το νόμο για το συνταξιοδοτικό πρώτα. Το αναλογικό κομμάτι υπολογίζεται με βάση τα μικτά όχι τα καθαρά ποσά. Οι συντάξιμες αποδοχές είναι με βάση τα ποσά επί των οποίων γίνονται κρατήσεις, άρα μπαίνουν μέσα ακόμη και οι εργοδοτικές εισφορές. Μια χαρά σύνταξη θα πάρουμε. Πολύ ΜΕΓΚΑ βλέπεις. Εγώ π.χ με 36 χρόνια υπηρεσίας και 4 πλασματικά θα πάρω 1160 κύρια + 300 και κάτι επικουρική + 200 μέρισμα. Εσύ αν θες άκου τον Καμπουράκη και τον Αυτιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2016, 05:18:48 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:37 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #480 στις: Μάιος 16, 2016, 08:05:59 μμ »
Δηλαδή εσένα θα σου πέσουν τα μούτρα αν μιλήσεις με τον υπάλληλο του σούπερ μάρκετ; Ξεκαβαλιστε λίγο μερικοί το καλάμι. Πέρασαν οι εποχές(ευτυχώς) που έπιανες μόνιμη θέση στο δημόσιο και νόμιζες ότι έπιασες τον πάπα από τα... Και ακριβώς επειδή υπάρχουν αυτοί οι συνάδελφοι αλλά και άλλοι τόσοι με πτυχία και μεταπτυχιακά που δουλεύουν στο σούπερ μάρκετ και σε άλλες αντίστοιχες θέσεις του ιδιωτικού τομέα θεωρώ αχαριστια να παραπονιέστε για το κακό άκουσον άκουσον κράτος. Όχι για τον κακό ΣΥΡΙΖΑ πχ αλλά για το κακό κράτος!

φυσικά και θα μιλήσω αλλά για θέματα που έχουμε κοινό ενδιαφέρον και ανάλογα με το νοητικό του επίπεδο.... το πόσα παίρνω και γιατί τα παίρνω ή θα έπρεπε να παίρνω δεν θεωρώ ότι τον αφορούν για να ανοίξω κουβέντα... δεν έχω τέτοια ψυχολογικά... εσύ με τα καλάμια δεν ξέρω μπορεί να θες να κάνεις κουβέντα, δικαίωμα σου
αλλά εσύ δεν μας είπες σε σούπερ δουλεύεις ή σε σχολείο; 

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #481 στις: Μάιος 16, 2016, 10:23:20 μμ »
Φίλε διάβασε το νόμο για το συνταξιοδοτικό. Το αναλογικό κομμάτι υπολογίζεται με βάση τα μικτά όχι τα καθαρά ποσά. Οι συντάξιμες αποδοχές είναι με βάση τα ποσά επί των οποίων γίνονται κρατήσεις, άρα μπαίνουν μέσα ακόμη και οι εργοδοτικές εισφορές. Μια χαρά σύνταξη θα πάρουμε. Πολύ ΜΕΓΚΑ βλέπεις. Εγώ π.χ με 36 χρόνια υπηρεσίας και 4 πλασματικά θα πάρω 1160 κύρια + 300 και κάτι επικουρική + 200 μέρισμα. Εσύ αν θες άκου τον Καμπουράκη και τον Αυτιά.
Φίλη εσύ;;;;
Συγνώμη φίλε,αλλά από πού να το πιάσω;Από το ¨αναλογικό κομμάτι¨;Από τη σαρακονταετία;Ειλικρινά,στην επικουρική το τερμάτισες.Εδώ δεν κατάλαβες μάλλον τίποτα από το περίφημο δημοψήφισμα και την περήφανη διαπραγμάτευση,δεν περιμένω να καταλάβεις για το συνταξιοδοτικό.Φοβάμαι ότι και μετά από 40 χρόνια,όταν θα έρθει με το καλό η ώρα να τα δεις αυτά στην πράξη,πάλι κάτι θα βρεις να πεις.Επομένως δεν επιθυμώ να συνεχίσω τη συζήτηση.Εχεις δίκιο,εντάξει;

Ναι το κακό δημόσιο με όλες τις παθογένειες που κουβαλάει(οχι στην εκπαίδευση αλλά σε άλλους τομείς σίγουρα, όπως αναξιοκρατια, διορισμοί μέσω ρουσφετιων κτλ) είναι πιο ευνοημένο από τον ιδιωτικό τομέα ακόμη και σήμερα και αυτό οφείλεται ακριβώς στην κομματοκρατία και τον λαικισμο που επικράτησαν στην μεταπολιτευση και δυστυχώς μυαλό δεν βλέπω να βάζουμε να διορθωθουμε. Αν νομίζετε ότι επειδή είμαι ο ίδιος μόνιμος ΔΥ θα πρέπει να υπερασπιζομαι και τα συμφέροντα της "κάστας"  γελαστηκατε. Κάθε μέρα κάνω τον σταυρό μου που δεν έχω απόκτησει την νοοτροπία του κλασσικού ΔΥ.
Μα φυσικά και το δημόσιο κουβαλά ορισμένες παθογένειες.Και μάλιστα,αν θέλεις να κάνεις πράξη όλα αυτά τα ωραία που γράφεις περί αυτοκριτικής και λαϊκισμού,δεν θα πρέπεις να εξαιρείς ούτε τον τομέα της εκπαίδευσης.Απλά,αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν μπορούμε πια να μιλάμε με αφορισμούς.Η απάντηση βρίσκεται στη μέση.

Αν θέλουμε να συγκρίνουμε ιδιωτικούς με δημοσίους υπαλλήλους,θα πρέπει να υπάρχει και η αντιστοιχία στα απαιτούμενα προσόντα,στο είδος της εργασιακής σχέσης κτλ.Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αναντίστοιχες καταστάσεις.Γιατί τα 1500 ευρώ σε εμάς είναι καταληκτική μισθοδοσία,ενώ ένας αντίστοιχα προσοντούχος υπάλληλος ξεκινά με αυτά τα λεφτά σε πολλές ιδιωτικές εταιρείες.Και μια έρευνα σε φαγάδικα,μπαρ,τουριστικά καταλύματα θα μας πείσει για κάτι τέτοιο.Δεν είπαμε από την άλλη πλευρά ότι οι δημόσιοι δεν απολαμβάνουν άλλα προνόμια,αλλά ας μην είμαστε αφοριστικοί,π.χ.το καλό ιδιωτικό και το κακό δημόσιο...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #482 στις: Μάιος 24, 2016, 04:36:40 μμ »
Αν κατάλαβα καλά κοιτώντας το θέμα Α αυτού παρακάτω:

http://www.esos.gr/arthra/44186/egkyklios-gia-ti-vathmologiki-kai-misthologiki-katataxi-ton-proin-idiotikon

Τότε οι βαθμολογικές εξελίξεις των εκπαιδευτικών επανέρχονται στα προ μνημονίου επίπεδα. Καλά κατάλαβα?


Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #483 στις: Μάιος 24, 2016, 05:00:42 μμ »
εγω τον προηγουμενο μηνα ειχα αυξηση 40 ευρω καθαρα και το τελευταιο ενημερωτικο εδειχνε μειωση 40 ρυτω λογω της νεας εκτακτης εισφορας που φανταζομαι χωρις να το εχω ψαξει οτι θα ναι μονιμη..

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #484 στις: Μάιος 24, 2016, 05:08:55 μμ »
εγω τον προηγουμενο μηνα ειχα αυξηση 40 ευρω καθαρα και το τελευταιο ενημερωτικο εδειχνε μειωση 40 ρυτω λογω της νεας εκτακτης εισφορας που φανταζομαι χωρις να το εχω ψαξει οτι θα ναι μονιμη..

Από την αύξηση που είχαμε με το νέο μισθολόγιο έχουν αλλάξει πολλά...φορολογικο και ασφαλιστικό. Η κάθε Δ/νση φαντάζομαι θα τα αλλάζει όποτε μπορεί το κάθε τμήμα μισθοδοσίας της. Επίσης τρέχουν αναδρομικές αυξήσεις λόγω μισθολογίου αλλά και αναδρομικές κρατήσεις λόγω αυτών που ανέφερα. Επίσης σε μια κατηγορία υπαλλήλων θα τρέξει και επιπλέον αύξηση λόγω κατάργησης ενός κλάδου του ταμείου τους....Ελπίζω το Σεπτέμβρη να έχουν καταλήξει

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #485 στις: Μάιος 24, 2016, 10:41:11 μμ »
Οι μόνιμοι μπορείτε να περιμένετε να δείτε τη μισθοδοσία Ιουλίου και θα δείτε τις αλλαγές (νέο φορολογικό, αύξηση κράτησης ΤΕΑΔΥ).
Υπολογίζω το πληρωτέο να είναι τουλάχιστον 20 με 25 ευρώ λιγότερα για όλους.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #486 στις: Μάιος 25, 2016, 08:06:06 πμ »
Οι μόνιμοι μπορείτε να περιμένετε να δείτε τη μισθοδοσία Ιουλίου και θα δείτε τις αλλαγές (νέο φορολογικό, αύξηση κράτησης ΤΕΑΔΥ).
Υπολογίζω το πληρωτέο να είναι τουλάχιστον 20 με 25 ευρώ λιγότερα για όλους.

Για όσους είναι κοντά στα 10 - 15 χρόνια υπηρεσίας η διαφορά προς τα κάτω θα είναι 15 - 20 ευρώ, για τους παλιότερους λίγο παραπάνω. Οπότε υπολογίζουμε και πάλι. Εγώ π.χ υπολόγισα ότι θα χάσω 19 ευρώ, ενώ πήρα αύξηση 31. Ας ελπίσουμε ότι θα πάρουμε κανονικά την ωρίμανση του Ιανουαρίου, η οποία θα είναι για μένα π.χ γύρω στα 37 ευρώ για να νιώσουμε επιτέλους ότι υπάρχει κάποια διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #487 στις: Μάιος 27, 2016, 10:09:33 πμ »
Εγώ διαφορά Μάιο - Ιούνιο δεν είδα. Μάλλον στο επόμενο με τα νέα μέτρα;
Αναδρομικά θα πάρουμε για Ιανουάριο - Απρίλιο ή μπα;

Αποσυνδεδεμένος Shantelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #488 στις: Ιούνιος 15, 2016, 08:03:47 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Είμαι αναπληρώτρια ΠΕ70 με Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής. Το Μάρτη ξεκίνησα να εργάζομαι σε δημόσιο σχολείο. Μέχρι στιγμής πληρώνομαι με το βασικό 886 ευρώ. Όμως, ρώτησα στην Πρωτοβάθμια και μου είπαν ότι είμαι ΜΚ 3, λόγω του Μεταπτυχιακού μου. Άρα, δε θα πρέπει κανονικά να παίρνω 927 ευρώ; Έτσι είδα σε έναν πίνακα του Λάμπρου Σιδερά. Η απάντηση που πήρα από την Πρωτοβάθμια είναι ότι δεν χειρίζονται τα οικονομικά αυτοί και δεν γνωρίζουν και πως όταν γίνει η εκκαθάριση του μήνα, ίσως να τα βάλουν τότε.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Νέο Βαθμολόγιο - Μισθολογικά Κλιμάκια
« Απάντηση #489 στις: Ιούνιος 16, 2016, 08:26:15 πμ »
Εγώ διαφορά Μάιο - Ιούνιο δεν είδα. Μάλλον στο επόμενο με τα νέα μέτρα;
Αναδρομικά θα πάρουμε για Ιανουάριο - Απρίλιο ή μπα;
Συνάδελφε η Διεύθυνση μας πλήρωσε αναδρομικά από 1/1/2016-30/4/2016. Από 1-7 η προσαρμογή στα νέα δεδομένα...
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158570
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.