*

Αποστολέας Θέμα: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα  (Αναγνώστηκε 23459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« στις: Ιούλιος 05, 2011, 11:51:07 μμ »
Απευθύνομαι σε όσες ΠΕ05 και ΠΕ07 τόσα χρόνια προσπάθησαν να διοριστούν (με τα γνωστά…ασεπ, ωρομισθία) με την προοπτική των οργανικών στην Πρωτοβάθμια. Ειδικά όσες, αφού πετύχαμε στον ασεπ, τρέξαμε και ως κορόιδα ωρομίσθιες ξέρουμε καλά τι σημαίνει αυτό. Αυτή τη στιγμή λοιπόν αυτό που γίνεται είναι κοροϊδία. Ξαφνικά, αφού έκαναν τις απαραίτητες συγχωνεύσεις και πρόσφατα και νέες ρυθμίσεις, θυμήθηκαν ότι έχουν υπεράριθμους (τους δημιούργησαν!) και βέβαια ούτε λόγος για οργανικές. Όλες θα έχουμε πετύχει κάποια μόνιμη σε κάποιο δημοτικό. Εγώ πχ φέτος είχα μια μόνιμη ΠΕ07 που δε συμπλήρωνε ωράριο και από άλλο νομό ήρθε στην πόλη μου. Μα, αν το πρόβλημα ήταν ότι δε συμπλήρωνε ωράριο, ε, ας έβρισκε να συμπληρώσει ωράριο σε δημοτικό της πόλης όπου διορίστηκε. Αλλά το βρήκε ως πάτημα για να έρθει στην πόλη. Τι θέλω να πω; Θέλω να πω ότι αυτό το «συμπληρώνω ωράριο» κάπου παραέγινε και χρησιμοποιείται ως αιτία για να έρθουν στις πόλεις. Και παίρνουν θέσεις από τους αδιόριστους. Είδα και 2 ετών διορισμένη (30 ετών) κι αυτή από Κρήτη να είναι στη Βέροια! Δηλαδή εμείς οι αδιόριστοι θα πάμε στα νησιά με 500 ευρώ ή αλλιώς θα μείνουμε άνεργοι; Και φέτος η περσινή αδιόριστη πε07 που είχα δουλεύει λάντζα-σερβιτόρα-λουλούδια. Κυριολεκτικά! Γιατί; Γιατί δε γίνονται οργανικές. Αυτή τη στιγμή το αίμαι μου έχει ανέβει στο κεφάλι γιατί με συνέλαβα να σκέφτομαι αν θα κάνω τα χαρτιά μου σε όλη την Ελλάδα από το φόβο μη μείνω τελείως άνεργη (χαζή σκέψη, δε το συζητώ). Αν είναι δυνατό. Φυσικά θα μείνω μάλλον άνεργη και με βλέπω κι εμένα λουλουδού. Συνεχίζω…
Είναι ιδέα μου ότι στα γραφεία έχουν βάλει πρώην υπαλλήλους  της Ολυμπιακής; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου πει. Με πηγές. Να ετοιμάσω μια επιστολή να της τη στείλω. Κι όποιος θέλει να οργανωθούμε να τη στείλουμε μαζί. Όχι από τη μια πήραμε κοπρίτες, από την άλλη όποιος δεν έχει αντικείμενο απολύεται αλλά της Ολυμπιακής τους αφήνουμε απείραχτους και στα γραφεία γεμίζουμε από δαύτους και δημιουργούμε πρόβλημα στους εκπαιδευτικούς. Παρακαλώ όποιος έχει στοιχεία ας απαντήσει. Και με προσωπικό μήνυμα όποιος ενδιαφέρεται να στείλουμε από κοινού την επιστολή. Δε με ενδιαφέρει να ανοίξω εδώ ένα θέμα για να περνά η ώρα.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:14 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:44:19 πμ »
 :o :o :o :o :o :o :o :o
Λοιπόν, αγαπητή, νομίζω ότι ζεις σε άλλο πλανήτη!!!! 1) Στα Γραφεία και τις Διευθύνσεις εκπαίδευσης έχουν ΗΔΗ μεταταγεί από την Ολυμπιακή, ως διοικητικοί υπάλληλοι Δ.Ε.: στην ΔΔΕ Α Αθήνας 30 άτομα, στη ΔΔΕ Χίου 1 άτομο αυτά που σου λέω καρατσεκαρισμένα 100%. Για άλλες δευτεροβάθμιες ας μας διαφωτίσει άλλος συνάδελφος. 2) Είμαστε οι ΠΕ05 1200 περίπου ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ σε όλη την Ελλάδα. Μιλάω για μονίμους φυσικά. Τώρα αν θα προσλάβει άλλους δεν το ξέρω, ο Θεός και η ψυχή τους. Πέραν των υπολοίπων διοριστέων τους τελευταίου ΑΣΕΠ, οι οποίοι θα απορροφηθούν μέχρι το 2015 όπως ειπώθηκε, το βλέπω χλωμό έως εντελώς πεθαμένο για άλλες θέσεις.  3) Οργανικές στα Δημοτικά μην περιμένεις. Τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια. Κι αν όμως άνοιγαν οργανικές σε μεγάλες πόλεις, νομίζεις ότι θα έπαιρνε νέους? Αυτή η σκέψη είναι πολύ αστεία ;D. Είμαι διοριστέα του ΑΣΕΠ 2005, κι έχω φάει την παραμεθόριο με το κουτάλι, σαν και μένα είναι οι περισσότερες ΠΕ05. Μόνο με μετατάξεις θα καλύπτονταν αυτές οι θέσεις αν ποτέ άνοιγαν. Και σου αναφέρω ενδεικτικά κάποια πραγματικά παραδείγματα από φίλες μου ΠΕ05 : α) Φίλη μου από ενιαίο πίνακα διορισμένη που έχει υπηρετήσει: Καστελλόριζο, Καλάβρυτα, Βουργαρέλι Άρτας, Ερεσό Λέσβου, Αρκαδία και Σάμο. Πάνω από 100 μόρια και δεν μπορεί να μπει Αθήνα. β) Φίλος από ΑΣΕΠ 2003, Αιτωλοακαρνανία, Πάρος, Ανάφη, Τήλος πάνω από 90 μόρια δεν μπορεί να μπει Θεσσαλονίκη. Θα ήταν ποτέ δυνατόν αν ανοιγαν θέσεις στα μεγάλα αστικά κέντρα να μην είχαν αν το ήθελαν τη δυνατότητα να μεταταγούν??????? 4) Έχεις ξεφύγει λίγο και λες ότι οι μόνιμοι παίρνουμε θέσεις από τους αδιόριστους? Πάμε καλά????? :o Και στο κάτω κάτω αν προσλάμβανε ωρομίσθιους ή ΑΜΩ ως τώρα το έκανε μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει τα λεφτά του ΕΣΠΑ. Τα περισσότερα εξ αυτών φαγώθηκαν βέβαια αλλού ως γνωστόν. Φέτος η κατάσταση για μας τους μόνιμους έγινε απελπιστική!!! Ενδεικτικά θα σου πω ότι έκανα αίτηση για το ΠΥΣΔΕ Γ΄ Αθήνας (για απόσπαση) και δεν με πήρε. Στέλνει εμένα στην παραμεθόριο λοιπόν σε έναν τόπο που είμαι υπεράριθμη -όχι με δική μου υπαιτιότητα-, με ένα μωρό, για 4η χρονιά, και  ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ 3 ή 4 ΦΟΥΡΝΙΕΣ ΑΜΩ ΠΕ05 στη Γ΄ Αθήνας. Κόντεψα να σαλτάρω με αυτή την αδικία!!!!! Κι όσο για τα λεφτά, τα 500 σου μένουν εσένα, ρώτα κι εμάς που βάζω και απότην τσέπη μου για να είμαι εδώ που είμαι. Από το μισθό μου δεν μένει μία για να έρχεται ο άντρας μου 2 φορές το μήνα να βλέπει το μωρό. Όχι ότι παραπονιέμαι, δική μου επιλογή είναι ο δρόμος που ακολουθώ αλλά μην ακούω και τρελλά πράγματα. Σου εύχομαι να πετύχεις ότι στόχο έχεις απλά να βουτάμε και λίγο τη γλώσσα μας στο μυαλό μας πριν τα βάλουμε με συναδέλφους. Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θά΄ρθεις...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:47:59 πμ »
Μάλλον έτσι όπως είναι τα πράγματα πια δεν ξέρω αν αυτό είναι ό,τι καλύτερο... :-[
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2011, 08:46:52 πμ »
Μαρβακ, τον χαρακτηρισμό "ζεις σε άλλον πλανήτη" θα στον επιστρέψω γιατί κυριολεκτικά εσύ ζεις σε άλλον πλανήτη και θα το εξηγήσω γιατί. Για να διορίστηκες το 2005, σημαίνει ότι δεν έζησες την ωρομισθία (τότε μόλις μπήκαμε στα δημοτικά και χωρίς αυτά κανείς μας δε θα έβλεπε ωρομισθία). Μάθε λοιπόν ότι όοολους εμάς τους αδιόριστους μας έλεγαν ότι θα μας διόριζαν και θα μας έβαζαν στα δημοτικά.

Ήμασταν βέβαια κι εμείς τόσο αφελείς τελικά και κάναμε θυσίες (και αναξιοπρεπείς αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και τώρα κανείς δε λέει κουβέντα. Πάνω από 1.000 με τις επιτυχίες μας στον ασεπ, τα μεταπτυχιακά μας, τις θυσίες μας τρέξαμε για χρόνια, ρίξαμε κεφάλι, ήμασταν ο κατεξοχήν κλάδος του εσπα με ωρομισθία (φέτος κάποιοι προσλήφθηκαν για 1η φορά ως αναπληρωτές πλήρους ωραρίου και διαμαρτύρονταν γιατί η πληρωμή καθυστέρησε 1 μήνα...εμείς τα πρόβατα τόσα χρόνια εμ δουλεύαμε για 3.60 εμ πληρωνόμασταν μετά από μήνες και τσιμουδιά, ούτε υπεράσπιση από κανέναν βέβαια) ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ; Από βίτσιο; Από διάθεση για προσφορά; ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ. Διάβασε και παλιότερες ανακοινώσεις που έκαναν λόγο και για παιδαγωγικά μέτρα κι έλεγαν ότι οι θέσεις θα μοιράζονταν και σε παλιούς και σε νέους με τα ποσοστά να είναι περισσότερα για τους αδιόριστους κι ότι  από τους λεγόμενους παλιούς δε θα έπρεπε να ξεπερνούσαν τα 15 χρόνια υπηρεσίας για να μπουν τα δημοτικά. Αυτό, για να είπες όσα είπες πριν, μάλλον δεν το'ξερες.

Πέραν τούτου, εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι μια χαρά γίνονται διορισμοί σε άλλα υπουργεία κι είμαστε ο μόνος κλάδος που κάλλιστα έχει πάτημα για νέους διορισμούς (τόσα χρόνια μας έλεγαν αρχικά για 200 οργανικές!) και το δεχόμαστε παθητικά. Αν εσύ τώρα βρίσκεις σωστό να θες να μη γίνονται διορισμοί νέων ανθρώπων (νέων στο χώρο γιατί ηλικιακά πολλοί 40ρίζουμε...), ώστε να μπορέσεις να πάρεις μετάθεση, εύγε. Εύγε επίσης αν περιμένεις από αδιόριστους των 500 ευρώ να μετακινούνται σε νησιά.

σημ. άσχετο αλλά γιατί απάντησες απορώ. Ο τίτλος μιλάει για αδιόριστους...
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:14 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2011, 09:38:12 πμ »
Εδω ο κοσμος χανεται βαρκουλες αρμενιζουν......Τελικα καθε φορα λεω  ειναι ενα σοβαρο φορουμ σοβαρων ανθρωπων που ανταλλασσουν αποψεις και ενημερωνονται ταυτοχρονα και καθε φορα απογοητευομαι οικτρα.
Ειναι ενα φορουμ οπου ο καθενας εκτονωνει τα νευρα του.Απο τη στιγμη που σαν κλαδο μας εχει παρει ο διαολος, το να βλεπω να σφαζομαστε και μεταξυ μας πια....τι να πω...μωραινει κυριος ον βουλεται απωλεσαι.....

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2011, 09:38:50 πμ »
Απάντησα για να σε βγάλω από την πλάνη. ΑΠΟΡΩ πώς υπήρχε τέτοια ελπίδα και την πίστεψες. Για τις οργανικές στην πρωτοβάθμια το είχα ψιλοακούσει, αλλά καμία σημασία δεν είχα δώσει όσον αφορά το θέμα νέων οργανικών για αδιόριστους. Λυπάμαι που όλο αυτό μάλλον βαίναι σε αδιέξοδο για τους αδιόριστους για τους οποίους δεν έχω κανένα λόγο να μη θέλω να διοριστούν - δεν ισχύει αυτό που λες. Όμως όχι ότι είστε και για λύπηση βρε παιδιά (!) επειδή είσασταν ωρομίσθιοι ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ! Είναι καλύτερα από ένα φροντιστήριο, είχες ΟΑΕΔ το καλοκαίρι, συνεχίζεις τα ιδιαίτερά σου κτλ. Όταν ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ δεν είναι και τόοοοοσο τραγικό. Ωρομίσθια δεν έχω πάει - είναι η κολλητή μου που δεν ήταν ποτέ διοριστέ του ΑΣΕΠ αλλά παρόλα αυτά δουλεύει χρόνια τώρα δίπλα στο σπίτι της -ενώ εγώ στην άλλη άκρη της Ελλάδας- αλλά όποιος πάει το επιλέγει και να μην οικτίρει. Το αστείο είναι ότι κάποιοι που δεν κουνήθηκαν από το σπίτι τους, αξίωναν να διοριστούν πάλι δίπλαστο σπίτι τους????? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΑΝΗ αγαπητή ΜelG. Όποιος την πίστεψε tant pis pour lui!!!!! Σου εύχομαι το καλύτερο απλά και η γνώμη ενός άλλου να λαμβάνεται υπόψη, μην τα βλέπεις όλα μονοδιάστατα. :D
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2011, 09:48:46 πμ »
Συγγνώμη για ποιο λόγο με προσβάλλετε; Τι χαρακτηρισμοί είναι αυτοί; Γνωριζόμαστε; Μαριφρανς έλεος...
Μαρβακ, κάνεις λάθος, καθόλου δίπλα στο σπίτι μας δεν ήταν. Εγώ έτρεχα με το αυτοκίνητο στα 90 χλμ, έδινα το κορόιδο 200 ευρώ σε βενζίνες, άλλη έτρεχε στα βουνά, πώς μιλάς χωρίς να γνωρίζεις; Σας παρακαλώ, εκτός του ότι δε σας αφορά το θέμα, αν δε γνωρίζετε, παρακαλώ μην εκφράζετε άποψη.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2011, 09:55:05 πμ »
Και θα συμπληρώσω. Αλλες πήγαν σε νησιά. Από βίτσιο το έκαναν όλες; Μας έταξαν διορισμό, έτσι πήγαμε. Και τώρα μας πετάνε στον κάλαθο των αχρήστων τις ηλίθιες που πιστέψαμε ότι θα πιάσει τόπο η θυσία μας.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:04:30 πμ »
:o :o :o :o :o :o :o :o
Λοιπόν, αγαπητή, νομίζω ότι ζεις σε άλλο πλανήτη!!!! 1) Στα Γραφεία και τις Διευθύνσεις εκπαίδευσης έχουν ΗΔΗ μεταταγεί από την Ολυμπιακή, ως διοικητικοί υπάλληλοι Δ.Ε.: στην ΔΔΕ Α Αθήνας 30 άτομα, στη ΔΔΕ Χίου 1 άτομο αυτά που σου λέω καρατσεκαρισμένα 100%. Για άλλες δευτεροβάθμιες ας μας διαφωτίσει άλλος συνάδελφος. 2) Είμαστε οι ΠΕ05 1200 περίπου ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ σε όλη την Ελλάδα. Μιλάω για μονίμους φυσικά. Τώρα αν θα προσλάβει άλλους δεν το ξέρω, ο Θεός και η ψυχή τους. Πέραν των υπολοίπων διοριστέων τους τελευταίου ΑΣΕΠ, οι οποίοι θα απορροφηθούν μέχρι το 2015 όπως ειπώθηκε, το βλέπω χλωμό έως εντελώς πεθαμένο για άλλες θέσεις.  3) Οργανικές στα Δημοτικά μην περιμένεις. Τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια. Κι αν όμως άνοιγαν οργανικές σε μεγάλες πόλεις, νομίζεις ότι θα έπαιρνε νέους? Αυτή η σκέψη είναι πολύ αστεία ;D. Είμαι διοριστέα του ΑΣΕΠ 2005, κι έχω φάει την παραμεθόριο με το κουτάλι, σαν και μένα είναι οι περισσότερες ΠΕ05. Μόνο με μετατάξεις θα καλύπτονταν αυτές οι θέσεις αν ποτέ άνοιγαν. Και σου αναφέρω ενδεικτικά κάποια πραγματικά παραδείγματα από φίλες μου ΠΕ05 : α) Φίλη μου από ενιαίο πίνακα διορισμένη που έχει υπηρετήσει: Καστελλόριζο, Καλάβρυτα, Βουργαρέλι Άρτας, Ερεσό Λέσβου, Αρκαδία και Σάμο. Πάνω από 100 μόρια και δεν μπορεί να μπει Αθήνα. β) Φίλος από ΑΣΕΠ 2003, Αιτωλοακαρνανία, Πάρος, Ανάφη, Τήλος πάνω από 90 μόρια δεν μπορεί να μπει Θεσσαλονίκη. Θα ήταν ποτέ δυνατόν αν ανοιγαν θέσεις στα μεγάλα αστικά κέντρα να μην είχαν αν το ήθελαν τη δυνατότητα να μεταταγούν??????? 4) Έχεις ξεφύγει λίγο και λες ότι οι μόνιμοι παίρνουμε θέσεις από τους αδιόριστους? Πάμε καλά????? :o Και στο κάτω κάτω αν προσλάμβανε ωρομίσθιους ή ΑΜΩ ως τώρα το έκανε μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει τα λεφτά του ΕΣΠΑ. Τα περισσότερα εξ αυτών φαγώθηκαν βέβαια αλλού ως γνωστόν. Φέτος η κατάσταση για μας τους μόνιμους έγινε απελπιστική!!! Ενδεικτικά θα σου πω ότι έκανα αίτηση για το ΠΥΣΔΕ Γ΄ Αθήνας (για απόσπαση) και δεν με πήρε. Στέλνει εμένα στην παραμεθόριο λοιπόν σε έναν τόπο που είμαι υπεράριθμη -όχι με δική μου υπαιτιότητα-, με ένα μωρό, για 4η χρονιά, και  ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ 3 ή 4 ΦΟΥΡΝΙΕΣ ΑΜΩ ΠΕ05 στη Γ΄ Αθήνας. Κόντεψα να σαλτάρω με αυτή την αδικία!!!!! Κι όσο για τα λεφτά, τα 500 σου μένουν εσένα, ρώτα κι εμάς που βάζω και απότην τσέπη μου για να είμαι εδώ που είμαι. Από το μισθό μου δεν μένει μία για να έρχεται ο άντρας μου 2 φορές το μήνα να βλέπει το μωρό. Όχι ότι παραπονιέμαι, δική μου επιλογή είναι ο δρόμος που ακολουθώ αλλά μην ακούω και τρελλά πράγματα. Σου εύχομαι να πετύχεις ότι στόχο έχεις απλά να βουτάμε και λίγο τη γλώσσα μας στο μυαλό μας πριν τα βάλουμε με συναδέλφους. Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θά΄ρθεις...
Moνο απο τον ΟΣΕ αναμενεται 700 ατομα να διοριστουν σε θεσεις διοικητικες συν τις αλλες δημοσιες επιχειρησεις . Και προφανως οσοι απο αυτους διοριζονται σε διοικητικες θεσεις στην εκπαίδευση θα ειπιστρεφουν οι αποσπασμενοι σε αυτες καθηγητες.Δηλαδη σε ορισμενες ειδικότητες η υπεραριθμια θα ειναι ο κανονας για τα επομενα 5-10 χρονια.

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:09:50 πμ »
Επίσης εγώ γνωρίζω περίπτωση υπαλλήλου σε ΔΔΕ που τον έχουν μεταφέρει από τα διόδια...

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:14:36 πμ »
Επίσης εγώ γνωρίζω περίπτωση υπαλλήλου σε ΔΔΕ που τον έχουν μεταφέρει από τα διόδια...


ΕΛΕΟΣ!!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:23:50 πμ »
Επίσης εγώ γνωρίζω περίπτωση υπαλλήλου σε ΔΔΕ που τον έχουν μεταφέρει από τα διόδια...


ΕΛΕΟΣ!!
Γιατί βρε χρειάζεται ξέρεις πόσα περνάμε για τα σχολεία μας;;;;;
Χρειαζόμασταν της Ολυμπιακής ήρθαν. Ξερεις πόσοι συνάδελφοι έπαιρναν αεροπλάνο;;;
Επίσης βρε παιδιά να έρθουν και από το Υπουργείο ναυτιλίας και καραβια χρησιμοποιούμε.
και φυσικά από το Αγροτικής ανάπτυξης. Πόσοι ήταν σε βουνά;;;;
 :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:30:09 πμ »
Επίσης εγώ γνωρίζω περίπτωση υπαλλήλου σε ΔΔΕ που τον έχουν μεταφέρει από τα διόδια...


ΕΛΕΟΣ!!
Γιατί βρε χρειάζεται ξέρεις πόσα περνάμε για τα σχολεία μας;;;;;
Χρειαζόμασταν της Ολυμπιακής ήρθαν. Ξερεις πόσοι συνάδελφοι έπαιρναν αεροπλάνο;;;
Επίσης βρε παιδιά να έρθουν και από το Υπουργείο ναυτιλίας και καραβια χρησιμοποιούμε.
και φυσικά από το Αγροτικής ανάπτυξης. Πόσοι ήταν σε βουνά;;;;
 :P :P :P :P :P :P


Από τα ΚΤΕΛ είπαμε;;;Απαραίτητοι.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2011, 10:39:45 πμ »
Αν σε πρόσβαλλα σου ζωτώ συγνώμη. Βγάλε τις παρωπίδες! Δες καθαρά! Η κατάσταση είναι τραγική! Γιατί συζητάμε για τους μεταταγμένους στα Γραφεία και τις Διευθύνσεις ? Τί σχέση έχουν με τους αδιόριστους?
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.