*

Αποστολέας Θέμα: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα  (Αναγνώστηκε 23308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:03:03 μμ »
Gallikou, γι'αυτό είπα ότι βλέπω πως σε άλλα υπουργεία γίνονται διορισμοί. Θεωρώ ότι γίνεται εμπαιγμός κι εμάς συγκεκριμένα μας έχουν βρει το εύκολο θύμα με το διπλόπορτο αθμια/βθμια.

Φέτος θα διοριζόμουν μόνιμη έπειτα από χρόνια τίμιων προσπαθειών (και ασεπ και μεταπτυχιακά έχω κάνει και, ναι, έχω ταλαιπωρηθεί ως ωρομίσθια η, ξαναλέω, ηλίθια, που τους πίστεψα) και ξαφνικά βρίσκομαι στη θέση να κάνω αίτηση για αναπληρώτρια χωρίς αντίκρυσμα κι εννοώ ότι μάλλον του χρόνου δε θα με πάρουν. Επειτα από 5 χρόνια εκεί που έπρεπε να είμαι μόνιμη θα βρεθώ άνεργη. Και γιατί; Γιατί έβαλε της Ολυμπιακής. Και συμπλήρωσα πως δε φτάνει που οι θέσεις είναι λίγες έχουμε και τις αποσπάσεις από μόνιμους που με τη δικαιολογία της μη συμπλήρωσης ωραρίου έρχονται στις πόλεις. Οι αδιόριστοι-μελλοντικοί άνεργοι είμαστε ανυπεράσπιστοι.
Μαριφρανς: δε τα έβαλα με τους μόνιμους. Δεν είναι δυνατό να μου φταίει ο (νόμιμα) διορισμένος μόνιμος.

Και επαναφέρω το ερώτημα: κάποιος που να έχει βρει επίσημη απόφαση τοποθέτησης των της Ολυμπιακής σε θέσεις εκπαιδευτικών; Κανείς;

Εχεις χιλια δικια ομως:
-Ειδες τι πογκρομ υφισταμεθα και για πρωτη φορα μαχομαστε οι ξενογλωσσοι για πρωτη φορα
-Νομιμα διορισμενη εγω μεσω ΑΣΕΠ παω στα Δωδεκανησα και ο τοτε Διευθυντης μου λεει"εισαι τυχερη που διοριστηκες,ξερεις ποσες εχω στη διαθεση?" λογικο δεν ειναι λοιπον να παρω αποσπαση για Αθηνα αφου εδω καλυπτω 4 δημοτικα? εκει τι θα με εκαναν?
-Οι της Ολυμπιακης δεν τοποθετουνται σε θεσεις εκπαιδευτικων,αλλα σε θεσεις διοικητικων

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2011, 12:07:16 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:41 »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:14:28 μμ »
Gallikou, γι'αυτό είπα ότι βλέπω πως σε άλλα υπουργεία γίνονται διορισμοί. Θεωρώ ότι γίνεται εμπαιγμός κι εμάς συγκεκριμένα μας έχουν βρει το εύκολο θύμα με το διπλόπορτο αθμια/βθμια.

Φέτος θα διοριζόμουν μόνιμη έπειτα από χρόνια τίμιων προσπαθειών (και ασεπ και μεταπτυχιακά έχω κάνει και, ναι, έχω ταλαιπωρηθεί ως ωρομίσθια η, ξαναλέω, ηλίθια, που τους πίστεψα) και ξαφνικά βρίσκομαι στη θέση να κάνω αίτηση για αναπληρώτρια χωρίς αντίκρυσμα κι εννοώ ότι μάλλον του χρόνου δε θα με πάρουν. Επειτα από 5 χρόνια εκεί που έπρεπε να είμαι μόνιμη θα βρεθώ άνεργη. Και γιατί; Γιατί έβαλε της Ολυμπιακής. Και συμπλήρωσα πως δε φτάνει που οι θέσεις είναι λίγες έχουμε και τις αποσπάσεις από μόνιμους που με τη δικαιολογία της μη συμπλήρωσης ωραρίου έρχονται στις πόλεις. Οι αδιόριστοι-μελλοντικοί άνεργοι είμαστε ανυπεράσπιστοι.
Μαριφρανς: δε τα έβαλα με τους μόνιμους. Δεν είναι δυνατό να μου φταίει ο (νόμιμα) διορισμένος μόνιμος.
Μίλτο: σ'ευχαριστώ που απέδωσες ακριβώς αυτό που εννοούσα. Ισως δεν είμαι σε θέση να εκφραστώ καλά. Εχθές με συνέλαβα να κάνω σκέψεις χαζές για το τι περιοχές να βάλω κι αυτό γιατί την έχω τόσο δεδομένη την ανεργία που σκέφτηκα η, ξαναλέω, ηλίθια, ότι, ακόμη κι αν είχα λύσει το βιοποριστικό, θα ήθελα να δουλέψω μόνο για να μην είμαι άνεργη. Γιατί δεν μπορώ να χωνέψω ότι έπειτα από 5 χρόνια με πετάνε. Σαφώς πάντως κι αυτές τις σκέψεις δεν τις κάνω τώρα και δεν ισχύει ό,τι είπε κάποια περί "ό,τι θυμάται ο καθένας χαίρεται". Απλά εχθές έγινε πιο έντονο. Τόσο καιρό προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου με χαζές θεωρίες ότι τάχα όλα γίνονται για ένα σκοπό αλλά, όταν βλέπεις την ανεργία μπροστά σου και να σε "εξυπηρετεί" ένας να μην πω (έχω παράδειγμα, δε το λέω τυχαία) που μπήκε με μέσο, λες, όχι, εμ άνεργη εμ αυτός στη θέση μου και με αθέμιτα μέσα. Κι εγώ τι είμαι; Μ..ας! Και για ολ'αυτά ίσως να μην μπορώ να εκφραστώ με ακρίβεια αυτή τη στιγμή...

Και επαναφέρω το ερώτημα: κάποιος που να έχει βρει επίσημη απόφαση τοποθέτησης των της Ολυμπιακής σε θέσεις εκπαιδευτικών; Κανείς;
Πρώτα από όλα ηρεμία. Εάν δεν είσαι ήρεμη την εκατσες.
λοιπόν αν είσαι διοριστεα ασεπ κανε υπομονή θα διοριστεις. Εκτως αν απαει το κράτος τελείως κατά διαόλου οποτεκαι διορισμένη να είσαι διάφορα δενξ έχει. Δεν χανειςτο δικαίωμά διορισμού αν είσαι διοριστεα ασεπ 2008

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:28:27 μμ »
Εγώ είδα μόνο μετατάξεις στις ΔΔΕ απο τον ΟΣΕ για θέσεις Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης κυρίως.... Όλοι αυτοί πάντως μετατάσσονται ως διοικητικοί (και οι της Ολυμπιακής κλπ.) Είναι προφανές, πάντως, ότι οι διορισμοί θα γίνουν με το σταγονόμετρο. Θα πάρει όσους χρωστάει από ΑΣΕΠ και πίνακα μέχρι το 2015 και τέρμα... (Και πάλι ο πίνακας παίζει...)

Αποσυνδεδεμένος sefe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:34:49 μμ »

Προσωρινές τοποθετήσεις καθηγητών ξένων φιλολογιών στο μικρό νομό της Ευρυτανίας για το 2011-12.

Τι να (τις) κάνουν 11 (έντεκα!!) καθηγήτριες γαλλικής φιλολογίας σε ένα Γυμνάσιο; Συν την μία που έχει την οργανική θέση...

Που να διορίσουν και που να απασχοληθούν οι νεοδιοριζόμενοι;

Α Ευρυτανίας:

Τσιγκοζίδου Κωνσταντία   ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τσελά Βασιλική    ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Χαραλαμπέλη Θεοδώρα    ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Ψαρά Μαλάμω    ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Καλογήρου Γεωργία    ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Λυγνού Άννα   ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Αβδελίδη Ελένη   ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Παρλαβάντζα Ελένη   ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Γαλάτη Αργυρώ    ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Αγραφιώτη Μαρία   ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Μητσάκη Χριστίνα-Αικατερ.   ΠΕ05   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ


Κατσίκα Ιουλία   ΠΕ06   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Δασκαλάκη Αθανασία   ΠΕ06   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Πολυσάκη Ιωάννα   ΠΕ06   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τσιτίνη Χαρίκλεια   ΠΕ06   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Ευαγγέλου Ελένη    ΠΕ06   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ


Γεωργιάδης Νικόλαος   ΠΕ07   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Μυρωνίδου Μυροφόρα   ΠΕ07   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τσικουρίδη Μοσχάνθη   ΠΕ07   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Μωυσίδου Αικατερίνη   ΠΕ07   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Φρύδα Χριστίνα   ΠΕ07   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Αλεξανδρή Σοφία    ΠΕ07   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ


Β Ευρυτανίας:

Γυφτάκη Ειρήνη   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Τριανταφυλλίδου Χρυσαυγή   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ
Κουτσογιάννη Ηρώ   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Μιχελάκου Ευανθία   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Τζανέτου Ελένη   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Ξενάκη Αντωνία   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ
Πιτσίκα Βασιλική   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Μαρνελοπούλου Ευαγγελία   ΠΕ05   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ

Μπουλούζου Αικατερίνη   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Κίκου Αικατερίνη   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ
Παντιδονάσιου Παρασκευή   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ
Κοτρολού Αικατερίνη   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Καραγιάννη Ιωάννα    ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Παλασίδου Αναστασία   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Μακρίδου Μαρία   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Τρίμπου Αγαθή   ΠΕ06   ΕΠΑΛ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Κέκελη Σοφία    ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΚΑΤΟΥΝΑΣ
Παλιού Ουρανία    ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Ζήκου Ελένη   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Κοντογουλίδου Καλλιόπη   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΚΑΤΟΥΝΑΣ
Συριτζίδου Μαρία   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Βίτσα Μαρία    ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΝΑ
Βουδουράκη Βικτωρία    ΠΕ06   ΕΠΑΛ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Στοΐλα Ελένη   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Τσουμάρα Ελένη   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Λαμπροπούλου Γεωργία    ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ
Κυριτσοπούλου Δήμητρα   ΠΕ06   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΑΙΟΚΑΤΟΥΝΑΣ
Τιμπλαλέξη Χαρίκλεια   ΠΕ06   ΕΠΑΛ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Γιοβάνη Αικατερίνη   ΠΕ06   ΕΠΑΛ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ


Κολοβού Ιωάννα   ΠΕ07   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ
Μονσελά Ειρήνη   ΠΕ07   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΥΤ. ΦΡΑΓΚΙΣΤΑΣ

Αν και υπάρχουν και χειρότερα, δες τους ΠΕ11 στην Α Ευρυτανίας:

Σιούτας Βασίλειος    ΠΕ11   ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Γιαννοπούλου Βασιλική   ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Βράμπα Ελένη   ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Φλωράκης Ιωάννης    ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Ορφανίδου Στυλιανή   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τσιουκανάρας Ιωάννης   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Φάρρου Δήμητρα   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Κιού Παρασκευή   ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τσιγαρίδας Δημήτριος   ΠΕ11   ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Οικονόμου Αθανάσιος    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Παπαξάνθης Χρήστος    ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Χωλόπουλος Αριστείδης    ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Πανίδης Ιωάννης    ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Προσμίτη Βασιλική   ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Γιανκάκης Θεόδωρος    ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Παπάζογλου Στέργιος   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Παρασίδου Σοφία    ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Χατζηγιαννάκου Αικατερίνη   ΠΕ11   ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Βρόντου Κωνσταντίνα   ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τεφτίκη Κλεοπάτρα    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Μελίγγας Κωνσταντίνος   ΠΕ11   ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τριανταφύλλου Ιωάννης    ΠΕ11   ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τσακαλίδης Χαράλαμπος    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Στόγια Ιουλία   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Καραγκούνης Γεώργιος    ΠΕ11   ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Κουγιουμτζή Αικατερίνη   ΠΕ11   ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Παυλίδης Γεώργιος   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Παρασκευοπούλου Αναστασία   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Καραδήμα Ειρήνη   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Καραγιώργος Δημήτριος    ΠΕ11   ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Ζαλαβράς Αθανάσιος    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Νικολοπούλου Ελένη   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Γκουνέλα Σοφία    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Τσιλέμου Θεοδώρα    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Πασσιάς Κωνσταντίνος   ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Γιαννούτσου Θεοδώρα    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ
Κεχλιμπάρης Γεώργιος    ΠΕ11   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:41 »

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:38:58 μμ »
Απο τα παραπανω καταλαβαινει κανεις ποιες ειδικοτητες δεν θα ειναι στον επομενο ΑΣΕΠ. Πιο πολλοι ειναι οι καθηγητες απο τους μαθητες για να πω τους κατοικους του νομου. :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 06, 2011, 12:46:31 μμ »
Είστε με τα καλά σας, ρε παιδιά; Προγραφές κάνετε; Και σε τελική ανάλυση αυτές οι λίστες το μόνο που δείχνουν είναι την ηλιθιότητα του υπουργείου, που αντί να δώσει μεταθέσεις για τους μεγάλους νομούς, ταλαιπωρεί τόσους ανθρώπους!

Αποσυνδεδεμένος sefe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:14:19 μμ »
Εντάξει, απλά η συσσώρευση θα είναι σε άλλο ΠΥΣΔΕ, όμως από που προκύπτει η ανάγκη για νέους διορισμούς; 

Οι παραπάνω λίστες καταδεικνύουν, ενεργώς, την έλλειψη στοιχειώδους προγραμματισμού προσλήψεων και διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού από τις παρελθούσες ηγεσίες του υπουργείου παιδείας, κάτι που θα πληρώσει η επόμενη γενιά πτυχιούχων με τους μηδενικούς διορισμούς τουλάχιστον μιας 10-ετίας.   


weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:28:26 μμ »
Εντάξει, απλά η συσσώρευση θα είναι σε άλλο ΠΥΣΔΕ, όμως από που προκύπτει η ανάγκη για νέους διορισμούς; 

Οι παραπάνω λίστες καταδεικνύουν, ενεργώς, την έλλειψη στοιχειώδους προγραμματισμού προσλήψεων και διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού από τις παρελθούσες ηγεσίες του υπουργείου παιδείας, κάτι που θα πληρώσει η επόμενη γενιά πτυχιούχων με τους μηδενικούς διορισμούς τουλάχιστον μιας 10-ετίας.   


Ακριβώς!
Κάποτε προϋπόθεση διορισμού ήταν το 24μηνο.
Αν σε μία ειδικότητα εξαντλούνταν το 24μηνο και έπρεπε να το ποσοστό να "πληρωθεί" υποχρεωτικά - ασχέτως αναγκών, έπαιρνε από πιο κάτω:
Αποτέλεσμα: Μόνιμοι διορισμοί με 8 μήνες προϋπηρεσία. Και μιλώ για τον κλάδο μου (ΠΕ05) και η συγκεκριμένη συνάδελφος πήρε άρων - άρων μετάθεση γιατί στο σχολείο που τοποθετήθηκε είχε μόνο 2 ώρες ανά βδομάδα το 2007! Κοινώς καθημερινά έπαιζε ρώσικη ρουλέτα.

Εϊναι όπως στα εκδοτήρια εισιτηρίων. Αντί να υπάρχει μία ουρά και ανάλογα ποιο ταμείο ελευθερώνεται να πηγαίνει εκείνος που έχει σειρά, αντί γι αυτό... ο τελευταίος υπάρχει περίπτωση να κόψει πρώτος εισιτήριο, επειδή η υπάλληλος φωνάζει. "Κάποιος να έρθει και από δω...."
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2011, 01:32:45 μμ από weakforce »

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 06, 2011, 03:32:24 μμ »
Sefe, δεν ξέρω τι λένε τα στοιχεία σου αλλά τα δικά μου λένε πως τα καλοκαίρια βγαίνουν αποσπάσεις κι έρχονται στις πόλεις, ενώ παράλληλα παίρνουν αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου σε νησιά κλπ. Τα έχω τα αρχεία κρατημένα. Κοινώς οι μόνιμοι παίρνουν αποσπάσεις, αφήνουν κενές θέσεις και καλούν ΑΜΩρομίσθιους. Τη συνάδελφο πε07 που ανάφερα φέτος την κάλεσαν ωρομίσθια στη Λευκάδα (έκανε το λάθος και έβαλε μόνο αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου). Μιλάμε για γυναίκα 37 ετών με αρκετή προϋπηρεσία πίσω της. Να άφηνε την ταβέρνα και να πήγαινε στη Λευκάδα; Χαζό, ε; Κι όμως αυτή αποδείχθηκε πιο σταθερή δουλειά. Και πέρυσι σχολούσε 3-4 το πρωί, από την ένταση κοιμόταν 5-6 και την ξυπνούσα εγώ. Κι άντε να κάνει μάθημα βέβαια. Το έκανε όμως γιατί κι αυτή γνώριζε ότι κάποια στιγμή θα διοριζόταν, όταν θα άνοιγαν οι θέσεις στην Πρωτοβάθμια. Δεν το έκανε για τα 300-350 που παίρναμε τότε κι αυτό μετά από μήνες. Στα τάρταρα αυτή, ε; Κι όλοι οι άλλοι τι να κάνουμε; Η άνεργοι ή φέτος στο χ νησί και του χρόνου στο ψ; Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να πήγαινα μια ζωή αναπληρώτρια αρκεί να ήταν σταθερό το μέρος να γλιτώνω και κόστος και κούραση μετακόμισης. Και φτάσαμε τώρα να κινδυνεύουμε ή να μη μας πάρουν καθόλου ή να πρέπει να δίνουμε τα μισά απ'όσα βγάζουμε σε μετακομίσεις. Είναι σωστό αυτό;  Όλοι οι αδιόριστοι να τρέχουμε με κουτσουρεμένο μισθό σε όσα κενά αφήνουν οι μόνιμοι με τις αποσπάσεις τους; Συνεπώς; Εντάξει πιαστήκαμε κορόιδα, δεν έπρεπε να επενδύσουμε αλλά τώρα μας ευχαριστούν δε θα πάρουν άλλο; Κι οι εξαγγελίες για οργανικές που θα στελεχώνονταν κι από μόνιμους κι από αδιόριστους συν το παιδαγωγικό μέτρο-δικλείδα της ανώτατης προϋπηρεσίας 15 ετών για τους μόνιμους; Μας βολεύει η δικαιολογία της κρίσης; Λυπάμαι, δε βλέπω καμιά κρίση και το λέω με την έννοια ότι την κρίση την πληρώνουν αυτοί που δεν πρέπει (ναι, ξέρω, θα χειροκροτήσετε, δεν είπα τίποτα σπουδαίο). Σε άλλα υπουργεία γίνονται διορισμοί, μισθοί ΔΕΝ κόβονται σε όλους, η φορολογία δεν αυξάνεται τόσο και εκεί που πρέπει και κατά τα άλλα βρίσκουμε, μεταξύ άλλων, θύματα αδιόριστους που, αφού τους ξεζουμίσαμε προ κρίσης, τώρα τους πετάμε. Φυσικά ισχύει και για άλλους κλάδους αυτό που λέω.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 06, 2011, 03:50:11 μμ »
Βρε αγαπη μου με ολο το σεβασμο ,ειλικρινα,  δεν σκεφτηκες στιγμη οτι ΑΝ ανοιγαν θεσεις στην Πρωτοβαθμια,θα μετατασσονταν οι τοσοι υπερραριθμοι που βολοδερνουν ΧΡΟΝΙΑ στη Διαθεση του εκαστοτε ΠΥΣΔΕ?
Απο που πηγαζε η τοση αισιοδοξια οτι θα υπηρχε αναγκη περισσοτερων διορισμων ΠΕ 05 οταν μας κοβουν κομματι-κομματι χρονια τωρα? Ειλικρινα σε καταλαβαινω στο ιδιο καζανι βραζουμε αλλα το πραγμα εδειχνε που πηγαινε εδω και πολυ καιρο.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 06, 2011, 04:17:12 μμ »
Μαριφρανς, πάλι μιλάς χωρίς να γνωρίζεις τα δεδομένα και σου λέω πως ξέραμε μέχρι και ποσοστά μόνιμων/αδιόριστων που θα στελέχωναν την Πρωτοβάθμια. Σε αυτό στηριχτήκαμε όλοι και τρέξαμε. Λες η άλλη με μονογονεϊκή να έτρεχε με σαρακάκα στα βουνά για ωρομίσθια έτσι στην τύχη; Ούτε μας περίσσευαν ούτε θέλαμε να προσφέρουμε αφιλοκερδώς στην εκπαίδευση ούτε τίποτα. Κάναμε σχεδιασμό ζωής με βάση συγκεκριμένες εξαγγελίες. Προφανώς δεν τα παρακολουθούσες αυτά ή τα ξέχασες. Και το πιστεύω ακράδαντα πως τώρα η κρίση βολεύει σα δικαιολογία. Που και κρίση δεν υπάρχει, ούτε δάνειο έπρεπε να πάρουμε, πολιτικό είναι το θέμα, μην το πιάσουμε κι αυτό τώρα.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 06, 2011, 05:08:11 μμ »
Δε θελω να μαλωσω,δεν εισαι δυστυχως η μονη που πληττεται απο την κατασταση, ολοι οι Ελληνες εχουν δει τον προγραμματισμο ζωης τους να ανατρεπεται τον τελευταιο χρονο,γι'αυτο δικαιολογω την αγανακτηση σου.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 06, 2011, 06:01:31 μμ »
Δε θελω να μαλωσω,δεν εισαι δυστυχως η μονη που πληττεται απο την κατασταση, ολοι οι Ελληνες εχουν δει τον προγραμματισμο ζωης τους να ανατρεπεται τον τελευταιο χρονο,γι'αυτο δικαιολογω την αγανακτηση σου.
Σωστα ας είναι ήρεμοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι να δώσουμε να καταλάβει ότι δεν είναι επί προσωπικουτο θέμα ούτε υπάρχει κάτι εναντίον συγκεκριμένων ειδικοτήτων.

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: για αδιόριστους ΠΕ05 και ΠΕ07 τα μεγάλα θύματα
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 06, 2011, 06:53:06 μμ »
Εγώ είδα μόνο μετατάξεις στις ΔΔΕ απο τον ΟΣΕ για θέσεις Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης κυρίως.... Όλοι αυτοί πάντως μετατάσσονται ως διοικητικοί (και οι της Ολυμπιακής κλπ.) Είναι προφανές, πάντως, ότι οι διορισμοί θα γίνουν με το σταγονόμετρο. Θα πάρει όσους χρωστάει από ΑΣΕΠ και πίνακα μέχρι το 2015 και τέρμα... (Και πάλι ο πίνακας παίζει...)
Είναι αρκετά off topic αλλά σε δημοσίευμα του "Τύπου της Κυριακής" διευκρινιζόταν το ποιες προκηρύξεις αφορά η παράταση ως το 2015 και οι εκπαιδευτικοί δεν είναι μέσα. Εγώ αυτό που έχω να πω για το θέμα σας, αν και φιλόλογος, είναι ότι οι μετατάξεις διοικητικών επηρεάζουν ΜΟΝΟ τον αριθμό αναπληρωτών, οι αποσπάσεις μονίμων επηρεάζουν ΜΟΝΟ τον τόπο στον οποίο θα κληθεί ο αναπληρωτής αλλά ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ τους μόνιμους διορισμούς οι οποίοι γίνονται σε οργανικές. Το μόνο που θα μπορούσε να ανακουφίσει την υπεραριθμία του κλάδου σας είναι οι οργανικές στα δημοτικά. Δε θα ήταν στη διάθεση τόσος κόσμος, θα ξεμπλόκαραν και για λίγο οι μεταθέσεις...Αυτά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.