*

Αποστολέας Θέμα: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......  (Αναγνώστηκε 7196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

KON75

  • Επισκέπτης
Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:04:25 μμ »
Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω, στις προυποθέσεις εισαγωγής του Μεταπτυχιακού:  Εκπαίδευση Ενηλίκων MEd του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π) ζητάει τα παρακάτω:

•   εγγεγραμμένοι στο εισαγωγικό μητρώο Εκπαιδευτών του Ε.ΚΕ.ΠΙ.Σ ή
•   εγγεγραμμένοι στο Ενιαίο Μητρώο Αξιολογητών του Υπουργείου Εργασίας ή
•    στο Μητρώο Αξιολογητών του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
•   στο Μητρώο Εκπαιδευτών Εκπαιδευτών του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
•   Στο Μητρώο Εκπαιδευτών του ΕΚΔΔΑ, ή

Είμαι πτυχιούχος Οικονομικών επιστημών (ΠΕ09) , μπορώ να γραφτώ στα παραπάνω??? Τι είναι όλα αυτά????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:28 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:10:18 μμ »
Είναι διάφορα μητρώα σχετικά με την εκπαίδευση ενηλίκων (στο λέω πολύ γενικά).
Εσύ έχεις δουλέψει ποτέ σε κάποια δομή ενηλίκων; Ακόμα πιο απλά, έχεις διδάξει ποτέ ενήλικες;


Αυτό το λέω γιατί οι προϋποθέσεις δεν είναι μόνο αυτές που ανέφερες, αλλά οι εξής:
β) Απόφοιτοι Πανεπιστημίων ή Α.Τ.Ε.Ι. ή κάτοχοι αντίστοιχου τίτλου σπουδών του εξωτερικού αναγνωρισμένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. οι οποίοι εργάζονται ή εργάστηκαν
-   στο Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.Ε.Κ.Ε.) ή
-    στη Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων, ή
-    σε Κέντρα Εκπαίδευσης Ενηλίκων, ή
-    σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, ή
-    σε προγράμματα Συμβουλευτικής Γονέων, ή
-    σε Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης πιστοποιημένα από το Ε.ΚΕ.ΠΙΣ, ή
-    σε Κ.Ε.ΣΥ.Υ. πιστοποιημένα από το Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
-    σε Ν.Ε.Λ.Ε., ή
-    στις Διαχειριστικές Αρχές/Ειδικές υπηρεσίες Υπουργείων και Περιφερειών οι οποίες ιδρύθηκαν βάσει του Ν. 2860/2000, ή
-    στο Ε.ΚΕ.ΠΙΣ. Επίσης,
-    όσοι έχουν ολοκληρώσει πρόγραμμα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών άνω των 200 ωρών, ή
-    είναι εκπαιδευτές ενηλίκων συνεργαζόμενοι με τη Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων και το Ι.Δ.Ε.Κ.Ε., ή
-    είναι εγγεγραμμένοι στο εισαγωγικό μητρώο Εκπαιδευτών του Ε.ΚΕ.ΠΙ.Σ., ή
-    εγγεγραμμένοι στο Ενιαίο Μητρώο Αξιολογητών του Υπουργείου Εργασίας ή
-     στο Μητρώο Αξιολογητών του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
-    στο Μητρώο Εκπαιδευτών Εκπαιδευτών του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ., ή
-    Στο Μητρώο Εκπαιδευτών του ΕΚΔΔΑ, ή
-    είναι απόφοιτοι του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθώς και του τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2011, 02:13:22 μμ από Lucinda »

KON75

  • Επισκέπτης
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:20:45 μμ »
οχι δεν έχω δουλέψει , αλλά έχω προυπηρεσία ως  έκτακτη ωρομίσθια σε ΤΕΙ. Μετράει αυτό?? Τι μπορώ να κάνω για να δουλέψω σε κάποια δομή ενηλίκων?? Επίσης δίαβασα στο site του υπουργείου παιδείας για : Συγχώνευση Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων (ΕΟΠΠ) – Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης Δομών Διά Βίου Μάθησης (ΕΚΕΠΙΣ) – Εθνικού Κέντρου Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΚΕΠ). Αυτό είναι καλό??? Μπορώ να πιστοποιήσω τα προσόντα μου ???

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:29:44 μμ »
Η εργασία σε ΤΕΙ δεν συμπεριλαμβάνεται στις δομές εκπαίδευσης ενηλίκων, αλλά στην ανώτερη-ανώτατη εκπαίδευση. Σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις για να εργαστείς σε κάποια δομή εκπαίδευσης ενηλίκων είναι ένα μεγάλο θέμα. Εξαρτάται από τη δομή, το αν υπάρχει ακόμα, το αν μπορείς να γίνεις δεκτή, το πότε θα βγει η προκήρυξη, ένα σωρό θέματα...Με μία αναζήτηση σε παλαιότερα θέματα θα κατατοπιστείς ει δυνατόν. Σχετικά με τις συγχωνεύσεις που αναφέρεις δεν γνωρίζω με σιγουριά. Γενικά είναι λίγο ρευστά τα πράγματα στην παρούσα φάση. Η όποια πιστοποίηση πάντως σε οποιοδήποτε μητρώο συνήθως περιλαμβάνει εγγραφή και παρακολούθηση κύκλων σεμιναρίων ή διαφόρων προγραμμάτων κλπ κλπ (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ακριβώς για κάθε περίπτωση). Ελπίζω κάποιος συνάδελφος της ειδικότητάς σου να γνωρίζει περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:28 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 09:15:35 μμ »
οχι δεν έχω δουλέψει , αλλά έχω προυπηρεσία ως  έκτακτη ωρομίσθια σε ΤΕΙ. Μετράει αυτό?? Τι μπορώ να κάνω για να δουλέψω σε κάποια δομή ενηλίκων?? Επίσης δίαβασα στο site του υπουργείου παιδείας για : Συγχώνευση Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων (ΕΟΠΠ) – Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης Δομών Διά Βίου Μάθησης (ΕΚΕΠΙΣ) – Εθνικού Κέντρου Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΚΕΠ). Αυτό είναι καλό??? Μπορώ να πιστοποιήσω τα προσόντα μου ???

Ισχύουν όσα σου απάντησε η Lucinda. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν προγράμματα πιστοποίησης εκπαιδευτών ενηλίκων. Οι περισσότεροι απ' τους οργανισμούς που αναφέρθηκαν έχουν ιστοσελίδες, όπου μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες. Αν είσαι καινούριος/-α στο χώρο, καλό είναι να γνωρίζεις ότι αυτός βρίσκεται σε διαδικασία μεγάλης συρρίκνωσης.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 10:12:47 μμ »
οχι δεν έχω δουλέψει , αλλά έχω προυπηρεσία ως  έκτακτη ωρομίσθια σε ΤΕΙ. Μετράει αυτό?? Τι μπορώ να κάνω για να δουλέψω σε κάποια δομή ενηλίκων?? Επίσης δίαβασα στο site του υπουργείου παιδείας για : Συγχώνευση Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων (ΕΟΠΠ) – Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης Δομών Διά Βίου Μάθησης (ΕΚΕΠΙΣ) – Εθνικού Κέντρου Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΚΕΠ). Αυτό είναι καλό??? Μπορώ να πιστοποιήσω τα προσόντα μου ???

Ισχύουν όσα σου απάντησε η Lucinda. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν προγράμματα πιστοποίησης εκπαιδευτών ενηλίκων. Οι περισσότεροι απ' τους οργανισμούς που αναφέρθηκαν έχουν ιστοσελίδες, όπου μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες. Αν είσαι καινούριος/-α στο χώρο, καλό είναι να γνωρίζεις ότι αυτός βρίσκεται σε διαδικασία μεγάλης συρρίκνωσης.
πραγματικα  η κατασταση στην εκπαιδευση ενηλικων εχει γινει απελπιστικη, τα κεντρα εκπαιδευσης ενηλικων εχουν κλεισει, τα σχολεια δευτερης ευκκαιριας γεμισαν και θα γεμιζουν με απσπασμενους μονιμους που δεν θελουν να ειναι μακρυα απο τα αστικα κεντρα

KON75

  • Επισκέπτης
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 10:37:07 μμ »
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ !!!  :D

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μητρωο εκπαιδευτικων ΕΚΕΠΙΣ και άλλα......
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 10:42:10 μμ »
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ !!!  :D
και εμεις σε ευχαριστουμε για τις ερωτησεις!!!!!!!!!!! ετσι λειτουργει το φορουμ και ετσι μου αρεσει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.