*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 90852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:01:27 μμ »
Δούλεψα πέρυσι στα ΣΔΕ ως ωρομίσθια, οι περισσότεροι είχαν ΙΚΑ το ίδιο και εγώ μιας και έκανα κι αλλη δουλειά. Υπήρχαν όμως συνάδερφοι ωρομίσθιοι που είχαν ΤΕΒΕ . Τους βόλευε γιατί επίσης δούλευαν κάπου αλλού με ΤΕΒΕ. Τώρα γιατί από φέτος αυτό είναι υποχρεωτικό, αγνωστο. Ελπίζω να ισχύει αυτό που προαναφέρθηκε για τα δύο ταμεία αλλιώς...
Αν κάποιος έχει ήδη ασφάλιση στο ΙΚΑ ή σε άλλο ταμείο γιατί κάνει και άλλη δουλειά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πληρώνει και εισφορές στο ΤΕΒΕ, υποθέτω θα κρατάει στην τσέπη του όλο το μικτό ποσό απο τα ΣΔΕ. Προφανώς μόνο όταν κάποιος είναι άνεργος θα πρέπει να καταβάλει τις εισφορές στο ΤΕΒΕ προκειμένου να έχει κάποια ασφάλιση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:32 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:02:00 μμ »
Πάει αναλόγως προσόντων, εγώ με μεταπτυχιακό, έπαιρνα 15 μεικτά αν δεν κάνω λάθος. Συνήθως το γράφει στην προκήρυξη.
Τo καθαρό πόσο ήταν περίπου;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2011, 06:07:40 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:06:34 μμ »
Μέχρι πέρσι οι ωρομίσθιοι στα ΣΔΕ υπό ποιό ασφαλιστικό καθεστώς δούλευαν εκεί; Τους κόλλαγαν ένσημα στο ΙΚΑ;

Ναι   :)
Επομένως η ωριαία αποζημίωσή τους και επομένως και ο μισθός τους ήταν καθαρός, αφού είχαν βγει οι κρατήσεις για τις ασφαλιστικές τους εισφορές. Επομένως αν φέτος πρέπει ο ωρομίσθιος να πληρώνει πλέον μόνος του τις εισφορές του στο ΤΕΒΕ, ο μισθός του από τα ΣΔΕ θα είναι μεικτός, επομένως μεγαλύτερος από ότι ως πέρσι.

Να σου πω την αλήθεια ...δεν έχω καταλάβει και πολλά .Πολύ μπέρδεμα....   Πέρυσι δούλεψα στα ΣΔΕ , με το ΙΚΑ,  από το οποίο είχα πάρει απαλλαγή ( με πολύ κόπο , μέχρι να βρεθεί ο νόμος ) διότι έχω άλλη κύρια ασφάλιση ( όχι ΟΑΕΕ ). Τώρα πρέπει να ψάξω με ποιόν τρόπο μπορώ να πάρω απαλλαγή από το ΟΑΕΕ . Για να δούμε ...
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:12:54 μμ »
Δούλεψα πέρυσι στα ΣΔΕ ως ωρομίσθια, οι περισσότεροι είχαν ΙΚΑ το ίδιο και εγώ μιας και έκανα κι αλλη δουλειά. Υπήρχαν όμως συνάδερφοι ωρομίσθιοι που είχαν ΤΕΒΕ . Τους βόλευε γιατί επίσης δούλευαν κάπου αλλού με ΤΕΒΕ. Τώρα γιατί από φέτος αυτό είναι υποχρεωτικό, αγνωστο. Ελπίζω να ισχύει αυτό που προαναφέρθηκε για τα δύο ταμεία αλλιώς...
Αν κάποιος έχει ήδη ασφάλιση στο ΙΚΑ ή σε άλλο ταμείο γιατί κάνει και άλλη δουλειά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πληρώνει και εισφορές στο ΤΕΒΕ, υποθέτω θα κρατάει στην τσέπη του όλο το μικτό ποσό απο τα ΣΔΕ. Προφανώς μόνο όταν κάποιος είναι άνεργος θα πρέπει να καταβάλει τις εισφορές στο ΤΕΒΕ προκειμένου να έχει κάποια ασφάλιση.
οταν δουλευα ΣΔΕ επαιρνα 8,3 καθαρα και εγω που ειχα ικα και οσοι ειχαν ΤΕΒΕ. δεν ενδιαφερει το ιδεκε οτι εσυ πληρωνεις απο αυτα τα χρηματα εισφορες για τεβε. :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:32 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:14:35 μμ »
Δούλεψα πέρυσι στα ΣΔΕ ως ωρομίσθια, οι περισσότεροι είχαν ΙΚΑ το ίδιο και εγώ μιας και έκανα κι αλλη δουλειά. Υπήρχαν όμως συνάδερφοι ωρομίσθιοι που είχαν ΤΕΒΕ . Τους βόλευε γιατί επίσης δούλευαν κάπου αλλού με ΤΕΒΕ. Τώρα γιατί από φέτος αυτό είναι υποχρεωτικό, αγνωστο. Ελπίζω να ισχύει αυτό που προαναφέρθηκε για τα δύο ταμεία αλλιώς...
Αν κάποιος έχει ήδη ασφάλιση στο ΙΚΑ ή σε άλλο ταμείο γιατί κάνει και άλλη δουλειά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πληρώνει και εισφορές στο ΤΕΒΕ, υποθέτω θα κρατάει στην τσέπη του όλο το μικτό ποσό απο τα ΣΔΕ. Προφανώς μόνο όταν κάποιος είναι άνεργος θα πρέπει να καταβάλει τις εισφορές στο ΤΕΒΕ προκειμένου να έχει κάποια ασφάλιση.
οταν δουλευα ΣΔΕ επαιρνα 8,3 καθαρα και εγω που ειχα ικα και οσοι ειχαν ΤΕΒΕ. δεν ενδιαφερει το ιδεκε οτι εσυ πληρωνεις απο αυτα τα χρηματα εισφορες για τεβε. :-[
Συγγνώμη, είσαι σίγουρη; Γιατί αυτό το πράγμα δεν είναι λογικό. Σε αυτούς που είχαν ΤΕΒΕ οι κρατήσεις ως τι δικαιολογούνταν αφού δεν τους πλήρωναν ασφαλιστικές εισφορές;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:15:52 μμ »
συνταξη και ιατρικη περιθαλψη
παιδια αν γνωριζει κανεις αλλος ας το επιβεβαιωσει αλλα ετσι θυμαμαι , οτι περναμε τα ιδια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2011, 06:17:41 μμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:18:14 μμ »
συνταξη και ιατρικη περιθαλψη
παιδια αν γνωριζει κανεις αλλος ας το επιβεβαιωσει αλλα ετσι θυμαμαι , οτι περναμε τα ιδια
Από ποιό ταμείο;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:39:30 μμ »
Δούλεψα πέρυσι στα ΣΔΕ ως ωρομίσθια, οι περισσότεροι είχαν ΙΚΑ το ίδιο και εγώ μιας και έκανα κι αλλη δουλειά. Υπήρχαν όμως συνάδερφοι ωρομίσθιοι που είχαν ΤΕΒΕ . Τους βόλευε γιατί επίσης δούλευαν κάπου αλλού με ΤΕΒΕ. Τώρα γιατί από φέτος αυτό είναι υποχρεωτικό, αγνωστο. Ελπίζω να ισχύει αυτό που προαναφέρθηκε για τα δύο ταμεία αλλιώς...
Αν κάποιος έχει ήδη ασφάλιση στο ΙΚΑ ή σε άλλο ταμείο γιατί κάνει και άλλη δουλειά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πληρώνει και εισφορές στο ΤΕΒΕ, υποθέτω θα κρατάει στην τσέπη του όλο το μικτό ποσό απο τα ΣΔΕ. Προφανώς μόνο όταν κάποιος είναι άνεργος θα πρέπει να καταβάλει τις εισφορές στο ΤΕΒΕ προκειμένου να έχει κάποια ασφάλιση.
οταν δουλευα ΣΔΕ επαιρνα 8,3 καθαρα και εγω που ειχα ικα και οσοι ειχαν ΤΕΒΕ. δεν ενδιαφερει το ιδεκε οτι εσυ πληρωνεις απο αυτα τα χρηματα εισφορες για τεβε. :-[
Συγγνώμη, είσαι σίγουρη; Γιατί αυτό το πράγμα δεν είναι λογικό. Σε αυτούς που είχαν ΤΕΒΕ οι κρατήσεις ως τι δικαιολογούνταν αφού δεν τους πλήρωναν ασφαλιστικές εισφορές;
όταν το ποσό δεν ξεπερνάει τα 200 ευρώ δεν έχει κρατήσεις , όταν όμως είναι παραπάνω έχει 20% κράτηση, σίγουρα το έχω δει με τα μάτια μου, οσο για τα χρήματα με μεταπτυχιακό είναι 15 μικτά, 12 καθαρά πήρα την χρονιά που πέρασε,απλά οι κρατήσεις για τι ικα είναι περισσότερες απο οτι με το τεβε

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:52:47 μμ »
Σύμφωνα με το άρθρο 39 του νόμου 2084/1992, για τους νέους ασφαλισμένους (1/1/1993 και μετά) μπορεί κάποιος, εφόσον έχει συνεχή ασφάλιση στο ΙΚΑ, να δουλεύει και ως ελεύθερος επαγγελματίας και να έχει εξαίρεση από τις εισφορές του ΟΑΕΕ. Αυτή η εξαίρεση ανανεώνεται κάθε χρόνο δείχνοντας τα ένσημα στον ΟΑΕΕ. Φυσικά δεν είναι απαγορευτικό να πληρώνει και τα 2 ταμεία παράλληλα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 08, 2011, 06:55:28 μμ »
Σύμφωνα με το άρθρο 39 του νόμου 2084/1992, για τους νέους ασφαλισμένους (1/1/1993 και μετά) μπορεί κάποιος, εφόσον έχει συνεχή ασφάλιση στο ΙΚΑ, να δουλεύει και ως ελεύθερος επαγγελματίας και να έχει εξαίρεση από τις εισφορές του ΟΑΕΕ. Αυτή η εξαίρεση ανανεώνεται κάθε χρόνο δείχνοντας τα ένσημα στον ΟΑΕΕ. Φυσικά δεν είναι απαγορευτικό να πληρώνει και τα 2 ταμεία παράλληλα
συνεχή ασφάλιση..........ποιος έχει 12 μήνες ικα και θέλει να δουλεύει το απόγευμα σε σδε??????????? :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:23:31 μμ »
Σύμφωνα με το άρθρο 39 του νόμου 2084/1992, για τους νέους ασφαλισμένους (1/1/1993 και μετά) μπορεί κάποιος, εφόσον έχει συνεχή ασφάλιση στο ΙΚΑ, να δουλεύει και ως ελεύθερος επαγγελματίας και να έχει εξαίρεση από τις εισφορές του ΟΑΕΕ. Αυτή η εξαίρεση ανανεώνεται κάθε χρόνο δείχνοντας τα ένσημα στον ΟΑΕΕ. Φυσικά δεν είναι απαγορευτικό να πληρώνει και τα 2 ταμεία παράλληλα
συνεχή ασφάλιση..........ποιος έχει 12 μήνες ικα και θέλει να δουλεύει το απόγευμα σε σδε??????????? :-\ :-\ :-\ :-\
Συνάδελφοι το καθαρό ποσό ωριαίας αντιμισθίας σε ΣΔΕ, το σχ.έτος 2010-2011, ήταν το υπέρογκο των 8,4€ (μεικτά 13€).
Αν θυμάμαι καλά, το σχ.έτος 2009-2010, το καθαρό ποσό ήταν περίπου στα 10€. Εν πάσοι περιπτώσει, επειδή οι εξαίρετοι υπάλληλοι του ΙΔΕΚΕ, χρόνια τώρα δημοσιοποιούν προκηρύξεις κ.α. με ασάφειες και παραλείψεις, ας περιμένουμε διευκρινίσεις επι του θέματος ΑΠΥ.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:24:24 μμ »
Επομένως, για κάποιον που είναι άνεργος και περιμένει ίσως, πιθανή αναπλήρωση στη γενική εκπαίδευση, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να μην υποβάλλει σχετική αίτηση; Σε περίπτωση υποβολής, κλήσης να εργαστεί και τελικά μη αποδοχής, υπάρχει κάποια ποινή; Τέλος, γνωρίζει κάποιος που επικυρώνουμε τα πτυχία ξένων γλωσσών, καθώς και τα όποια πιστοποιητικά διαθέτει κανείς για Η/Υ;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος GOLDENGIRL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:36:45 μμ »
καλε γιατι μας τα στελνεις αυτα?  ;D ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.