*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 90899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:36:56 μμ »
Πάει αναλόγως προσόντων, εγώ με μεταπτυχιακό, έπαιρνα 15 μεικτά αν δεν κάνω λάθος. Συνήθως το γράφει στην προκήρυξη.

15 με μεταπτυχιακό μείον το 20% παρακράτηση φόρου όταν είσαι με ΑΠΥ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:30 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:41:43 μμ »
Σύμφωνα με το άρθρο 39 του νόμου 2084/1992, για τους νέους ασφαλισμένους (1/1/1993 και μετά) μπορεί κάποιος, εφόσον έχει συνεχή ασφάλιση στο ΙΚΑ, να δουλεύει και ως ελεύθερος επαγγελματίας και να έχει εξαίρεση από τις εισφορές του ΟΑΕΕ. Αυτή η εξαίρεση ανανεώνεται κάθε χρόνο δείχνοντας τα ένσημα στον ΟΑΕΕ. Φυσικά δεν είναι απαγορευτικό να πληρώνει και τα 2 ταμεία παράλληλα
συνεχή ασφάλιση..........ποιος έχει 12 μήνες ικα και θέλει να δουλεύει το απόγευμα σε σδε??????????? :-\ :-\ :-\ :-\
Συνάδελφοι το καθαρό ποσό ωριαίας αντιμισθίας σε ΣΔΕ, το σχ.έτος 2010-2011, ήταν το υπέρογκο των 8,4€ (μεικτά 13€).
Αν θυμάμαι καλά, το σχ.έτος 2009-2010, το καθαρό ποσό ήταν περίπου στα 10€. Εν πάσοι περιπτώσει, επειδή οι εξαίρετοι υπάλληλοι του ΙΔΕΚΕ, χρόνια τώρα δημοσιοποιούν προκηρύξεις κ.α. με ασάφειες και παραλείψεις, ας περιμένουμε διευκρινίσεις επι του θέματος ΑΠΥ.
Eν τέλει τι ήταν αυτές οι κρατήσεις; Αν ήταν ασφαλιστικές εισφορές, σε αυτόν που θα τις πληρώνει μόνος του π.χ. στο ΤΕΒΕ, γιατί να του τις κρατάνε;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 08, 2011, 07:44:41 μμ »
Σύμφωνα με το άρθρο 39 του νόμου 2084/1992, για τους νέους ασφαλισμένους (1/1/1993 και μετά) μπορεί κάποιος, εφόσον έχει συνεχή ασφάλιση στο ΙΚΑ, να δουλεύει και ως ελεύθερος επαγγελματίας και να έχει εξαίρεση από τις εισφορές του ΟΑΕΕ. Αυτή η εξαίρεση ανανεώνεται κάθε χρόνο δείχνοντας τα ένσημα στον ΟΑΕΕ. Φυσικά δεν είναι απαγορευτικό να πληρώνει και τα 2 ταμεία παράλληλα
συνεχή ασφάλιση..........ποιος έχει 12 μήνες ικα και θέλει να δουλεύει το απόγευμα σε σδε??????????? :-\ :-\ :-\ :-\
Συνάδελφοι το καθαρό ποσό ωριαίας αντιμισθίας σε ΣΔΕ, το σχ.έτος 2010-2011, ήταν το υπέρογκο των 8,4€ (μεικτά 13€).
Αν θυμάμαι καλά, το σχ.έτος 2009-2010, το καθαρό ποσό ήταν περίπου στα 10€. Εν πάσοι περιπτώσει, επειδή οι εξαίρετοι υπάλληλοι του ΙΔΕΚΕ, χρόνια τώρα δημοσιοποιούν προκηρύξεις κ.α. με ασάφειες και παραλείψεις, ας περιμένουμε διευκρινίσεις επι του θέματος ΑΠΥ.
Eν τέλει τι ήταν αυτές οι κρατήσεις; Αν ήταν ασφαλιστικές εισφορές, σε αυτόν που θα τις πληρώνει μόνος του π.χ. στο ΤΕΒΕ, γιατί να του τις κρατάνε;

οι κρατήσεις στις ΑΠΥ είναι φόρος.... αν στο τέλος της χρονιάς δεν υπερβαίνεις το αφορολόγητο, επιστρέφεται

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:25:48 πμ »
Διαβάζω κάτι στην εγκύκλιο που νομίζω ότι δεν το έχω ξαναδεί άλλη φορά και μου έχει κάνει πραγματικά εντύπωση...λέει λοιπόν στη σελίδα 6:
"Τυχόν ενστάσεις κατά της Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος υποβάλλονται σε
αποκλειστική προθεσμία  τριών (3) εργάσιμων ημερών από την επομένη της
ανάρτησης της Πρόσκλησης στην ιστοσελίδα του Ι.Δ.ΕΚ.Ε.

Τυχόν ενστάσεις κατά των προσωρινών αποτελεσμάτων υποβάλλονται σε
αποκλειστική προθεσμία  τριών (3) εργάσιμων ημερών από την επομένη της
ανάρτησης των προσωρινών αποτελεσμάτων στην ιστοσελίδα του Ι.Δ.ΕΚ.Ε."

Και ασφαλώς δεν μου κάνει εντύπωση το δεύτερο κομμάτι αλλά το πρώτο που έχω μαρκάρει. Συγγνώμη ρε παιδιά μήπως εμμέσως πλην σαφώς μας λέει ότι πρέπει να κάνουμε ένσταση κατά της απαράδεκτης αυτής εγκυκλίου (αναφέρομαι στο ζήτημα περί έκδοσης Α.Π.Υ.); Τι να σας πω, εγώ πάντως πρώτη φορά διαβάζω σε εγκύκλιο ότι μπορώ να κάνω ένσταση κατά της ίδιας της εγκυκλίου. Μήπως να αρχίσουμε τις ενστάσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2011, 01:28:03 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:30 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:44:40 πμ »
Όσο το διαβάζω τόσο γελάω! ;D ;D ;D
Δηλαδή θα κάνουμε ένσταση στο ΙΔΕΚΕ όπου θα λέμε τι; "Ενίσταμαι κατά της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για επιλογή Εκπαιδευτών στα ΣΔΕ, καθώς είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι με την πιθανή πρόσληψή μου υποχρεούμαι σε έκδοση Α.Π.Υ., ενώ πρόκειται να προσφέρω διδακτικό έργο σε δημόσια δομή, το οποίο δεν υπάγεται στα ελεύθερα επαγγέλματα. Και συνεπώς ζητώ την τροποποίηση της προσκλήσεως";;;;;;;  ;D ;D ;D ;D Ένας δικηγόρος ρε παιδιά να μας πει πώς να το γράψουμε και τι νόμους να χώσουμε μέσα. Γιατί τη θέλουν την ένσταση και "επί ποινή απαραδέκτου συγκεκριμένη", τρομάρα τους! Πρέπει να οργανωθούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2011, 01:58:20 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 09, 2011, 07:10:31 πμ »
καλημερα παιδια..και εγω εχω τα εχω πεξει με την ΑΠΥ...αλλα ολα ειναι θεμα χρηματων....αν ειναι μεγαλο το ποσο της μισθωσης εργου ισως αξιζει...εχει κανεις καμια πληροφορια ποσο θα ειναι το ποσο...και επιπλεον για ποσο καιρο...την ληξη την αναφερει...30-6-2012...την εναρξη ομως....
επομενως αν καποιος γνωριζει το ποσο της μισθωσης εργου και την διαρκεια ας μας το αναφερει,..

α και μην βιαζεστε,...αν καποιος ειναι ταμειο ανεργιας..και κανει εναρξη ....παπα το ταμειο...αρα...μην βιαζομαστε...ας δουμε το ποσο και την διαρκεια και βλεπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 09, 2011, 09:56:23 πμ »
Θα πρέπει το ΙΔΕΚΕ να δημοσιεύσει και την ωριαία αποζημίωση των ωρομισθίων στα ΣΔΕ, αφού και λόγω περικοπών και λόγω υποχρεωτικής πλέον έκδοσης ΑΠΥ αυτή μπορεί να έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι. Μήπως να ξεκινούσαμε τα τηλέφωνα για να το μάθουμε αυτό μιας και είναι το πιο σημαντικό;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 09, 2011, 10:02:22 πμ »
Επίσης γνωρίζει κάποιος μόριοδοτείται η γνώση μόνο μίας ξένης γλώσσας ή περισσότερων;

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:28:52 μμ »
Θα πρέπει το ΙΔΕΚΕ να δημοσιεύσει και την ωριαία αποζημίωση των ωρομισθίων στα ΣΔΕ, αφού και λόγω περικοπών και λόγω υποχρεωτικής πλέον έκδοσης ΑΠΥ αυτή μπορεί να έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι. Μήπως να ξεκινούσαμε τα τηλέφωνα για να το μάθουμε αυτό μιας και είναι το πιο σημαντικό;


Η μοναδική απάντηση που πήρα είναι πως είναι υποχρεωτική η έκδοση ΑΠΥ από δω και στο έξης και δεν θα αλλάξει αυτό. Για λεπτομέρειες δεν γνωρίζουν κάτι ....
Επίσης , το άλλο που  έμαθα σήμερα είναι πως δεν υπάρχει τρόπος απαλλαγής από τις εισφορές στο ΟΑΕΕ και οι οποίες είναι  200 ευρώ το μήνα. Αν ξέρει κάνεις κάτι παραπάνω ας το πει.


Κρίμα τον κόπο , τα σεμινάρια και το διάβασμα   :(
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:42:29 μμ »
Θα πρέπει το ΙΔΕΚΕ να δημοσιεύσει και την ωριαία αποζημίωση των ωρομισθίων στα ΣΔΕ, αφού και λόγω περικοπών και λόγω υποχρεωτικής πλέον έκδοσης ΑΠΥ αυτή μπορεί να έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι. Μήπως να ξεκινούσαμε τα τηλέφωνα για να το μάθουμε αυτό μιας και είναι το πιο σημαντικό;


Η μοναδική απάντηση που πήρα είναι πως είναι υποχρεωτική η έκδοση ΑΠΥ από δω και στο έξης και δεν θα αλλάξει αυτό. Για λεπτομέρειες δεν γνωρίζουν κάτι ....
Επίσης , το άλλο που  έμαθα σήμερα είναι πως δεν υπάρχει τρόπος απαλλαγής από τις εισφορές στο ΟΑΕΕ και οι οποίες είναι  200 ευρώ το μήνα. Αν ξέρει κάνεις κάτι παραπάνω ας το πει.


Κρίμα τον κόπο , τα σεμινάρια και το διάβασμα   :(
έτσι μου είπαν και εμένα, υποχρεωτικά ΑΠΥ και το χειρότερο είναι οτι όλες οι δομές της Δια Βιου δηλαδή και τα ιεκ θα γίνουν με ΑΠΥ υποχρεωτικά. Παιδιά το κράτος δεν μπορεί να πληρώνει εισφορές δεν έχει λεφτά..έχουμε πτωχεύσει και δεν μας το λένε >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:44:47 μμ »
Θα πρέπει το ΙΔΕΚΕ να δημοσιεύσει και την ωριαία αποζημίωση των ωρομισθίων στα ΣΔΕ, αφού και λόγω περικοπών και λόγω υποχρεωτικής πλέον έκδοσης ΑΠΥ αυτή μπορεί να έχει αλλάξει σε σχέση με πέρσι. Μήπως να ξεκινούσαμε τα τηλέφωνα για να το μάθουμε αυτό μιας και είναι το πιο σημαντικό;


Η μοναδική απάντηση που πήρα είναι πως είναι υποχρεωτική η έκδοση ΑΠΥ από δω και στο έξης και δεν θα αλλάξει αυτό. Για λεπτομέρειες δεν γνωρίζουν κάτι ....
Επίσης , το άλλο που  έμαθα σήμερα είναι πως δεν υπάρχει τρόπος απαλλαγής από τις εισφορές στο ΟΑΕΕ και οι οποίες είναι  200 ευρώ το μήνα. Αν ξέρει κάνεις κάτι παραπάνω ας το πει.


Κρίμα τον κόπο , τα σεμινάρια και το διάβασμα   :(
200 ευρώ τα πρώτα τρια χρόνια μετά αλλάζεις ασφαλιστική κατηγορία που σημαίνει περισσότερες εισφορές.............και μπαίνεις και στη διαδοχική ασφάλιση, δηλαδή λιγότερα χρήματα για σύνταξη :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:45:10 μμ »
Μα γιατί έτσι βρε παιδιά....και πως θα πληρωνόμαστε με την ώρα πάλι?...αλλά χωρίς κρατήσεις μιας και θα πληρώνουμε το ΤΕΒΕ?...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:46:47 μμ »
Μα γιατί έτσι βρε παιδιά....και πως θα πληρωνόμαστε με την ώρα πάλι?...αλλά χωρίς κρατήσεις μιας και θα πληρώνουμε το ΤΕΒΕ?...
με την ώρα αλλά εάν το ποσό του μήνα ξεπερνάει τα 200 ευρώ τότε :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( εισφορά 20%

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 09, 2011, 01:55:56 μμ »
καλημερα παιδια..και εγω εχω τα εχω πεξει με την ΑΠΥ...αλλα ολα ειναι θεμα χρηματων....αν ειναι μεγαλο το ποσο της μισθωσης εργου ισως αξιζει...εχει κανεις καμια πληροφορια ποσο θα ειναι το ποσο...και επιπλεον για ποσο καιρο...την ληξη την αναφερει...30-6-2012...την εναρξη ομως....
επομενως αν καποιος γνωριζει το ποσο της μισθωσης εργου και την διαρκεια ας μας το αναφερει,..

α και μην βιαζεστε,...αν καποιος ειναι ταμειο ανεργιας..και κανει εναρξη ....παπα το ταμειο...αρα...μην βιαζομαστε...ας δουμε το ποσο και την διαρκεια και βλεπουμε...
τι ποσ'ο να  είναι, βάλε 11  ώρες το ανώτερο που επιτρέπεται να πάρουμε την εβδομάδα  (εαν βέβαια δώσει 11, μπορεί να έχει κενά για 6)με 10  ευρω την ώρα  επι 4  εβδομάδες το μήνα στη καλύτερη περίπτωση , αφου κάτι οι αργίες κάτι οι γιορτές........... αφαίρεσε το φόρο 300-500  επιτηδευματία ευρώ κάθε χρόνο, βάλε και την περαίωση στην πενταετία και τις έκτακτες εισφορές και το αποτέλεσμα τσάμπα εργατικό δυναμικό βρήκε το υπουργείο για να σώσει τα ταμεία :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.